EĞİTİM BİR-SEN BAŞKANI MAHMUT BİNAY OLDU
EĞİTİM BİR-SEN BAŞKANI MAHMUT BİNAY OLDU
Akhisar Memur-Sen Süleyman Erdem başkanlığında yaptığı toplantısında yeni ilçe başkanını seçti.
AKHİSAR O.S.B YÖNETİM KURULU  PULÇA´YI  ZİYARET ETTİ
AKHİSAR O.S.B YÖNETİM KURULU PULÇA´YI ZİYARET ETTİ
Akhisar Organize Sanayi Bölgesi yönetim kurulu, Akhisar Cumhuriyet Başsavcısı Tunay Pulça´yı makamında ziyaret etti.
GÖLET BALIK LOKANTASI YENİ SEZONUNU  AÇTI
GÖLET BALIK LOKANTASI YENİ SEZONUNU AÇTI
Akhisar Belediye Hüsnü Kahraman Kültür Park Gölet alanı içerisinde bulunan Olimpik Yüzme Havuz Tesislerinin işletmecisi Şaban Taşkıran ve ailesi balık lokantasının yeni sezonunu açtı.
ZABITA HER ZAMAN HER YERDE
ZABITA HER ZAMAN HER YERDE
Manisa Büyükşehir Belediyesi Zabıta Dairesi Başkanlığı ekipleri, görev ve sorumluluklarını yerine getirirken, engellilerin de yanında yer alarak, engelli vatandaşların hayatlarını kolaylaştırmaya devam ediyor.
İLÇE MÜFTÜLÜĞÜ AŞURE HAYRI YAPTI
İLÇE MÜFTÜLÜĞÜ AŞURE HAYRI YAPTI
Akhisar İlçe Müftülüğü aşure ayının girmesi nedeni ile aşure etkinliği düzenlendi.
AKHİSAR HALK EĞİTİMİ MERKEZİ ATLETİZM KURSİYERLERİ BAŞARILARINA BİR YENİSİNİ EKLEDİ
AKHİSAR HALK EĞİTİMİ MERKEZİ ATLETİZM KURSİYERLERİ BAŞARILARINA BİR YENİSİNİ EKLEDİ
7-8 Eylül 2019 tarihinde Balıkesir´de düzenlenen 11.uluslararası İsmail Akçay Yarışmalarında kızlar 800 metre kategorisinde Şehit hasan Acar Ortaokulu öğrencisi İrem ÖZTÜRK 1., yine Şehit Hasan Acar Ortaokulu 7.sınıf öğrencisi Nazife TUNCEL 2.; Erkekler 800 metrede Ali Şefik Ortaokulu 8.sınıf öğrencisi Hasan UZUN 1., Doktor Ahmet Tarık Sarı Ortaokulu 8.sınıf öğrencisi Mustafa Can AKBÜLEN 2.olmuştur.
HELENİSTİK VE ROMA DÖNEMİNE AİT TAPINAK AÇIĞA ÇIKARILDI
Akhisar Belediyesi öncülüğünde 2011 yılında başlayan Thyateira Kazılarının 2019 yılı çalışmaları hakkında kazı başkanı Adnan Menderes Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Engin Akdeniz´den bilgi aldık.
Tarih: 5.9.2019 08:33:58/ 1118okunma / 0yorum

Akhisar Belediyesi öncülüğünde 2011 yılında başlayan Thyateira Kazılarının 2019 yılı çalışmaları hakkında kazı başkanı Adnan Menderes Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Engin Akdeniz´den bilgi aldık.

Akhisar hastane höyüğünde açığa çıkarılan tapınağın yaklaşık 18x27 metre boyutlarında dikdörtgen planlı, girişi doğudan mimari olarak ion düzeninde yer aldığı keşfedildi.

Thyateira Kazıları Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü tarafından verilen izin destek sayesinde sürdürülmektedir. Kazının başlıca sponsoru Akhisar Belediye Başkanlığıdır. Akhisar Belediye Başkanlığı ile imzalanan ve daha evvel iki defa yinelenen protokolün süresi 2019 yılı Aralık ayı sonunda sona ermektedir. 2019 yılı ekibimizde benimle birlikte Dr. Öğrt. Üyesi Rafet Dinç kazı başkan yardımcısı olarak görev yapmakta olup Bolu Müzesi Uzmanı Sayın Kadir Kavuk, Kültür ve Turizm Bakanlığı temsilcimizdir. Thyateira Kazısı 2019 sezonunda 8 öğrenci ve mezun çalışmaktadır. Bakanlığımız tarafından gönderilen ödenek bu öğrenci ve mezun kardeşlerimizin ücretlerinin ödenmesinde kullanılmaktadır.

Bu seneki kazı çalışmalarımız Hastane Höyüğü´nde devam etmektedir. Adını üzerine 1956 yılında inşa edilen Devlet Hastanesi´nden alan Hastane Höyüğü kuzeydoğu-güneybatı yönünde 355 m., doğu-batı yönünde ise 360 m. boyutları yaklaşık 10 m. yüksekliğinde yayvan bir yerleşimdir. Ancak bu höyüğün küçük bir bölümü SİT yapıldığı için büyük bir kısmı modern Kethüda Mahallesi´ndeki evlerin altında kalmıştır. Bu evlerin bir bölümünün tek katlı yapılardan oluşması ciddi bir tahribat olmaksızın antik kalıntıların korunmuş olabileceğini düşündürmektedir. Hastane Höyüğü´ne adını veren ve atıl vaziyette duran hastane binası ile eklentileri kazı sahasının genişletilmesi amacıyla 2017 yılında yıkılmıştır. Ancak arta kalan molozun alınması mümkün olmamıştır. Moloz alındığı ve yeterli eleman sağlandığı taktirde çok daha geniş bir alanda kazılar yapılabilecektir.

Hastane Höyüğü kazılarında, ilkin 2013 yılında ortaya çıkarılmaya başlanılan, dasit blokların üzerinin mermer ile kaplamasıyla oluşturulan doğu-batı uzantılı, doğu yönünde altı krepis basamağının in-situ haliyle tespit edildiği, ancak en az yedi basamaklı olması gereken bu tapınak yapısı açığa çıkarılan kısmıyla yaklaşık 19x26,5 m. ölçülerindedir. Tapınak, höyüğün zirvesini kapladığından kazı alanlarının planlanmasında zorunlu olarak dayanak noktasını oluşturmuştur.

En eski buluntunun Son Neolitik-İlk Kalkolitik döneme tarihlendiği, özellikle kuvvetli bir İlk Tunç Çağı yerleşiminin varlığının anlaşıldığı yayvan bir yerleşim olan Hastane Höyüğü´nün zaman içerisinde yoğun olarak tahrip edildiği, bu tahribatın bir sebebinin de höyüğün zirve kısmına inşa edilen anıtsal tapınak yapısı sebebiyle höyük toprağının yukarıya doğru bir platform yaratacak şekilde çekilmesinden meydana geldiği önceki sezon kazılarımızla tespit edilmişti.    

Höyüğün bir dönem nekropol (mezarlık) alanı olarak kullanıldığı anlaşılmaktadır. Açığa çıkarılan mezarlarda tapınağa ait parçalarla birlikte az sayıda Orta Bizans mimari ve plastik parçaları da kullanılmıştır. Önceki yıllarda ortaya çıkartılan mezar tipleri ile benzer şekilde basit toprak mezar, taş sanduka mezar ve kiremit çatkılı mezar olmak üzere 3 mezar tipinin kullanıldığı görülmüştür. Bugüne kadar açığa çıkarılan mezar sayısı 67´dir. Bu mezarlar üzerinde antropolojik incelemeler (yaş, cinsiyet, ölüm şekli, kadınsa doğum sayısı v.s.) de yapılmaktadır.

Akhisar´ın yer aldığı coğrafyada hakkında çok fazla bilgi olmayan Orta Bizans Dönemine, M.S. 10. yüzyıla tarihlenen parçalar bu süreçte Akhisar´da, höyük zirvesindeki yerleşimin kanıtı olmuştur. Bu yerleşimin boyutu ve içeriği netlik kazanmasa da saptanan çok sayıda taş ve mermer mimari parça ile plastik eser incelendiğinde M.S. 10. yüzyıla ait en az bir dini yapının (olasılıkla Şapel) varlığına işaret etmektedir. Ancak bu yerleşimin çok uzun süreli olmadığı, uzun süren Arap akınları nedeniyle Orta Bizans Dönemi sonları ve Geç Bizans döneminde höyük üzerinin bir bölümünün tapınağa ve Orta Bizans dönemi yapısına ait taşların da kullanılarak inşa edilen mezarlardan anlaşılmaktadır. Geçen yıllarda açığa çıkarılan mezarlarla birlikte genel olarak Hastane Höyüğü´nde tapınak çevresinde saptanan mezarlar, devşirme olarak kullanılan eserler de dikkate alınarak incelendiğinde höyüğün kazılan kısmının mezarların Geç Orta Bizans Döneminde en azından M.S. 10. yüzyıl ile M.S.12. yüzyıllar arasında uzun bir süre mezarlık alanı olarak kullanıldığı açıkça anlaşılmaktadır.

Bilindiği üzere Thyateira kazı sahasının ikinci kısmını Tepe Mezarı ya da Tepe Mezarlığı denilen ören yeri oluşturmaktadır. Tepe Mezarlığı kazı ruhsatı da ekibimize verilmiştir. Ancak, Tepe Mezarlığı ören yerinin yaz aylarında özellikle güneydoğu Asya kökenli insanların yoğun ziyaret ettiği turistik bir alan olmasından dolayı ekibimiz tarafından yalnızca bilimsel çalışmalar yapılmaktadır. Ayrıca bu alandaki Sütunlu Roma Caddesi restorasyon çalışmaları da başarıyla devam etmektedir. Daha kazımızın ilk yıllarında 2014 yılında, Tepe Mezarı´nın önemi sebebiyle Mimar Kiyas Tökmesi ve kazı başkanlığımız tarafından tamamlanan ve ilgili kurul izinlerinin alındığı restorasyon projesi Manisa İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü tarafından, müdürümüz sayın İbrahim Sudak´ın büyük gayretleriyle sağlanan ödenek üzerine Akhisar Belediye Başkanlığı tarafından açılan ihaleyi kazanan Malakari Mim.Rest.ve Yapı Koruma İnş. San. ve Tic. Ltd. Şti. tarafından mimar Ahmet Küçük´ün başkanlığındaki bir ekip tarafından sürdürülmektedir. Çalışmalar ilgili kurul kararı gereği proje müellifi olarak kazı ekip üyemiz mimar Kıyas Tökmeci, kazı ekip üyemiz statik uzmanı İnş. Müh. Mehmet Bülent İliter ve Thyateira kazı başkanı Prof. Dr. Engin Akdeniz tarafından Akhisar Belediyesi ile Manisa Müzesi elemanlarının da katılımıyla periyodik olarak denetlenmektedir. Ayrıca İzmir Kültür Varlıklarını Koruma Kurulu ile Röleve Anıtlar Müdürlüğü de incelemelerde bulunmaktadırlar. Kazı ekip üyemiz Jeoloji Mühendisi Mahmut Ziya Görücü sütunlu cadde restorasyonunda kullanılacak mermer çeşitlerinin belirlenmesinde gerek arazi çalışmalarında, gerekse laboratuvardaki analizleriyle değerli katkılarda bulunmuştur.

Akhisar Belediyesi tarafından “Manisa Akhisar Thyateira Antik yol sütunları restorasyon uygulaması ve antik alanın ziyaret merkezine dönüştürülmesi işi" olarak adlandırılan çalışmalar 18 Eylül 2018 tarihinde başlatılmıştır. İki etaplı bir proje olarak onaylanan çalışmalar tamamlandığında M.S. II ila IV yüzyıllar arasında kullanılan Sütunlu Roma Caddesi bütün ihtişamıyla adeta Akhisar´ın simgesi haline gelecektir.

Elimizde verilere göre geçen yılın tamamında Tepe Mezarlığı´nı 10 bin kişi gezmiş iken 2019 yılının sadece ilk altı aylık döneminde Tepe Mezarını gezen ziyaretçi sayısı 11.282´dir. Tepe Mezarlığı restorasyon çalışmaların, Akhisar´a gelen turist sayısının artmasına, gelen turistlerin daha uzun süre Akhisar´da kalmalarına vesile olmasını umut ediyoruz. Bu alanda benzer şekilde restore edilmesi gereken bir diğer yapı Geç Roma dönemine ait bir Bazilika olan apsisli yapıdır. Bu yapıda daha 2014 yılında tıpkı sütunlu Roma Caddesi´ndeki projemiz gibi Mimar Kiyas Tökmeci ile birlikte ayrıntılı çalışmalar yapılmıştır. Gerekli imkanlar sağlandığında alanın bu bölümü de restore edilerek turizme sunulabilir” dedi.

Kaynak: HABER MERKEZİ

EĞİTİM BİR-SEN BAŞKANI MAHMUT BİNAY OLDU
EĞİTİM BİR-SEN BAŞKANI MAHMUT BİNAY OLDU
Akhisar Memur-Sen Süleyman Erdem başkanlığında yaptığı toplantısında yeni ilçe başkanını seçti.
AKHİSAR O.S.B YÖNETİM KURULU  PULÇA´YI  ZİYARET ETTİ
AKHİSAR O.S.B YÖNETİM KURULU PULÇA´YI ZİYARET ETTİ
Akhisar Organize Sanayi Bölgesi yönetim kurulu, Akhisar Cumhuriyet Başsavcısı Tunay Pulça´yı makamında ziyaret etti.
ZABITA HER ZAMAN HER YERDE
ZABITA HER ZAMAN HER YERDE
Manisa Büyükşehir Belediyesi Zabıta Dairesi Başkanlığı ekipleri, görev ve sorumluluklarını yerine getirirken, engellilerin de yanında yer alarak, engelli vatandaşların hayatlarını kolaylaştırmaya devam ediyor.
İLÇE MÜFTÜLÜĞÜ AŞURE HAYRI YAPTI
İLÇE MÜFTÜLÜĞÜ AŞURE HAYRI YAPTI
Akhisar İlçe Müftülüğü aşure ayının girmesi nedeni ile aşure etkinliği düzenlendi.
HER CAN DOKUNULMAZDIR
HER CAN DOKUNULMAZDIR
Okuduğum ayet-i kerimede Yüce Rabbimiz şöyle buyuruyor: “Kim bir mümini kasten öldürürse cezası, içinde ebedî kalmak üzere cehennemdir.
METEOROLOJİDEN UYARI  DİKKAT
METEOROLOJİDEN UYARI DİKKAT
Bölgemizde Beklenen Gökgürültülü Sağanak Yağışlara Dikkat!
ALEVİ KÜLTÜR VE CEMEVİ AKHİSAR ŞUBESİ´NDE AŞURE BULUŞMASI
ALEVİ KÜLTÜR VE CEMEVİ AKHİSAR ŞUBESİ´NDE AŞURE BULUŞMASI
Akhisar´da, Hicri muharrem ayı kapsamında Alevi Kültür ve Cemevi Akhisar Şubesi aşure etkinliği düzenledi.
MAHALLELER ARASI ULAŞIM KOLAYLAŞTI
MAHALLELER ARASI ULAŞIM KOLAYLAŞTI
Bakımsız durumda olan yolları yenileyerek vatandaşları konforlu yollarla buluşturan Manisa Büyükşehir Belediyesi, Akhisar ilçesi Göcek Mahallesi ile Yayakırıldık Mahallesi arasında 1. kat sathi kaplama çalışması gerçekleştiriyor.
GENÇLİK MERKEZİNCE ATÖLYELER AÇILACAK
GENÇLİK MERKEZİNCE ATÖLYELER AÇILACAK
Akhisar Gençlik Merkezi atölye çalışmaları için harekete geçiyor.
AKHİSARLI EFELERDEN BAŞKAN DUTLULU´YA TEŞEKKÜR
AKHİSARLI EFELERDEN BAŞKAN DUTLULU´YA TEŞEKKÜR
Akhisar Efeler Derneği, Akhisar Belediye Başkanı Besim Dutlulu´yu makamında ziyaret ederek desteklerinden dolayı teşekkür etti.
ŞEHİDİN MEZARINA SAHİP ÇIKTILAR
ŞEHİDİN MEZARINA SAHİP ÇIKTILAR
Akhisar´da şehir dışında kaldığı için bakımsız kalan Kurtuluş Savaşı´nın Akhisarlı ilk şehitlerinden Pulların İsmail lakaplı İsmail Efendi´nin mezarına Akhisar Belediyesi ile Kent Konseyi Gençlik Meclisi sahip çıktı.
HERKES KENDİ KAPISININ ÖNÜNÜ SÜPÜRECEK
HERKES KENDİ KAPISININ ÖNÜNÜ SÜPÜRECEK
Akhisar Belediyesi´nin şehirde başlattığı temizlik seferberliğine vatandaşlardan da destek gelmeye başladı. Seferberliğe, mahalle sakinleri de kendi evlerinin önlerini süpürerek destek oluyor.
SÜRÜCÜLER DİKKAT
SÜRÜCÜLER DİKKAT
Akhisar Emniyet müdürlüğü Trafik ekiplerince Karayollarında yaşanan trafik ihlallerine karşı EDS sistemi kondu.
JANDARMA ÖĞRENCİ SERVİSLERİNİ DENETLEDİ
JANDARMA ÖĞRENCİ SERVİSLERİNİ DENETLEDİ
Akhisar İlçe Jandarma Komutanlığı taşımalı öğrenci servislerini denetledi.
GENEL MÜDÜR BAŞARAN´A AKHİSAR´DAN ZİYARET
GENEL MÜDÜR BAŞARAN´A AKHİSAR´DAN ZİYARET
MASKİ Genel Müdürü Şehnaz Başaran, Akhisar ilçesine bağlı Ulucami Mahalle Muhtarı Nesime Şakrak´ı makamında kabul etti.
ÜLKÜ OCAKLARI İSTİŞARE TOPLANTISI AKHİSAR´DA YAPILDI
ÜLKÜ OCAKLARI İSTİŞARE TOPLANTISI AKHİSAR´DA YAPILDI
Manisa Ülkü Ocakları İl istişare toplantısını, Akhisar Ülkü Ocakları ev sahipliğinde Keyf Et Restorantta düzenlediği akşam yemeğinden sonra yaptı.
İLÇE JANDARMA KOMUTANI KOCAMAN GÖREVE BAŞLADI
İLÇE JANDARMA KOMUTANI KOCAMAN GÖREVE BAŞLADI
Akhisar İlçe Jandarma Komutanlığı görevine Yüzbaşı Ali Galip Kocaman göreve başladı.
ENGELLİ VATANDAŞLARDAN KALDIRIM İŞGALİ KONUSUNDA DUYARLILIK ÇAĞRISI
ENGELLİ VATANDAŞLARDAN KALDIRIM İŞGALİ KONUSUNDA DUYARLILIK ÇAĞRISI
“Engelsiz Kent Akhisar” hedefiyle çalışmalarına devam eden Akhisar Belediyesi, Kent Konseyi Engelli Meclisi tarafından başlatılan duyarlılık çağrısına sahip çıkıyor. Bu kapsamda engellilerin ulaşımlarını bağımsız olarak giderebilmeleri için kaldırım işgali ile mücadeleler devam ediyor.
AKHİSARLI ÖĞRENCİLER ARTIK DAHA GÜVENDE
AKHİSARLI ÖĞRENCİLER ARTIK DAHA GÜVENDE
Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün´ün verdiği müjdeli haberler sonrasında yol yapım çalışmalarına hız veren Manisa Büyükşehir Belediyesi, Akhisar´daki Göcek-Sarnıç ve Yayakırıldık hattını bağlayan 10 buçuk kilometrelik 1. kat sathi kaplama çalışmalarının sonuna geldi.
İLK ZİL KAYMAKAM KAYA´DAN
İLK ZİL KAYMAKAM KAYA´DAN
Akhisar´da 2019-2020 Eğitim ve öğretim yılı başlamasıyla birlikte ilköğretim haftası programı kutlandı.
HALKIN PARTİSİ 96. YAŞINDA
HALKIN PARTİSİ 96. YAŞINDA
Akhisar Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) 96. kuruluş yıl dönümünü Parti Lokalinden Milli Egemenlik Meydanına kadar yürüyerek Atatürk anıtına çelenk koyarak kutladı.
AKHİSARLI GENÇLER İSTANBULU GEZDİLER
AKHİSARLI GENÇLER İSTANBULU GEZDİLER
Akhisar Müftülüğü Gençlik Koordinatörlüğü yaz kuran kurslarında eğitim gören 40 öğrenciye İstanbul gezisi düzenledi.
VATAN SEVGİSİ İMANDANDIR
VATAN SEVGİSİ İMANDANDIR
6 Eylül Akhisar´ın kurtuluşunun 97.yıl dönümü nedeniyle Akhisar Halk Eğitimi Merkezi Müdürü Süleyman ERDEM, Kurum Öğretmen ve Usta Öğreticileri ile Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüğünde El-Bab Gazimiz Ömer KAYHAN ı ağırladı.
ATSO VE BORSA ÜYELERİ GIDA FUARINDA
ATSO VE BORSA ÜYELERİ GIDA FUARINDA
Üyelerinin Pazar paylarını, mesleki bilgi ve deneyimlerini arttırmak için üyelerini fuarlara götüren Akhisar Ticaret ve Sanayi Odası ve Akhisar Ticaret Borsası son olarak Gıda ve Gıda Teknolojileri işiyle uğraşan üyelerini, 04-07 Eylül 2019 tarihlerinde İstanbul Tüyap Fuar Merkezinde düzenlenen “27. Uluslararası Gıda ve Gıda Teknolojileri Fuarı”na götürdü.
GELENEKSEL 27. AÇIK SATRANÇ TURNUVASI SONA ERDİ
GELENEKSEL 27. AÇIK SATRANÇ TURNUVASI SONA ERDİ
Akhisar Belediyesi öncülüğünde Türkiye Satranç Federasyonu önderliğinde her yıl geleneksel olarak düzenlenen 276. Açık Satranç Turnuvası Gençlik Spor Bakanlığı Akhisar Gençlik Merkezi´nde yapıldı.
ERZURUMLULAR GECESİNDE MUHTEŞEM FİNAL
ERZURUMLULAR GECESİNDE MUHTEŞEM FİNAL
Akhisar Belediyesi öncülüğünde düzenlenen Kültür ve Spor Şenliği kapsamında Akhisar´da faaliyet gösteren hemşehri derneklerinin katılımı düzenlenen “Kültür Buluşması” nın son gecesinde Erzurumlular gecesi yaşandı.
AKHİSARLI BAYBURTLULAR, KÜLTÜR GECESİNDE BULUŞTU
AKHİSARLI BAYBURTLULAR, KÜLTÜR GECESİNDE BULUŞTU
Akhisar Belediyesi öncülüğünde Akhisar´da faaliyet gösteren hemşehri derneklerinin katılımı ile düzenlenen Kültür ve Spor Şenlikleri kapsamındaki kültür gecelerinin yedinci gününde Bayburtlular gecesi yaşandı.
CAFE GEYİK VE NARGİLEHİZMETE GİRDİ
CAFE GEYİK VE NARGİLEHİZMETE GİRDİ
Akhisar merkez Hürriyet Mahallesi 422 sokak no:1´de Cafe Geyik ve Nargile, hizmete açıldı.
LOKANTACILAR ODASI, USTALAR FOTOĞRAF SERGİSİ DÜZENLEDİ
LOKANTACILAR ODASI, USTALAR FOTOĞRAF SERGİSİ DÜZENLEDİ
Akhisar Belediyesi tarafından düzenlenen Kültür ve Spor Şenliği kapsamında Akhisar Lokantacılar, Tatlıcılar ve Köfteciler Odasının, Ustalar fotoğraf sergisi ve belge töreni Akhisar Müze bahçesinde gerçekleşti.
DUTLULU, ZABITA HAFTASINI PASTA KESEREK KUTLADI
DUTLULU, ZABITA HAFTASINI PASTA KESEREK KUTLADI
Akhisar Belediye Başkanı Besim Dutlulu, Zabıta Teşkilatı´nın 193´üncü kuruluş yıldönümünü zabıta ekipleri ile birlikte pasta keserek kutladı.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Manisa için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:36 08:19 13:23 15:50 18:09 19:38
sariahmetpasa250X250 " target="_self" title="">

                                                                          

Son Sayı
Önceki Sayılar
1959 Ebu`l-Faruk Süleyman Hilmi SİLİSTREVİ(k.s.)hazretlerinin irtihali