GÜNEY “BUGÜN KARA CUMA YAŞADIK”
Türkiye Kahveciler Konfederasyonu Denetim Kurulu Üyesi aynı zamanda Akhisar Kahveciler Odası Başkanı Erkin Güney, koronavirüs salgınıyla mücadele kapsamında 20 Kasım saat 20.00 itibariyle kapatılacak kahvehaneler ve benzeri işletmeler üzerine açıklamalarda bulundu.
Tarih: 20.11.2020 17:53:38/ 1381okunma / 0yorum

Türkiye Kahveciler Konfederasyonu Denetim Kurulu Üyesi aynı zamanda Akhisar Kahveciler Odası Başkanı Erkin Güney, koronavirüs salgınıyla mücadele kapsamında 20 Kasım saat 20.00 itibariyle kapatılacak kahvehaneler ve benzeri işletmeler üzerine açıklamalarda bulundu. “Bizlere sahip çıkılmasını istiyoruz.” diyen  Oda Başkanı bu süreç içerisinde gelir sıkıntısı yaşadıklarını belirtti ve bugün kara Cuma yaşadıklarını söyledi. Akhisar Kahveciler Odası Başkanı Erkin Güney konu üzerine  “Hepiniz hoşgeldiniz. Öncelikle bugün Cuma. Cuma´nız mübarek olmasını dilerim. Cuma hayırlı ve hayırlara vesile olan bir gündür. Bizler, kahvecilerse bugün Kara Cuma´yı yaşıyoruz. 3 gün önce gelen genelge ile bu akşam 20:00´de iş yerlerimizi kapatacağız. Bir insana, bir esnafa iş yerini kapattırmak gerçekten çok kötü. Biz sağlık çalışanlarına, sağlık yolunda mücadele edenlere ve başımıza musallat olan koronavirüs´e karşı esnaf olarak elimizden geleni yapmaya çalıştık.

ÇOK TEŞEKKÜR EDİYORUZ

Bu vesileyle şunuda söylemek isterim; kamu çalışanlarına, devletim kurum ve kuruluşlarında çalışan kamu personellerine, polisine, zabıtasına, jandarmasına bu süreçte gösterdikleri çalışmalardan dolayı çok teşekkür ediyoruz. Bunları unutmamamız gerek. Biz akşam saatler 20:00´ı gösterdiğinde iş yerimizi kapatacağız. İlk etapta 31 Aralık´a kadar, tabi biz bu sürecin uzayacağına inanıyoruz. Ben şahsi düşüncemdir ki, Nisan ve Mayıs ayına kadar bu süreç uzayacaktır. 6 ay, 7 ay bizler işsiz kalacağız. Eve gittiğinizde düşünün, karınıza karşı, kocanıza karşı ya da çocuklarınıza karşı kapalı olan dükkanımızın anahtarlarını masanın üzerine koyacağız ve işsiziz. Biz geçmiş dönemde de şuanda da elimizden geldiği kadar fedakarlıkta bulunuyoruz. Kapat, dediler kapattık. Yasaklara uy dediler, uyduk. Hepsini harfiyen yerine getirmeye çalıştk nitekim yapamayanlar ceza aldılar. Bizlerde artık devletimizin sıkı, demir elini kucaklamak istiyoruz. Bizlere sahip çıkılmasını istiyoruz. Yanımızda çalışanlar, kendimiz, ailemiz bir bütünüz. Müşterilerimizle bir bütünüz.

SOKAĞIN IŞIĞIYIZ

Sokağın ışığıyız. Artık bu saatten sonra devletten ricamız bizlere sahip çıkmasıdır. Bizim kiralarımız, bağkurumuz, sigortamız var. Bunlarda bizlere destek olsun. Kamu kurumlarında kiracı kahvehanecilerimiz yani belediyeye ait işletmelerdeki kiracılar, belediyemizin gösterdiği destek sayesinde kira ödemelerini yapmıyorlar. Teşekkür ederiz.  Biz kamuda kiracı olmayanlarda kira yardımı istiyoruz. Bağkurumuzun ödenmesini değil ötelenmesini istiyoruz. Bizler unutulmamalı ki; ufak dahi işletme açsak işsizliğin azalmasında etkin rol oynuyoruz. Biz esnaf kültürünün yaklaşık 400-500 yıllık geleneğini devam ettiriyoruz. Akhisar´da 30-40 yıldır kahvehanecilikle, kıraathanecilikle uğraşan esnafı bu akşam kepenk kapatacak.

BAŞKANIM BİZ NE YAPACAĞIZ

 2 gündür odama bağlı 550 üyemle sürekli irtibat halindeyiz. Bana en çok sorulan soru ‘Başkanım biz ne yapacağız?´ Kahveci, kıraathaneci, playstationcu, lunaparkçı işletmelerini kapatıyor. Sadece masa, sandalye kurmamak şartıyla çay ocaklarımız açılacak. Sadece bu grup çalışabilecek ama geri kalan yaklaşık 450 üyem bugün işsiz. Bu insanlar bir yerden destekleri varsa yaşamlarını idare ettirebilecek. Benim ricam, üyelerimden çalışmadıkları süre zarfında oda olarak aldığımız üyelik aidatlarının alınmaması. Hatta daha da ileri gidelim ve devlet bizim geçmişe dönük borçlarımızıda silsin. Biz kahveciler olarak biraz ayrım istiyoruz. Geçmiş dönemde bu bağlamda destek istedik. Dilekçeler yazdık ama ne Maliye Bakanlığı´na ne de Hazine ve Gümrük Bakanlığı´na yazdığımız dilekçelere bir cevap dahi verilmedi.  Biz bir siviltoplum örgütüyüz, 5362´ye tabiiyiz, devletin yarı resmi kamu kuruluşuyuz ama bir dilekçemize dahi cevap verilmedi. Devlet büyüklerimize sesleniyorum. Bize sahip çıkın. Biz gerçekten mağduruz. Biz burda esnaf olarak en büyük darbeyi yiyen grubuz. Pazartesi günü yapacağımız ilk iş yine kamuya ait iş yerlerimizin kira almamaları için dilekçe yazmak olacak. Bunun akabinde Esnaf, Kefalet yetkililerine sesleniyorum. Gün geldi bizler yardımda bulunduk, yereld bulunduk, genelde bulunduk. Benim kahveci esnafımın bu dönem alacaklarının silinmesini istiyorum. Beyoba´daki, Selçikli´deki, Akhisar´daki esnafımıza bunun yapılmasını istiyorum ve isteseler yaparlar. Manisa´daki ve Ankara´daki yetkililere sesleniyorum. Kefalete olan borçlarımızı silsinler lütfen. Aidatlarımızı bize aldırtmasınlar, bunlarıda silelim. Bunun dışında bizlerin yanında çalışan arkadaşlarımız, personelimiz, dostumuz var. Bu arkadaşlarımıza biz sigortadan kısa çalışma ödeneği ödüyoruz.

DEVLET BİZEDE BUNU SAĞLASIN

Devlet bizede bunu sağlasın. Bizlerde kısa çalışma ödeneğinden yararlanalım artık. Sigortadan emekli olan biri kıdem tazminatı alıyorsa işverenler alamıyorsa, bizlerde artık bu haklarımıza sahip olalım istiyoruz. Ya da yanımızda çalışanlara olduğu gibi devlet bizlere de para yardımında bulunsun. Biz sadaka istemiyoruz, yardım talebinde bulunuyoruz. Ben 14 yıldır oda başkanıyım. Oda başkanı olduğumda bir dükkan varken şuan bulunduğumuz odayı, yandaki odayı, dükkan ve tarla aldık. Yani parmağınızı Akhisar´ın merkezine koyun ve kaldırdığınızda göreceksiniz ki Akhisar Kahveciler Odası´nın tapulu 3 yeri var.

BİZLERE SAHİP ÇIKILSIN

Ben bunları yaparken cebimden yapmadım. Bunları yaparken odadaki arkadaşlarımızın ortak fikriyle yaptım. Bu oda kapansa buralar devlete gidecek. Biz bu kadar çalışıp uğraşıyorsak bizlere sahip çıkılsın. Sayın Cumhurbaşkanımızında bizlere sahip çıkacağına inanıyorum. Yaşayacağımız süre kısa bir süreç değil. Şahsi görüşüm tabikide. Kahveciler Odası olarak sadece 110 bin tane üye Kahveciler Fedetasyonu´na bağlı. Bir bu kadar Lokantacılar Federasyonu´nda var. 250 bin kişi TESK kurumunda var. Birde bunun Türkiye Odalar Borsalar Birliği var. Restorantı, kahvehanesi, gece kulübü, lunaparkı, eğlence merkezi, playstatıonu, kafesi, kafeteryası, nargile saloları, çok büyük bir kitle bugün işsiz yahut bizlerin teslim ettiği kesim işsiz. Şuan 2,5 milyona yakın insan şuan ne yapacağım diye düşünüyor. Kiralar bir yandan, vergiler br yandan, sigortası. Bitmek bilmeyen bir ödeme tablosu var elimizde ama şuan gelirimiz yok. Tekrar rica ediyorum, bizlere yardımda bulunun ve sahip çıkın. Bu fırsatı bizlere tanıdığınız ve geldğiniz için siz değerli basın mensuplarına da çok teşekkür ediyorum. Saygılarımı, sevgilerimi sunuyorum, önümüzde zor günler var, Allah hepimizin yardımcısı olsun.” dedi.

Video Tarihi: 20.11.2020 17:53:38
Kaynak: ERHAN ÇELİK

Anahtar Kelimeler: GÜNEY BUGÜN KARA CUMA YAŞADIK
AKBUĞA  ; ÇİFTÇİLER GÜNÜNÜ KUTLADI
AKBUĞA ; ÇİFTÇİLER GÜNÜNÜ KUTLADI
Akhisar Ziraat Odası Başkanı Ahmet AKBUĞA pandemi nedeniyle 14 Mayıs Dünya Çiftçiler Günü sosyal medya üzerinden kutladı.
VALİ KARADENİZ, TRAFİK UYGULAMA NOKTALARINDA GÖREVLİ PERSONELLE BAYRAMLAŞTI
VALİ KARADENİZ, TRAFİK UYGULAMA NOKTALARINDA GÖREVLİ PERSONELLE BAYRAMLAŞTI
Vali Yaşar Karadeniz, trafik uygulama noktalarını ziyaret ederek görev başında olan Jandarma ve Emniyet personelinin Ramazan Bayramını kutladı.
VALİ KARADENİZ, ŞEHİT AİLELERİNİ ZİYARET ETTİ
VALİ KARADENİZ, ŞEHİT AİLELERİNİ ZİYARET ETTİ
Ramazan Bayramı´nın 1 inci günü Vali Yaşar Karadeniz ve Eşi Zehra Karadeniz şehit ailelerini ziyaret etti.
Akhisar entv´de  ESKİ BAYRAMLAR, GELENEKLER KONUŞULDU...
Akhisar entv´de ESKİ BAYRAMLAR, GELENEKLER KONUŞULDU...
Akhisar entv´de çarşamba günleri yayınlanan Engin Akyüz ile konuşuYORUM´da eski bayramlar, eski gelenekler konu edildi.
CENGİZ ERGÜN´ÜN BAYRAM MESAJI
CENGİZ ERGÜN´ÜN BAYRAM MESAJI
Manisa Büyükşehir BelediyeBaşkanı Cengiz Ergün Mübarek Ramazan Bayramını kutladı.
BAYRAM  NAMAZI KILINACAK
BAYRAM NAMAZI KILINACAK
Bayram namazı yasaklar nedeniyle evimize en yakın camidesosyal mesafe maske kuralları çerçevesinde kılınacak.
ÖZGÜR KUDÜS İÇİN NÖBETTEYİZ!
ÖZGÜR KUDÜS İÇİN NÖBETTEYİZ!
İsrail´in Mescid-i Aksa´ya ve Filistinlilere karşı gerçekleştirdiği saldırılar kınandı
ŞEHİDİMİZE SON GÖREV
ŞEHİDİMİZE SON GÖREV
Bahar Kalkanı Harekatı bölgesi Suriye´nin İdlib kentinde teröristlerin roketli saldırısı yürekleri yaktı.
JANDARMA KOMUTANINDAN ANLAMLI ZİYARETLER
JANDARMA KOMUTANINDAN ANLAMLI ZİYARETLER
Akhisar İlçe Jandarma Merkez Karakol Komutanı, Anneler Gününde şehit ve gazi annelerini unutmadı.
AKHİSAR´A ŞEHİT ATEŞİ DÜŞTÜ
AKHİSAR´A ŞEHİT ATEŞİ DÜŞTÜ
Bahar Kalkanı Bölgesinde Türk Silahlı Kuvvetlerine ait konvoya haince düzenlenen roketli saldırıda, Akhisarlı Piyade Teğmen Osman Alp şehit oldu.
CHP KADIN KOLLARI TAM HIZ ÇALIŞIYOR
CHP KADIN KOLLARI TAM HIZ ÇALIŞIYOR
Cumhuriyet Halk Partisi Akhisar Kadın Kolları, tam kapanma sürecinde de faaliyetlerine tam hız devam ediyor.
TEZGÂHLAR DOLU MÜŞTERİ YOK
TEZGÂHLAR DOLU MÜŞTERİ YOK
Ramazan Bayramı öncesi esnaf tezgâhlarını doldurdu, müşterisini bekliyor.
GÜRAL “MEHMET MUŞ´A AÇIK MEKTUBUMDUR”
GÜRAL “MEHMET MUŞ´A AÇIK MEKTUBUMDUR”
Türkiye Pazarcılar Federasyonu Yönetim Kurulu Üyesi aynı zamanda Akhisar Pazarcılar Odası Mustafa Güral “Bıçak kemiğe dayandı, KOSGEB kredi talebim” adı altında Ticaret Bakanı Mehmet Muş´a istekte bulundu.
AKHİSAR BELEDİYESİ, KADİR GECESİ´NDE ŞEHİT AİLELERİNİ UNUTMADI
AKHİSAR BELEDİYESİ, KADİR GECESİ´NDE ŞEHİT AİLELERİNİ UNUTMADI
Kadir Gecesi´nde Akhisarlı şehit ailelerini unutmayan Akhisar Belediyesi personeli, tek tek kapılarını çalarak hem Kadir Gecelerini kutladı, hem de hatırlarını sordu.
KADİR GECENİZ MÜBAREK OLSUN
KADİR GECENİZ MÜBAREK OLSUN
“Ramazan Ayının zirvesi Kadir gecesidir. Aslında kadir gecesi kader gecesidir.”
ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİLERİNDEN TOPLUMA DESTEK
ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİLERİNDEN TOPLUMA DESTEK
Uşak Üniversitesi´nden öğrencilerin “Kâğıt İle Kalbe, Bez İle Çevreye Dokun” sosyal sorumluluk projesi adına yaptıkları çalışmalar ilgiyi üzerlerinde topladı.
ATALARIMIZDAKİ İNCELİĞE BAKIN!
ATALARIMIZDAKİ İNCELİĞE BAKIN!
Büyükşehir yaşantısı, site kültürü, beton yığınları, eksoz kirliliği ve plaza hayatı gibi yapay ortamlar, insan sağlığını olduğu kadar insan ilişkilerini ve davranışlarını da etkiledi.
KIZILAY YARDIM ÇALIŞMALARINI ARTIRDI
KIZILAY YARDIM ÇALIŞMALARINI ARTIRDI
Kızılay koronavirüsle mücadelede sosyal yardım çalışmalarını artırdı
MİNİK KALPLERDEN ANLAMLI DESTEK
MİNİK KALPLERDEN ANLAMLI DESTEK
Akhisar Müftülüğüne bağlı 4-6 Yaş Kur´an Kursu öğrencileri Ömer Yıldız ve Erva Bozkuş Türkiye Diyanet Vakfı Akhisar Şubesinin başlattığı Akhisar´da Kalpler Yetim Kalmasın kampanyası kapsamında yetim ve öksüzlere giyim ve gıda yardımı kampanyasına destek vermek üzere müftülüğe başvurdu.
AKHİSAR BELEDİYESİ AŞEVİ´NDEN BAĞIŞ ÇAĞRISI
AKHİSAR BELEDİYESİ AŞEVİ´NDEN BAĞIŞ ÇAĞRISI
Akhisar Belediyesi tarafından yaklaşık 1 hafta önce hizmete başlayan Aşevi ihtiyaç sahiplerine sıcak yemek ulaştırmaya devam ediyor.
GÖKYÜZÜNDEKİ SIRALI IŞIKLAR DİKKAT ÇEKTİ
GÖKYÜZÜNDEKİ SIRALI IŞIKLAR DİKKAT ÇEKTİ
Hıdırellez´in son saatlerinde ilçemizde gökyüzüne bakan vatandaşlar tek sıra halinde dizilmiş esrarengiz ışık topluluğunu görünce hayrete düştü.
MANİSA OSB´DE İSTİHDAM EDİLECEK
MANİSA OSB´DE İSTİHDAM EDİLECEK
Türkiye´de ilk defa hayata geçirilen istihdam projesiyle de kadına yönelik şiddetle mücadelede yeni bir dönemin başlaması hedefleniyor.
SABAH SAATLERİNDE UZUN KUYRUK OLUŞTU
SABAH SAATLERİNDE UZUN KUYRUK OLUŞTU
Pandemi Destek ve Bayram ikramiyelerinin yatmasının ardından PTT önünde uzun kuyruklar oluştu.
BİN AYDAN DAHA HAYIRLI BİR GECE
BİN AYDAN DAHA HAYIRLI BİR GECE
Zamanlar kendilerinde meydana gelen önemli olaylarla değer kazanırlar.
AKHİSAR´DA YOL YAPIM ÇALIŞMALARI SÜRÜYOR
AKHİSAR´DA YOL YAPIM ÇALIŞMALARI SÜRÜYOR
Manisa Büyükşehir Belediyesi, il genelinde yol yapım çalışmalarını sürdürüyor. Bu kapsamda Akhisar ilçesinde de 15 kilometrelik güzergahta viraj düzenlemesi, yol genişletme ve temel malzeme serimi işleri yapılıyor.
KURSLARI BAŞARIYLA TAMAMLAYAN DİN GÖREVLİLERİNE BELGE VERİLDİ
KURSLARI BAŞARIYLA TAMAMLAYAN DİN GÖREVLİLERİNE BELGE VERİLDİ
Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından düzenlenen Tashih-i Huruf ve Hizmet İçi Eğitim Kursu´nu başarıyla tamamlayan din görevlilerine başarı belgeleri takdim edildi
MASKİ´NİN DEREKÖY´DEKİ MENFEZ İMALATLARI TAM NOT ALDI
MASKİ´NİN DEREKÖY´DEKİ MENFEZ İMALATLARI TAM NOT ALDI
MASKİ Genel Müdürlüğü, Akhisar ilçesine bağlı Dereköy Mahallesinde 5 ayrı noktada menfez imalatı yapıyor.
AKHİSAR JANDARMA´DAN TRAFİK HAFTASI ETKİNLİĞİ
AKHİSAR JANDARMA´DAN TRAFİK HAFTASI ETKİNLİĞİ
Akhisar İlçe Jandarma Komutanlığına bağlı Jandarma Trafik timlerince, Trafik Haftası nedeniyle İstanbul-İzmir Devlet Karayolu Jandarma Yol Kontrol noktasında denetimler yapılarak, trafik kuralları hakkında vatandaşlara bilgiler verildi.
SEZONUN SON MÜCADELESİ
SEZONUN SON MÜCADELESİ
TFF 1. Lig 2020-2021 sezonu son hafta karşılaşmasında Akhisarspor evinde Bereket Sigorta Ümraniyespor´u konuk edecek.
TAM KAPANMADA DA TAM HIZ ÇALIŞIYORLAR
TAM KAPANMADA DA TAM HIZ ÇALIŞIYORLAR
Akhisar Belediyesi pandemi süreci yönetimiyle başarılı bir çalışma programı izlemesinin yanında ilçemizde yaptığı düzenlemeler ile de ilgiyi üzerinde topluyor.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Manisa için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:36 08:19 13:23 15:50 18:09 19:38

                                                                          

Son Sayı
Önceki Sayılar
1919 İzmir`in Yunanlılar tarafından işgal edilmesi ve katliamlar yapılması