DOMATES GÜVESİ (TUTA ABSOLUTA),YEŞİL KURT, BAKTYERİYEL VE FUNGAL HASTALIKLARA DİKKAT !!!
Akhisar İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü teknik elemanlarınca arazi kontrolleri devam ediyor.
Tarih: 5.7.2018 11:53:28/ 1349okunma / 0yorum

         Akhisar İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü teknik elemanlarınca arazi kontrolleri devam ediyor. Bölgede yapılan kontrollerde Domates yapraklarında, Domates Güvesi (Tuta Absoluta) zararlısını tespit edildi. Bölgemizde diğer ürünlerde de yapılan kontrollerde, Pamuk ve sebzelerde Yeşil Kurt Zararlısının da ilaçlama eşiğine ulaştığı ve buna mukabil olarak Hem Domates Güvesi(Tuta Absoluta), hem de yeşil kurt zararlısına karşı ilaçlama ilanlarının verildiği bildirildi. Olumsuz hava koşullarının sebze yetiştirilen alanlarda Mantari ve Fungal Hastalıkları riskinin hala devam ettiği ve bu konuda üreticilerimizin çok dikkatli olması ve ilaçlamalarını ihmal etmemeleri gerektiği de önemle duyuruldu.

               Yeşil kurt zararlısı pamuk yetişen alanların civarındaki diğer kültür bitkilerine özellikle sebzelerde de zararlı olmaktadır. Sebzelerde de önce yapraklarda beslenir ve yenik kısımlar sararır ve kurur. Daha sonra sebzelerin meyvelerini delerek içine girer ve orada beslenirler. Bunun sonucunda meyveler çürür. Sebzede çürüyen bu meyveler Kurşuni Küf Hastalığına davetiye çıkarmaktadır. Zararlının mücadelesinin pamukta kozaların, sebzelerde ise meyvelerin içerisine girdiğinde zorlaştığını aktaran teknik elemanlar, Domateslerde çok büyük zararlara sebep olabilecek Tuta absoluta (Domates güvesi) zararlısının da şu an itibariyle yaprakta zarar yapmaya başladığından Yeşil Kurt ilaçlaması yaparken Tutaya da etkili ilaçların tercih edilmesi gerektiğini üreticilere aktardı. Bu bağlamda Domates ve biberler Tuta ve Yeşil Kurta karşı, Pamukta Yeşil Kurt zararlısına karşı ilaçlama için ilan verilmiş ve üreticilerimiz cep telefonlarına sms ile bilgilendirme mesajları gönderildi.

     Tuta Absoluta

      Domates için en önemli zararlı olan ve mücadele edilmediği zamanlarda büyük ürün kayıplarına sebep olmaktadır. Ergini ince uzun vücutlu 6-7 mm Antenleri iplik şeklindedir. Yumurtadan çıkan larvanın vücudu krem renkli, başı siyahtır. Dört larva dönemi geçirir. Birinci dönemde 0.9 mm, dördüncü dönemde 8mm uzunluğundadır. Olgunlaşan larvanın vücudu yeşile, başı kahverengiye döner.  Larvanın başının arkasında bulunan koyu renkli bant ayırt edici en önemli özelliğidir.

      Ergin olan kelebekler geceleri aktiftir, gündüzleri yaprakların arasında saklanırlar. Yumurtalarını yaprak, tomurcuk, sap, gövde ve meyveye bırakırlar. Bir dişi yaşam süresince maksimum 260 adet yumurta bırakabilir. Yumurta 4-5 günde açılır. Toprakta, yaprak ya da meyvede açtığı galerilerin içinde beyaz bir kokon içinde pupa olur.  Çevre koşullarına bağlı olarak bir dölünü 29-38 günde tamamlar. Kışı yumurta, pupa veya ergin olarak geçirir. Zararlı, koşullar uygun olduğu sürece yılda 10-12 döl vermektedir.     

      Zarar şekli:  Yumurtadan çıkan larva, yaprak, meyve,  sap, gövde ve büyüme noktalarında galeriler açarak beslenir.  Yaprakta açtığı galeriler, geniş şeffaf boşluklar şeklindedir. Yeşil aksamında açılan galeriler nedeniyle bitki tamamen kuruyabilir. Yaprakta ve meyvede açılan galerilerde zararlının siyah renkteki pislikleri dikkat çekicidir. Larvanın meyvede açtığı galerilerin görüntüsü düzensizdir, galeriler meyvenin her tarafında görülebilir. Meyvede açılan galerilere sekonder mikroorganizmaların yerleşmesiyle çürümeler meydana gelir. Yoğun popülasyonlar da domateste %80-100 ürün kayıplarına neden olabilir. 

      Şu an itibariyle Domates yapraklarında görülmeye başlayan zararlı kontrol altına alınmaz ve uygun iklim koşulları devam ederse,  meyveye geçtiğinde çok büyük ürün kaybına yol açabilir.

 

      Yapılan diğer kontrollerde pamuk ve sebzelerde kırmızı örümcek ve emici böcekler (Empoasca, thrips vb.) zararlılarının ve zararının arttığı da gözlenmiştir.

     

         Kırmızı örümcekler Sebzelerin yaprak altlarında ördükleri ağlar arasında yavruları ve yumurtaları ile birlikte bulunurlar. Çıplak gözle görülemeyecek kadar küçüktürler. Sebzelerde sık görülen bu zararlılar da beslenmeleri sırasında bitki öz suyunu  emerek sararmalarına, kurumalarına ve yaprakta emdiği yerlerinde lekelenmelere neden olurlar. Sebze yapraklarında ağ ve kirlilik meydana getirerek pazar değerlerini düşürürler. Kimyasal mücadele önemlidir. Yaprakların her birinde ortalama 2-5 canlı birey görüldüğü an ilaçlı mücadele yapılmalıdır. Empoasca ve Thripsler de bitki özsuyunu emerek bitkiyi zayıflatmakta ve Virüslü bitkilerin özsuyunu emdikten sonra sağlam bitkilerinde özsuyunu emerek virüsün daha hızlı şekilde yayılmasına ortam oluşturmaktadır.

       Aynı zamanda bağda yapılan yumurta sürveyleri sonucunda salkım güvesi 3. Nesil yumurtasına karşıda  ilaçlama ilanı verilmiştir. Bağ Unlu Bit Zararlısına karşıda (Sak sak) dikkat edilmesi ve görülen yerlerde mücadelesi ihmal edilmemelidir.

 

 

       İlaçlama yapacak çiftçilerimizin dikkat edeceği önemli hususlardan bir tanesi de kalıntı problemidir. Yapılan arazi kontrollerinde çiftçilerimiz kalıntı problemi konusunda uyarılmıştır. Bitkileri hastalık ve zararlılardan korumak amacıyla kullanılan ilaçların, tüketim aşamasında ürün üzerinde bulunan miktarına kalıntı denir. Tarım ürünlerinde bitkileri hastalık ve zararlılardan korumak amacıyla kullanılan ilaçlar dikkat edilmediğinde insanlarda başta kanser olmak üzere birçok hastalığa neden olabilmektedir. Tarım ürünleri ihracatında yaşadığımız en büyük sorun ihraç ürünlerimizde bulunan zirai ilaç kalıntısıdır. Kalıntı nedeniyle bazı ürünlerimiz geri gönderilmekte ya da bazı pazarlar tümden kaybedilmektedir.

        Kalıntı sorunu öncelikle; doğru ilacın doğru zamanda ve doğru dozda kullanılması ile başından engellenebilir.

       Tarım ürünlerinde ilaç kalıntısının oluşmasına sebep olan çeşitli unsurlar vardır. Bu unsurlar,

1.Ruhsatsız ilaç kullanımı

2.Aşırı dozda ilaç kullanımı

3.Gereksiz ilaç karışımları ve kullanımları

3.Son ilaçlama ile hasat arasında geçmesi gereken süreye uyulmaması

4.Amaç dışı ilaç kullanımı

5. Hakim olan kültür bitkisi arasına başka ürünlerin ekilmesi

6.İlaçlamalarda kullanılan ilaçlama alet ve makinalarının uygun olmaması

7.Hava şartlarının etkisi ile ilaçlarda sürüklenme

8. Sergi yerlerindeki yanlış uygulamalar.

9. Depo ilaçlamalarında yapılan hatalar.

10. Ticari kaygılarla gereksiz ilaç ve yaprak gübresi kullandırılması.

           Bölgemizde yetiştirilen tüm ürünlerde düzenli olarak kontroller devam edecek olup, yerinde ve zamanında gerekli tüm bilgilendirme ve uyarılar devam edecektir.

 

 

 

Kaynak: HABER MERKEZİ

Zeytinde Adım Adım Kooperatifleşmeye…
Zeytinde Adım Adım Kooperatifleşmeye…
İlçemizde Kooperatifleşme konusunun zeytin üreticilerince sık sık gündeme gelmeye başlandığı bugünlerde Muhtarlar, üreticiler ve teknik heyetten oluşan bir grup Tire ve Ödemiş bölgesindeki kooperatiflere Teknik gezi düzenledi. Gezinin amacının; özellikle bölgemizdeki iyi kooperatifleşme örneklerinin yerinde incelenmesi ve Akhisar İlçemize uygun kooperatif çatısının oluşturulması olduğu belirtildi.
HAZIR YEMEK FİRMALARINA YÖNELİK HİJYEN EĞİTİMİ VERİLDİ
HAZIR YEMEK FİRMALARINA YÖNELİK HİJYEN EĞİTİMİ VERİLDİ
Manisa İl Tarım ve Orman Müdürlüğü kontrol görevlileri tarafından Akhisar İlçemizin Ziraat Odası Toplantı salonunda 5996 sayılı kanun kapsamında hazır yemek firmaları için hijyen eğitimi verildi.
TZOB MANİSA´DA TARIMIN SORUNLARINI DİNLEDİ
TZOB MANİSA´DA TARIMIN SORUNLARINI DİNLEDİ
Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) teknik heyeti, Manisa´da ilçeleri gezerek çiftçi sorunlarını görüştüler.
TARSİM BÖLGE MÜDÜRÜNDEN AKHİSARLI SİGORTACILARA SEMİNER.
TARSİM BÖLGE MÜDÜRÜNDEN AKHİSARLI SİGORTACILARA SEMİNER.
Devlet Destekli Tarım Sigortaları Sistemi (TARSİM) Bölge Müdürü Müjdat Çubukçu Akhisarlı Sigortacılara, Tarım Sigortaları konusunda bilgilendirme semineri verdi.
Kaymakam Sabit KAYA, zeytin ve zeytinyağı fabrikalarını ziyaret etti
Kaymakam Sabit KAYA, zeytin ve zeytinyağı fabrikalarını ziyaret etti
Akhisar Kaymakamı Sabit KAYA , İlçe Tarım ve Orman Müdürü Ahmet Kılıç, Belediye Başkan Yardımcısı Ali Velestin, İlçe Jandarma Komutanı Mete Demir ile İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü Gıda Kontrol ve Denetim görevlileri ile beraber İlçemizde Akhisar ekonomisinde en önemli paya sahip zeytin ürününün işlenip değerlendirildiği işletmeleri yerinde ziyaret ederek, sektörün mevcut durumunu gözlemlerken, üreticilerin sorunlarını dinleyip, çözüm önerileri hakkında bilgi alışverişinde bulundu.
Zeytinyağı  İşletmelerinde Gıda Kontrol Denetimleri  Devam Ediyor !
Zeytinyağı İşletmelerinde Gıda Kontrol Denetimleri Devam Ediyor !
Akhisar İlçesinin gıda sanayi kolunu oluşturan zeytin ve zeytinyağı işletmelerinin, Akhisar İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü Gıda kontrol görevlileri tarafından sezon itibariyle denetimleri yapılmaya başlanmıştır.
ZEYTİN ÜRETİSİ ZOR DURUMDA
ZEYTİN ÜRETİSİ ZOR DURUMDA
Akhisar Ziraat Odası Başkanı Ahmet Akbuğa, zeytin üreticisinin zor durumda olduğunu belirtti.
Zeytinyağında İyi Üretim Uygulamaları Toplantısı Yapıldı
Zeytinyağında İyi Üretim Uygulamaları Toplantısı Yapıldı
İl Tarım ve Orman Müdürlüğünce, zeytinyağı işleyen işletmelere yönelik “Zeytinyağında İyi Üretim Uygulamaları” konulu eğitim ve bilgilendirme toplantısı Akhisar´da düzenlendi.
İLÇE TARIM´DAN AŞURE ETKİNLİĞİ
İLÇE TARIM´DAN AŞURE ETKİNLİĞİ
Akhisar İlçe Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü geleneksel Aşure etkinliğini düzenledi.
Zeytinyağı Primi Desteklemesi İçin Son Gün 28 Eylül Cuma!
Zeytinyağı Primi Desteklemesi İçin Son Gün 28 Eylül Cuma!
Bitkisel Üretime Destekleme Ödemesi Yapılmasına Dair 2017/39 numaralı tebliğ kapsamında, Türkiye Tarım Havzaları Üretim ve Destekleme Modeline göre, yağlı tohumlu bitkiler ve hububat, baklagil fark ödemesi desteği ile ilave sözleşmeli üretim desteği faaliyetleri içerisinde yer alan zeytinyağı primi desteklemesine müracaatlarda üreticilere tanınan Zeytinyağı Satış Müstahsil Makbuzlarını teslim etme süresi bu hafta sona eriyor.
Musalar ve Tütenli Mahalle Ekipman Desteği
Musalar ve Tütenli Mahalle Ekipman Desteği
Akhisar Ziraat Odası mahallelere yapılan zirai alet ve ekipman desteklerini sürdürüyor.
ÜZÜMDE BU YIL KALİTE YÜKSEK REKOLTE DÜŞÜK
ÜZÜMDE BU YIL KALİTE YÜKSEK REKOLTE DÜŞÜK
Akhisar üzüm üreticilerini İlçe Tarım ve Hayvancılık Müdürü ile Ziraat Odası Başkanı ziyaret ederek incelemelerde bulundu.
TOPLAM ARAZİSİ 5 DEKARIN ALTINDAKİ ÇİFTÇİLERE KÜÇÜK AİLE İŞLETMESİ DESTEĞİ ÖDENECEK
TOPLAM ARAZİSİ 5 DEKARIN ALTINDAKİ ÇİFTÇİLERE KÜÇÜK AİLE İŞLETMESİ DESTEĞİ ÖDENECEK
30 Haziran 2018 tarihine kadar 2018 Üretim yılına ait ÇKS kaydını güncellemiş olan ve tarımsal faaliyet alanı toplam 5 dekarın altında kalan çiftçilere dekar başında 100 Lira hesabıyla Küçük Aile İşletmesi Desteği (KAİD) adı altında destekleme ödemesi yapılacak olup, başvuruların 31 Aralık 2018 gününe kadar İl/İlçe tarım Müdürlüklerine yapılması gerekmektedir.
ZEYTİNCİ ZOR DURUMDA
ZEYTİNCİ ZOR DURUMDA
Zeytinin Başkenti Akhisar´ın mahallelerindeki zeytinlere dolu zarar verdi.
Gördes´ten bereket akacak
Gördes´ten bereket akacak
Zeytin ve üzümün başkenti Gördes´in suyu ile buluşuyor.
HAYVAN PAZARINDA ALAN MEMUN SATAN ÜZGÜN
HAYVAN PAZARINDA ALAN MEMUN SATAN ÜZGÜN
İlçe Tarım Müdürlüğü yaklaşan Kurban Bayramı öncesi kontrollerini sıklaştırdı.
GENÇ ÇİFTÇİ PROJESİNDE KÜÇÜKBAŞ HAYVANLAR DAĞITILDI
GENÇ ÇİFTÇİ PROJESİNDE KÜÇÜKBAŞ HAYVANLAR DAĞITILDI
Akhisar ´da Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından yürütülen 2018 yılı Genç Çiftçi Hibe Destek Projesi kapsamında küçükbaş hayvan almaya hak kazanan başvuru sahibi Genç Çiftçilere, hayvanlar Akhisar İlçe Tarım ve Orman Müdürü Ahmet KILIÇ tarafından teslim edildi.
İLÇE TARIM VE JANDARMA EKİPLERİ YOL KONTROLLERİNİ SIKLAŞTIRDI
İLÇE TARIM VE JANDARMA EKİPLERİ YOL KONTROLLERİNİ SIKLAŞTIRDI
Akhisar İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü ile İlçe Jandarma Komutanlığı tarafından, yaklaşan Kurban Bayramı´nın da etkisiyle İlçemize canlı hayvan ve hayvansal ürün nakilleri ile ilgili denetimler arttırılarak sıklaştırıldı.
Bağlarda Rekolte Tahmin Çalışmaları Tamamlandı
Bağlarda Rekolte Tahmin Çalışmaları Tamamlandı
Ülkemizde üretilen Çekirdeksiz Kuru Üzümün neredeyse tamamı yurt dışına, bunun çok büyük kısmı ise Avrupa Birliği üyesi ülkelere ihraç edilmektedir.
           AKHİSAR İLÇE TARIM´DAN ZEYTİN ÜRETİCİLERİNE BİR UYARI DAHA !!! ZEYTİN SİNEĞİNE DİKKAT!!!
AKHİSAR İLÇE TARIM´DAN ZEYTİN ÜRETİCİLERİNE BİR UYARI DAHA !!! ZEYTİN SİNEĞİNE DİKKAT!!!
Akhisar İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü teknik personelleri tarafından İlçemizin tüm zeytin bölgelerinde hastalık ve zararlılara yönelik kontrol çalışmaları devam ediyor.
Pamuk Zararlıları İle Mücadeleye Devam…
Pamuk Zararlıları İle Mücadeleye Devam…
Pamukta üretim yükselişe geçerken bir yandan zararlılar da tetikte bekliyor. Pamukta beyazsinek, yaprak biti, yaprak piresi ve yeşil kurt zararlılarına karşı etkili mücadele şart…
AKHİSAR İLÇE TARIMDAN ZEYTİN ÜRETİCİLERİNE ÖNEMLİ UYARI
AKHİSAR İLÇE TARIMDAN ZEYTİN ÜRETİCİLERİNE ÖNEMLİ UYARI
Akhisar İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü teknik personelleri tarafından İlçemizin tüm zeytin bölgelerinde hastalık ve zararlılara yönelik kontrol çalışmaları devam ediyor.
HASAT ÖNCESİ PESTİSİT DENETİMLERİ DEVAM EDİYOR
HASAT ÖNCESİ PESTİSİT DENETİMLERİ DEVAM EDİYOR
Akhisar İlçemizde taze sebze meyve ürünlerinde hasat öncesi pestisit denetimleri devam ediyor.
İLÇE TARIM, BİTKİ KORUMA ÜRÜNLERİ UYGULAMA EĞİTİMİ DÜZENLEDİ
İLÇE TARIM, BİTKİ KORUMA ÜRÜNLERİ UYGULAMA EĞİTİMİ DÜZENLEDİ
İnsan hayatı ve sağlığı için çok büyük önem arz eden güvenilir gıdanın temini, etkili ilacın doğru zaman ve dozda kullanılması, son ilaçlama ile hasat arasında geçmesi gereken süreye dikkat edilmesi, her aşaması kayıt altında olan ve izlenebilirliği sağlanmış tarımsal üretim ile mümkündür.
ÇKS´LER 29 HAZİRANDA SONA ERİYOR
ÇKS´LER 29 HAZİRANDA SONA ERİYOR
Akhisar Ziraat odasına kayıtlı çiftçilerin 2018 Üretim Yılı ( Çiftçi Kayıt Sistemi ) ÇKS Başvuruları 29 Haziran 2018 günü sona eriyor
Manisa Tarım İl Müdürü Kaya, Domates Üreticilerini Ziyaret Etti
Manisa Tarım İl Müdürü Kaya, Domates Üreticilerini Ziyaret Etti
İlçemize bağlı Akselendi, Sarıçalı, Akçeşme, Sazoba, Beyoba ve Moralılar mahallelerinde her yıl yaklaşık 15 bin dekar alanda salçalık domates ekilişi yapılarak 150 bin tonun üzerinde domates üretimi gerçekleştiriliyor.
Bağcılar Dikkat! Propineb Aktif Maddeli İlaçlar Yasaklandı…
Bağcılar Dikkat! Propineb Aktif Maddeli İlaçlar Yasaklandı…
Türkiye`nin üretim ve ihracatında dünya lideri olduğu çekirdeksiz kuru üzümde, üreticilerin çok yaygın kullandığı Bağda Mildiyö ve Ölükol hastalıklarına karşı önerilen “Propineb” aktif maddeli Bitki Koruma Ürünleri (BKÜ = Zirai İlaçlar = Pestisidler) Avrupa Birliği tarafından yayımlanan tüzük ile 22 Mart 2018 tarihinde yasaklanmıştı.
Seracılarımızın Yüzü Gülüyor
Seracılarımızın Yüzü Gülüyor
İlçemizde Çamönü ve Selçikli Mahallelerinde bulunan 280 adet serada salatalık ve marul yetiştiriciliği ile sezonda 2 farklı üründe 650 da alanda yapılan üretimde Salatalık yetiştiriciliğinin birinci el üretim sezonu devam etmektedir.
İlçe Tarım Müdürlüğünden Üreticilere Zeytin Güvesi ( Sap Kurdu) Uyarısı
İlçe Tarım Müdürlüğünden Üreticilere Zeytin Güvesi ( Sap Kurdu) Uyarısı
Akhisar Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı uzmanları tarafından zeytinliklerde yapılan kontroller sonucunda, Zeytin yetiştiricilerine 01 Haziran 2018 Cuma günü itibariyle Zeytin Güvesi ile mücadele çalışmaları kapsamında ilaçlama ilanı verildi.
Biçerdöver Kontrolleri Yapılıyor ve Anızların Yakılmaması İçin Üreticiler Uyarılıyor!
Biçerdöver Kontrolleri Yapılıyor ve Anızların Yakılmaması İçin Üreticiler Uyarılıyor!
Akhisar İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü, ılıman ve sıcak geçen iklim koşulları nedeniyle önceki yıllara göre daha erken olgunlaşan arpa ve buğdayda hasadın yapıldığı bu günlerde üreticiler ile biçerdöver operatörlerine uyarılarda bulunuyor.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Manisa için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:36 08:19 13:23 15:50 18:09 19:38
sariahmetpasa250X250 " target="_self" title="">

                                                                          

Son Sayı
Önceki Sayılar
1776 Deniz Harp Okulunun Açılışı
1922 Uzun Köprünün Kurtuluşu
2006 Fırtına