“DAYANIŞMA YAŞATIR, MÜCADELE KAZANDIRIR”
8 Mart Kadın Dayanışma Derneği, “Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele ve Dayanışma Günü” dolayısıyla 25 Kasım Çarşamba günü saat 14.00´te yeni hizmet binasında basın açıklaması düzenledi aynı zamanda yeni dernek binasının açılışı da gerçekleştirildi.
Tarih: 25.11.2020 20:32:21/ 1239okunma / 0yorum

Basına ve kamuoyuna hitaben gerçekleştirilen basın açıklamasını Manisa Barosu Kadın ve Çocuk Hakları Komisyonu Avukatı Tuğba Lale okudu. Av. Tuğba Lale tarafından okunan basın açıklamasında “BASINA VE KAMUOYUNA;
25 Kasım 1960; üç kadının katledildiği kara gün. Orta Amerika yakınlarında, Karayiplerde yer alan bir ülke olan Dominik Cumhuriyeti 1960´lı yıllarda diktatör Trijillo´nun  baskısı altında iken; eşleri ile birlikte diktatörlüğe karşı çıkan Mirabel Kardeşler mücadelenin sembolü haline gelmişlerdir.
Baskıcı rejime karşı ayaklanmaları sebebiyle eşleri hapishanede olan üç kız kardeş; eşleri ile görüştükten sonra hapishane dönüşü, diktatör askerlerinin tecavüzüne uğramışlar ve ardından uçurumdan atılarak canice katledilmişlerdir.
Kardeşlerden birinin kod adının Kelebek olması sebebiyle ‘25 Kasım KELEBEKLER GÜNÜ´ olarak da bilinir.
1981´de Kolombiya´da bir araya gelen Latin Amerikalı ve Karayipli Kadınlar Kongresi´nde; 25 Kasım ‘Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü´ olarak belirlendi. Latin Amerika kadınlarının bu kararı ile kadınlar diktatörlüklere, baskı ve zulüme karşı cephe aldı. 1999´da ise Birleşmiş Milletler bu günü resmi olarak ‘KADINA YÖNELİK ŞİDDETE KARŞI ULASLARARASI MÜCADELE GÜNÜ´ ilan etti. O gün bu gündür 25 Kasım tüm dünyada kadına karşı şiddete dur demek için, bir kadında daha farkındalık yaratabilmek için çırpınan binlerce, milyonlarca kadın tarafından anılıyor.
1979 yılında Birleşmiş Milletler genel kurulu tarafından kısa adı CEDAW olan ‘KADINA KARŞI HER TÜRLÜ AYRIMCILIĞIN YOK EDİLMESİ SÖZLEŞMESİ´ kabul edildi. Fransız Devrimi sonrası dünyada eşitlikçi anayasalar ve kanunlar kabul edilse de ne yazık ki kanunen eşit kabul edilen kadınlar için bu düzenlemeler yeterli olmadı. Bu sebeple kadın özel olarak koruma altına alındı. Birleşmiş Milletler´e üye devletlerce imzalanan sözleşme kadına karşı her türlü ayrımcılığı ortadan kaldırmayı amaçlıyor.
Ana Yasamıza(AY) 2004´te ‘Kadınlar ve erkekler eşit haklara sahiptir. Devlet, bu eşitliğin yaşama geçmesini sağlamakla yükümlüdür.´  hükmü, 2010 yılında ise  ‘Bu maksatla alınacak tedbirler eşitlik ilkesine aykırı olarak yorumlanamaz.´  hükmü eklenmiştir. Böylece kadınlara karşı pozitif ayrımcılık AY ile güvence altına alınmıştır.
2011 yılında İstanbul´da toplanan ‘Avrupa Konseyi KADINLARA YÖNELİK ŞİDDET VE AİLE İÇİ ŞİDDETİN ÖNLENMESİ VE BUNLARLA MÜCADELEYE İLİŞKİN AVRUPA KONSEYİ SÖZLEŞMESİ´Nİ hazırlamıştır, bilinen ve kısa adı İSTANBUL SÖZLEŞMESİ´DİR.
Türkiye bu sözleşmenin ardından 6284 sayılı ‘AİLENİN KORUNMASI VE KADINA KARŞI ŞİDDETİN ÖNLENMESİNE DAİR KANUN´u yürürlüğe koymuştur.
Kadına yönelik şiddetin önlenmesinin anahtar unsuru kadınlar ve erkekler arasındaki yasal ve fiili eşitliğin gerçekleşmesidir. Modern çağ olarak nitelendirdiğimiz günümüzde dahi kadın ikincilleştirilmekte ve her türlü şiddete maruz kalmaktadır. Bu şiddetin önünün alınması için kadın ile erkeğin eşit yasal haklara sahip olması yetmiyor.  Kadına şiddetin sonlanması için öncelikle kadını ikincilleştiren zihniyetin yeniden yapılandırılması şart. Kadın ve erkek arasında fiili eşitlik sağlandığında kadına şiddet son bulacak. Her yeni güne yeni bir kadın cinayetiyle uyanmamamız için, her gün taciz ve tecavüz haberleriyle yüreğimizin burkulmaması için, çocuk istismarlarını sonlandırabilmemiz için kanunların değişmesi yetmiyor. Değişmesi gereken toplumdaki zihniyettir.
Her birimiz için vazgeçilmez olan Akhisar´da, Akhisar´ımızda son bir yılda üç kadın cinayete kurban gitti. Eşleri tarafından canice katledilen kadınlar gerilerinde gözü yaşlı ailelerini bıraktılar. Her bir vakayı; Manisa Barosu Kadın Ve Çocuk Hakları Komisyonu ve 8 Mart Kadın Dayanışma Derneği olarak takip ediyoruz. İki kadın cinayeti dosyasında da yerel mahkeme sanıklar hakkında ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verdi. Diğer davanın yargılaması devam ediyor.
2018 yılında 6284 sayılı ‘AİLENİN KORUNMASI VE KADINA KARŞI ŞİDDETİN ÖNLENMESİNE DAİR KANUN´ kapsamında adli mercilere 654 kadın başvuru yapmış ve Akhisar Aile Mahkemesi tarafından 487 koruma kararı verilmiştir.
2019 yılında adli mercilere 662 kadın başvurmuş, 471 kadın hakkında Akhisar Aile Mahkemesi tarafından koruma kararı verilmiştir.
2020´ye geldiğimizde ise 24 Kasım 2020 tarihine kadar 824 kadın şiddet mağduru olarak adli makamlara başvurmuş 672 kadın hakkında koruma ve tedbir kararı verilmiştir.
Bu sayılar kadına şiddetin arttığının göstergesi olsa da aynı zamanda kadınların her geçen gün bilinçlendiğinin de kanıtı.  Kadınlar şiddetin sadece fiziksel olmadığını, psikolojik, ekonomik, cinsel şiddetin de olduğunun farkına vardı. Amacımız bilinçlenmeyen tek bir kadın bırakmamak. Aile korunsun ancak korunan aile içinde kadın ikincilleştirilmesin, yönetilmesin, sesi kesilmek için şiddete maruz bırakılmasın.
Basında, sosyal medyada, hayatın her alanında cinsiyetçi söyleme dur diyoruz. Kadın hakları yok sayılamaz, kadın susturulamaz. Biz kadınlar olarak; yaşımız, dini inancımız, siyasi düşüncemiz, kıyafet seçimimiz, hayat tarzımız her ne olursa olsun söz konusu haklarımız olduğunda tek yüreğiz. Biliyoruz ki ‘DAYANIŞMA YAŞATIR, MÜCADELE KAZANDIRIR.” ifadeleri yer aldı. Avukat Tuğba Lale´nin konuşmasını tamamlamasının ardından 8 Mart Kadın Dayanışma Derneği Başkanı Ayşen Erkanlıoğlu Uçar yeni dernek binası ve yeni yeri üzerine açıklamalarda bulundu. Dernek Başkanı Uçar yaptığı konuşmada “8 Mart Kadın Dayanışma Derneği olarak daha önce Boz Kardeşler pasajındaki dernek binasında faaliyet gösteriyorduk. Pandemi sürecinde duyduğumuz ihtiyaçtan dolayı dernek binamızı değiştirmek durumunda kaldık. Bu yıl bu dernek binamıza, İstanbul Aydın Doğan Vakfı´ndan bizlere atölye kurabilmek üzere 3 adet makine hibe geldi. Bununla birlikte burada atölyemizi de oluşturduk. Dernek binamızı değiştirdik. Avukat arkadaşlarımızla birlikte burada danışmanlık hizmeti veriyoruz. Yeni binamızda bu görüşmeleri sağlayabilmemiz için bir odaya sahibiz. Günlük oturma alanlarımız var. Atölyemiz var. Geri dönüşüm ile ürettiğimiz eşyalarımız, butik atölyemiz de mevcut ve burada üyelerimizin ürettiği ürün ve eşyaları sergileyebiliyoruz.  Açık adresimiz Paşa Camii ve Sarı Ahmet Paşa Aş Evi´nin arka sokağı, Şeyh İsa Mahallesi 77 sokak numara 9.” ifadelerini kullandı.
Kaynak: HABER MERKEZİ

ÖZDARENDE MAĞAZASI DEV KAMPANYA
ÖZDARENDE MAĞAZASI DEV KAMPANYA
Akhisar´da 45 yıldır hizmet veren Özdarende Düğüncü mağazalarından dev kampanya
SORUMLULUK BİLİNCİ “ORUÇ VE RAMAZAN”
SORUMLULUK BİLİNCİ “ORUÇ VE RAMAZAN”
Akhisar İlçe Müftüsü Mahmut Sami Türkmenoğlu Ramazan ayı ve oruç tutma üzerine açıklamalarda bulundu.
GÜRAL, İSLAM ALEMİ´NİN RAMAZAN-I  ŞERİF´İNİ TEBRİK ETTİ
GÜRAL, İSLAM ALEMİ´NİN RAMAZAN-I ŞERİF´İNİ TEBRİK ETTİ
Türkiye Pazarcılar Federasyonu yönetim Kurulu üyesi ve Akhisar Manavlar ve Pazarcılar Esnaf Odası Başkanı Tüm İslam Alemi´nin mübarek Ramazan-ı Şerif´ini tebrik etti.
ESNAF RAMAZAN AYINA HAZIR
ESNAF RAMAZAN AYINA HAZIR
11 Ayın Sultanı Ramazan ayının başlamasıyla esnaf hazırlıklarını hızlandırdı.
TUNAY GÜL GÜVEN TAZELEDİ
TUNAY GÜL GÜVEN TAZELEDİ
Akhisar Balkan Göçmenleri Kültürünü Yaşatma ve Dayanışma Derneği 3. Olağan Genel Kurul Toplantısında Başkan Tunay Gül ile devam etme kararı alındı.
KADINA ŞİDDETE DUR DENİLDİ
KADINA ŞİDDETE DUR DENİLDİ
Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Koordinasyon, İzleme ve Değerlendirme Toplantısı Gerçekleştirildi
MİNİKLERDEN ANLAMLI ZİYARET
MİNİKLERDEN ANLAMLI ZİYARET
Zehra Muhittin Kavaklı Anaokulu öğrencileri polislere anlamlı ziyaret gerçekleştirdi.
SOĞUK VE YAĞIŞLI HAVA KAPIDA
SOĞUK VE YAĞIŞLI HAVA KAPIDA
Türkiye Cumhuriyeti Tarım ve Orman Bakanlığı Meteoroloji Genel Müdürlüğü yağmur ve gök gürültülü sağanak yağışa karşı uyardı.
İL UMUMİ HIFZISSIHHA KURULUNDAN YENİ KARARLAR
İL UMUMİ HIFZISSIHHA KURULUNDAN YENİ KARARLAR
Koronavirüs salgınıyla mücadele kapsamında Cumhurbaşkanlığı Kabinesinde alınan kararlar gereğince Manisa Valiliği İl hıfsısıha kurulunca yeni kararlar alındı.
İYİ PARTİ´DEN ESNAF ZİYARETİ
İYİ PARTİ´DEN ESNAF ZİYARETİ
İYİ Parti´nin esnaf ziyaretlerinde bu haftaki adresi Manisa ve ilçeleri oldu.
KARAYOLLARINDAN İNCELEME
KARAYOLLARINDAN İNCELEME
Karayolları Bölge Müdürü İbrahim YAŞAR ve Devlet Demir Yolları Bölge Müdür Yardımcısı Akhisar´da incelemelerde bulundu.
SAĞLIKTA YENİ BİR BAKIŞ AÇISI GEREKLİ!
SAĞLIKTA YENİ BİR BAKIŞ AÇISI GEREKLİ!
23. dönem Ak Parti Manisa Muzaffer yurttaş´ın bu haftaki konusu sağlıkta yeni bir bakış gerekli diyerek başladı sözlerine.
AKHİSAR BELEDİYESİ´NDEN EMEKÇİ KADINLAR GÜNÜ´NDE ANLAMLI PROGRAM
AKHİSAR BELEDİYESİ´NDEN EMEKÇİ KADINLAR GÜNÜ´NDE ANLAMLI PROGRAM
Akhisar Belediyesi, tamamen kadın çalışanlarının düzenlediği etkinliklerle 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü´nü kutladı.
GÜRAL´DAN SINDIRGI PAZARINA ZİYARET
GÜRAL´DAN SINDIRGI PAZARINA ZİYARET
Akhisar Pazarcılar ve manavlar odası Başkanı Mustafa Güral Sındırgıda pazaryerimaçan esnaf üyelerinin sorunlarını dinledi.
DENİZBANK´TAN ESNAFA AVANTAJ
DENİZBANK´TAN ESNAFA AVANTAJ
DenizBank ve Akhisar Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası´ndan esnafa avantaj sağlayan iş birliği yaptı.
AKHİSARGÜCÜ KENDİ EVİNDE MAĞLUP OLDU
AKHİSARGÜCÜ KENDİ EVİNDE MAĞLUP OLDU
Akhisargücü Spor Kulübü Kadın Voleybol Takımı kendi evinde misafir ettiği İzmir ekibi Altekmaya 0-3 mağlup oldu.
ORYANTİRİNGDE MUTLU SON
ORYANTİRİNGDE MUTLU SON
Manisa´lı Oryantiring Sporcuları İl Birinciliği Yarışmasında Hedeflerine Saruhanlı´da ulaştılar.
TARIMDA 2021 ÜRETİM SEZONU SAHA ÇALIŞMALARI BAŞLADI
TARIMDA 2021 ÜRETİM SEZONU SAHA ÇALIŞMALARI BAŞLADI
Akhisar İlçe Tarım Müdürlüğü, 2021 yılı bitkisel üretim sezonuna ait tarımsal eğitim ve yayım faaliyetleri kapsamında saha çalışmalarına başlandı.
AKHİSAR TÜGVA´YA SEYDİ  ŞİMŞEK ATANDI
AKHİSAR TÜGVA´YA SEYDİ ŞİMŞEK ATANDI
Türkiye Gençlik Vakfı (TÜGVA) ´nın Akhisar temsilciliği ne Seydi ŞİMŞEK atandı.
GENEL SEKRETER ALİ ÖZKERVANCI EMEKLİ OLDU
GENEL SEKRETER ALİ ÖZKERVANCI EMEKLİ OLDU
1983 yılında Akhisar Ticaret ve Sanayi Odası´nda muhasebe memuru olarak göreve başlayan, 1998 yılının Mart ayından bu yana Genel Sekreter olarak görev yapan Ali Özkervancı 36 yıllık hizmetinin ardından emekliye ayrıldı.
METREKAREYE DÜŞEN YAĞIŞ
METREKAREYE DÜŞEN YAĞIŞ
Meteoroloji Genel Müdürlüğü verilerine göre geçtiğimiz gün yağan yağmurda ilçe merkezimiz 35,3 metreküp yağış aldı.
METEOROLOJİKDEN ŞİDDETLİ YAĞIŞ UYARISI
METEOROLOJİKDEN ŞİDDETLİ YAĞIŞ UYARISI
Manisa´nın Batı İlçelerinde Kuvvetli Yağışlara Dikkat
JANDARMANIN DEDEKTİFLERİNDEN BÜYÜK BAŞARI
JANDARMANIN DEDEKTİFLERİNDEN BÜYÜK BAŞARI
Halkın huzur ve güveni içn gece gündüz her iklim şartından başarılı bir şekilde görevini sürdüren il jandarma Dedektifleri ve JASAT hırsızlara gözaçtırmıyor.
TRANSFER YASAĞI KALKTI
TRANSFER YASAĞI KALKTI
TFF 1. Lig ekiplerinden Akhisarspor´da karabulutlar dağılmaya başladı.
VALİLİKTEN YENİ KARARLAR AÇIKLANDI
VALİLİKTEN YENİ KARARLAR AÇIKLANDI
Covid-19 ile mücadele kapsamında Manisa Valiliğinden yeni kararlar açıklandı.
MİRAS: HER HAK SAHİBİNE HAKKINI VERMEK
MİRAS: HER HAK SAHİBİNE HAKKINI VERMEK
Muhterem Müslümanlar! Okuduğum ayet-i kerimede Yüce Rabbimiz şöyle buyuruyor:
İNCİ EL LEZZETLERİ  AÇILDI
İNCİ EL LEZZETLERİ AÇILDI
Akhisar´da İnci El Lezzetleri Ragıpbey mahallesi 22 sokak no 3/D de(Hergelen meydanı) hizmete girdi.
625 BİN ABONENİN, 455 BİNİ İNDİRİMLİ SU KULLANIYOR
625 BİN ABONENİN, 455 BİNİ İNDİRİMLİ SU KULLANIYOR
“Milletvekili Başevirgen´in Açıklamaları Gerçekleri Yansıtmıyor”
BAŞKAN FETHİ TUNÇ   2021 YILINI KUTLADI
BAŞKAN FETHİ TUNÇ 2021 YILINI KUTLADI
Akhisar Halk Otobüsleri Kooperatif Başkanı Fethi Tunç Yılbaşın nedeniyle bir mesaj yayınladı.
DEVA PARTİSİNDEN ZİYARETLER
DEVA PARTİSİNDEN ZİYARETLER
Demokrasi ve Atlım Partisi (DEVA) Partisi Akhisar ilçe başkanı ve yönetmi ziyaretlerine devam ediyor.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Manisa için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:36 08:19 13:23 15:50 18:09 19:38

                                                                          

Son Sayı
Önceki Sayılar
1877 Türkiye Kızılay derneğinin kuruluşu.
1909 Sadrıazam Hüseyin Hilmi Paşanın istifası.