HER BİREY TOPLUMUN PARÇASI
Hayatımız süresince insanların ellerinde sahip olduğu en büyük değerin sağlıklı olmaları ve bunun sürekliliğini sağlayabilmeleri olduğu söylenir.
Tarih: 3.3.2021 00:28:31/ 2130okunma / 0yorum

Hayatımız süresince insanların ellerinde sahip olduğu en büyük değerin sağlıklı olmaları  ve bunun sürekliliğini sağlayabilmeleri olduğu söylenir.Peki sağlıklı olmak nedir?Dünya sağlık örgütü sağlıklı birey tanımını kişinin bedenen ruhen ve sosyal bakımdan tam iyi olma durumu olarak belirlemiştir.Beden sağlığımız gibi ruh sağlığımız da dönem dönem hastalıklarla karşı karşıya kalmaktadır.kısa sürede iyileşen ruhsal sıkıntılarımız olduğu gibi uzun süre devam eden ve kişiyi intihar düşüncesine sürükleyebilecek kadar ağır ve üstesinden gelmekte zorluk çekilen ruhsal durum bozuklukları da olabilmektedir.

Kayıtlı verilere göre her yıl yaklaşık 1 milyon kişi intihar sonucu hayatını kaybetmekte ve kaybedilen kişi sayısından çok daha fazla sayıda da intihar girişiminde bulunulmaktadır.intihar gerçeğinin ardında çeşitli nedenlerden ötürü hayatlarının değerini sorgulayan insanların hikayeleri vardır.

Her birey toplumun bir parçasıdır.bazıları toplumla daha fazla bağlantılıdır ve aile ,arkadaş,iş veya okul ortamında sosyal bir ağa sahiptir.bazı kişilerin  ise insanlarla daha az bağı olabilir  hatta toplumdan oldukça izole olabilir.koşulları ne olursa olsun ,savunmasız durumda olan kişiyi desteklemede ;kişinin bağ içinde olduğu topluluklar çok önemli rol oynar.

 

Toplumun bir üyesi olarak, sorunları ile mücadele ederken bir şekilde hayata tutunmaya çalışan insanlara dikkat etmek,bunu onlarla değerlendirmek  ve desteğe ihtiyacı olan bu insanları kendi anlatım tarzı ve hızına göre hikayelerini anlatmaları için cesaretlendirmemiz gerekmektedir.nazik bir söz söylemek ve yargılamadan dinlemek bu kişilerin hayatına anlamlı bir dokunuş; bir fark yaratabilir.

İntihar girişiminde bulunmuş kişiler hikayelerini paylaşmaları ;destek olacak insanların hangi söz ve davranışlarının önemli olduğu hakkında bize çok şey öğretir. Genellikle bu kişiler hayatlarına son vermekten başka alternatif göremedikleri noktaya gelmelerini ve onları bu sonuca götüren günler,saatler ve  dakikaları dokunaklı bir şekilde anlatırlar.intihar girişimi sonrası genellikle ölmek istemedikleri,bunun yerine birinin kendilerine müdahalede bulunup onları durdurmasını istediklerini anladıklarını belirtirler.coğu intihar etme gibi bir düşünceye kapıldıklarında ;umutsuzluklarını hisseden ve onlara iyi olup olmadığını soran birilerini aradıklarını söyler.Bazen eğer birisi onlara iyi olup olmadığını sorarsa ona herşeyi anlatacağını ve onun kendisine müdahale etmesine izin vereceği konusunda kendi kendine içsel  bir anlaşma yaptığını söylerler.ne yazık ki bu süreçte kimsenin bunu sormadığını belirtirken;eğer biri bir dakikasını ona ayırsaydı içine girdikleri yörüngenin kırılacağını;ifade etmektedirler .Girişim vakalarının çoğu kendi hayatına son vermeye çalıştıkları noktayı ve oraya nasıl geldiklerini anlatırak  intiharı önleme savunucusu olarak çalışmaktadır

Her bireyin hayatı çok değerlidir ve bir o kadar da belirsizdir. Kimsenin tüm cevapları sunması gerekmez. birine ulaşmak için bir dakikayı ayırmak(ki bu tamamen yabancı biri de olabilir,yakın bir arkadaş veya bir aile üyesi de )onun hayatının gidişatını değiştirebilir.mutlulukların paylaştıkça çoğaldığı gibi üzüntü ve stres yaratan konuların da paylaştıkça azaldığını ve üstesinden gelinebilir bir hal aldığını unutmayalım

İnsanlar bir kişi hakında oldukça endişeli olmasına rağmen müdahalede bulunmakta gönülsüz davranabilirler.bunun birçok nedeni vardır.en basiti,insanlar ne söyleyeceklerini bilememekten çekinir ve korkarlar.insanları konuşmayı başlatmaktan alıkoyan bir diğer etken ise durumu daha da kötü hale getirmekten korkmalarıdır.yine tabi ki bu anlaşılabilir bir tereddüttür.intihar konusunu açmak zordur ve intihar hakkında konuşmanın kişinin kafasına bu fikri sokacağı ya da intiharı tetikleyeceği konusunda yanlış bir inanış vardır.fakat kanıtlar bunun böyle olmadığını göstermektedir.ancak şunu hatırlamak gerekir ki:bu müdahalelerin güçlü ve hızlı bir formülü yoktur.girişimde bulunmuş kişiler çeşitli intihar düşüncelerine  sahip oldukları dönemlerde özel bir nasihat aramadıklarını,bunun yerine diğerleri tarafından gösterilen merhamet ve empatinin onlar için bir şeyleri değiştirmeye yardımcı olduğunu ve onları toparlanmaya yönlendirdiğini sıklıkla söylerler.toplum bireyleri olarak bizlere düşen öncelikle önyargısız bir şekilde karşımızdakini dinleyerek onun yanında olduğumuzu ve onu anlamak için çaba gösterdiğimizi hissetmesini sağlamak olmalıdır.önemsemek ve yargılamayan bir kulakla dinlemek karşı tarafın stresini şiddetlendirmekten ziyade çok daha azaltmaktadır.

Akhisar Sağlıklı Hayat Merkezi Psikososyal Destek Birimi meslek elemanları (psikolog,sosyal çalışma uzmanı ve çocuk gelişim uzmanı ) olarak danışmanlık hizmeti için her zaman yanınızdayız.Hayata bağlandığınız ve bağlandırdığımız günler geçirmek dileğiyle

Kaynak: HABER MERKEZİ

Anahtar Kelimeler: BİREY TOPLUMUN PARÇASI
A´DAN Z´YE COVİD-19 KONUŞULDU
A´DAN Z´YE COVİD-19 KONUŞULDU
Engin Akyüz ile konuşuYORUM programında bu hafta çağımızın en önemli hastalığı olarak kabul edilen, tüm dünyayı etkisi altına alan Covid-19 pandemisi, tüm ayrıntılarıyla konuşuldu.
OTİZM BİR EKSİKLİK DEĞİL FARKLILIKTIR
OTİZM BİR EKSİKLİK DEĞİL FARKLILIKTIR
Otizm farkındalığı kutlandı.
BAHAR ALLERJİSİ NEDİR?
BAHAR ALLERJİSİ NEDİR?
Özel Akhisar Hastanesi Kulak Burun Boğaz Uzmanı Opr.Dr. Turgay BOZKUR bahar alerjisi hakkında bilgilendirdi.
UZMANINDAN HACAMAT UYARISI
UZMANINDAN HACAMAT UYARISI
Her geçen gün daha popüler hale gelen hacamat tedavisini uygulatan sporcu ve sanatçılara bir yenisi daha eklendi.
BLUE LİFE SAĞLIKLI YAŞAM MERKEZİ HİZMETTE
BLUE LİFE SAĞLIKLI YAŞAM MERKEZİ HİZMETTE
Sağlıklı yaşam merkezi konseptine yeni bir bakış açısı getirmeyi hedefleyen Blue Life Sağlıklı Yaşam Merkezi misafirlerine kapılarını açtı.
ÖZEL AKHİSAR HASTANESİ´NDEN BİR İLK DAHA
ÖZEL AKHİSAR HASTANESİ´NDEN BİR İLK DAHA
Akhisar ve bölge halkına her zaman yeni ve ayrıcalıklı sağlık hizmetleri sunmayı hedef haline getirmiş olan Özel Akhisar Hastanesi´nde Op. Dr. Turgay BOZKURT tarafından burun estetiği (rinoplasti) ameliyatı gerçekleştirildi.
COVID-19 AŞILAMASI TÜM HIZIYLA DEVAM EDİYOR
COVID-19 AŞILAMASI TÜM HIZIYLA DEVAM EDİYOR
Covıd-19(koronavirüs) salgınıyla mücadele kapsamında gerçekleştirilen aşılama işlemleri tüm hızıyla devam ediyor.
COVİD -19 VÜRÜSÜ İL İL SAYILARI AÇIKLANDI
COVİD -19 VÜRÜSÜ İL İL SAYILARI AÇIKLANDI
Sağlık Bakanlığı, illere göre koronavirüs tablosunu haftalık olarak açıklamaya başladı.
SİGARAYI BIRAKMAK İMKANSIZ DEĞİL
SİGARAYI BIRAKMAK İMKANSIZ DEĞİL
Akhisar ilçe Sağlık Müdürlüğü 9 Şubat günü “Dünya Sigarayı Bırakma Günü” nedeniyle açıklama yaptı.
SAĞLIK EKİPLERİ GECE GÜNDÜZ SAHADA
SAĞLIK EKİPLERİ GECE GÜNDÜZ SAHADA
Akhisar İlçe Sağlık Müdürlüğü ekipleri halkın sağlığı için her türlü ilkim şartlarında gece gündüz demeden sahada görev yapıyor.
AKHİSAR´ DA AŞILAMA İŞLEMİ BAŞLADI
AKHİSAR´ DA AŞILAMA İŞLEMİ BAŞLADI
Akhisar Mustafa Kirazoğlu Devlet Hastanesinde sağlık çalışanlarına aşılama işlemi başladı.
BAŞARILI BİR BEYİN TÜMÖRÜ AMELİYATI DAHA YAPILDI
BAŞARILI BİR BEYİN TÜMÖRÜ AMELİYATI DAHA YAPILDI
Özel Akhisar Hastanesi Beyin Cerrahi Kliniğinde Başarılı Bir Beyin Tümörü Ameliyatı Daha Yapıldı
OPR. DR. TURGAY BOZKURT ÖZEL AKHİSAR HASTANESİ´NDE
OPR. DR. TURGAY BOZKURT ÖZEL AKHİSAR HASTANESİ´NDE
Yaşam için Sağlık´ sloganıyla hizmetlerine hızla devam eden Özel Akhisar Hastanesi, 2. Kulak Burun Boğaz Uzmanı Opr. Dr. Turgay Bozkurt´u bünyesine kattı.
AMELİYAT OLDUKLARI GÜN TABURCU EDİLDİLER
AMELİYAT OLDUKLARI GÜN TABURCU EDİLDİLER
MİKROCERRAHİ YÖNTEMİ İLE BEL FITIĞI AMELİYATI OLUP AYNI GÜN İÇİNDE TABURCU OLDULAR
KANSERLİ HASTALARDA BESLENME
KANSERLİ HASTALARDA BESLENME
Pek çok hastalığın tedavisinde beslenme ve diyetin rolü artık bilimsel kanıtlarla ortaya konmuş durumdadır.
KANSER CERRAHİSİ AMELİYATLARI DEVAM EDİYOR
KANSER CERRAHİSİ AMELİYATLARI DEVAM EDİYOR
Özel Akhisar Hastanesi, Covid-19 pandemisi nedeni ile zor günler yaşadığımız bu süreçte onkoloji hastalarına kesintisiz hizmet vermeye devam ediyor.
KALP VE COVİD-19
KALP VE COVİD-19
Özel Akhisar Hastanesi Kardiyoloji Uzmanı Mahmut Acar, pandemi sürecinde vatandaşlar tarafından çokça merak edilen soruları cevapladı.
CORONADAKİ ARTIŞ YENİ TEDBİRLER GETİRDİ!!!
CORONADAKİ ARTIŞ YENİ TEDBİRLER GETİRDİ!!!
Tüm dünyayı ve ülkemizi etkisi altına alan, Kasım ayı itibarıyla hasta ve ağır hasta sayılarında belirgin artışlara neden olan Covid 19 pandemisi Akhisar Mustafa Kirazoğlu Devlet Hastanesinde de ek tedbirler alınmasına neden oldu.
TEMİZLİK MESAFE MASKE :TAMAM MIYIZ?
TEMİZLİK MESAFE MASKE :TAMAM MIYIZ?
Yeni Korona virüs Hastalığı ( COVID -19),13 Ocak 2020´de tanımlanan solunum yolu belirtileri (ateş, öksürük, nefes darlığı) ile ilerleyerek yaşamı tehdit eden bir virüstür.
RANDEVUNUZU ALIN KISITLAMAYA TAKILMAYIN
RANDEVUNUZU ALIN KISITLAMAYA TAKILMAYIN
Özel Akhisar Hastanesi, sokağa çıkma kısıtlamalarının olduğu günlerde randevulu sistem ile hasta muayenesinin yapılacağını açıkladı.
COVİD-19 PANDEMİSİ SIRASINDA AKCİĞER KANSERİ
COVİD-19 PANDEMİSİ SIRASINDA AKCİĞER KANSERİ
Özel Akhisar Hastanesi Göğüs Hastalıkları Uzmanı Uzm. Dr. Gülgün TUNÇAY 1-30 Kasım Akciğer Kanseri Farkındalık Ayı Hakkında Bilgilendiriyor;
MASKENİZİ TAKIN, MESAFENİZİ KORUYUN HAYAT SİZDEN UZAKLAŞMASIN
MASKENİZİ TAKIN, MESAFENİZİ KORUYUN HAYAT SİZDEN UZAKLAŞMASIN
Özel Akhisar Hastanesi Göğüs Hastalıkları Uzmanı Uzm. Dr. Gülgün TUNÇAY 18 Kasım Dünya KOAH Günü Hakkında Bilgilendiriyor;
İLÇE SAĞLIKTAN DİYABET HAKKINDA BİLGİLENDİRME
İLÇE SAĞLIKTAN DİYABET HAKKINDA BİLGİLENDİRME
Her yıl 14 Kasım Dünya Diyabet Günü olarak kutlanır.
“HER ÇOCUK KAHRAMANDIR”
“HER ÇOCUK KAHRAMANDIR”
2-8 KASIM LÖSEMİLİ ÇOCUKLAR HAFTASI
AKHİSAR DEVLET HASTANESİNDEN AÇIKLAMA GELDİ
AKHİSAR DEVLET HASTANESİNDEN AÇIKLAMA GELDİ
Ülkemiz genelinde olduğu gibi hastanemizde korona virüsle mücadele konusunda aldığı önlemlerle, hasta sayısını kontrol altında tutmaya devam etmektedir.
BEYİN VE SİNİR CERRAHİSİ UZMANI OPR. DR. SİNAN KARAAĞAÇ GÖREVE BAŞLADI
BEYİN VE SİNİR CERRAHİSİ UZMANI OPR. DR. SİNAN KARAAĞAÇ GÖREVE BAŞLADI
Yaşam için Sağlık´ sloganıyla hizmetlerine hızla devam eden Özel Akhisar Hastanesi, Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı Opr. Dr. Sinan KARAAĞAÇ´ı bünyesine kattı.
KİRAZOĞLU DEVLET HASTANESİNE TAZE KAN
KİRAZOĞLU DEVLET HASTANESİNE TAZE KAN
Sağlık Bakanlığının 94. Dönem Devlet Zorunlu Hizmet Yükümlülüğü kurası çerçevesinde, ülkemizin değişik üniversitelerinin tıp fakültelerinden mezun dokuz tıp doktoru Akhisar Mustafa Kirazoğlu Devlet Hastanesine atandı.
ÖZEL AKHİSAR HASTANESİ´NDE BİR BAŞARI DAHA
ÖZEL AKHİSAR HASTANESİ´NDE BİR BAŞARI DAHA
Özel Akhisar Hastanesi´nde Azerbaycan´dan Gelen Hastaya Kanser Cerrahisi Ameliyatı gerçekleştirdi.
HAVA AMBULANSI İLE YAŞAM SAVAŞI!!!
HAVA AMBULANSI İLE YAŞAM SAVAŞI!!!
Sabaha karşı Akhisar´da meydana gelen trafik kazasında araçta çıkan yangına bağlı ağır yaralı olan genç kazazedenin ilk müdahalesi Akhisar Mustafa Kirazoğlu Devlet Hastanesi acil servisinde yapıldı.
İLÇE SAĞLIK MÜDÜRÜ BAMBAL DR. ÖZNUR BAMBAL
İLÇE SAĞLIK MÜDÜRÜ BAMBAL DR. ÖZNUR BAMBAL
Akhisar İlçe Sağlık Müdürlüğününe atanan Dr. Öznur Bambal görevine başladı.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Manisa için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:36 08:19 13:23 15:50 18:09 19:38

                                                                          

Son Sayı
Önceki Sayılar
1877 Türkiye Kızılay derneğinin kuruluşu.
1909 Sadrıazam Hüseyin Hilmi Paşanın istifası.