AKHİSARLI MOTOSİKLETÇİLER GÜVENLİK VE İLERİ SÜRÜŞ EĞİTİMİ ALIYOR
AKHİSARLI MOTOSİKLETÇİLER GÜVENLİK VE İLERİ SÜRÜŞ EĞİTİMİ ALIYOR
Akhisar Belediyesi öncülüğünde gerçekleşen Motosiklet Güvenli ve İleri Sürüş Çalışmaları Most Akademi tarafından Akhisarlı motosikletseverlerle ücretsiz olarak gerçekleştiriliyor.
PEHLİVANOĞLU İLKOKULU ÖĞRENCİLERİ ŞEHRİNİ KEŞFETTİ
PEHLİVANOĞLU İLKOKULU ÖĞRENCİLERİ ŞEHRİNİ KEŞFETTİ
Akhisar Belediyesi öncülüğünde Akhisar Kaymakamlığı ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü´nün destekleri ile gerçekleştirilen "Şehrimi Keşfediyorum" projesinin bugün ki konukları Akhisar Pehlivanoğlu İlkokulu öğrencileri oldu.
DUTLULU, AKHİSAR ZİRAAT ODASINI ZİYARET ETTİ
DUTLULU, AKHİSAR ZİRAAT ODASINI ZİYARET ETTİ
CHP´li Dutlulu:“Tüm Akhisar´a iyi ki Besim Dutlulu başkanlığı kazanmış dedirteceğiz.”
BAKIRLIOĞLU MANİSA BÜYÜKŞEHİR ZEHİRLİ ATIKLARA NEDEN SESSİZ?
BAKIRLIOĞLU MANİSA BÜYÜKŞEHİR ZEHİRLİ ATIKLARA NEDEN SESSİZ?
Manisa çevresinden ve il dışından getirilen arıtma tesislerinin atık çamurlarının Akhisar çöplüğüne dökülmesini yakından takip eden ve Cumhuriyet Başsavcılığa suç duyurusunda bulunan CHP Manisa Milletvekili Ahmet Vehbi BAKIRLIOĞLU zehirli atıkları Akhisar çöplüğüne döken ve para cezasına çarptırılan şirketin ihalesinin neden iptal edilmediğini sordu.
ATATÜRK İLKOKULU ÖĞRENCİLERİ ŞEHRİNİ KEŞFETTİ
ATATÜRK İLKOKULU ÖĞRENCİLERİ ŞEHRİNİ KEŞFETTİ
Akhisar Belediyesi öncülüğünde Akhisar Kaymakamlığı ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü´nün destekleri ile gerçekleştirilen "Şehrimi Keşfediyorum" projesinin konukları Akhisar Atatürk İlkokulu öğrencileri oldu.
ZEYTİNLİOVA´DAN YIRCALI ANAOKULUNA GÖNÜL KÖPRÜSÜ KURULDU
ZEYTİNLİOVA´DAN YIRCALI ANAOKULUNA GÖNÜL KÖPRÜSÜ KURULDU
Akhisar Zeytinliova Ortaokulu ile Akhisar Yırcalı Anaokulu arasında geri dönüşüm ve sıfır atık projelerini destekleyen çok güzel, örnek bir işbirliğine imza atıldı.
Manisa Tarım İl Müdürü Kaya, Domates Üreticilerini Ziyaret Etti
İlçemize bağlı Akselendi, Sarıçalı, Akçeşme, Sazoba, Beyoba ve Moralılar mahallelerinde her yıl yaklaşık 15 bin dekar alanda salçalık domates ekilişi yapılarak 150 bin tonun üzerinde domates üretimi gerçekleştiriliyor.
Tarih: 19.6.2018 16:27:29/ 980okunma / 0yorum

 

İlçemize bağlı Akselendi, Sarıçalı, Akçeşme, Sazoba, Beyoba ve Moralılar mahallelerinde her yıl yaklaşık 15 bin dekar alanda salçalık domates ekilişi yapılarak 150 bin tonun üzerinde domates üretimi gerçekleştiriliyor. Bu rakam, Türkiye üretiminin yaklaşık % 5´ine tekabül ediyor ve Manisa il geneli domates üretiminin % 20´si Akhisar´dan sağlanıyor.

 

Domates üretiminin Manisa ve Akhisar ekonomisindeki payını da göz önüne alan Müdür Kaya, Akhisar´daki çiftçilerin yaşadığı mağduriyeti yerinde gözlemlemek, üreticilerin sorunlarını dinlemek ve bilgi alışverişinde bulunmak üzere İlçemizde domates üretiminin merkezi durumundaki Akselendi´yi ziyaret etti.

 

Özellikle domates ekili alanlarda bu sene ortaya çıkan Domates Lekeli Solgunluk Virüsü Hastalığı ile ilgili saha çalışmalarını yerinde inceleyen Manisa Tarım İl Müdürü İsmail Kaya “Akhisar İlçe Müdürlüğümüzde görevli bitki sağlığı konu uzmanları arkadaşlarımız; hastalık belirtilerinin ilk olarak fide döneminde ortaya çıkması üzerine ilgili araştırma kuruluşları ile irtibata geçip inceleme talebinde bulundular ve üretim alanlarından aldıkları hastalıklı numuneleri, Bornova Zirai Mücadele Araştırma Enstitüsü Müdürlüğüne hızlı bir şekilde ulaştırdılar. Araştırma Enstitüsünde görevli uzmanların ve bilim insanlarının yapmış olduğu tahlil ve tetkikler neticesinde, hastalık etmeninin Domates Lekeli Solgunluk Virüsü olduğu tespit edildi. Domates üretilen bütün ülkelerde görülen bu hastalığın dünya ölçeğinde maalesef doğrudan kimyasal mücadelesi yok. Trips adını verdiğimiz küçük böcekler hastalığı taşıyarak hızla yayılmasına neden oluyorlar. Bu bakımdan uzmanlar, Tripslere karşı ilaçlama yapılmasını kısa vadede çözüm olarak önerseler de esas itibarıyla hastalığa dayanıklı çeşitler geliştirilerek domates üretimi yapılmasını tavsiye ettiklerini” ifade ederek, “Şu durumda hastalığın tamamen üretim yapılamayacak hale getirdiği tarlalarımız mevcut. Bu nedenle yaklaşık 3 bin dekar domates tarlası, yerine başka ürün ekmek amacıyla çiftçilerimiz tarafından sürülerek bozuldu. Bunların hepsi çiftçilerimiz adına ekonomik anlamda zarar demek, ön görülemez maddi kayıplar demek. Konuyu bu yönüyle değerlendirerek, hastalığın doğal afet kapsamına alınması ve çiftçilerimizin banka ve kredi kuruluşlarına olan borçlarının ertelenmesi hususunda Bakanlığımızla gerekli yazışmaları yaptık; hastalıkla mücadele imkânı olmadığına dair enstitü raporlarını ilettik. Bakanlığımızca yapılacak değerlendirmelerin ardından, doğal afet nedeniyle çiftçi borçlarının ertelenmesi yönünde çıkacak ilk Bakanlar Kurulu Karar´ında bu konunun da yer almasını temenni ettiklerini” dile getirerek, Bakanlık taşra teşkilatı olarak çiftçilerimizin mağduriyetinin telafi edilmesi hususunda da gayret sarf ettiklerini belirtti.

 

 

 

DOMATES LEKELİ SOLGUNLUK VİRÜSÜ

( Tomato Spotted Wilt Tospovirus, TSWV )

 

Hastalığın Önemi: TSWV; çift çenekli ve tek çenekli bitkiler dahil 35 familyayı temsil eden pek çok ekonomik önemli üründe ciddi hastalıklar oluşturmaktadır.  Bu virüs süs bitkileri, sebzeler ve tarla bitkileri dahil birçok bitkiyi hastalandıran virüsler arasında tektir. Diğer bir ayrıcalıklı özelliği de bunun bazı trips türleri ile kalıcı olarak taşınan tek virüs oluşudur. Bu virüsün en az 6 değişik tipi rapor edilmiştir; oluşturulan semptomlar ve enfekte edilen konukçu sınırı, bu tipler arasında çok değişiklik göstermektedir. Önceleri bu hastalık tropik ve subtropik bölge ürünleri için bir tehdit iken bugün hastalık her yerde görülmektedir. Bunun başlıca nedeni, trips türlerinin çok yaygın olması ve virüsle bulaşık bitki materyalinin hareketidir. Enfeksiyonlu bitkilerin erken ve doğru tespiti ve vektör populasyonunu azaltıcı önlemlerin tartışılması hastalık kontrolü için kritik aşamalar olarak tartışılmaktadır. Domates “Lekeli Solgunluk” hastalığı ilkin 1915 yılında Avusturalya´da tanımlanmış ve 1930´da hastalığın virüs kökenli olduğu saptanmıştır. Tomato Spotted Wilt Virus (cins Tospovirus; familya Bunyaviridae) 1989 yılına kadar, Impatiens necrotic spot virus karakterize edildiği zamana kadar, Tomato Spotted Wilt Virus grubu içinde tek virüs olarak düşünülmekteydi. Şu anda Tospovirus cinsi, TSWV´ü tip birey olarak kabul etmekte ve serolojik ve moleküler yöntemlerle tanıları kolaylaştırılan bir düzineden daha fazla farklı virüsü içermektedir. Tospovirüsler, Trips (Thysanoptera: Thripidae) türleri ile taşınmakta ve hem trips vektörleri içinde hem de konukçu bitki içinde çoğalmaktadır. Tospovirus´larda ve onların belirgin trips türleri ile olan özel ilişkileri konusunda önemli farklılıklar vardır, bu nedenle şu anda TSWV da olan şeyler tüm tospovirus-trips ilişkilerinde yoktur.

 

Hastalığın Belirtileri: TSWV, binden fazla bitki çeşidini enfekte eder ve pek çok tarla ve bahçe ürünlerinde ekonomik boyutta zarar oluşturmaktadır. Bazı alanlarda bu virüs çevrede yaygın olarak bulunur çünkü o pek çok yabancı otu, peyzaj bitkisini ve doğal bitkiyi de hastalandırır. TSWV´ün genel ve kalıcı olan belirtileri arasında; nekrotik (ölü) ve klorotik (sarı) lokal lekeler, sistemik solgunluk, değişik organlarda nekrozlar (Yaprak damar nekrozu, siyah gövde nekrozları ve lekeleri, terminal tomurcuk nekrozu, terminal uç ölümü gibi), lekelenme, çizgi oluşumu, mozaik, beneklenme, yaprak şekil bozukluğu, damar sararması, halkalı leke, line patterns (farklı şekillerde çizgi motifleri), yellow netting (sarı ağımsı görünüş) ve çiçek renk kırılması ve şekil bozukluğu, renkli çiçeklerde beyaz halkalar bulunmaktadır.

TSWV belirtileri konukçular arasında değişiklik gösterir ve tek bir konukçu içinde bile değişiklik gösterir. Cüceleşme, TSWV ün yaygın bir belirtisidir ve genellikle genç bitkiler enfekte edildiğinde daha şiddetlidir. Klorotik (sarı renkli) ve Nekrotik (ölü) Halkalar pek çok enfeksiyonlu konukçusunda oluşur ve bunlar aynı zamanda bazı ürünlerin meyvelerinde de görülür. TSWV tohumla taşınmamasına rağmen enfeksiyonlu bitkilerde oluşturulan tohumlarda renk değişikliğine neden olabilir. Bu nedenle TSWV pek çok bitkinin hem ürün kalitesini hem de kantitesini etkileyebilir. Ek olarak enfeksiyonlu bitki materyalinin hareketi (taşınması) TSWV´un yeni alanlara taşınmasına neden olur.

 

Konukçuları: TSWV´un birçok konukçusu vardır. Bunlar arasında; Ananas comosus, Bidens pilosa, Capsicum annuum, Datura stramonium, Helianthus annuus, Ipomoea congesta, Lactuca sativa, Malva parviflora, Nicandra physalodes, Phaseolus vulgaris, Physalis peruviana, Zinnia elegans, Arachis hypogaea, Canavalia gladiata, C. obtusifolia, C. occidentalis, Crotalaria juncea, Desmodium triflorum, Glycine max, Pisum sativum, Tephrosia purpurea, Vicia faba, Vigna mungo, V. radiata, V. unguiculata, Lycopersicon esculentum, Nicotiana tabacum, Solanum melongena, S. capsicastrum, S. tuberosum ve pek çok diğer tür bulunmaktadır. Çok hassas olup, çekici olarak kullanılan konukçular arasında ise Sarı Krizantem, Gerbera, Patlıcan ve Fuşya yer almaktadır.

 

Sonuç: Domates Lekeli Solgunluk Virüsü (TSWV) hastalığı son yıllarda gerek örtü altı, gerekse açık alanlarda tüm dünyada önemli bir hastalık haline gelmiştir. Bunun başlıca nedenleri;

-       Çok sayıda konukçusunun oluşu ve özellikle dünyada yaygın olan süs bitkileri ticareti ile hastalığın her yere yayılması,

-       Hastalığı dağıtan çok sayıda Thrips türünün olması, hastalığın bu konukçuda çoğalması,

-       Ilıman yerlerde virüs bulaştırıcı Thrips türlerinin kışlaması ve hastalığı yayması,

-       Hastalığın belirtileri ve hastalandırma gücü farklı bireylerinin oluşması,

-       Kültür bitkileri arasında dayanıklılığın az olması TSWV´ a karşı mücadelede ancak entegre bir yaklaşım başarılı olmaktadır.

Bunlar;

-       Hastalık etmeni virüse konukçu olan, kültür bitkileri, süs bitkileri ve yabancı otlar belirlenmeli ve bunlar üretim alanları çevresinden uzaklaştırılmalı veya yok edilmelidir.

-       Hastalığın olduğu yerlerde dayanıklı bitkiler yetiştirilmelidir. Bu hastalığa dayanıklı domates ve biber çeşitleri mevcuttur.

-       Sağlıklı fide yetiştirilmeye özen gösterilmelidir. Özellikle fidelerin erken dönemde virüsle bulaşması önlenmelidir. Bunun için fide üretim tesislerinde Trips´lerin girişi engellenmeli ve çevrede diğer konukçu bitkiler olmamalıdır.

Hastalık vektörü Trips türleri ile mücadelede entegre bir yaklaşım sergilenmelidir.

Bunlar;

-       Üretim seralarında Tripslerin girişini engellemek için pencere ve havalandırma açıklıkları Trips geçirmeyen materyallerle kaplanmalı,

-       Mümkünse kapı girişleri, çift kapılı olmalı,

-       Tripslerle biyolojik mücadelede Orius laevigatus ve Amblyceus swirskii birlikte kullanılmalı ve bu avcı böceklerin yerleşmesi için gerekli önlemler alınmalı (örneğin; polen ihtiyaçlarının sağlanması gibi...),

-       Kültür bitkilerinin yetiştiriciliğinde Tripsleri çeken tuzak bitkiler kullanılmalı (örneğin; sarı krizantem bu amaçla seralarda çok kullanılmaktadır),

-       Trips popülasyonunu azaltmada çok yararlı bir uygulama da mavi ve sarı yapışkan tuzakların kullanılmalı (Bu uygulamalar da Trips popülasyonunu çok düşürmüşlerdir. Bu tuzaklar çekiciler ile birlikte kullanılabilir),

-       Üreticiler bu entegre yaklaşım için eğitilmeli ve bunun için gerekli olan eğitim materyalleri hazırlanmalı,

Tripsler karşı önerilen Spinosad bileşimli ilaçlarda dayanıklılık oluşumu araştırılmalıdır

Kaynak: HABER MERKEZİ

AKHİSAR´DA EĞLENCE MEKANLARI VE TEKEL BAYİİLERİNE YILBAŞINDA SIKI DENETİM
AKHİSAR´DA EĞLENCE MEKANLARI VE TEKEL BAYİİLERİNE YILBAŞINDA SIKI DENETİM
Akhisar İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü yılbaşında Akhisar ilçe genelindeki alkollü içki denetimlerini gerçekleştirdi.
Akhisar Meslek Yüksekokulu öğrencileri Akhisar Ziraat odasını ziyare etti.
Akhisar Meslek Yüksekokulu öğrencileri Akhisar Ziraat odasını ziyare etti.
Akhisar Meslek Yüksekokulu öğrencileri Akhisar Ziraat odasını ziyare etti.
Akhisarlı Üreticiler Kooperatifçilik İçin Buluştu
Akhisarlı Üreticiler Kooperatifçilik İçin Buluştu
Akhisar Belediyesi, Akhisar İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü, Akhisar Ziraat Odası, Akhisar Ticaret ve Sanayi Odası ile Akhisar Ticaret Borsası´nın işbirliğinde gerçekleştirilen "Zeytinde Kooperatifçilik" konulu panel üreticilerin yoğun ilgi odağı oldu.
GENÇ ÇİFTÇİLERE PROJE KAPSAMINDA BÜYÜKBAŞ HAYVAN TESLİMİ YAPILDI
GENÇ ÇİFTÇİLERE PROJE KAPSAMINDA BÜYÜKBAŞ HAYVAN TESLİMİ YAPILDI
Akhisar ´da Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından yürütülen 2018 yılı Genç Çiftçi Hibe Destek Projesi kapsamında Büyükbaş Hayvan almaya hak kazanan proje sahibi Genç Çiftçilere, hayvanları Akhisar İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğünde görevli personeller..gözetiminde..teslim..edildi.
AKHİSARLI ÜRETİCİLER KOOPERATİFCİLİK İÇİN BULUŞUYOR
AKHİSARLI ÜRETİCİLER KOOPERATİFCİLİK İÇİN BULUŞUYOR
Akhisar İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü, Akhisar Ziraat Odası, Akhisar Belediyesi, Akhisar Ticaret ve Sanayi Odası ile Akhisar Ticaret Borsasının müşterek organizasyonuyla 12 Aralık 2018 Çarşamba günü saat 13.30´da Akhisar Belediyesi Meclis Salonunda yapılacak olan Zeytinde Kooperatifçilik konulu toplantıya bütün üreticilerimiz davet edildi.
İYİ TARIM UYGULAMASI DESTEKLEMELERİ ÜRETİCİLERE ÖDENİYOR…
İYİ TARIM UYGULAMASI DESTEKLEMELERİ ÜRETİCİLERE ÖDENİYOR…
2017 yılında İyi Tarım Uygulaması yapıp sertifika ve ilgili evrakları ile İl/İlçe Müdürlüklerine müracaat eden üreticilerin, destekleme ödemeleri 7 Aralık 2018 Cuma itibari ile hesaplarına yatırılacaktır.
ORGANİK TARIM VE BİYOTEKNİK MÜCEDELE DESTEKLEMELERİ ÖDENİYOR
ORGANİK TARIM VE BİYOTEKNİK MÜCEDELE DESTEKLEMELERİ ÖDENİYOR
İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü, Akhisar´da 183 üreticiye toplam 541 bin 988 TL Organik Tarım Desteklemesi ile 66 üreticiye 125 bin 478 TL biyoteknik mücadele destekleme ödemesi yapılacağını açıkladı.
Zeytinde Adım Adım Kooperatifleşmeye…
Zeytinde Adım Adım Kooperatifleşmeye…
İlçemizde Kooperatifleşme konusunun zeytin üreticilerince sık sık gündeme gelmeye başlandığı bugünlerde Muhtarlar, üreticiler ve teknik heyetten oluşan bir grup Tire ve Ödemiş bölgesindeki kooperatiflere Teknik gezi düzenledi. Gezinin amacının; özellikle bölgemizdeki iyi kooperatifleşme örneklerinin yerinde incelenmesi ve Akhisar İlçemize uygun kooperatif çatısının oluşturulması olduğu belirtildi.
HAZIR YEMEK FİRMALARINA YÖNELİK HİJYEN EĞİTİMİ VERİLDİ
HAZIR YEMEK FİRMALARINA YÖNELİK HİJYEN EĞİTİMİ VERİLDİ
Manisa İl Tarım ve Orman Müdürlüğü kontrol görevlileri tarafından Akhisar İlçemizin Ziraat Odası Toplantı salonunda 5996 sayılı kanun kapsamında hazır yemek firmaları için hijyen eğitimi verildi.
TZOB MANİSA´DA TARIMIN SORUNLARINI DİNLEDİ
TZOB MANİSA´DA TARIMIN SORUNLARINI DİNLEDİ
Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) teknik heyeti, Manisa´da ilçeleri gezerek çiftçi sorunlarını görüştüler.
TARSİM BÖLGE MÜDÜRÜNDEN AKHİSARLI SİGORTACILARA SEMİNER.
TARSİM BÖLGE MÜDÜRÜNDEN AKHİSARLI SİGORTACILARA SEMİNER.
Devlet Destekli Tarım Sigortaları Sistemi (TARSİM) Bölge Müdürü Müjdat Çubukçu Akhisarlı Sigortacılara, Tarım Sigortaları konusunda bilgilendirme semineri verdi.
Kaymakam Sabit KAYA, zeytin ve zeytinyağı fabrikalarını ziyaret etti
Kaymakam Sabit KAYA, zeytin ve zeytinyağı fabrikalarını ziyaret etti
Akhisar Kaymakamı Sabit KAYA , İlçe Tarım ve Orman Müdürü Ahmet Kılıç, Belediye Başkan Yardımcısı Ali Velestin, İlçe Jandarma Komutanı Mete Demir ile İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü Gıda Kontrol ve Denetim görevlileri ile beraber İlçemizde Akhisar ekonomisinde en önemli paya sahip zeytin ürününün işlenip değerlendirildiği işletmeleri yerinde ziyaret ederek, sektörün mevcut durumunu gözlemlerken, üreticilerin sorunlarını dinleyip, çözüm önerileri hakkında bilgi alışverişinde bulundu.
Zeytinyağı  İşletmelerinde Gıda Kontrol Denetimleri  Devam Ediyor !
Zeytinyağı İşletmelerinde Gıda Kontrol Denetimleri Devam Ediyor !
Akhisar İlçesinin gıda sanayi kolunu oluşturan zeytin ve zeytinyağı işletmelerinin, Akhisar İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü Gıda kontrol görevlileri tarafından sezon itibariyle denetimleri yapılmaya başlanmıştır.
ZEYTİN ÜRETİSİ ZOR DURUMDA
ZEYTİN ÜRETİSİ ZOR DURUMDA
Akhisar Ziraat Odası Başkanı Ahmet Akbuğa, zeytin üreticisinin zor durumda olduğunu belirtti.
Zeytinyağında İyi Üretim Uygulamaları Toplantısı Yapıldı
Zeytinyağında İyi Üretim Uygulamaları Toplantısı Yapıldı
İl Tarım ve Orman Müdürlüğünce, zeytinyağı işleyen işletmelere yönelik “Zeytinyağında İyi Üretim Uygulamaları” konulu eğitim ve bilgilendirme toplantısı Akhisar´da düzenlendi.
İLÇE TARIM´DAN AŞURE ETKİNLİĞİ
İLÇE TARIM´DAN AŞURE ETKİNLİĞİ
Akhisar İlçe Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü geleneksel Aşure etkinliğini düzenledi.
Zeytinyağı Primi Desteklemesi İçin Son Gün 28 Eylül Cuma!
Zeytinyağı Primi Desteklemesi İçin Son Gün 28 Eylül Cuma!
Bitkisel Üretime Destekleme Ödemesi Yapılmasına Dair 2017/39 numaralı tebliğ kapsamında, Türkiye Tarım Havzaları Üretim ve Destekleme Modeline göre, yağlı tohumlu bitkiler ve hububat, baklagil fark ödemesi desteği ile ilave sözleşmeli üretim desteği faaliyetleri içerisinde yer alan zeytinyağı primi desteklemesine müracaatlarda üreticilere tanınan Zeytinyağı Satış Müstahsil Makbuzlarını teslim etme süresi bu hafta sona eriyor.
Musalar ve Tütenli Mahalle Ekipman Desteği
Musalar ve Tütenli Mahalle Ekipman Desteği
Akhisar Ziraat Odası mahallelere yapılan zirai alet ve ekipman desteklerini sürdürüyor.
ÜZÜMDE BU YIL KALİTE YÜKSEK REKOLTE DÜŞÜK
ÜZÜMDE BU YIL KALİTE YÜKSEK REKOLTE DÜŞÜK
Akhisar üzüm üreticilerini İlçe Tarım ve Hayvancılık Müdürü ile Ziraat Odası Başkanı ziyaret ederek incelemelerde bulundu.
TOPLAM ARAZİSİ 5 DEKARIN ALTINDAKİ ÇİFTÇİLERE KÜÇÜK AİLE İŞLETMESİ DESTEĞİ ÖDENECEK
TOPLAM ARAZİSİ 5 DEKARIN ALTINDAKİ ÇİFTÇİLERE KÜÇÜK AİLE İŞLETMESİ DESTEĞİ ÖDENECEK
30 Haziran 2018 tarihine kadar 2018 Üretim yılına ait ÇKS kaydını güncellemiş olan ve tarımsal faaliyet alanı toplam 5 dekarın altında kalan çiftçilere dekar başında 100 Lira hesabıyla Küçük Aile İşletmesi Desteği (KAİD) adı altında destekleme ödemesi yapılacak olup, başvuruların 31 Aralık 2018 gününe kadar İl/İlçe tarım Müdürlüklerine yapılması gerekmektedir.
ZEYTİNCİ ZOR DURUMDA
ZEYTİNCİ ZOR DURUMDA
Zeytinin Başkenti Akhisar´ın mahallelerindeki zeytinlere dolu zarar verdi.
Gördes´ten bereket akacak
Gördes´ten bereket akacak
Zeytin ve üzümün başkenti Gördes´in suyu ile buluşuyor.
HAYVAN PAZARINDA ALAN MEMUN SATAN ÜZGÜN
HAYVAN PAZARINDA ALAN MEMUN SATAN ÜZGÜN
İlçe Tarım Müdürlüğü yaklaşan Kurban Bayramı öncesi kontrollerini sıklaştırdı.
GENÇ ÇİFTÇİ PROJESİNDE KÜÇÜKBAŞ HAYVANLAR DAĞITILDI
GENÇ ÇİFTÇİ PROJESİNDE KÜÇÜKBAŞ HAYVANLAR DAĞITILDI
Akhisar ´da Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından yürütülen 2018 yılı Genç Çiftçi Hibe Destek Projesi kapsamında küçükbaş hayvan almaya hak kazanan başvuru sahibi Genç Çiftçilere, hayvanlar Akhisar İlçe Tarım ve Orman Müdürü Ahmet KILIÇ tarafından teslim edildi.
İLÇE TARIM VE JANDARMA EKİPLERİ YOL KONTROLLERİNİ SIKLAŞTIRDI
İLÇE TARIM VE JANDARMA EKİPLERİ YOL KONTROLLERİNİ SIKLAŞTIRDI
Akhisar İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü ile İlçe Jandarma Komutanlığı tarafından, yaklaşan Kurban Bayramı´nın da etkisiyle İlçemize canlı hayvan ve hayvansal ürün nakilleri ile ilgili denetimler arttırılarak sıklaştırıldı.
Bağlarda Rekolte Tahmin Çalışmaları Tamamlandı
Bağlarda Rekolte Tahmin Çalışmaları Tamamlandı
Ülkemizde üretilen Çekirdeksiz Kuru Üzümün neredeyse tamamı yurt dışına, bunun çok büyük kısmı ise Avrupa Birliği üyesi ülkelere ihraç edilmektedir.
           AKHİSAR İLÇE TARIM´DAN ZEYTİN ÜRETİCİLERİNE BİR UYARI DAHA !!! ZEYTİN SİNEĞİNE DİKKAT!!!
AKHİSAR İLÇE TARIM´DAN ZEYTİN ÜRETİCİLERİNE BİR UYARI DAHA !!! ZEYTİN SİNEĞİNE DİKKAT!!!
Akhisar İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü teknik personelleri tarafından İlçemizin tüm zeytin bölgelerinde hastalık ve zararlılara yönelik kontrol çalışmaları devam ediyor.
Pamuk Zararlıları İle Mücadeleye Devam…
Pamuk Zararlıları İle Mücadeleye Devam…
Pamukta üretim yükselişe geçerken bir yandan zararlılar da tetikte bekliyor. Pamukta beyazsinek, yaprak biti, yaprak piresi ve yeşil kurt zararlılarına karşı etkili mücadele şart…
AKHİSAR İLÇE TARIMDAN ZEYTİN ÜRETİCİLERİNE ÖNEMLİ UYARI
AKHİSAR İLÇE TARIMDAN ZEYTİN ÜRETİCİLERİNE ÖNEMLİ UYARI
Akhisar İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü teknik personelleri tarafından İlçemizin tüm zeytin bölgelerinde hastalık ve zararlılara yönelik kontrol çalışmaları devam ediyor.
HASAT ÖNCESİ PESTİSİT DENETİMLERİ DEVAM EDİYOR
HASAT ÖNCESİ PESTİSİT DENETİMLERİ DEVAM EDİYOR
Akhisar İlçemizde taze sebze meyve ürünlerinde hasat öncesi pestisit denetimleri devam ediyor.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Manisa için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:36 08:19 13:23 15:50 18:09 19:38
sariahmetpasa250X250 " target="_self" title="">

                                                                          

Son Sayı
Önceki Sayılar
1406 Çandarlı Ali Paşa`nın vefatı
1910  Çırağan Sarayı Yangını.
1993  ABD Uçakları, Kuzey Irak`taki Askeri Hedefleri Bombaladı.İncirlik Üssü`nden Kalkan ABD Uçaklarının Kuzey Irak`ta Son İki Günde İki Savaş Uçağını Düşürmesinin, İki Füze Radar İstasyonu İle,Bir Uçaksavar Bataryasını Bombalaması.
2006 Fırtına