KALP VE COVİD-19
Özel Akhisar Hastanesi Kardiyoloji Uzmanı Mahmut Acar, pandemi sürecinde vatandaşlar tarafından çokça merak edilen soruları cevapladı.
Tarih: 16.12.2020 20:25:38/ 1580okunma / 0yorum

Covıd-19 rahatsızlığı tedavisinde kullanılan ilaçların kişiye etkileri, kalp hastalarının risk durumu, kalp hastalarında covıd-19 belirtileri, covıd-19 geçiren kişilerde kalp, pandemi sürecinde hastane kontrolüne gitmek ve kardiyoloji muayenesi üzerine gibi sorulara açıklık getirdi.
Özel Akhisar Hastanesi Kardiyoloji Uzmanı Mahmut Acar bilgilendiriyor; Kardiyovasküler hastalıklar dünyadaki ölümlerin bir numaralı sebebidir.
Koroner arter hastalığı en sık görülen kalp hastalığıdır. Kalbi besleyen damar olan koroner arterin dal veya dallarında oluşan tıkanıklık bu hastalığa neden olur. Bu tıkanıklık, tıkalı damarın normalde beslediği kalp kısmına kanın gitmemesine neden olur. Sonuç olarak ilgili kalp dokusu kanlanamaz, oksijen ihtiyacını karşılayamayarak iskemik hale gelir. Bu, kalp dokusundaki hücreler, duruma acil müdahale edilerek tıkanıklığın giderilmediği durumlarda ölür. Sonuç olarak kalp krizi meydana gelir. Anjina(göğüs ağrısı), koroner arter hastalığının bir belirtisidir. Kalbin belli kısımlarına düzgün kan akışının sağlanamaması sonucu, göğüste sıkıştırma, rahatsızlık tarzında ağrı ile karakterizedir. Anjina ağrısı omuza, kola, boyuna ve çeneye yayılım gösterebilir.

 

Aort anevrizması ve diseksiyonu; kalpten vücuda kanı taşıyan en büyük damar olan aortun genişlemesi ve yırtılmaya açık hale gelmesidir. Damarın yırtıldığı durumda, hastaya acil müdahale gerekir. Hayatı tehdit edebilecek ciddi bir durumdur.

Aritmi; kalp atımının ritminde ve sayısında meydana gelen anormal değişimlerdir. Ciddi tablolara neden olabilir.

Kardiyomiyopatiler; kalp kasında etkilenmeye bağlı kalp boyutlarında genişleme veya katılaşma ile oluşan hastalıklardır. Kalbin kasılma ve kan pompalama fonksiyonunun bozulmasına yol açarlar.

Kalp yetmezliği, kalbin, vücudun ihtiyaçlarına yetecek kadar kanı pompalayamamasına bağlı gerçekleşir. Akciğer, karaciğer ve bacaklarda ödem birikimine sebep olabilir. Tüm vücudu etkileyen ciddi bir hastalıktır.

Konjenital kalp hastalıkları, doğuştan kalp yapısındaki bozuklukları kapsar. Kalp kapak hastalıkları; kanın kalp içindeki bölümler arasındaki geçişini düzenleyen kapakçıklarda meydana gelen problemler sonucu ortaya çıkar. Kalp yetmezliğine, ani kardiyak ölüme neden olabilecek kadar ciddi sonuçlar doğurabilir.

KALP HASTALARI COVİD-19 AÇISINDAN RİSK ALTINDA MIDIR?

Pandemi döneminde  yapılan klinik çalışmalarda kalp hastalarında, covid-19´a bağlı ölüm oranının normale göre arttığı belirlenmiştir. Aynı şekilde kalp hastalığı olan kişiler, covid-19 bulgu ve belirtilerini daha şiddetli yaşamakta; buna bağlı olarak da hastaneye yatış ve yoğun bakım gereksinimi daha sık olmaktadır. Kalp hastaları, covid-19 için riskli hasta grubundadır. 

KALP HASTALARINDA COVİD-19 BELİRTİLERİ NELERDİR?

 • Ateş, titreme
 • Öksürük
 • Soluk almada zorlanma
 • Nefes darlığı
 • Yorgunluk
 • Kas ve eklem ağrısı, boyun ve sırt ağrısı
 • Baş ağrısı
 • Koku ve tat alamama
 • Boğaz ağrısı
 • Burun tıkanıklığı, akıntısı
 • Mide bulantısı, kusma 
 • İshal

Bu belirtilerden bir ya da birkaçını taşıyan kişilerin, gerekli önlemleri alarak en yakın sağlık kuruluşuna başvurmaları ya da acil çağrı merkezine başvurarak yardım çağırmaları gerekmektedir.

COVİD-19 GEÇİRENLERDE KALP

COVİD-19, akciğerlere zarar vererek zatürreye ve solunum sıkıntısına sebep olabileceği gibi vücudun farklı bölgelerindeki organları da çeşitli şekillerde etkileyebilir. 

COVİD-19, bazı hastalarda kalp kasında inflamasyona (iltihaplanmaya) neden olabilir. Miyokardit olarak adlandırılan bu durum, kalbin kasılarak kan pompalama işlevinin bozulmasına yol açar. Miyokardit, kalp yetmezliği ile sonuçlanabilir. 

COVİD-19, kalp kası iltihabı(miyokardit), kalp zarı iltihabı(perikardit), kalp yetmezliği, kalp ritim bozukluğu, taşikardi, ve kalp damar hastalıklarına sebep olabilir.

COVİ- 19´un kalp üzerindeki etkileri, daha önce kalp hastalığı tanısı almış kişilerde görülebileceği gibi daha önce sağlıklı bir kalbe sahip kişilerde de görülebilir. 

COVİD-19 TEDAVİSİNDE KULLANILAN İLAÇLAR KALBE ZARAR VERİR Mİ?

Covid-19 şüphesi olan hastalar, reçeteli kullandığı hiçbir ilaçları doktora danışmadan kesmemelidir. Kalp hastalığı için kullandığı ilaçların yanı sıra varsa ek hastalıkları (diyabet, yüksek tansiyon, yüksek kolesterol) için kullandığı ilaçlara da devam etmelidir.

 Hidroksiklorokin özellikle QT mesafesi ile ilgili hastalığı olanlarda tehlikeli olabilir, hidroksiklorokin başlanan ve kalp ritim ilaçları kullanan hastalar doktorlarına danışmalıdırlar.

 Favipravir başlanan ve varfarin, apiksaban, rivaroksaban, edoksaban, dabigatran, tikagrelor gibi kan sulandırıcı kullanan hastalar doktorlarına danışmalıdırlar.

 Azitromisin başlanan ve edoksaban isimli kan sulandırıcı kullanan hastalar doktorlarına danışmalıdırlar.

PANDEMİ SÜRESİNCE HASTANEYE GİTMEK TEHLİKELİ Mİ?

 Yeni tip koronavirüsün sebep olduğu pandemi sürecinde kalp sorunlara bağlı acil başvurularında azalma bildirilmiştir. Kalp hastalarında kalple ilgili sorunlar hala meydana gelmekte ancak hastalar koronavirüs kapma korkusuyla hastaneye gitmemektedir. Ancak kardiyak sorunlar ihmal edilebilecek durumlar değildir. Hayatı tehdit edecek ciddi sorunlara yol açabilir. Kalp hastaları; göğüs ağrısı (kola, çeneye yayılım da gösterebilir), göğüste rahatsızlık hissi, aşırı terleme, çarpıntı gibi acil kalp sorunlarını işaret eden belirtilerin ortaya çıkması durumunda en yakın sağlık kuruluşuna başvurmalıdır. Hastanın, hastanede tüm kurallara uyması ve sağlık çalışanlarına durumunu anlatması koronavirüs kapma ihtimalini düşürür. Hastaneye başvurulmadığı takdirde acil kardiyak sorunların ölümle sonuçlanabileceği unutulmamalıdır.

 Pandemi boyunca sosyal izolasyon, mesafe, maske kurallarına uymak ve genel sağlığınıza dikkat etmek, süreci sorunsuz atlatmanıza yardımcı olur.

COVİD-19 GEÇİRENLER KARDİYOLOJİ MUAYENESİ YAPTIRMALI

 COVİD-19 geçirmiş hastaların enfeksiyon geçirdikten sonraki 1´inci ve 6´ncı aylarda kalp muayenesi yaptırmaları oldukça önemlidir.
Kaynak: HABER MERKEZİ

Anahtar Kelimeler: KALP COVİD
AKHİSAR´ DA AŞILAMA İŞLEMİ BAŞLADI
AKHİSAR´ DA AŞILAMA İŞLEMİ BAŞLADI
Akhisar Mustafa Kirazoğlu Devlet Hastanesinde sağlık çalışanlarına aşılama işlemi başladı.
BAŞARILI BİR BEYİN TÜMÖRÜ AMELİYATI DAHA YAPILDI
BAŞARILI BİR BEYİN TÜMÖRÜ AMELİYATI DAHA YAPILDI
Özel Akhisar Hastanesi Beyin Cerrahi Kliniğinde Başarılı Bir Beyin Tümörü Ameliyatı Daha Yapıldı
OPR. DR. TURGAY BOZKURT ÖZEL AKHİSAR HASTANESİ´NDE
OPR. DR. TURGAY BOZKURT ÖZEL AKHİSAR HASTANESİ´NDE
Yaşam için Sağlık´ sloganıyla hizmetlerine hızla devam eden Özel Akhisar Hastanesi, 2. Kulak Burun Boğaz Uzmanı Opr. Dr. Turgay Bozkurt´u bünyesine kattı.
AMELİYAT OLDUKLARI GÜN TABURCU EDİLDİLER
AMELİYAT OLDUKLARI GÜN TABURCU EDİLDİLER
MİKROCERRAHİ YÖNTEMİ İLE BEL FITIĞI AMELİYATI OLUP AYNI GÜN İÇİNDE TABURCU OLDULAR
KANSERLİ HASTALARDA BESLENME
KANSERLİ HASTALARDA BESLENME
Pek çok hastalığın tedavisinde beslenme ve diyetin rolü artık bilimsel kanıtlarla ortaya konmuş durumdadır.
KANSER CERRAHİSİ AMELİYATLARI DEVAM EDİYOR
KANSER CERRAHİSİ AMELİYATLARI DEVAM EDİYOR
Özel Akhisar Hastanesi, Covid-19 pandemisi nedeni ile zor günler yaşadığımız bu süreçte onkoloji hastalarına kesintisiz hizmet vermeye devam ediyor.
CORONADAKİ ARTIŞ YENİ TEDBİRLER GETİRDİ!!!
CORONADAKİ ARTIŞ YENİ TEDBİRLER GETİRDİ!!!
Tüm dünyayı ve ülkemizi etkisi altına alan, Kasım ayı itibarıyla hasta ve ağır hasta sayılarında belirgin artışlara neden olan Covid 19 pandemisi Akhisar Mustafa Kirazoğlu Devlet Hastanesinde de ek tedbirler alınmasına neden oldu.
TEMİZLİK MESAFE MASKE :TAMAM MIYIZ?
TEMİZLİK MESAFE MASKE :TAMAM MIYIZ?
Yeni Korona virüs Hastalığı ( COVID -19),13 Ocak 2020´de tanımlanan solunum yolu belirtileri (ateş, öksürük, nefes darlığı) ile ilerleyerek yaşamı tehdit eden bir virüstür.
RANDEVUNUZU ALIN KISITLAMAYA TAKILMAYIN
RANDEVUNUZU ALIN KISITLAMAYA TAKILMAYIN
Özel Akhisar Hastanesi, sokağa çıkma kısıtlamalarının olduğu günlerde randevulu sistem ile hasta muayenesinin yapılacağını açıkladı.
COVİD-19 PANDEMİSİ SIRASINDA AKCİĞER KANSERİ
COVİD-19 PANDEMİSİ SIRASINDA AKCİĞER KANSERİ
Özel Akhisar Hastanesi Göğüs Hastalıkları Uzmanı Uzm. Dr. Gülgün TUNÇAY 1-30 Kasım Akciğer Kanseri Farkındalık Ayı Hakkında Bilgilendiriyor;
MASKENİZİ TAKIN, MESAFENİZİ KORUYUN HAYAT SİZDEN UZAKLAŞMASIN
MASKENİZİ TAKIN, MESAFENİZİ KORUYUN HAYAT SİZDEN UZAKLAŞMASIN
Özel Akhisar Hastanesi Göğüs Hastalıkları Uzmanı Uzm. Dr. Gülgün TUNÇAY 18 Kasım Dünya KOAH Günü Hakkında Bilgilendiriyor;
İLÇE SAĞLIKTAN DİYABET HAKKINDA BİLGİLENDİRME
İLÇE SAĞLIKTAN DİYABET HAKKINDA BİLGİLENDİRME
Her yıl 14 Kasım Dünya Diyabet Günü olarak kutlanır.
“HER ÇOCUK KAHRAMANDIR”
“HER ÇOCUK KAHRAMANDIR”
2-8 KASIM LÖSEMİLİ ÇOCUKLAR HAFTASI
AKHİSAR DEVLET HASTANESİNDEN AÇIKLAMA GELDİ
AKHİSAR DEVLET HASTANESİNDEN AÇIKLAMA GELDİ
Ülkemiz genelinde olduğu gibi hastanemizde korona virüsle mücadele konusunda aldığı önlemlerle, hasta sayısını kontrol altında tutmaya devam etmektedir.
BEYİN VE SİNİR CERRAHİSİ UZMANI OPR. DR. SİNAN KARAAĞAÇ GÖREVE BAŞLADI
BEYİN VE SİNİR CERRAHİSİ UZMANI OPR. DR. SİNAN KARAAĞAÇ GÖREVE BAŞLADI
Yaşam için Sağlık´ sloganıyla hizmetlerine hızla devam eden Özel Akhisar Hastanesi, Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı Opr. Dr. Sinan KARAAĞAÇ´ı bünyesine kattı.
KİRAZOĞLU DEVLET HASTANESİNE TAZE KAN
KİRAZOĞLU DEVLET HASTANESİNE TAZE KAN
Sağlık Bakanlığının 94. Dönem Devlet Zorunlu Hizmet Yükümlülüğü kurası çerçevesinde, ülkemizin değişik üniversitelerinin tıp fakültelerinden mezun dokuz tıp doktoru Akhisar Mustafa Kirazoğlu Devlet Hastanesine atandı.
ÖZEL AKHİSAR HASTANESİ´NDE BİR BAŞARI DAHA
ÖZEL AKHİSAR HASTANESİ´NDE BİR BAŞARI DAHA
Özel Akhisar Hastanesi´nde Azerbaycan´dan Gelen Hastaya Kanser Cerrahisi Ameliyatı gerçekleştirdi.
HAVA AMBULANSI İLE YAŞAM SAVAŞI!!!
HAVA AMBULANSI İLE YAŞAM SAVAŞI!!!
Sabaha karşı Akhisar´da meydana gelen trafik kazasında araçta çıkan yangına bağlı ağır yaralı olan genç kazazedenin ilk müdahalesi Akhisar Mustafa Kirazoğlu Devlet Hastanesi acil servisinde yapıldı.
İLÇE SAĞLIK MÜDÜRÜ BAMBAL DR. ÖZNUR BAMBAL
İLÇE SAĞLIK MÜDÜRÜ BAMBAL DR. ÖZNUR BAMBAL
Akhisar İlçe Sağlık Müdürlüğününe atanan Dr. Öznur Bambal görevine başladı.
ÖZEL AKHİSAR HASTANESİ´NDEN İLÇE SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ´NE ZİYARET
ÖZEL AKHİSAR HASTANESİ´NDEN İLÇE SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ´NE ZİYARET
Özel Akhisar Hastanesi yönetimi İlçe Sağlık Müdürlüğü görevine atanan Dr.Öznur ÖZKAN BAMBAL´ı makamında ziyaret etti.
SAĞLIK BAKANI KOCA´DAN AÇIKLAMALAR
SAĞLIK BAKANI KOCA´DAN AÇIKLAMALAR
Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca, Bilkent Yerleşkesi´nde düzenlenen Koronavirüs Bilim Kurulu Toplantısı´nın ardından açıklamalarda bulundu.
ÖZEL AKHİSAR HASTANESİ KADROSUNU BÜYÜTÜYOR
ÖZEL AKHİSAR HASTANESİ KADROSUNU BÜYÜTÜYOR
‘Sağlıkta Kalite´ ilkesiyle hizmetlerine hızla devam eden Özel Akhisar Hastanesi, Üroloji Uzmanı Opr. Dr. Yusuf Kürşad ÖZDAMAR´ı bünyesine kattı.
RANDEVUYLA HASTA MUAYENESİNE DEVAM!!!
RANDEVUYLA HASTA MUAYENESİNE DEVAM!!!
Akhisar Mustafa Kirazoğlu Devlet Hastanesi Covid-19 Pandemi süreci normalleşme çalışmaları kapsamında Haziran ayında da polikliniklerde randevuyla hasta bakmaya devam edecek.
SARUHANLI DEVLET HASTANESİNDE SAĞLIK HİZMETLERİNE GEÇİCİ SÜRELİĞİNE ARA VERİLDİ
SARUHANLI DEVLET HASTANESİNDE SAĞLIK HİZMETLERİNE GEÇİCİ SÜRELİĞİNE ARA VERİLDİ
Manisa Valiliğnden yapılan açıklamaya göre Covid-19 salgınının yayılmasını önlemek amacıyla Saruhanlı Devlet Hastanesi yataklı servisleri ve polikliniklerde verilen sağlık hizmetlerine geçici süreliğine ara verildiğini duyurdu.
SAĞLIK ÇALIŞANLARININ TULUMLARI AKHİSAR YARDIMSEVENLER DERNEĞİ´NDEN
SAĞLIK ÇALIŞANLARININ TULUMLARI AKHİSAR YARDIMSEVENLER DERNEĞİ´NDEN
Akhisar Yardımsevenler Derneği, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınında özveriyle çalışan sağlık personeli için 500 adet tıbbi tulum bağışladı.
AKHİSAR´DA KORONAVİRÜS TESTLERİ TEMAS OLMADAN YAPILACAK
AKHİSAR´DA KORONAVİRÜS TESTLERİ TEMAS OLMADAN YAPILACAK
Akhisar Belediyesi, sağlık çalışanlarının güvenliği için dağıttığı ücretsiz maskelerin ardından şimdi de Kayhan Ergun Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi işbirliğiyle ürettikleri ‘Numune Alma Kabinleri´ni Akhisar Mustafa Kirazoğlu Devlet Hastanesi´ne verdi.
ÖZEL AKHİSAR HASTANESİ KORONA VİRÜSÜNE ÖNLEMLER ALDI
ÖZEL AKHİSAR HASTANESİ KORONA VİRÜSÜNE ÖNLEMLER ALDI
Özel Akhisar Hastanesi Korona Virüsüne karşı üst düzey önlemler alarak hizmet vermeye devam ediyor.
KORONAVİRÜS SALGININDA KOAH HASTALARI NE YAPMALI ?
KORONAVİRÜS SALGININDA KOAH HASTALARI NE YAPMALI ?
Özel Akhisar Hastanesi Göğüs Hastalıkları Uzmanı Gülgün TUNÇAY bilgilendiriyor;
AKHİSARLI ECZACILARDAN ÖRNEK DAVRANIŞ
AKHİSARLI ECZACILARDAN ÖRNEK DAVRANIŞ
2000 ADET MASKEYİ BAĞIŞLADILAR
OSB´DEN SOLUNUM CİHAZI DESTEĞİ
OSB´DEN SOLUNUM CİHAZI DESTEĞİ
Covid-19 salgını devam ederken sivil kurumların duyarlılığı ve sürece katkıları devam ediyor.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Manisa için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:36 08:19 13:23 15:50 18:09 19:38

                                                                          

Son Sayı
Önceki Sayılar
1875 İstanbul`un Galata Tüneli`nin açılışı
1942 Ankara`da ekmek vesikaya bağlandı
1942  Ankara`da Ekmek Vesikaya Bağlandı.
1991 (Irak) Körfez Savaşı başladı
1991  Körfez Savaşı`nın Başlangıcı.
1993  ABD, Irak Nükleer Tesislerine 45 Cruise Füzesi Atması.
1994  Risk Değerlendirme Kuruluşlarının Kredi Notunu Düşürmesiyle, Serbest Piyasada 9 Bin Lira Olan 1 ABD Doları Hızla Yükselişe Geçerek 17 Bin Lira`nın Üzerine Çıktı.