KANSERLİ HASTALARDA BESLENME
Pek çok hastalığın tedavisinde beslenme ve diyetin rolü artık bilimsel kanıtlarla ortaya konmuş durumdadır.
Tarih: 23.12.2020 22:17:17/ 1546okunma / 0yorum

Pek çok hastalığın tedavisinde beslenme ve diyetin rolü artık bilimsel kanıtlarla ortaya konmuş durumdadır. Ancak ne yazık ki pek çok hekim hastaya beslenme konusunda yeterli bilgi vermeye zaman ayırmamakta, bu konuyu es geçmekte, ya da konuyu bir diyetisyene sevk ederek üzerindeki sorumluluğu atmaya çalışmaktadır.

En basit grip ya da soğuk algınlığından tutunda kanserli hastalara kadar tüm hastaların tedavisinin yanında beslenmenin ve destek gıdaların rolü bir kenara atılamayacak kadar önem arz etmektedir. Ne yazık ki, kanser tedavisi ile uğraşan uzmanların çoğu kanser ve beslenme konusunda inatçı bir tutumu ısrarla sürdürmekte, kanser tedavisi gören hastaların beslenmeyle ilgili sorularını “ne yerseniz yiyin fark etmez” cümlesi ile yanıtlamaktadırlar.
Bu şekilde olaylara yaklaşmak çok yanlış bir yaklaşım tarzıdır. Bir “umutsuzluk kültürü” olarak gördüğüm bu “ne yersen ye” umursamazlığından uzak durmalıyız.

Beslenmenin kanserden korunmada olduğu kadar tedaviye destek olup yaşam süresini uzatmak ve hayat kalitesini yükseltmek bakımından etkili olabileceğini gösteren sayısız delil var.
Kanserli birine yardım sadece kemoterapi, radyoterapi veya cerrahi yaklaşımlarla sınırlandırılamaz. O insanın yaşam tarzı incelenmeli, bedensel ve ruhsal beslenmesine de yardımcı olunmalıdır. Tabii ki bundan dolayı hasta ve yakınları ziyarete gelenlerin yeme önerilerini ya da sağdan soldan duydukları pek çok destek ürünü ya da gıdayı yedirmeye çalışarak bir nebze olsun görevlerinin yapmanın gayreti içine girmektedirler.

Bu konuda kesinlikle hekimlere büyük sorumluluk düştüğü kanaatindeyim. Hastanın beslenmesi, destek olarak verilecek gıdalar, içeceği suyun kalitesi, kullanacağı eşyalar, yaşam alanının düzeltilmesi, diş macunundan yatağına, hayata bakış açısından hastalığı hakkındaki yaklaşımına kadar tüm yaşamı bir bütün olarak ele alınmalıdır.

Ayrıca eksik olan mineral ve vitaminlerin yerine konulması, hastanın uykusu, hasta yakınlarının tutum ve davranışları konusunda eğitilmesi kanser hastalarının hem konforunu artıracak, hem dirençlerini geliştirecek, hayata bağlılıklarına büyük katkısı olacaktır.

Kanserli hastalarda öncelikle genel kan tetkikleri ile eksik olan mineral ve vitaminler tespit edilmeli, uygun gıdalar ve destek ürünlerle yerine konulmalıdır. Kansızlık var ise ona karşı beslenme önerileri verilmelidir. İmmün sistemi güçlendirecek verilmelidir. Barsaklarda kabızlık var ise çözülmelidir. Uyku problemine yönelik destek olunmalıdır. Anksiete ve panik için gerekli öneriler yapılmalıdır. Yeterli protein alımı sağlanmalıdır. Halsizlik ve yorgunluk var ise takviye ürünler ile giderilmeye çalışılmalıdır.

Vücutta ödem var ise ödem atıcı gıdalar verilerek çözülmelidir. Omaga 3, Koenzm Q 10, B 12 vitamini, D3 K2 vitamini, Propolis gibi destek ürünlerin uygun olanlarını doktor kontrolünde kullanılmasında büyük yarar vardır.

Kemorterapi sırasında yanlış beslenme, mide şikayetlerinin yanı sıra aşırı kiloya da yol açar. Şekerli ve unlu gıdalar bunun en önemli nedenidir. Şeker mümkünse sıfırlanmalı, beyaz ekmek yerine tam buğday unundan yapılmış çavdar ekmeği tüketilmelidir. Yağ olarak zeytinyağı tercih edilmelidir.

Normal süt genelde önerilmiyor. Onun yerine 250 gr – 500 gr arası yoğurt veya ayran çökelek olabilir. Probiyotik ürünler teşvik edilmelidir. Kırmızı et miktarı azaltılmalıdır. Protein; beyaz et, peynir, baklagil gibi diğer protein kaynaklarından alınmalıdır. Aşırı yağlı ve ağır yemeklerden uzak durulmalıdır. Şeker oranı yüksek bal ve reçel gibi gıdalar tercih edilmemelidir.

Kanser hastaları vücudu aşırı yormayan ve zevk alabilecekleri sporları tercih etmelidir. Cilt kuruluğuna karşı bol su tüketmelidir. Hastaların tedaviye destek olduğuna dair bir kanıtın olmadığı veya içinde ne olduğundan emin olunmayan ürünler asla kullanılmamalıdır. Bazen bize danışmaya gelen hastalar internetten ya da pazarlama Ürünleri sipariş ettiklerini söylüyorlar. Bakıyorum gelen karışım bir naylon torbanın içinde üzerinde hiç bir açıklama yok. Ya da hijyene uymayan bir şişede içinde ne bulunduğu yazmayan bir sıvı İle karşılaşıyoruz. Asla bu tür şeyleri tasvip etmek doğru ve mantıklı değildir.

Beslenmenin bağışıklık sistemi üzerine etkisi bulunmaktadır. E vitamini ve selenyum gibi antioksidanlar, A vitamini, D vitamini, çinko, linoleik asit ve omega-3 yağ asitleri gibi beslenme faktörleri bağışıklık sisteminin işlevlerini düzenlemektedir. Kanserli hastaların beslenmelerinde bu faktörlerin yeterli miktarda alınması yararlıdır. Beslenme planı için bu konuda deneyimli bir uzmandan yardım istenebilir. Fitoterapi eğitimi almış bir hekimden yardım alınabilir.

Sonuç olarak tüm hastalıklarda olduğu gibi kanserli hastaların beslenmesi tedavinin önemli bir parçasını oluşturmaktadır. Hastaya “ne yersen ye” gibi bir yaklaşım ile cevap vermek bu konuda yapılacak en büyük hatadır. Ancak şu da unutulmamalıdır ki, sağlık konusunda hiçbir bilgisi olmayan, eğitimini almamış kişilerin hazırladıkları ve içinde ne olduğu bilinmeyen karışımları da kullanmak ondan daha büyük bir yanlışlıktır. Denize düşen yılana sarılır hesabı kanserli hastalara gerekli zamanı ayırmayan, hasta ve yakınlarını yeterli aydınlatmayan hekimler hastalarını bilinçsiz kişilerin kucağına atmakta, sağlıklı bilgiyi alamayanların bir şekilde bu bilgiyi elde ederek yanlış yollara sapmasına neden olmaktadırlar. Tüm hastalarımıza acil şifalar diliyorum.

​​​​​​Dr. Muzaffer Yurttaş
​​​​​Genel Cerrahi Uzmanı
​​​​​​Yurttaş Şifa Merkezi - Manisa
Kaynak: HABER MERKEZİ

Anahtar Kelimeler: KANSERLİ HASTALARDA BESLENME
AKHİSAR´ DA AŞILAMA İŞLEMİ BAŞLADI
AKHİSAR´ DA AŞILAMA İŞLEMİ BAŞLADI
Akhisar Mustafa Kirazoğlu Devlet Hastanesinde sağlık çalışanlarına aşılama işlemi başladı.
BAŞARILI BİR BEYİN TÜMÖRÜ AMELİYATI DAHA YAPILDI
BAŞARILI BİR BEYİN TÜMÖRÜ AMELİYATI DAHA YAPILDI
Özel Akhisar Hastanesi Beyin Cerrahi Kliniğinde Başarılı Bir Beyin Tümörü Ameliyatı Daha Yapıldı
OPR. DR. TURGAY BOZKURT ÖZEL AKHİSAR HASTANESİ´NDE
OPR. DR. TURGAY BOZKURT ÖZEL AKHİSAR HASTANESİ´NDE
Yaşam için Sağlık´ sloganıyla hizmetlerine hızla devam eden Özel Akhisar Hastanesi, 2. Kulak Burun Boğaz Uzmanı Opr. Dr. Turgay Bozkurt´u bünyesine kattı.
AMELİYAT OLDUKLARI GÜN TABURCU EDİLDİLER
AMELİYAT OLDUKLARI GÜN TABURCU EDİLDİLER
MİKROCERRAHİ YÖNTEMİ İLE BEL FITIĞI AMELİYATI OLUP AYNI GÜN İÇİNDE TABURCU OLDULAR
KANSER CERRAHİSİ AMELİYATLARI DEVAM EDİYOR
KANSER CERRAHİSİ AMELİYATLARI DEVAM EDİYOR
Özel Akhisar Hastanesi, Covid-19 pandemisi nedeni ile zor günler yaşadığımız bu süreçte onkoloji hastalarına kesintisiz hizmet vermeye devam ediyor.
KALP VE COVİD-19
KALP VE COVİD-19
Özel Akhisar Hastanesi Kardiyoloji Uzmanı Mahmut Acar, pandemi sürecinde vatandaşlar tarafından çokça merak edilen soruları cevapladı.
CORONADAKİ ARTIŞ YENİ TEDBİRLER GETİRDİ!!!
CORONADAKİ ARTIŞ YENİ TEDBİRLER GETİRDİ!!!
Tüm dünyayı ve ülkemizi etkisi altına alan, Kasım ayı itibarıyla hasta ve ağır hasta sayılarında belirgin artışlara neden olan Covid 19 pandemisi Akhisar Mustafa Kirazoğlu Devlet Hastanesinde de ek tedbirler alınmasına neden oldu.
TEMİZLİK MESAFE MASKE :TAMAM MIYIZ?
TEMİZLİK MESAFE MASKE :TAMAM MIYIZ?
Yeni Korona virüs Hastalığı ( COVID -19),13 Ocak 2020´de tanımlanan solunum yolu belirtileri (ateş, öksürük, nefes darlığı) ile ilerleyerek yaşamı tehdit eden bir virüstür.
RANDEVUNUZU ALIN KISITLAMAYA TAKILMAYIN
RANDEVUNUZU ALIN KISITLAMAYA TAKILMAYIN
Özel Akhisar Hastanesi, sokağa çıkma kısıtlamalarının olduğu günlerde randevulu sistem ile hasta muayenesinin yapılacağını açıkladı.
COVİD-19 PANDEMİSİ SIRASINDA AKCİĞER KANSERİ
COVİD-19 PANDEMİSİ SIRASINDA AKCİĞER KANSERİ
Özel Akhisar Hastanesi Göğüs Hastalıkları Uzmanı Uzm. Dr. Gülgün TUNÇAY 1-30 Kasım Akciğer Kanseri Farkındalık Ayı Hakkında Bilgilendiriyor;
MASKENİZİ TAKIN, MESAFENİZİ KORUYUN HAYAT SİZDEN UZAKLAŞMASIN
MASKENİZİ TAKIN, MESAFENİZİ KORUYUN HAYAT SİZDEN UZAKLAŞMASIN
Özel Akhisar Hastanesi Göğüs Hastalıkları Uzmanı Uzm. Dr. Gülgün TUNÇAY 18 Kasım Dünya KOAH Günü Hakkında Bilgilendiriyor;
İLÇE SAĞLIKTAN DİYABET HAKKINDA BİLGİLENDİRME
İLÇE SAĞLIKTAN DİYABET HAKKINDA BİLGİLENDİRME
Her yıl 14 Kasım Dünya Diyabet Günü olarak kutlanır.
“HER ÇOCUK KAHRAMANDIR”
“HER ÇOCUK KAHRAMANDIR”
2-8 KASIM LÖSEMİLİ ÇOCUKLAR HAFTASI
AKHİSAR DEVLET HASTANESİNDEN AÇIKLAMA GELDİ
AKHİSAR DEVLET HASTANESİNDEN AÇIKLAMA GELDİ
Ülkemiz genelinde olduğu gibi hastanemizde korona virüsle mücadele konusunda aldığı önlemlerle, hasta sayısını kontrol altında tutmaya devam etmektedir.
BEYİN VE SİNİR CERRAHİSİ UZMANI OPR. DR. SİNAN KARAAĞAÇ GÖREVE BAŞLADI
BEYİN VE SİNİR CERRAHİSİ UZMANI OPR. DR. SİNAN KARAAĞAÇ GÖREVE BAŞLADI
Yaşam için Sağlık´ sloganıyla hizmetlerine hızla devam eden Özel Akhisar Hastanesi, Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı Opr. Dr. Sinan KARAAĞAÇ´ı bünyesine kattı.
KİRAZOĞLU DEVLET HASTANESİNE TAZE KAN
KİRAZOĞLU DEVLET HASTANESİNE TAZE KAN
Sağlık Bakanlığının 94. Dönem Devlet Zorunlu Hizmet Yükümlülüğü kurası çerçevesinde, ülkemizin değişik üniversitelerinin tıp fakültelerinden mezun dokuz tıp doktoru Akhisar Mustafa Kirazoğlu Devlet Hastanesine atandı.
ÖZEL AKHİSAR HASTANESİ´NDE BİR BAŞARI DAHA
ÖZEL AKHİSAR HASTANESİ´NDE BİR BAŞARI DAHA
Özel Akhisar Hastanesi´nde Azerbaycan´dan Gelen Hastaya Kanser Cerrahisi Ameliyatı gerçekleştirdi.
HAVA AMBULANSI İLE YAŞAM SAVAŞI!!!
HAVA AMBULANSI İLE YAŞAM SAVAŞI!!!
Sabaha karşı Akhisar´da meydana gelen trafik kazasında araçta çıkan yangına bağlı ağır yaralı olan genç kazazedenin ilk müdahalesi Akhisar Mustafa Kirazoğlu Devlet Hastanesi acil servisinde yapıldı.
İLÇE SAĞLIK MÜDÜRÜ BAMBAL DR. ÖZNUR BAMBAL
İLÇE SAĞLIK MÜDÜRÜ BAMBAL DR. ÖZNUR BAMBAL
Akhisar İlçe Sağlık Müdürlüğününe atanan Dr. Öznur Bambal görevine başladı.
ÖZEL AKHİSAR HASTANESİ´NDEN İLÇE SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ´NE ZİYARET
ÖZEL AKHİSAR HASTANESİ´NDEN İLÇE SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ´NE ZİYARET
Özel Akhisar Hastanesi yönetimi İlçe Sağlık Müdürlüğü görevine atanan Dr.Öznur ÖZKAN BAMBAL´ı makamında ziyaret etti.
SAĞLIK BAKANI KOCA´DAN AÇIKLAMALAR
SAĞLIK BAKANI KOCA´DAN AÇIKLAMALAR
Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca, Bilkent Yerleşkesi´nde düzenlenen Koronavirüs Bilim Kurulu Toplantısı´nın ardından açıklamalarda bulundu.
ÖZEL AKHİSAR HASTANESİ KADROSUNU BÜYÜTÜYOR
ÖZEL AKHİSAR HASTANESİ KADROSUNU BÜYÜTÜYOR
‘Sağlıkta Kalite´ ilkesiyle hizmetlerine hızla devam eden Özel Akhisar Hastanesi, Üroloji Uzmanı Opr. Dr. Yusuf Kürşad ÖZDAMAR´ı bünyesine kattı.
RANDEVUYLA HASTA MUAYENESİNE DEVAM!!!
RANDEVUYLA HASTA MUAYENESİNE DEVAM!!!
Akhisar Mustafa Kirazoğlu Devlet Hastanesi Covid-19 Pandemi süreci normalleşme çalışmaları kapsamında Haziran ayında da polikliniklerde randevuyla hasta bakmaya devam edecek.
SARUHANLI DEVLET HASTANESİNDE  SAĞLIK HİZMETLERİNE GEÇİCİ SÜRELİĞİNE ARA VERİLDİ
SARUHANLI DEVLET HASTANESİNDE SAĞLIK HİZMETLERİNE GEÇİCİ SÜRELİĞİNE ARA VERİLDİ
Manisa Valiliğnden yapılan açıklamaya göre Covid-19 salgınının yayılmasını önlemek amacıyla Saruhanlı Devlet Hastanesi yataklı servisleri ve polikliniklerde verilen sağlık hizmetlerine geçici süreliğine ara verildiğini duyurdu.
SAĞLIK ÇALIŞANLARININ TULUMLARI AKHİSAR YARDIMSEVENLER DERNEĞİ´NDEN
SAĞLIK ÇALIŞANLARININ TULUMLARI AKHİSAR YARDIMSEVENLER DERNEĞİ´NDEN
Akhisar Yardımsevenler Derneği, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınında özveriyle çalışan sağlık personeli için 500 adet tıbbi tulum bağışladı.
AKHİSAR´DA KORONAVİRÜS TESTLERİ TEMAS OLMADAN YAPILACAK
AKHİSAR´DA KORONAVİRÜS TESTLERİ TEMAS OLMADAN YAPILACAK
Akhisar Belediyesi, sağlık çalışanlarının güvenliği için dağıttığı ücretsiz maskelerin ardından şimdi de Kayhan Ergun Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi işbirliğiyle ürettikleri ‘Numune Alma Kabinleri´ni Akhisar Mustafa Kirazoğlu Devlet Hastanesi´ne verdi.
ÖZEL AKHİSAR HASTANESİ KORONA VİRÜSÜNE ÖNLEMLER ALDI
ÖZEL AKHİSAR HASTANESİ KORONA VİRÜSÜNE ÖNLEMLER ALDI
Özel Akhisar Hastanesi Korona Virüsüne karşı üst düzey önlemler alarak hizmet vermeye devam ediyor.
KORONAVİRÜS SALGININDA KOAH HASTALARI NE YAPMALI ?
KORONAVİRÜS SALGININDA KOAH HASTALARI NE YAPMALI ?
Özel Akhisar Hastanesi Göğüs Hastalıkları Uzmanı Gülgün TUNÇAY bilgilendiriyor;
AKHİSARLI ECZACILARDAN ÖRNEK DAVRANIŞ
AKHİSARLI ECZACILARDAN ÖRNEK DAVRANIŞ
2000 ADET MASKEYİ BAĞIŞLADILAR
OSB´DEN SOLUNUM CİHAZI DESTEĞİ
OSB´DEN SOLUNUM CİHAZI DESTEĞİ
Covid-19 salgını devam ederken sivil kurumların duyarlılığı ve sürece katkıları devam ediyor.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Manisa için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:36 08:19 13:23 15:50 18:09 19:38

                                                                          

Son Sayı
Önceki Sayılar
1875 İstanbul`un Galata Tüneli`nin açılışı
1942 Ankara`da ekmek vesikaya bağlandı
1942  Ankara`da Ekmek Vesikaya Bağlandı.
1991 (Irak) Körfez Savaşı başladı
1991  Körfez Savaşı`nın Başlangıcı.
1993  ABD, Irak Nükleer Tesislerine 45 Cruise Füzesi Atması.
1994  Risk Değerlendirme Kuruluşlarının Kredi Notunu Düşürmesiyle, Serbest Piyasada 9 Bin Lira Olan 1 ABD Doları Hızla Yükselişe Geçerek 17 Bin Lira`nın Üzerine Çıktı.