“DAYANIŞMA YAŞATIR, MÜCADELE KAZANDIRIR”
8 Mart Kadın Dayanışma Derneği, “Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele ve Dayanışma Günü” dolayısıyla 25 Kasım Çarşamba günü saat 14.00´te yeni hizmet binasında basın açıklaması düzenledi aynı zamanda yeni dernek binasının açılışı da gerçekleştirildi.
Tarih: 25.11.2020 20:32:21/ 1177okunma / 0yorum

Basına ve kamuoyuna hitaben gerçekleştirilen basın açıklamasını Manisa Barosu Kadın ve Çocuk Hakları Komisyonu Avukatı Tuğba Lale okudu. Av. Tuğba Lale tarafından okunan basın açıklamasında “BASINA VE KAMUOYUNA;
25 Kasım 1960; üç kadının katledildiği kara gün. Orta Amerika yakınlarında, Karayiplerde yer alan bir ülke olan Dominik Cumhuriyeti 1960´lı yıllarda diktatör Trijillo´nun  baskısı altında iken; eşleri ile birlikte diktatörlüğe karşı çıkan Mirabel Kardeşler mücadelenin sembolü haline gelmişlerdir.
Baskıcı rejime karşı ayaklanmaları sebebiyle eşleri hapishanede olan üç kız kardeş; eşleri ile görüştükten sonra hapishane dönüşü, diktatör askerlerinin tecavüzüne uğramışlar ve ardından uçurumdan atılarak canice katledilmişlerdir.
Kardeşlerden birinin kod adının Kelebek olması sebebiyle ‘25 Kasım KELEBEKLER GÜNÜ´ olarak da bilinir.
1981´de Kolombiya´da bir araya gelen Latin Amerikalı ve Karayipli Kadınlar Kongresi´nde; 25 Kasım ‘Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü´ olarak belirlendi. Latin Amerika kadınlarının bu kararı ile kadınlar diktatörlüklere, baskı ve zulüme karşı cephe aldı. 1999´da ise Birleşmiş Milletler bu günü resmi olarak ‘KADINA YÖNELİK ŞİDDETE KARŞI ULASLARARASI MÜCADELE GÜNÜ´ ilan etti. O gün bu gündür 25 Kasım tüm dünyada kadına karşı şiddete dur demek için, bir kadında daha farkındalık yaratabilmek için çırpınan binlerce, milyonlarca kadın tarafından anılıyor.
1979 yılında Birleşmiş Milletler genel kurulu tarafından kısa adı CEDAW olan ‘KADINA KARŞI HER TÜRLÜ AYRIMCILIĞIN YOK EDİLMESİ SÖZLEŞMESİ´ kabul edildi. Fransız Devrimi sonrası dünyada eşitlikçi anayasalar ve kanunlar kabul edilse de ne yazık ki kanunen eşit kabul edilen kadınlar için bu düzenlemeler yeterli olmadı. Bu sebeple kadın özel olarak koruma altına alındı. Birleşmiş Milletler´e üye devletlerce imzalanan sözleşme kadına karşı her türlü ayrımcılığı ortadan kaldırmayı amaçlıyor.
Ana Yasamıza(AY) 2004´te ‘Kadınlar ve erkekler eşit haklara sahiptir. Devlet, bu eşitliğin yaşama geçmesini sağlamakla yükümlüdür.´  hükmü, 2010 yılında ise  ‘Bu maksatla alınacak tedbirler eşitlik ilkesine aykırı olarak yorumlanamaz.´  hükmü eklenmiştir. Böylece kadınlara karşı pozitif ayrımcılık AY ile güvence altına alınmıştır.
2011 yılında İstanbul´da toplanan ‘Avrupa Konseyi KADINLARA YÖNELİK ŞİDDET VE AİLE İÇİ ŞİDDETİN ÖNLENMESİ VE BUNLARLA MÜCADELEYE İLİŞKİN AVRUPA KONSEYİ SÖZLEŞMESİ´Nİ hazırlamıştır, bilinen ve kısa adı İSTANBUL SÖZLEŞMESİ´DİR.
Türkiye bu sözleşmenin ardından 6284 sayılı ‘AİLENİN KORUNMASI VE KADINA KARŞI ŞİDDETİN ÖNLENMESİNE DAİR KANUN´u yürürlüğe koymuştur.
Kadına yönelik şiddetin önlenmesinin anahtar unsuru kadınlar ve erkekler arasındaki yasal ve fiili eşitliğin gerçekleşmesidir. Modern çağ olarak nitelendirdiğimiz günümüzde dahi kadın ikincilleştirilmekte ve her türlü şiddete maruz kalmaktadır. Bu şiddetin önünün alınması için kadın ile erkeğin eşit yasal haklara sahip olması yetmiyor.  Kadına şiddetin sonlanması için öncelikle kadını ikincilleştiren zihniyetin yeniden yapılandırılması şart. Kadın ve erkek arasında fiili eşitlik sağlandığında kadına şiddet son bulacak. Her yeni güne yeni bir kadın cinayetiyle uyanmamamız için, her gün taciz ve tecavüz haberleriyle yüreğimizin burkulmaması için, çocuk istismarlarını sonlandırabilmemiz için kanunların değişmesi yetmiyor. Değişmesi gereken toplumdaki zihniyettir.
Her birimiz için vazgeçilmez olan Akhisar´da, Akhisar´ımızda son bir yılda üç kadın cinayete kurban gitti. Eşleri tarafından canice katledilen kadınlar gerilerinde gözü yaşlı ailelerini bıraktılar. Her bir vakayı; Manisa Barosu Kadın Ve Çocuk Hakları Komisyonu ve 8 Mart Kadın Dayanışma Derneği olarak takip ediyoruz. İki kadın cinayeti dosyasında da yerel mahkeme sanıklar hakkında ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verdi. Diğer davanın yargılaması devam ediyor.
2018 yılında 6284 sayılı ‘AİLENİN KORUNMASI VE KADINA KARŞI ŞİDDETİN ÖNLENMESİNE DAİR KANUN´ kapsamında adli mercilere 654 kadın başvuru yapmış ve Akhisar Aile Mahkemesi tarafından 487 koruma kararı verilmiştir.
2019 yılında adli mercilere 662 kadın başvurmuş, 471 kadın hakkında Akhisar Aile Mahkemesi tarafından koruma kararı verilmiştir.
2020´ye geldiğimizde ise 24 Kasım 2020 tarihine kadar 824 kadın şiddet mağduru olarak adli makamlara başvurmuş 672 kadın hakkında koruma ve tedbir kararı verilmiştir.
Bu sayılar kadına şiddetin arttığının göstergesi olsa da aynı zamanda kadınların her geçen gün bilinçlendiğinin de kanıtı.  Kadınlar şiddetin sadece fiziksel olmadığını, psikolojik, ekonomik, cinsel şiddetin de olduğunun farkına vardı. Amacımız bilinçlenmeyen tek bir kadın bırakmamak. Aile korunsun ancak korunan aile içinde kadın ikincilleştirilmesin, yönetilmesin, sesi kesilmek için şiddete maruz bırakılmasın.
Basında, sosyal medyada, hayatın her alanında cinsiyetçi söyleme dur diyoruz. Kadın hakları yok sayılamaz, kadın susturulamaz. Biz kadınlar olarak; yaşımız, dini inancımız, siyasi düşüncemiz, kıyafet seçimimiz, hayat tarzımız her ne olursa olsun söz konusu haklarımız olduğunda tek yüreğiz. Biliyoruz ki ‘DAYANIŞMA YAŞATIR, MÜCADELE KAZANDIRIR.” ifadeleri yer aldı. Avukat Tuğba Lale´nin konuşmasını tamamlamasının ardından 8 Mart Kadın Dayanışma Derneği Başkanı Ayşen Erkanlıoğlu Uçar yeni dernek binası ve yeni yeri üzerine açıklamalarda bulundu. Dernek Başkanı Uçar yaptığı konuşmada “8 Mart Kadın Dayanışma Derneği olarak daha önce Boz Kardeşler pasajındaki dernek binasında faaliyet gösteriyorduk. Pandemi sürecinde duyduğumuz ihtiyaçtan dolayı dernek binamızı değiştirmek durumunda kaldık. Bu yıl bu dernek binamıza, İstanbul Aydın Doğan Vakfı´ndan bizlere atölye kurabilmek üzere 3 adet makine hibe geldi. Bununla birlikte burada atölyemizi de oluşturduk. Dernek binamızı değiştirdik. Avukat arkadaşlarımızla birlikte burada danışmanlık hizmeti veriyoruz. Yeni binamızda bu görüşmeleri sağlayabilmemiz için bir odaya sahibiz. Günlük oturma alanlarımız var. Atölyemiz var. Geri dönüşüm ile ürettiğimiz eşyalarımız, butik atölyemiz de mevcut ve burada üyelerimizin ürettiği ürün ve eşyaları sergileyebiliyoruz.  Açık adresimiz Paşa Camii ve Sarı Ahmet Paşa Aş Evi´nin arka sokağı, Şeyh İsa Mahallesi 77 sokak numara 9.” ifadelerini kullandı.
Kaynak: HABER MERKEZİ

ÖZDARENDE MAĞAZASI DEV KAMPANYA
ÖZDARENDE MAĞAZASI DEV KAMPANYA
Akhisar´da 45 yıldır hizmet veren Özdarende Düğüncü mağazalarından dev kampanya
JANDARMANIN DEDEKTİFLERİNDEN BÜYÜK BAŞARI
JANDARMANIN DEDEKTİFLERİNDEN BÜYÜK BAŞARI
Halkın huzur ve güveni içn gece gündüz her iklim şartından başarılı bir şekilde görevini sürdüren il jandarma Dedektifleri ve JASAT hırsızlara gözaçtırmıyor.
TRANSFER YASAĞI KALKTI
TRANSFER YASAĞI KALKTI
TFF 1. Lig ekiplerinden Akhisarspor´da karabulutlar dağılmaya başladı.
VALİLİKTEN YENİ KARARLAR AÇIKLANDI
VALİLİKTEN YENİ KARARLAR AÇIKLANDI
Covid-19 ile mücadele kapsamında Manisa Valiliğinden yeni kararlar açıklandı.
MİRAS: HER HAK SAHİBİNE HAKKINI VERMEK
MİRAS: HER HAK SAHİBİNE HAKKINI VERMEK
Muhterem Müslümanlar! Okuduğum ayet-i kerimede Yüce Rabbimiz şöyle buyuruyor:
İNCİ EL LEZZETLERİ  AÇILDI
İNCİ EL LEZZETLERİ AÇILDI
Akhisar´da İnci El Lezzetleri Ragıpbey mahallesi 22 sokak no 3/D de(Hergelen meydanı) hizmete girdi.
625 BİN ABONENİN, 455 BİNİ İNDİRİMLİ SU KULLANIYOR
625 BİN ABONENİN, 455 BİNİ İNDİRİMLİ SU KULLANIYOR
“Milletvekili Başevirgen´in Açıklamaları Gerçekleri Yansıtmıyor”
BAŞKAN FETHİ TUNÇ   2021 YILINI KUTLADI
BAŞKAN FETHİ TUNÇ 2021 YILINI KUTLADI
Akhisar Halk Otobüsleri Kooperatif Başkanı Fethi Tunç Yılbaşın nedeniyle bir mesaj yayınladı.
DEVA PARTİSİNDEN ZİYARETLER
DEVA PARTİSİNDEN ZİYARETLER
Demokrasi ve Atlım Partisi (DEVA) Partisi Akhisar ilçe başkanı ve yönetmi ziyaretlerine devam ediyor.
AKHİSAR´DA 3 GÜNDE  120 KİŞİYE CEZA
AKHİSAR´DA 3 GÜNDE 120 KİŞİYE CEZA
Akhisar´da pandemi tedbirlerine uymayan 120 kişiye ceza yazıldı.
AKHİSAR´DA METREKAREYE 23.8 KG YAĞIŞ
AKHİSAR´DA METREKAREYE 23.8 KG YAĞIŞ
Akhisarda yağışlı geçen hafta sonunda 24 saatte Akhisar´a metrekareye 23.8 kğ yağış düştü
BAŞKAN DUTLULU´DAN, AKHİSAR´A YENİ PARKLAR VE SPOR TESİSLERİ MÜJDESİ
BAŞKAN DUTLULU´DAN, AKHİSAR´A YENİ PARKLAR VE SPOR TESİSLERİ MÜJDESİ
Göreve geldiği günden bu yana daha yeşil bir Akhisar için çalışmalarını sürdüren Akhisar Belediye Başkanı Besim Dutlulu, ilçeye yeni parklar ve spor tesisleri kazandırmak için çalışmaların devam ettiğini söyledi.
YURTTAŞ KORONA AŞISI HAKKINDA HER SORUNUN CEVABINI VERDİ
YURTTAŞ KORONA AŞISI HAKKINDA HER SORUNUN CEVABINI VERDİ
Tüm dünyada 1 Milyon 300 Bini aşkın kişinin hayatını kaybetmesine yol açan yeni tip Korona virüs (Covid-19) Pandemisine karşı geliştirilen aşılardan peş peşe haberler gelmeye devam ediyor.
SPORA KORONAVİRÜS MÜDAHALESİ
SPORA KORONAVİRÜS MÜDAHALESİ
TFF 1. Lig 13. hafta mücadelesinde Akhisarspor´un evinde Adanaspor ile oynayacağı karşılaşma ertelendi.
PAZAR PAZARI KURULMAYACAK
PAZAR PAZARI KURULMAYACAK
Dünyayı tehdit eden Koronavirüs ile mücadele için tedbirler devam ediyor.
AKHİSAR KEÇİÖREN´DEN  PUAN ALAMADI
AKHİSAR KEÇİÖREN´DEN PUAN ALAMADI
2020-2021 TFF 1. liği 10 haftasında Akhisarspor Ankara Aktepe stadında Ankara Keçiörengücüne konuk oldu.
SAĞLIĞINIZI ERTELEMEYİN, ÇÜNKÜ SAĞLIK İHMALE GELMEZ
SAĞLIĞINIZI ERTELEMEYİN, ÇÜNKÜ SAĞLIK İHMALE GELMEZ
Özel Akhisar Hastanesi´nden yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi.
CUMHURİYET´İMİZİN 97.YILI AKHİSAR´DA COŞKUYLA KUTLANDI
CUMHURİYET´İMİZİN 97.YILI AKHİSAR´DA COŞKUYLA KUTLANDI
29 Ekim Cumhuriyet Bayramı´mızın 97.yıl dönümü, Milli Egemenlik Meydanı´nda düzenlenen törenle coşkuyla kutlandı.
ÖZBEY:"BİZ ÇAĞIRILDIĞIMIZ İÇİN GELDİK"
ÖZBEY:"BİZ ÇAĞIRILDIĞIMIZ İÇİN GELDİK"
TFF 1. Lig takımlarından Akhisarspor´un mevcut Başkanı Evren Özbey ve Yönetim Kurulu üyeleri Serhat ve Bışar Özbey yerel basın mensuplarıyla bir araya gelip gündem üzerine önemli açıklamalarda bulundu.
AKHİSARLI MUHTARLARDAN ASFALT TEŞEKKÜRÜ
AKHİSARLI MUHTARLARDAN ASFALT TEŞEKKÜRÜ
Akhisar´da, mahalle muhtarları ile bir araya gelen Manisa Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Ali Öztozlu, il genelinde yapılan yol çalışmaları hakkında bilgi verdi.
İYON DENİZİ DEPREMLERİNİN RAPORU
İYON DENİZİ DEPREMLERİNİN RAPORU
Deprem Tahmin Uzmanı Kadir Sütçü her hafta farklı konularda deprem ile ilgili bilgilerini paylaşıyor.
BAŞKAN DUTLULU, İLK DERS ZİLİNDE ÖĞRENCİLERİN YANINDA OLDU
BAŞKAN DUTLULU, İLK DERS ZİLİNDE ÖĞRENCİLERİN YANINDA OLDU
Akhisar Belediye Başkanı Besim Dutlulu, yüz yüze eğitimin başlaması ile birlikte kent genelinde okullara maske ve dezenfektan dağıtarak, tüm öğrenci ve öğretmenlere iyi dersler diledi.
METEOROLOJİ´DEN UYARI
METEOROLOJİ´DEN UYARI
Meteoroloji bölge müdürlüğünden tahinlere göre Perşembe 08.10.2020 günü beklenen yağış nedeniyle uyarı geldi.
 COVİD -19 DENETİMLERİ ARTIYOR
COVİD -19 DENETİMLERİ ARTIYOR
Covid-19 Kapsamında Yapılan Denetimlerde 148.439 TL Cezai İşlem Uygulandı
AKHİSAR´IN İLK BİSİKLET YOLU AÇILDI!
AKHİSAR´IN İLK BİSİKLET YOLU AÇILDI!
Akhisar Belediyesi, kentin ilk bisiklet yolunu Avrupa Hareketlilik Haftası´nda açtı.
MANİSA BBSK 76-67 AKHİSAR BELEDİYESPOR
MANİSA BBSK 76-67 AKHİSAR BELEDİYESPOR
Manisa Büyükşehir Belediyespor Basketbol takımı, hazırlık müsabakasında karşılaştığı Akhisar Belediyespor´u 76-67 mağlup etti.
AKHİSARLI BİSİKLETLİLER HAREKETLİ YAŞAM İÇİN PEDAL ÇEVİRDİ
AKHİSARLI BİSİKLETLİLER HAREKETLİ YAŞAM İÇİN PEDAL ÇEVİRDİ
Akhisar Belediyesi tarafından Avrupa Hareketlilik Haftası etkinlikleri kapsamında düzenlenen bisiklet turu, Belediye Başkanı Besim Dutlulu ve Akhisarlı bisikletlilerin katılımı ile gerçekleşti.
Bayan Elemanlar Alınacak
Bayan Elemanlar Alınacak
Tukaş salca fabrikasında calışmak üzere bayan eleman aranıyor
VALİ KARADENİZ, AFAD İL MÜDÜRLÜĞÜNÜ ZİYARET ETTİ
VALİ KARADENİZ, AFAD İL MÜDÜRLÜĞÜNÜ ZİYARET ETTİ
Vali Yaşar Karadeniz, kurum ziyaretleri kapsamında Manisa İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğünü ziyaret etti.
KAYITLAR DEVAM EDİYOR
KAYITLAR DEVAM EDİYOR
“GELECEĞE KULAÇ ATIYORUZ”
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Manisa için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:36 08:19 13:23 15:50 18:09 19:38

                                                                          

Son Sayı
Önceki Sayılar
1176 Büyük tarihçi ve muhaddis İbn-i Asakir (rh.)`ın vefatı
1699 Karlofça Antlaşması
1699  Karlofça Barış Antlaşması`nın İmzalanması.
1926 Televizyon`un icadı
1948  General Kazım Karabekir`in Ölümü.
1970  Milli Nizam Partisi Kuruldu.
1993  Vaclav Havel, Çek Cumhuriyeti Devlet Başkanlığına Seçildi.
1994  Devalüasyon: Hükümet, 26 Ocak Gecesi, Resmi Kuru Yüzde 13.6 Oranında Arttırarak, 24 Ocak 1980 Yılından Sonraki İlk Resmi Devalüasyonu Yaptı.