EĞİTİM-SEN´DEN BASIN AÇIKLAMASI
Akhisar Eğitim-Sen İlçe temsilciliği okulların açılması gerektiğini ifade ederek açıldığı takdirde Akhisar´da yaşanacak problemler üzerine basın açıklaması gerçekleştirdi.
Tarih: 28.8.2020 17:55:48/ 1757okunma / 0yorum

Akhisar Eğitim-Sen İlçe temsilciliği okulların açılması gerektiğini ifade ederek açıldığı takdirde Akhisar´da yaşanacak problemler üzerine basın açıklaması gerçekleştirdi. Tatil döneminde depreme dayanıksız binaların sağlamlaştırılmadığını, okulların  açılmasına sayılı günler kala böyle bir uygulamanın başlatıldığını, internet üzerinden verilen eğitimden her kesimin yararlanamadığını ve özel okulların eğitime başladığını bu sebeple eğitimdeki adaletin bozulduğundan bahsedilen açıklamayı İlçe Temsilcilik başkanı Eser Erbab okudu. Erbab´ın yaptığı basın açıklamasında;

 

“Basına ve Kamuoyuna; 

Okullar Açılıyor! 

Bizler, Eğitim-Sen eğitim emekçileri olarak, yüz yüze eğitimi savunuyoruz. Evet, okullar açılmalı, öğrenciler öğretmenlerine kavuşmalı! 

Ama nasıl? 

Tehlikeli bir salgına maruz kaldığımız bu süreçte, eğitimin yerelde ve genelde karşılaştığı sorunları siz kamuoyuna sunuyoruz! 

1- İlçemizde deprem dolayısı ile yıkım ve güçlendirme kararı alınan okullar şunlardır:
a) Akhisar Anadolu Lisesi,
b) Akhisar Cumhuriyet Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, 

c) Kayhan Ergün Meslek Lisesi C Blok, 

d) Atatürk Ortaokulu, 

e) Cumhuriyet İlkokulu, 

f) Gazi Orta Okulu, 

g) Ahmet Vehbi Bakırlıoğlu İlkokulu, 

h) Ali Şefik Ortaokulu, 

ı) Mecidiye İlk ve Ortaokulu, 

i) Dereköy İlk ve Ortaokulu, 

j) Kayalıoğlu İlk ve Ortaokulu. 

Halihazırda ilçemizdeki okullarda bina yetersizliği varken deprem dolayısı ile yıkım kararı alınan okulların başka okullarla bileştirilmesinin ve bunun yaratacağı sıkışıklığın pandemi koşullarında eğitimi daha da zorlaştıracağı ortadadır.
2- Yıkım ve güçlendirme gerekçesiyle birkaç okulun idareci ve öğretmenlerini tek bir okulda seminer çalışmalarına almak pandemi tedbirlerine aykırıdır, bir an önce terk edilmelidir. Bu bağlamda eğer 21 Eylül´de okullar açılacaksa şu anda seminer çalışmaları için başka okullarda görevlendirilen öğretmenler okullar açılınca nerede ve ne şekilde eğitim-öğretim hizmeti verecekler? Öğrenciler hangi okullarda nasıl öğrenim görecekler?
3- Geçtiğimiz aylarda meydana gelen depremler sonucu hasar gören ve güçlendirme kararı çıkan okulların tadilat ve yıkım işlerine neden okulların açılmasına çok az bir süre kala başlanmıştır? Bunun için okulların kapalı olduğu süre neden değerlendirilmemiştir?  4- Bakanlık 21 Eylül´de okulların açılacağını belirtmiştir fakat idari kadrolar dahil hala hiçbir birime işleyişin nasıl olacağına ilişkin bilgilendirme yapmamıştır. Kamuoyu da hem okulların fiziki durumu hem de pandemi sürecinde okulların nasıl idare olunacağı konusunda bilgilendirilmemiştir. 
5- 24 Ağustos itibarıyla Türkiye´de yaklaşık bir milyon üç yüz bin öğretmen okullara döndü. 18 Eylül´e dek devam edecek eğitim çalışmalarına katılan öğretmenlerden ardı ardına covid-19 vakası haberleri geliyor.   
Okullar bu salgına hazır değil!
6- Özel okulların belirtilen tarihi beklemeden yüz yüze eğitime başlamış olması hem pandemi tedbirlerinin ihlaline hem de eğitimde fırsat eşitsizliğine neden olmaktadır. Fırsat eşitsizliğini derinleştiren bir diğer faktör ise bazı öğrencilerin uzaktan eğitim için bilgisayara ya da internet bağlantısına sahip olamayışlarıdır.   
7- Pandemi sürecinde eğitimin nasıl yürütüleceği ve fiziki yapıların nasıl değerlendirilmesi gerektiği konusunda sendikaların görüşleri alınmamıştır.  

TALEP ve ÖNERİLERİMİZ

1-Hasarlı okullar yıkılarak vakit kaybetmeden bilimin ve teknolojinin sunduğu imkanlar doğrultusunda insanlarımızın hak ettiği, depreme dayanıklı, güvenli binalar inşa edilmelidir. Zira defalarca uygulanan güçlendirme faaliyetlerinin sağlıklı olmadığı açıktır.
2-Akhisar özelinde yıkılan ve güçlendirmeye alınan okulların nerede ve ne şekilde eğitim öğretime başlayacağı tüm şeffaflığı ile halkımıza açıklanmalıdır.
3-Salgından korunmayı ve bulaş riskini minimuma indirmeyi sağlayan tüm tedbirler alındıktan sonra okullar açılmalıdır.
4-Okullara kadrolu personel alımı yapılmalıdır. İŞKUR üzerinden yapılacak geçici alımlarsa 1 Ekim´i beklemeden hemen yapılmalıdır.
5-Devlet okullarında bir sınıfta en fazla12 öğrenci bulunmalıdır. 
6-Uzaktan eğitimin yarattığı fırsat eşitsizliği gerekli tedbirler alınarak ortadan kaldırılmalıdır. 
7- Sürecin kurtarılması için sendikaların düşünceleri ve bu konuda yaptıkları çalışmalar dikkate alınmalı, gerektiğinde eşgüdüm içinde çalışılmalıdır. 

EĞİTİMSEN AKHİSAR TEMSİLCİLİĞİ” ifadeleri yer aldı.

Kaynak: HABER MERKEZİ

Anahtar Kelimeler: EĞİTİM BASIN AÇIKLAMASI
DOĞA DOSTU OKUL ZEHRA MUHİTTİN KAVAKLI ANAOKULU
DOĞA DOSTU OKUL ZEHRA MUHİTTİN KAVAKLI ANAOKULU
‘´Biz Doğayız´´ projesi kapsamında her ay düzenlenen doğa yürüyüşleri pandemi dolayısıyla ertelenen Zehra Muhittin Kavaklı Anaokulu bu sefer doğayı okula taşıdı.
MEZUNİYET HEYECANI
MEZUNİYET HEYECANI
Tütün Eksperliği Yüksekokulu ve Akhisar Meslek Yüksekokulu, 2019-2020 Eğitim-Öğretim Yılı Mezuniyet Töreni, Covid19 Salgını önlemleri çerçevesinde okulunu derece ile bitiren öğrenciler, aileleri; akademik ve idari personelin katılımı ile MCBU Akhisar Yerleşkesinde gerçekleştirildi.
RİNG YOLU PRESTİJ KAZANIYOR
RİNG YOLU PRESTİJ KAZANIYOR
Manisa Büyükşehir Belediyesi´nin, Akhisar´da Atatürk Mahallesi sınırları içerisinde yer alan Ring Yolu´nun, bin 200 metrelik kısmında yürüttüğü prestij cadde projesinde son aşamaya gelindi.
İLK DERS BAŞLADI
İLK DERS BAŞLADI
Akhisarda 2020-2021 Eğitim Öğretim yılı düzenlenen törenle başladı.
AKHİSAR BELEDİYESİ´NDEN ÖĞRENCİLERE ÜCRETSİZ İNTERNET
AKHİSAR BELEDİYESİ´NDEN ÖĞRENCİLERE ÜCRETSİZ İNTERNET
Akhisar Belediyesi şehrin bir çok noktasındaki ücretsiz Wi-Fi´nin yanında öğrencilerin uzaktan eğitime erişebilmeleri için 4 GB interneti tüm GSM operatörlerine kayıtlı olan öğrencilerin hatlarına yükleyecek.
EĞİTİM YATIRIMLARI DEĞERLENDİRİLDİ
EĞİTİM YATIRIMLARI DEĞERLENDİRİLDİ
Vali Yaşar Karadeniz başkanlığında il genelinde eğitim alanında gerçekleştirilen yatırımlar görüşüldü.
ÜNİVERSİTEYE HAZIRLIK KURSLARI AÇILIYOR
ÜNİVERSİTEYE HAZIRLIK KURSLARI AÇILIYOR
Akhisar Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüğü tarafından mezun öğrencilere ücretsiz üniversiteye hazırlık kursları açılacağı açıklandı.
HİLALİYE KUR´AN KURSLARINDA YÜZ YÜZE EĞİTİM BAŞLANDI
HİLALİYE KUR´AN KURSLARINDA YÜZ YÜZE EĞİTİM BAŞLANDI
Hilaliye Eğitim Vakfı bünyesinde faaliyette bulunan Hilaliye Erkek ve Kız Kur´an Kurslarında hafız yetiştirmek üzere yüz yüze eğitimlere başlandı.
AKHİSARSPOR MÜDÜR BAŞARAN´I ZİYARET ETTİ
AKHİSARSPOR MÜDÜR BAŞARAN´I ZİYARET ETTİ
Akhisarspor yönetimi Akhisar İlçe emniyet Müdürlüğüne tayin olan Emniyet Müdürü Sayım Barşaran´ı ziyaret ederek hayırlı olsun dileklerinde bulundular.
MABEM 2020-2021 YKS-LGS    ÖN KAYITLARINI KAÇIRANLAR İÇİN SON FIRSAT !!!!
MABEM 2020-2021 YKS-LGS ÖN KAYITLARINI KAÇIRANLAR İÇİN SON FIRSAT !!!!
Manisa Büyükşehir Belediyesi Eğitim Merkezinde (MABEM) 2020 – 2021 eğitim-öğretim dönemi LGS-YKS hazırlık kursları ön kayıt başvuruları kaçıranlar için bir fırsat daha başladı .
MABEM TERCİH REHBERLİĞİ YAPIYOR
MABEM TERCİH REHBERLİĞİ YAPIYOR
Eğitimde fırsat eşitliği ilkesiyle Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün öncülüğünde il genelinde hizmet veren ve her geçen yıl başarı çıtasını üst seviyelere taşıyan MABEM kursları, 6 Ağustos itibariyle başlayan ve 14 Ağustos günü mesai bitiminde sonlanacak olan YKS tercihleri için öğrencilere rehberlik hizmeti vermeye başladı
HALK EĞİTİM´DEN ÜCRETLİ ÖĞRETMENLER İÇİN KURS
HALK EĞİTİM´DEN ÜCRETLİ ÖĞRETMENLER İÇİN KURS
Akhisar Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü tarafından ücretli öğretmenler için özel eğitim uygulamaları kursu açılacağı açıklandı.
AKHİSAR´A SICAK HAVA GELİYOR
AKHİSAR´A SICAK HAVA GELİYOR
Bugün de kuzey kesimlerimizde kısa süreli ve yerel gökgürültülü sağanak yağmur geçişleri olacak.
AKHİSAR EĞİTİM SEN´DEN BASIN AÇIKLAMASI
AKHİSAR EĞİTİM SEN´DEN BASIN AÇIKLAMASI
Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası(Eğitim Sen) Akhisar temsilciliği, ilçe binasında pandemi sürecinde erken tarihe alınan sınavlar üzerine basın açıklaması yaptı.
EN SESSİZ KARNE GÜNÜ
EN SESSİZ KARNE GÜNÜ
Koronavirüs sebebiyle öğrenciler karneleri elektronik ortamda aldılar.
AKHİSAR´DA KAÇAK ALKOL BASKINI
AKHİSAR´DA KAÇAK ALKOL BASKINI
Akhisar İlçesi Medar Mahallesinde 13.05.2020 günü T.Y (39) isimli şahsın kaçak alkol imalatı ve satışı yaptığı ihbarını alan İlçe Jandarma komutanlığı baskın yaptı.
HEM OKUDULAR HEM KAHRAMAN OLDULAR
HEM OKUDULAR HEM KAHRAMAN OLDULAR
Covid-19(Koronavirüs) virüsü ile ile mücadele kapsamında okullarda online olarak dersler devam etmişti.
MASKİ´den DSİ´ye Ziyaret
MASKİ´den DSİ´ye Ziyaret
MASKİ Genel Müdürü Şehnaz Başaran, DSİ 2. Bölge Müdürü olarak atanan Birol Çınar´a hayırlı olsun ziyareti gerçekleştirdi. Ziyarette iki kurum arasında ortak yürütülen projeler ile ilgili olarak istişarelerde bulunuldu.
 MANİSA VALİLİĞİ İL UMUMİ HIFZISSIHHA KURULU  KARARLARI
MANİSA VALİLİĞİ İL UMUMİ HIFZISSIHHA KURULU KARARLARI
Dünya Sağlık Örgütü tarafından pandemi olarak nitelendirilen ve tüm dünyayı tehdit etmeye devam eden Covid-19 adı verilen Coranavirüs salgınından vatandaşlarımızı korumak ve salgının yayılmasını engellemek amacıyla; Sağlık Bakanlığı ve Bilim Kurulunun önerileri, İçişleri Bakanlığının uygulamaya konulmasını emrettiği talimatlar ve virüsün kuluçka devresinde de bulaşma ve yüksek yayılma hızına sahip olması özelliklerinin birlikte değerlendirilmesi sonucunda ilimiz genelinde uygulanmak üzere kararlar alınmaktadır.
ÖĞRENCİLER “SAĞLIK İÇİN EVDE KALIN” DEDİ
ÖĞRENCİLER “SAĞLIK İÇİN EVDE KALIN” DEDİ
Koronavirüsü nedeniyle okullar birhafta erken tatili edilip daha sonrada 23 Marttan sonrada uzaktan eğitime başlama kararı alınmştı.
ÇOCUK PARKLARI DEZENFEKTE EDİLİYOR
ÇOCUK PARKLARI DEZENFEKTE EDİLİYOR
Akhisar belediye tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüsü sebebiyle dezenfekte çalışmalarını sürdürüyor.
AKHİSAR BELEDİYESİ´NDEN PAZARYERLERİ İÇİN ÖRNEK UYGULAMA!
AKHİSAR BELEDİYESİ´NDEN PAZARYERLERİ İÇİN ÖRNEK UYGULAMA!
Akhisar Belediyesi Sağlık İşleri Müdürlüğü´ne bağlı ekipler, ilçede kurulan pazaryerleri için özel uygulama başlatarak, pazaryeri giriş ve çıkışlarında vatandaşlara el dezenfektanı sıktı ve eldiven dağıttı.
OKULLAR TATİL EDİLDİ
OKULLAR TATİL EDİLDİ
Türkiye´de görülen ilk corona virüsü vakasının ardından eğitim ve öğretime ara verilip verilmeyeceği gündeme gelmişti.
KAVAKLI´DAN İSTİKLAL MARŞI PROGRAMI
KAVAKLI´DAN İSTİKLAL MARŞI PROGRAMI
Zehra Muhittin Kavaklı Anaokulunda 12 Mart İstiklal Marşı´nın kabulü programı yapıldı.
YARIŞMADA DUYGUSAL ANLAR YAŞANDI
YARIŞMADA DUYGUSAL ANLAR YAŞANDI
Akhisar İlçe Kaymakamlığı ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından düzenlenen "Hakk´ın Sesi Mehmet Akif Ersoy" temalı ortaokul öğrencileri arası “İstiklal Marşı´nı Güzel Okuma” ve lise öğrencileri arası “Mehmet Akif Ersoy Şiirlerini Güzel Okuma” yarışmalarının finali 10 Mart Salı günü saat 19.30´da Akhisar Belediyesi Park içi Kültür Salonu´nda düzenlendi.
ZEHRA MUHİTTİN KAVAKLI ANAOKULU GÜNE MASALLARLA BAŞLADI…
ZEHRA MUHİTTİN KAVAKLI ANAOKULU GÜNE MASALLARLA BAŞLADI…
Zehra Muhittin Kavaklı Anaokulu güne masallarla başladı.Okulumuz sabahçı grup öğrencilerine masal anlatıcısı Esra FÜZÜN tarafından masal anlatımı gerçekleştirildi.
AKHİSARLI VELİLERE YENİ SINAV SİSTEMİ ANLATILDI
AKHİSARLI VELİLERE YENİ SINAV SİSTEMİ ANLATILDI
MABEM Akhisar Şubesi, yeni sınav sisteminin tanıtılması, öğrencilerin durumları ve sınav stresi yönetimiyle ilgili veli toplantısı gerçekleştirdi. Şube Müdürü ve rehber öğretmeni, velilere öğrencilerin durumunu anlatırken, yeni soru sistemleri hakkında da önemli bilgiler verdi.
ÖĞRENCİLERE ÜNİVERSİTELER VE MESLEKLER TANITILDI
ÖĞRENCİLERE ÜNİVERSİTELER VE MESLEKLER TANITILDI
Manisa Büyükşehir Belediyesinin en önemli eğitim hizmeti olan MABEM´de öğrencilere yönelik bilgilendirme toplantıları ve seminerler hız kesmiyor.
MABEM 2020-2021 YKS-LGS ÖN KAYITLARI BAŞLADI
MABEM 2020-2021 YKS-LGS ÖN KAYITLARI BAŞLADI
Manisa Büyükşehir Belediyesi Eğitim Merkezinde (MABEM) 2020 – 2021 eğitim-öğretim dönemi LGS-YKS hazırlık kursları ön kayıt başvuruları başladı .
ÇOCUKLAR İÇİN OKUMA MERKEZİ
ÇOCUKLAR İÇİN OKUMA MERKEZİ
Akhisar Zehra Muhittin Kavaklı Anaokulu ‘Manisa Her Yerde Okuyor´ projesi kapsamında öğrencilerinin kişisel gelişimleri için sınıf öğretmenleri ile birlikte sınıfa okuma merkezi kurdular.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Manisa için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:36 08:19 13:23 15:50 18:09 19:38

                                                                          

Son Sayı
Önceki Sayılar
1925 Türbe ve Tekkelerin Kaptılması
2006 Şiddetli Soğuklar ve Yağışlar