İSTANBUL´A KAR NASIL YAĞAR
İstanbuldan deprem tahmin uzmanının bu haftaki konusu kış mevsimlerinde kar nasıl yağar oldu.
Tarih: 19.1.2021 15:50:48/ 1379okunma / 0yorum

İstanbuldan deprem  tahmin uzmanının bu haftaki konusu kış mevsimlerinde kar nasıl yağar oldu. Deprem tahmin uzmanı Sütçü kar yağışları hakkında şöyle dedi.

“Karıncaların hareketlerini ve hava tahminlerini gözlemleyerek deprem tahmininde bulunan Kadir Sütçü Dekos Meteorolojiyle www.kadirsutcu.com a yazdığı makalesinde değişik tarihlerde İstanbul´a yağan kar Dekos etkisinden dolayı olduğunu belirtti. Sütçü; “İstanbul´un çevresinde kış mevsiminde kesintisiz devam eden Dekos etkisinin fırtınaları, şiddetli soğuklar oluşturmuş, İstanbul´a yağan kar ve soğuk hava İstanbul Boğazı ile Haliç´in donmasına sebep olmuştur” dedi.

 

Sarıyer´de kurduğu deney merkezinde yaptığı gözlemlerle depremler üzerinde çok sayıda araştırma yaptığını vurgulayan Kadir Sütçü,  İstanbul´a yağan kar ile Boğaz´ın donmasını şöyle anlatıyor; “İki deniz arasında bir boğaz var, Haliç var. Karşısı Romanya, Rusya, Ukrayna´dan gelen Dekos etkisiyle rüzgârları yaşıyor. Karayeli alıyor, poyrazı alıyor. Rutubet yükleniyor. İstanbul bir acayip yerdedir. Mevsimleri sürprizlidir. Bu sürprizleri anlayabilmek için gökyüzüne bakarken biraz bakar olacağız fakat bakar kör değil! Uydu görüntülerindeki Dekos etkisinden dolayı oluşan Sütçü Bulutlarının gezinmesini takip edildiğinde İstanbul bu sürprizleri her zaman Dekos etkisiyle yaşar.”

 

İstanbul´a neden kar yağar? İstanbul Boğazı neden donar?

Meteorolojik olayları meydana getiren en önemli faktörün Dekos etkisi olması sebebiyle İstanbul´a yağan kar ile Boğazı ve Haliç´i donduran ve ağır kışları yaşatan aylarca süren Dekos etkisi olduğu görülmektedir. İstanbul tarih boyunca değişik iklim şartlarının ve ekstrem olayların tezahürlerini yaşamıştır. Marmara Bölgesi´nin coğrafîk, jeolojik, sismolojik ve meteorolojik konumunun farklılığı görülmektedir. Bu farklılıktan dolayı değişik iklim hâdiseleri meydana gelir. İstanbul´u belirli bir iklimin çerçevesine sıkıştırmak kolay değildir. Marmara Denizi´nde bulunan fay kavşağındaki faylardaki Dekos etkisinden dolayı iklimi her yıl farklılık gösterebilmektedir.

Dekos etkisi İstanbul´a kar yağdırdı ve İstanbul Boğazı´nı dondurdu.

İstanbul´un iklimi üzerinde Akdeniz, Karadeniz, Balkanlar ve Anadolu´daki Dekos etkisi bulunmaktadır. Bu bölgelerden biri veya birkaçında oluşan Dekos etkisi basıncı etkileyerek, rüzgârları meydana getirmekte bu rüzgârlar da Boğaz´ın geçiş alanından faydalanarak İstanbul üzerinde esmekte ve şehrin ikliminde büyük tesirler meydana getirmektedir. Bu sebeple İstanbul´un çevresindeki Dekos etkisinin, basıncı etkilemesinden dolayı sert kışların yaşanması ve bunun neticesinde de Boğaz´ın buzlarla kaplanması şaşırtıcı olmamaktadır.

Dekos etkisiyle şiddetli soğuklar

İstanbul´un çevresinde kış mevsimlerinde kesintisiz devam eden Dekos etkisi, şiddetli soğuklar oluşturmuş, İstanbul Boğazı ile Haliç´in donmasına sebep olmuştur. Fetih öncesi İstanbul´un meşhur, kışları 401, 739, 755, 763, 928, 934, 1232 yıllarında yaşanmıştır. Fetih sonrasında ise 1621, 1755, 1768, 1823 ve 1878 yıllarında yaşanan kışlara dâir teferruatlı bilgiler vardır. İstanbul´un 1929, 1954, 1963, 1969 ve 1987 kışları İstanbul´un kış tarihinde 1929 kışı önemliymiş. 6 Ocak´ta başlayan kar yağışı, 12 Mart´a kadar devam etmiş. Kar yağışı, 2 ay boyunca devam etmiş. Asıl Dekos etkisiyle büyük kış Avrupa´da yaşandığı için, Tuna Nehri donmuş. Donan Tuna Nehri´nin çözülme evresi İstanbul´u etkilemiş.

İstanbul Boğazı´nın en dar yeri Rumelihisarı

Çözülen buzlar, Karadeniz´e inmiş. Dalgalarla sürüklenerek, evvela Rumelihisarı önüne gelmiş. Rumelihisarı boğazın en dar yeridir. Orayı büyük buz parçaları kilitlemiş. Avrupa´daki büyük kışın neden olduğu büyük ırmaklardaki donmaların, bir süre sonra çözülmesiyle oluşan buz kitlelerinin akıntıyla boğaza gelmesi ilginç olayların arasındaymış. İstanbul Boğazı´nın fotoğraflarıyla tespit edilmiş, en büyük İstanbul kışı olarak yaşanmıştır.

1954 yılında da aynı şekilde büyük bir kışın yaşandığı ve Tuna Nehri´nden kopan buzların İstanbul´a geldiği görülmüş. 1963´te yaşanan ağır kış mevsiminde, Trakya´daki kışı görüntülemek isterken tipide boğulan gazeteciler kurtarılamamış. 1969´da şiddetli bir kış daha yaşanmış. 1969 kışında Büyükçekmece Gölü, Küçüksu, Kâğıthane Dereleri ve Elmalı Barajı tamamen donmuş. 1987´de ağır bir kış daha yaşanmış. Bu ani ve olağanüstü bir kış olmuş. Şehir bir metre kalındığındaki karın altında kalmış ve hayat tamamen durmuş. Yukarıdaki tarihlerde İstanbul Boğazı ve Haliç ağır kışları yaşamış ve donma şartları oluştuğunda tekrar yaşayacağı ve donabileceği görülebilir.

Yaşanan bu kışlarında bir düzeni olduğunu düşünerek inceleme ve araştırmalar yapıldığında düzenin ipuçlarına Dekos etkisiyle rastlamak mümkün olmaktadır.

İstanbul´a kar yağışının ve İstanbul Boğazı´nın donma şartlarının en önemli birkaç özelliği:

1. İstanbul ve İstanbul Boğazı´nın coğrafik, jeolojik, sismolojik ve meteorolojik konumunun farklılığı…

2. İstanbul´un mevsim normali gün ortasındaki hava sıcaklığının Aralık-Ocak-Şubat-Mart aylarındaki önemi. Hava sıcaklığının +8 ile +12 dereceler arasında seyretmesi.

3. İstanbul´un çevresinde uzağında veya yakınında İstanbul´un semasını sürekli soğutabilecek Dekos etkisinin olması.

4. Dekos etkisiyle oluşan ve atmosferde gezinen Sütçü Bulutlarının sürekli olarak Marmara Bölgesi üzerinde Aralık-Ocak-Şubat-Mart aylarında görünür olması. Bu neden ile İstanbul´a kar yağar ve havası soğutulmuş olur.

ZOOM ile Deprem Tahmin Kursu

Bu konulardaki göresellerle ayrıntıları Dekos Meteoroloji´nin Deprem ve Hava Tahminleriyle ilgili olarak 20 Ocak 2021´de 2.defa başlayacak olan Deprem Tahmin kursunda vereceğini belirtti.

Deprem Tahmin Kursu kayıtları ise Whatsapp Hattı: 05384487292 ile yapılmaktadır"dedi.

 

Kaynak: HABER MERKEZİ

Anahtar Kelimeler: İSTANBUL NASIL YAĞAR
SAADET PARTİSİ ERBAKAN´I ANDI
SAADET PARTİSİ ERBAKAN´I ANDI
Akhisar Saadet Partisi merhum Dr. Necmettin Erbakan´ın ölümünün 10. yılında ´Fikir Duvarı´ çalışmasını Şehit Teğmen Tahir Ün Caddesi Öğretmenevinin yanında gerçekleştirdi.
KADIN VARSA HAYAT VAR
KADIN VARSA HAYAT VAR
Kadının toplumdaki rolünü, hayatın birçok kademesinde ele alıp, Akhisar´da faaliyet gösteren kadın örgütleri ile masaya yatıran Engin Akyüz, "Engin Akyüz ile konuşuYORUM" programında bu hafta kadının sesi oldu.
PAZAR PAZARI KURULACAK
PAZAR PAZARI KURULACAK
Akhisarda Pazar pazarı normal gününde yani Pazar kurulacak.
CLASS MANAVI HİZMETE GİRDİ
CLASS MANAVI HİZMETE GİRDİ
Akhisar Pazarcı esnaflarından Özgür Çalışkan A Class Manav iş yerini Hürriyet Mahallesi numara 33 Hilaliye Caddesi Üzeri Akhisarlıların hizmetine açtı.
CİĞERİMİZ YANDI
CİĞERİMİZ YANDI
Milli Savunma Bakanlığı´nca, Bingöl´den Tatvan ilçesine gitmek üzere kalkan askeri helikopterin kaza kırıma uğraması sonucu 11 askerin şehit olduğu, 2 askerin de yaralandığı açıklandı.
ERGÜN´DEN “REHAVETE KAPILMAYALIM” UYARISI
ERGÜN´DEN “REHAVETE KAPILMAYALIM” UYARISI
İçişleri Bakanlığı tarafından 81 ile gönderilen "Dinamik Denetim Süreci" kapsamında Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün, şehir merkezinde esnaf ve vatandaşları ziyaret ederek, maske-mesafe ve temizlik konusunda uyarılarda bulundu ve normalleşme kararları ile ilgili vatandaşları bilgilendirdi.
KONTROLLÜ NORMALLEŞME DÖNEMİNDE İLİMİZDE DENETİMLER GERÇEKLEŞTİRİLİYOR
KONTROLLÜ NORMALLEŞME DÖNEMİNDE İLİMİZDE DENETİMLER GERÇEKLEŞTİRİLİYOR
Vali Yaşar Karadeniz, İçişleri Bakanlığı´nın 81 İl Valiliğine gönderdiği Kontrollü Normalleşme Döneminde "Dinamik Denetim Modeli” genelgesi doğrultusunda İlimizde gerçekleştirilen denetimlere katıldı.
İSRÂ VE MİRAÇ
İSRÂ VE MİRAÇ
Muhterem Müslümanlar! Rahmet ve mağfiret, lütuf ve ihsan iklimi üç aylardayız. Önümüzdeki Çarşamba´yı Perşembe´ye bağlayan gece inşallah Miraç Gecesini idrak edeceğiz.
BÜYÜKŞEHİR ZABITA´DAN İLÇELERE ZİYARET
BÜYÜKŞEHİR ZABITA´DAN İLÇELERE ZİYARET
Koronavirüsle mücadele tedbirleri kapsamında uygulamaya alınan ‘Yerinde Karar´ dönemiyle birlikte kademeli normalleşme süreci başladı.
HIFZISSIHHA KURULU´NDAN YENİ KARARLAR
HIFZISSIHHA KURULU´NDAN YENİ KARARLAR
Akhisar İlçe Hıfzıssıhha Kurulu, 1 Mart 2021 tarihiyle kontrollü normal hayata geçilmesinin ardından işletmelerin uygulaması gereken kurallar üzerine yeni karar aldı.
AKHİSAR´DA KAÇAKÇILIK OPERASYONU
AKHİSAR´DA KAÇAKÇILIK OPERASYONU
Türkiye Cumhuriyeti Manisa Valiliği İl Jandarma Komutanlığına bağlı ekipler, ilçemiz Medar Mahallesinde kaçakçılık suçu istihbari bilgisi üzerine operasyon düzenledi.
VALİDEN BASIN İLAN KURUMUNA ZİYARET
VALİDEN BASIN İLAN KURUMUNA ZİYARET
Vali Yaşar Karadeniz, Basın İlan Kurumu Manisa Şube Müdürlüğünü ziyaret ederek, Şube Müdürü Yusuf Kahraman´dan kurumun faaliyetleri hakkında bilgi aldı.
NORMALLEŞME İÇİN DENETİM TOPLANTISI
NORMALLEŞME İÇİN DENETİM TOPLANTISI
İçişleri Bakanlığının 81 İl Valiliğine gönderdiği Kontrollü Normalleşme Döneminde "Dinamik Denetim Modeli” genelgesi doğrultusunda İlimizde gerçekleştirilecek olan denetimlere ilişkin Vali Yaşar Karadeniz Başkanlığında toplantı gerçekleştirildi.
AKHİSAR BELEDİYESİ MART AYI OLAĞAN MECLİS TOPLANTISI YAPILDI
AKHİSAR BELEDİYESİ MART AYI OLAĞAN MECLİS TOPLANTISI YAPILDI
Akhisar Belediyesi 2021 Yılı Mart Ayı Olağan Meclis Toplantısı, Belediye Başkanı Besim Dutlulu başkanlığında Akhisar Belediyesi Meclis Salonu´nda saat 16.00´da başladı.
ADALET ÇALIŞANLARININ BİRLİK PLATFORMU
ADALET ÇALIŞANLARININ BİRLİK PLATFORMU
Merkezi Ankara´da bulunan Tuncer Akın Başkanlığında “sen yoksan bir eksiğiz” parolası ile yola çıkan (ADAÇ) Adalet Çalışanları Birliği Eğitim, Kültür ve Sanat Derneği tüm adalet çalışanlarını çatısı altında toplanmaya davet etti.
MESAİ SAATLERİ NORMALE DÖNDÜ
MESAİ SAATLERİ NORMALE DÖNDÜ
Manisa Valilğince 2 Mart´tarihi itibaren kademeli olarak normalleşme sürecine girildi. mesai saatlerinin normale döndüğü açıklandı.
AKHİSAR USLU VE AKHİSAR DOMAT ZEYTİNLERİNİN COĞRAFİ İŞARET KULLANIMI ARTIYOR
AKHİSAR USLU VE AKHİSAR DOMAT ZEYTİNLERİNİN COĞRAFİ İŞARET KULLANIMI ARTIYOR
2011 yılında Türk Patent ve Marka Kurumuna yapılan müracaatlar neticesinde Akhisar Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) tarafından tescil ettirilen ve coğrafi işaretleri alınan “Akhisar Uslu Zeytini” ve “Akhisar Domat Zeytini”nin simgeleri olan logoların ve amblem kullanımı için ATSO Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Ali Erdayıoğlu ve Yeni Zeytincilik Gıda İnşaat ve Turizm İthalat İhracat Sanayi ve Ticaret Ltd.Şti sahibi Kamil Yeni kullanım sözleşmesi imzaladılar.
MANİSA VALİLİĞİNDEN YENİ KARARLAR
MANİSA VALİLİĞİNDEN YENİ KARARLAR
Türkiye genelinde Covid -19 ile mücadele kapsamında uygulanan yasaklarda 2 Mart´tarihi itibaren kademeli olarak normalleşme sürecine girildi.
NORMALLEŞİYORUZ
NORMALLEŞİYORUZ
Türkiye genelinde Covid -19 ile mücadele kapsamında uygulanan yasaklarda 1 Mart´ta kabine toplantısından sonra normalleşmenin nasıl olacağı hakkında Cumhurbaşkanı Erdoğan açıklama yaptı.
SÜTÇÜ´NÜN DERSLERİNE YOĞUN İLGİ
SÜTÇÜ´NÜN DERSLERİNE YOĞUN İLGİ
İstanbul´dan Deprem Tahmin Uzmanı Kadir Sütçü ücretsiz olarak verdiği deprem dersinin ikincisini 1 şubatta başlamıştı.
AFAD AKHİSAR´DA VATANDAŞI BİLGİLENDİRDİ
AFAD AKHİSAR´DA VATANDAŞI BİLGİLENDİRDİ
Manisa AFAD İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü Personelleri Akhisar´da vatandaşı bilgilendirdi.
AKHİSAR´DA YAYA GEÇİTLERİ VE ÖNCE YAYA İKONLARI YENİLENDİ
AKHİSAR´DA YAYA GEÇİTLERİ VE ÖNCE YAYA İKONLARI YENİLENDİ
Manisa Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Dairesi Başkanlığı, sokağa çıkma kısıtlamasında yolların boş kalması nedeniyle Akhisar´da yaya geçitleri ve önce yaya ikonlarında boyama çalışması yaptı.
MASAL ANLATICINIZI KAYBETMEYİN!
MASAL ANLATICINIZI KAYBETMEYİN!
24.Dönem Ak Parti Manisa Milletvekili Dr. Muzaffer Yurtaş bu hafta yetişkinler de çocuklar da ekran bağımlısı oldular dedi.
MİNİKLER  TRAFİK POLİS VE İTFAİYEYİ TANIDI
MİNİKLER TRAFİK POLİS VE İTFAİYEYİ TANIDI
Akhisar Zehra Muhittin Kavaklı Anaokulunda öğrencilere, meslekleri tanıtmaya yönelik etkinlik günleri başladı.
EMNİYET GÜÇLERİ GÖZ AÇTIRMIYOR
EMNİYET GÜÇLERİ GÖZ AÇTIRMIYOR
Manisa Narkotik Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri ile Akhisar Emniyet Müdürlüğü´ne bağlı Çevik Kuvvet, Trafik ve Asayiş ekipleri ilçemizin belirli noktalarında araç denetimi ve trafik kontrolü gerçekleştirdi.
FATİH KARABULUT´TAN BASIN AÇIKLAMASI
FATİH KARABULUT´TAN BASIN AÇIKLAMASI
Fatih Karabulut Akhisarspor ile ilgili basın açıklaması yaptı.
HAFTA SONU VERGİ DAİRELER AÇIK
HAFTA SONU VERGİ DAİRELER AÇIK
İçişleri Bakanlığı hafta sonu sokağa çıkma yasağı ile ilgili ek genelge yayınladı.
BELEDİYE İŞÇİLERİ SAĞLIK HİZMETLERİNDEN İNDİRİMLİ YARARLANACAK
BELEDİYE İŞÇİLERİ SAĞLIK HİZMETLERİNDEN İNDİRİMLİ YARARLANACAK
Akhisar Belediyesi çalışanları ile birinci derece yakınlarına yönelik yeni bir girişimde bulundu.
AKHİSAR, MANİSA BÖLGESİNDE İŞÇİYE EN ÇOK ZAM YAPAN BELEDİYE OLDU
AKHİSAR, MANİSA BÖLGESİNDE İŞÇİYE EN ÇOK ZAM YAPAN BELEDİYE OLDU
Akhisar Belediyesi ile Belediye- İş Sendikası arasında daha önceden görüşülen toplu iş sözleşmesi imzalandı. Manisa genelinde çalışanlarına en fazla maaş veren belediye Akhisar Belediyesi oldu.
VALİLİK´TEN YENİ KARARLAR
VALİLİK´TEN YENİ KARARLAR
SİNEMA SALONLARININ KAPALI KALMA SÜRESİ UZATILDI
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Manisa için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:36 08:19 13:23 15:50 18:09 19:38

                                                                          

Son Sayı
Önceki Sayılar
1555 Ünlü denizcimiz Piri Reis vefat etti. Doğumu
1921 İki ay süren Koçgiri Ayaklanması başlatıldı.