AHMET VEHBİ BAKIRLIOĞLU KISIR HAYVANLARI, DAMIZLIK DİYE DAĞITMIŞLAR!
Kamu kaynaklarının nasıl pervasızca kullanıldığını, israf ve yolsuzlukları ortaya koyan Sayıştay Raporları her zaman gündem oluşturmaktadır.
Tarih: 27.9.2019 08:35:27/ 1145okunma / 0yorum

Kamu kaynaklarının nasıl pervasızca kullanıldığını, israf ve yolsuzlukları ortaya koyan Sayıştay Raporları her zaman gündem oluşturmaktadır.

Son olarak yayınlanan Tarım ve Orman Bakanlığının 2018 Yılı Denetim Raporu ile  “damızlık özelliği taşımayan” yani “KISIR” ve sağlıksız hayvanların “Genç Çiftçi Projesi” kapsamında genç çiftçilere dağıtıldığı ortaya çıktı.

Burada ciddi bir yolsuzluk söz konusudur.

Raporda; Genç Çiftçi projesi kapsamında genç çiftçilere dağıtılmak üzere Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü (TİGEM) tarafından satın alınan hayvanlardan bir kısmının damızlık özelliği olmayan hayvanlar olduğu, bir kısmının Şartnamede sayılan hayvan ırklarından olmadığı, bir kısmının ise sağlık yönünden aranılan şartları taşımadığı;

Ayrıca genç çiftçilere dağıtılan hayvanlarda Sığır Tüberkülozu, Sığır Brusellozu, Koyun Keçi Brusellozu, Koyun Keçi Vebası, Çiçek ve Şap gibi ülkemiz hayvancığı için büyük tehlike oluşturan hasatlıklar görüldüğü belirtilmiştir.

Genç çiftçiler hastalanan, sağlıksız ve kısır hayvanları ellerinden çıkarmak zorunda kalmışlardır. Hatta bir çoğu projeye devam etmek adına usulsüzlük yaparak başka hayvanlar temin etmişlerdir.

      Hayvancılığımızın gelişmesi hayvan varlığımızın et ve süt üretimimizin artması için böylesine önemli bir proje üzerinden nasıl yolsuzluk yapıldığı da açığa çıkmış oldu.

Peki bu nasıl olmuştur?

 TİGEM denetiminde, şartnamede belirtilen ırklar dışında kısır, hasta, sağlıksız hayvanlar ithal edilmiştir. Bir çok bölgede et, süt, yapağı verimi düşük yerli ırklar genç çiftçilere kültür ırkı olarak verilmiştir.

Bu yolsuzluğun sorumlusu olan, Genel Müdürlük üst yönetimi, hayvan seçimine giden kamu görevlileri, şartnameye uygun olmayan büyük ve küçükbaş hayvanları ithal eden ve yurt içinden temin eden yüklenici firmalara hiçbir şey olmamış işlerini yürütmeye devam etmektedirler.

Böylesine önemli bir projeyi “yolsuzluk” aracı olarak gören zihniyet, maalesef projenin başarılı olmasını da engellemiştir.

Olan devlete güvenip bu proje ile çiftçiliğe başlayan gençlere olmuştur. Emeklerini, paralarını ve hayallerini kaybetmişlerdir.

Devlet büyük paralar harcayarak bir proje geliştiriyor ne yazık ki yolsuzluk ve usulsüzlükler yüzünden projeler amacına ulaşmamakta, kamu kaynakları heba edilmektedir.

Devletin ve AKP´nin çevresindeki bir kısım azınlık yolsuzluk yapmayı, devlet kaynaklarını sömürmeyi kendilerine hak olarak görmektedir. Siyasi iktidar ve bürokrasi ise maalesef buna göz yummaktadır.

 

Yapılması gereken; Devlet bu tür projelere devam ederek gençlerin tarımsal üretim içinde yer almasını sağlamalıdır. Fakat denetim ve kontrol sistemlerinin işler hale getirilmesi gerekmektedir.

 

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

            Aşağıdaki sorularımın aracılığınızla sayın Tarım ve Orman Bakanı Bekir PAKDEMİRLİ tarafından yazılı olarak cevaplandırılmasını arz ederim. Saygılarımla


Ahmet Vehbi BAKIRLIOĞLU
           Manisa Milletvekili

Sayıştay tarafından yayınlanan Tarım ve Orman Bakanlığı 2018 Raporunda özellikle 2016-2017 ve 2018 yılında Tarım Reformu genel Müdürlüğünce uygulanan Genç Çiftçi Projesi´ndeki usulsüzlüklere dikkat çekilmesi projenin neden başarısız olduğunu ortaya koymaktadır.

Raporda; Genç Çiftçi projesi kapsamında Genç Çiftçilere dağıtılmak üzere TİGEM tarafından satın alınan hayvanlardan bir kısmının damızlık özelliği olmayan hayvanlar olduğu, bir kısmının Şartnamede sayılan hayvan ırklarından olmadığı, bir kısmının ise sağlık yönünden aranılan şartları taşımadığı görülmüştür.

Program kapsamında desteklenen projeler arasında büyükbaş hayvan yetiştiriciliği de yer almakta olup, proje yıllarında her bir genç çiftçiye 30.000,00 TL değerinde büyükbaş hayvan teslim edilmiştir. 

Yine şartnamenin genel ve teknik şartlar kısmında satın alınacak sığırların hangi ırklardan olacağı belirlenmiştir. Ancak örnek olarak seçilen illerde gerçekleştirilen denetimlerde teslim edilen hayvanların bazılarının damızlık özelliği taşımadığı halde TİGEM tarafından kabul işlemlerinin yapılarak genç çiftçilere teslim edildiği anlaşılmaktadır denilmektedir.

Ayrıca söz konusu raporda, genç çiftçilere dağıtılan hayvanlarda Sığır Tüberkülozu, Sığır Brusellozu, Koyun Keçi Brusellozu, Koyun Keçi Vebası, Çiçek ve Şap gibi ülkemiz hayvancığı için büyük tehlike oluşturan hasatlıklar görüldüğü belirtilmiştir.

Ülke hayvancılığı için önem arz eden ve gençlerin çiftçiliğe özendirilmesi ve desteklenmesi amacıyla gerçekleştirilen böyle önemli bir projenin Bakanlığınıza bağlı resmi bir kurum tarafından sabote edilmesi kabul edilemez bir durumdur.

Kurban bayramı öncesinde, sahte belgeyle canlı hayvan ithalatı yapılmasına ilişkin haberlerin mürekkebi kurumadan, Tarım ve Orman Bakanlığının kendi projesi için “damızlık” olarak ithal edilen “kısır hayvanları” genç çiftçilere dağıtmasının, kamuyu zarara uğratan çok ciddi bir “yolsuzluk” olduğu ifade edilmektedir.

Buna göre;

1-      Genç çiftçi projesi için şartnameye uygun olmayan hayvanları ithal eden ve Sayıştay Raporunda (sayfa 78)   TR390000399502 kodu ile belirtilen ithalat işletmesi hangi firmadır?

 

 

 

 

2-      Bu firma 2016 yılından bu yana büyük ve küçükbaş olmak üzere ne kadar canlı hayvan ithalatı yapmıştır? Bu olayın açığa çıkmasından sonra firmanın canlı hayvan ithalat izni iptal edilmiş midir? Edilmedi ise nedeni nedir?

 

3-      Genç Çiftçi Projesi için damızlık düve temini başka hangi yollarla yapılmıştır? Genç çiftçilere et, süt ve yapağı verimi düşük büyük ve küçükbaş yerli ırklarından hayvan verildiği iddiaları doğru mudur?

 

4-      Genç Çiftçi Projesi kapsamından çiftçilere dağıtılan büyük ve küçükbaş hayvanlardan ne kadarı halen genç çiftçilerin elinde kalmıştır?

 

5-      İlgili alıma ait Teknik Şartnamenin “Sağlık şartları” bölümü 5. Maddesinde de; teslim edilecek damızlık sığırların sağlıklı olması esastır denilmiş ve teslim aşamasında sağlıksız olduğu anlaşılan hayvanların kabul edilmeyeceği ifade edilmesine rağmen sağlıksız hayvanlar neden teslim alınarak genç çiftçilere neden dağıtılmıştır?

 

6-      Böyle önemli bir projenin başarısızlığa uğramasına neden olan TİGEM Genel Müdürü ve sorumlu yöneticileri hakkında idari ve adli soruşturma açılmış mıdır?

 

7-      Sayıştay Raporunda da ifade edildiği gibi ithal edilecek hayvanların seçimi için görevlendirilerek yurt dışına gönderilen fakat şartnameye uygun olmayan, damızlık özelliği taşımayan ve sağlıksız hayvanları seçerek ithal edilmesine göz yuman kamu görevlileri hakkında adli ve idari soruşturma açılmış mıdır?

 

8-      2016-2017-2018 yıllarında uygulanan Genç Çiftçi Projesi amacına ulaşmış mıdır?

 

9-      Genç Çiftçi Projesi kapsamında kamu zararı ne kadardır?

 

10-  Hayvancılığın gelişmesine katkı sağlayacak olan Genç Çiftçi Projesi yeniden uygulanacak mıdır?

 

11-  Çiftçilerin Bakanlığın projelerine olan güvenini yeniden kazanmak için hangi tedbirleri aldınız?

 
Kaynak: HABER MERKEZİ

BU SABAH HERGELEN CAMİİNDE BULUŞULDU
BU SABAH HERGELEN CAMİİNDE BULUŞULDU
Akhisar´da geleneksel hale gelen sabah namazı buluşmalarının bu haftaki durağı Hergelen Camii oldu.
HAYVAN BAKIM MERKEZLERİ KIŞA HAZIR
HAYVAN BAKIM MERKEZLERİ KIŞA HAZIR
Manisa Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Ertuğrul Yıldırım, Manisa Büyükşehir Belediyesi Hayvan Bakım ve Tedavi Merkezi ile Akhisar Geçici Hayvan Bakım ve Tedavi Merkezi´ne ziyarette bulundu.
AKHİSAR KİŞİSEL VERİLER İÇİN SÜRE UZATIMI İSTEDİ
AKHİSAR KİŞİSEL VERİLER İÇİN SÜRE UZATIMI İSTEDİ
Kişisel Verilerin Korunması Kanunu (KVKK) kapsamında işletmelerin Veri Sorumluları Sicil Bilgi Sistemi´ne (VERBİS) kaydolmaları için tanınan süre 31 Aralık´ta sona erecek.
BATIL İNANÇ VE HURAFELER
BATIL İNANÇ VE HURAFELER
Muhterem Müslümanlar! Peygamberimiz (s.a.s) bir gün, amcasının oğlu Abdullah b. Abbas´la yolculuk yaptığı esnada ona şu tavsiyelerde bulundu: “Delikanlı! Sana bazı şeyler öğreteceğim.
“GÖRDÜĞÜNÜZ HER ŞEY KADININ ESERİDİR”
“GÖRDÜĞÜNÜZ HER ŞEY KADININ ESERİDİR”
5 ARALIK KADIN HAKLARI GÜNÜ KUTLANDI Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk´ün öncülüğünde 5 Aralık 1934 yılında Türk kadınlarına seçme ve seçilme hakkı verilmesinin yıl dönümü Akhisar Kayalıoğlu Mahallesi Belediye Hizmet Binası önünde yapılan basın açıklamasıyla kutlandı.
KAVAKLI ANAOKULU´NDAN ZİYARET
KAVAKLI ANAOKULU´NDAN ZİYARET
Zehra Muhittin Kavaklı Anaokulu Belediye Başkanı Besim Dutlulu´yu ziyaret etti.
YILIN İLK KAR´I YAĞDI
YILIN İLK KAR´I YAĞDI
Demircide Akçekertik, Türkmen Dağına yılın ilk karı yağdı
ATSO´DAN İL BAŞKANI SALİH HIZLIYA ZİYARET
ATSO´DAN İL BAŞKANI SALİH HIZLIYA ZİYARET
Akhisar Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Mehmet Ulusoy, Meclis Başkanı Feride Sakarya ve Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Kantarlı Manisa AK Parti İl Başkanlığına atanan Akhisar Eski Belediye Başkanı Salih Hızlı´yı makamında ziyaret ettiler.
BAŞKAN DUTLULU´DAN FARKINDALIK GÜNÜNDE ÖZEL ZİYARETLER
BAŞKAN DUTLULU´DAN FARKINDALIK GÜNÜNDE ÖZEL ZİYARETLER
Akhisar Belediye Başkanı Besim Dutlulu, 3 Aralık Dünya Engelliler Farkındalık Günü nedeniyle Akhisar Kapaklı Zeliha Keskinoğlu Özel Eğitim İş Uygulama Merkezi, Akhisar Özel Eğitim Uygulama Merkezi öğrencilerini ve Ayvaz Dede İmam Hatip Ortaokulunda yapılan Engelliler Dart Turnuvasını ziyaret etti.
AKHİSAR´A SOSYAL MARKETLER GELİYOR
AKHİSAR´A SOSYAL MARKETLER GELİYOR
Akhisar Belediyesi 2019 yılı son meclis toplantısı Belediye Başkanı Besim Dutlulu başkanlığında yapıldı. 15 gündem maddesi ve 1 önergenin yer aldığı meclis toplantısı saat 16.00´da başladı.
MHP KENT KONSEYİ ENGELLİ MECLİSİNİ ZİYARET ETTİ
MHP KENT KONSEYİ ENGELLİ MECLİSİNİ ZİYARET ETTİ
Akhisar MHP İlçe başkanı 3 aralık dünya engelliler günü nedeniyle Akhisar Kent Konseyi engelli meclisini ve üyelerini ziyaret etti.
DEDEOĞLU; ENGELSİZ KALPLERİMİZDE SEVGİYLE KALIN
DEDEOĞLU; ENGELSİZ KALPLERİMİZDE SEVGİYLE KALIN
Akhisar Kent Konseyi engelliler meclis başkanı Yeliz Dedeoğlu 3 Aralık Dünya engelliler günü nedeniyle basın açıklaması yaptı.
ENGELLİLER UNUTULMADI
ENGELLİLER UNUTULMADI
Akhisar Belediyesi tarafından 3 Aralık Dünya engelliler günü nedeniyle Bülent Ciğeroğlu Kültür Salonunda etkinlik düzenledi.
MAHALLELER MASKİ´YLE KORUMA ALTINDA
MAHALLELER MASKİ´YLE KORUMA ALTINDA
MASKİ Genel Müdürlüğü, Akhisar´ın Zeytinliova, Çobanhasan, Arabacıbozköy ve Topluca mahallelerinde koruge boru montajı gerçekleştirdi.
BÜYÜKŞEHİR´DEN BAŞKAN DUTLULU´YA ZİYARET
BÜYÜKŞEHİR´DEN BAŞKAN DUTLULU´YA ZİYARET
Manisa Büyükşehir Belediyesi Zabıta Dairesi Başkanı Mustafa Duman, Akhisar programı kapsamında Akhisar Belediye Başkanı Besim Dutlulu´yu makamında ziyaret ederek, hayırlı olsun dileklerini iletti.
TARIM KOOPERATİFLERİNE TAM DESTEK
TARIM KOOPERATİFLERİNE TAM DESTEK
Akhisar Belediyesi, tarım üreticilerinin yüzünü güldürmek için çalışmalarına devam ediyor.
SABAH NAMAZI HUŞU İÇİNDE
SABAH NAMAZI HUŞU İÇİNDE
Akhisar´da geleneksel hale gelen sabah namazı buluşmalarına her geçen gün ilgi artıyor.
ÜRETİCİLER SULAMA GÖLETLERİ İLE RAHAT EDECEK
ÜRETİCİLER SULAMA GÖLETLERİ İLE RAHAT EDECEK
Manisa Büyükşehir Belediyesi Kırsal Hizmetler Daire Başkanlığı, Akhisar ilçesine bağlı Akçaalan Mahallesi´nde bulunan hayvan içme suyu göletlerinde temizlik ve onarım çalışması yaptı.
DİNİN ÖZÜ SAMİMİYETTİR
DİNİN ÖZÜ SAMİMİYETTİR
Okuduğum ayet-i kerimede Cenâb-ı Hak şöyle buyuruyor: “Biz bu kitabı sana gerçeğin bilgisi olarak indirdik.
MANİSALI GENÇ GİRİŞİMCİLER AKHİSAR´DA BULUŞTU
MANİSALI GENÇ GİRİŞİMCİLER AKHİSAR´DA BULUŞTU
Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Manisa İl Genç Girişimciler Kurulu İcra Komitesi Akhisar´da bir araya gelip, program kapsamında ziyaretler gerçekleştirdi.
AKHİSAR´A YENİ DURAKLAR
AKHİSAR´A YENİ DURAKLAR
Manisa Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Daire Başkanlığı durak yenileme çalışmalarının yanı sıra ihtiyaç duyulan bölgelerde yeni durak montajlarını gerçekleştiriyor.
DENİZ SEVERLERE MÜJDE
DENİZ SEVERLERE MÜJDE
Akhisar Mesleki Eğitim Merkezi Müdürlüğünce Amatör Denizci Belgesi kursu düzenlenecek.
‘SÜRDÜRÜLEBİLİR ZEYTİN´ İÇİN EL ELE
‘SÜRDÜRÜLEBİLİR ZEYTİN´ İÇİN EL ELE
Akhisar Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Alper Alhat “Zeytin ve zeytinyağı satışlarındaki fiyat farkına son verilmeli” dedi.
AK PARTİ İL BAŞKANI HIZLI´DAN BAŞKAN ERGÜN´E ZİYARET
AK PARTİ İL BAŞKANI HIZLI´DAN BAŞKAN ERGÜN´E ZİYARET
Geçtiğimiz günlerde AK Parti İl Başkanlığı görevine atanan, Salih Hızlı, Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün´ü makamında ziyaret etti.
BRANGO GİYİM HİZMETE GİRDİ
BRANGO GİYİM HİZMETE GİRDİ
Akhisar Tahir Ün Caddesinde Brango Giyim hizmete açıldı.
KAYIT DIŞI SATIŞA GEÇİT YOK
KAYIT DIŞI SATIŞA GEÇİT YOK
Manisa Büyükşehir Belediyesi Hal Zabıta Müdürlüğü ekipleri Akhisar Belediyesi Zabıta Müdürlüğü Ekipleri ile Akhisar Manavlar ve Pazarcılar Esnaf Odası Başkanlığınca uygulama yaptı.
YÖRESEL LEZZET CAĞ KEBABI
YÖRESEL LEZZET CAĞ KEBABI
Akhisar´da Erzurum´un meşhur Cağ kebabını, kebap ustası Veysel Öztürk Akhisarlılara tattırmaya devam ediyor.
TURFAD´A ZİYARET
TURFAD´A ZİYARET
İzmir Futbol Adamları Derneği, Akhisar Turfad´ı ziyaret etti. İzmir Futbol Adamları Derneği, Akhisar Turfad´ı ziyaret etti.
AKHİSAR BELEDİYESİ ÇOCUKLARI SANATLA BULUŞTURMAYA DEVAM EDİYOR
AKHİSAR BELEDİYESİ ÇOCUKLARI SANATLA BULUŞTURMAYA DEVAM EDİYOR
İzmir Arkas Sanat Merkezi´nde açılan 20. yüzyılın en büyük sanatçılarından, Kübizm akımının öncüsü İspanyol ressam Pablo Picasso´nun eserlerinden oluşan sergisine Akhisarlı çocuklar da katıldı.
AKHİSAR KADINA ŞİDDETE HAYIR DEDİ
AKHİSAR KADINA ŞİDDETE HAYIR DEDİ
Akhisar Kadın Platformu´nun düzenlediği Akhisar Belediyesi´nin destekleri ile “Kadına ve kız çocuklarına yönelik şiddete hayır” isimli panel Akhisar Belediye Meclis Salonunda düzenlendi. CHP Manisa Milletvekili Ahmet Vehbi Bakırlıoğlu, Akhisar Belediye Başkanı Besim Dutlulu ve Akhisar kadın dernekleri ile Akhisarlı kadınların katıldığı panele Türkiye Kadın Dernekleri Federasyonu Temsilcisi Mehlike Hepdemir, Avukat Tuğba Lale ve Uzman Psikolog Ece Yağınlı konuşmacı olarak katıldı.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Manisa için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:36 08:19 13:23 15:50 18:09 19:38
sariahmetpasa250X250 " target="_self" title="">

                                                                          

Son Sayı
Önceki Sayılar
1941 ABD ve İngiltere`nin Japonyay`ya Harp İlanı
2006 Yaprak Dökümü Sonları