SARI AHMET PAŞA AŞEVİ 548 YILDIR DAR GELİRLİNİN YANINDA
Akhisar´da 1481 yılında dönemin paşası olan Sarı Ahmet Paşa tarafından kurulan Aşevi, 548 yıldır yapılan yardımlar ile ayakta durarak yoksullara ve yardıma muhtaçların yanında olmaya devam ediyor.
Tarih: 19.2.2021 11:34:05/ 1431okunma / 0yorum

Akhisar´da 1481 yılında dönemin paşası olan Sarı Ahmet Paşa tarafından kurulan Aşevi, 548 yıldır yapılan yardımlar ile ayakta durarak yoksullara ve yardıma muhtaçların yanında olmaya devam ediyor. Sarı Ahmet Paşa Aşevi, 27 Mayıs 2004 yılında Sarı Ahmet Paşa Aşevi Yaptırma Ve Yaşatma Derneği tarafından bina restore edilerek tekrar hizmete başlıyor. Hayır çarşısı olarak da dar gelirli yoksulun yanında olmaya devam eden Sarı Ahmet Paşa Aşevi Müdürü Ali Doru yaptıkları hizmetler hakkında bilgiler verirken “Esası bu hizmet Akhisar halkının, bizler bir köprü görevi görüyoruz.” diyerek başladığı sözlerine şöyle devam etti; “Şu anda Akhisar Sarı Ahmet Paşa aşevinde bulunuyoruz, ben de Aşevinin kurulduğu günden beri idareciliğini ve yönetimini yapan Ali Doru.  Burada her gün ihtiyaç sahibi insanlara ekmeği ile birlikte yemeklerini günlük temin etmeye gayret ediyoruz.

1000 KİŞİNİN ÜZERİNDE İNSANA YARDIM GÖTÜRÜYORUZ

Şu anda 1000 kişinin üzerinde insana yardım götürmeye çalışıyoruz, Allah razı olsun sıkıntımız yok,  insanlarımız bizlere yardım ediyorlar güveniyorlar, itimat ediyorlar bizde onların itimatlarını güvenlerini boşa çıkarmamak adına insanlara yardımda bulunmaya gayret serfediyoruz. Her gün 3 çeşit yemek çıkarıyoruz,  Malum olduğu üzere burası tarihi bir yapıdır, 1480´li yıllarda Fatih Sultan Mehmet döneminde Sarı Ahmet Paşa nam adındaki paşa tarafından yaptırılmış cami, han, hamam müşretken yapılmış tarihi bir külliyedir. Bu külliyenin içerisinde hem bir tarihi geleneği yaşatmak hem de insanlarımıza faydalı olmak insanlara hizmet hizmet etmek ki Peygamber efendimiz s.v.a buyuruyorki  ‘Sizin en hayırlınız insanlara faydalı olandır.´ diyor bizler de insanlara yardımcı olmaya gayret ediyoruz. İnşallah hayırda mıyız değil miyiz onun takdiri ahirette Cenabı Allah´ın vereceği bir karardır, biz onu bilemeyiz biz Allah rızası için burada insanlarımıza hizmet etmeye gayret ediyoruz.

HAYIR HİZMETİNİN BİR 500 SENE DAHA DEVAM ETMESİNİ İSTİYORUZ

Allah razı olsun bu gayretimize Akhisar halkı büyük büyük bir destek veriyor dualarıyla gayretleriyle onların yardımlarıyla 16 yıldır buradan hizmet ediyoruz ve 16 yıldır da insanlarımıza faydalı olmaya çalışıyoruz. Cenabı Allah inşallah 500 sene devam eden bu hayır hizmetinin bir 500 sene daha devam etmesini İnşallah nasip eder bizlerden sonra da gelecek olan nesiller de inşallah bu hayır hizmeti devam ettirirler. Biz öyle umuyoruz öyle istiyoruz inşallah devam eder ben bu vesileyle öncelikle Akhisar halkına bize yardımda bulunan insanlara bizlerden yardım alan insanlara özellikle çok teşekkür ediyorum Allah hepsinden razı olsun herkese teşekkür ediyorum hayırlı kandiller diliyorum. Malum 12 Mart´tan bu tarafa ülkemizde bir pandemi dönemi bütün dünyada bir hastalık dönemi devam ediyor, bizim de bu pandemi döneminde ihtiyaç sahibi sayısında elbette artış oldu. Nasıl artış oldu? Aslında belki de maddi durumu kısmen iyi olmakla birlikte yaşlılıktan dolayı sokağa çıkamayan ihtiyaçlarını gideremeyen insanlarımız vardı.  Hemen biz bu insanlarımıza ihtiyaç sahibi olan ve benim de bu yemeğe ihtiyacim var  diyen herkese yemek götürmeye gayret ediyoruz. Bizim araçlarımız var çalışanlarımız var Allah razı olsun O araçlarla her gün insanlarımızın kapısına gidiyorlar onların günlük ekmek ve yemeklerini götürüyorlar ve böylece ihtiyaç sahibi ailelerin ihtiyaçlarını gidermeye gayret gösteriyoruz. 

2020 YILI İÇERİSİNDE 1000 CİVARINDA GIDA KOLİSİNİ DAĞITTIK

Pandemi döneminden önce biliyorsunuz Akhisar olarak biz deprem ile yüz yüze geldik bu depremden etkilenen bölgelerimiz köylerimiz vardı. Biz kaymakamlığımız ile onlarla da istişare ederek ne yapabileceğimizi aşevi olarak istişare ederek onlara hemen 300 adet gıda kolisi hazırladık ve bu mağdur olan köylülerimize hemen o yardımları ulaştırdık hemen arkasından da biliyorsunuz pandemi dönemi başladı. Pandemi döneminde de özellikle Hacı İshak Mahallesi biliyorsunuz Akhisar´ın en yoksul mahallelerinden bir tanesidir orada 410 aile karantina altına alındı ve bu insanların günlük geliri belki de sadece topladıkları hurdalarla çöplerle günlük ihtiyaçlarını karşılıyorlardı ve dolayısıyla biz yine belediyemizle kaymakamlığımıza istişare halinde hemen 410 tane  onlara 10-15 gün yetecek gıda kolisi hazırladık ve onları da hemen insanlarımıza dağıttık. Hemen arkasından yine 2020 yılı içerisinde İzmir´de Allah inşallah ülkemize böyle bir felaket böyle bir acıyı yasatmasın.   Bir deprem oldu bu deprem nedeniyle Akhisar´da da yine sosyal yardımlaşma ve Kaymakamlık olarak bir takım faaliyetlerde bulunduk bu faaliyet içerisinde aşevinin bu faaliyete yapabileceği katkı bize sorulduğunda biz 200 koli İzmir için yaptık,  elimizde battaniye vardı 50 adette kullanılmamış battaniyemiz vardı o battaniyeleri de İzmir´de depremde mağdur olan kardeşlerimize gönderdik. Böylece yaklaşık 2020 yılı içerisinde 1000 civarında gıda kolisini dağıtmış olduk.

YENİ BİR PROJEYE BAŞLIYORUZ

Biz yeni bir projeye başlıyoruz, o proje içerisinde yönetim kurulu olarak şöyle bir karar aldık. Evet biz şehrimizdek muhtaç ailelere yardım etmeye gayret ediyoruz ama kırsal mahallelerde muhtaç olan ailelere nasıl ulaşabiliriz onlara ne gibi yardımda bulunabiliriz diye düşündük, yönetim kurulu olarak karar aldık en kısa sürede köylerde mağdur olan kardeşlerimize köy muhtarları ile Sosyal Yardımlaşmayla da istişare halinde onlarada her ay onlara yetebilecek miktarda gıda kolileri hazırlayıp onlara dağıtmak istiyoruz inşallah bu faaliyetimize de Mart ayı içerisinde başlayacağız. Bizim aslında aşevinin yanında hayır çarşısı adında bir yerimiz var.

10 BİNİN ÜZERİNDE KAZAK DAĞITTIK

 Burada da çalışan bir bayan kardeşimiz var, orada da 1. el veya 2. el ne bulursak buzdolabı, çamaşır makinası, koltuk takımı yatak yorgan, giysi onları alıyoruz, aldığımız bu eşyaları yine ihtiyaç sahiplerine dağıtıyoruz. Mesela 2020 yılı içerisinde 10 binin üzerinde sadece kazak türü eşya dağıtmışız. İhtiyaç sahipleri geliyorlar bize müracaat ediyorlar, biz de onların bu ihtiyaçlarını karşılıyoruz. Hizmet yapıyoruz derken şunu söyleyeyim biz burada köprüyüz. Asıl hizmeti yapan Akhisar halkıdır biz değil, yani Akhisar halkı bize destek vermese Akhisar halkı bize yardım etmese biz burada hiç bir hizmet yapamayız. Asıl takdir edilmesi gereken onlar bizler değiliz. Bize hayırseverimiz geliyor birgün sonraki yemeği bu hayattan ebediyete göçmüşlerinin için hayırı için vermek istediğinde biz ona alternatifleri sunuyoruz tabi o da hangisi kendine uygun gelirse onu söylüyor biz malzeme listesini veriyoruz o malzemeyi alıp getiriyor biz de o gün onun adına yemeği pişirip dağıtıyoruz.

GÜNLÜK 170 KİLO ET KULLANIYORUZ

 Biz burada kurbanda yine aşevimize bağışlanan kurbanları 3-4 gün kesip dondurucularımıza atıyoruz, her gün etli yemeğimiz çıkıyor tabi sadece et yemeği yapacaksak o gün günlük 170 kg et kullanıyoruz. Tabi bu etlerimize Kurban Bayramında aşevimize bağışlanan kestiğimiz kurbanlardan hariç hayırsever vatandaşlarımızın bizlere gerek adak gerek akika kurbanları ile de takviye yaptıklarıdır.  Yarın örneğin nohut pişireceksek 40 kilo nohut kullanıyoruz, onun içerisine 30 kiloda et koyuyoruz, kuru fasülye 45-50 kilo, pirinç 50 kilo kullanıyoruz günlük olarak. Mesela bir tavuk yemeği yaptığımız zaman 125 kilo tavuk kullanıyoruz, tabi 125 kilo tavuğun yanında 50 kiloda patetes kullanıyoruz. Burada 5 personelimiz var bir personelimiz de hayır çarşımızda var 6 personel, yeni bir personel daha alıyoruz, 7 personelimiz olacak 3 tanede aracımız var. Benim Akhisar halkına teşekkür etmek ve dua etmekten başka bir söyleyeceğim olmaz. Aşevimiz sadece Kurban Bayramında 10 gün, Ramazan Bayramında 4 gün yemek çıkarmıyoruz. Yılda 14 gün hariç her gün yemek çıkarıyoruz.”dedi.

Video Tarihi: 19.2.2021 11:34:05
Kaynak: ERHAN ÇELİK

EMNİYET GÜÇLERİ GÖZ AÇTIRMIYOR
EMNİYET GÜÇLERİ GÖZ AÇTIRMIYOR
Manisa Narkotik Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri ile Akhisar Emniyet Müdürlüğü´ne bağlı Çevik Kuvvet, Trafik ve Asayiş ekipleri ilçemizin belirli noktalarında araç denetimi ve trafik kontrolü gerçekleştirdi.
FATİH KARABULT´TAN BASIN AÇIKLAMASI
FATİH KARABULT´TAN BASIN AÇIKLAMASI
Fatih Karabulut Akhisarspor ile ilgili basın açıklaması yaptı.
HAFTA SONU VERGİ DAİRELER AÇIK
HAFTA SONU VERGİ DAİRELER AÇIK
İçişleri Bakanlığı hafta sonu sokağa çıkma yasağı ile ilgili ek genelge yayınladı.
BELEDİYE İŞÇİLERİ SAĞLIK HİZMETLERİNDEN İNDİRİMLİ YARARLANACAK
BELEDİYE İŞÇİLERİ SAĞLIK HİZMETLERİNDEN İNDİRİMLİ YARARLANACAK
Akhisar Belediyesi çalışanları ile birinci derece yakınlarına yönelik yeni bir girişimde bulundu.
AKHİSAR, MANİSA BÖLGESİNDE İŞÇİYE EN ÇOK ZAM YAPAN BELEDİYE OLDU
AKHİSAR, MANİSA BÖLGESİNDE İŞÇİYE EN ÇOK ZAM YAPAN BELEDİYE OLDU
Akhisar Belediyesi ile Belediye- İş Sendikası arasında daha önceden görüşülen toplu iş sözleşmesi imzalandı. Manisa genelinde çalışanlarına en fazla maaş veren belediye Akhisar Belediyesi oldu.
VALİLİK´TEN YENİ KARARLAR
VALİLİK´TEN YENİ KARARLAR
SİNEMA SALONLARININ KAPALI KALMA SÜRESİ UZATILDI
ZOR ZAMANLARDA MANEVİYATIMIZDAN DESTEK ALMAK
ZOR ZAMANLARDA MANEVİYATIMIZDAN DESTEK ALMAK
Muhterem Müslümanlar! Okuduğum ayet-i kerimede Yüce Rabbimiz şöyle buyuruyor: “Ey iman edenler! Sabır ve namazla Allah´tan yardım isteyin. Şüphesiz Allah sabredenlerle beraberdir.”
AKHİSARSPOR FIRAT GÜL´E EMANET
AKHİSARSPOR FIRAT GÜL´E EMANET
TFF 1. Lig ekiplerinden Akhisarspor, Teknik Direktör Mesut Dilsöz ile yolları ayırmasından sonra yeni teknikdirektör ile 1,5 yıllık anlaşma yaptı.
BAŞKAN DUTLULU, ‘BALKAN İŞBİRLİĞİ TOPLANTISI´NA KATILDI
BAŞKAN DUTLULU, ‘BALKAN İŞBİRLİĞİ TOPLANTISI´NA KATILDI
Akhisar Belediye Başkanı Besim Dutlulu, İzmir´de düzenlenen ‘Balkan İşbirliği Toplantısı´na katıldı.
İNAKTİF COVID-19 AŞISI ÜZERİNE MERAK EDİLENLER
İNAKTİF COVID-19 AŞISI ÜZERİNE MERAK EDİLENLER
Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Tıp Fakültesi Prof. Dr. Rahmet Güner, yeni tip koronavirüs salgınıyla mücadele de kullanılan inaktif covıd-19 aşısı üzerine merak edilenleri yanıtladı.
ALTERNATİF YOL YENİDEN HİZMETTE
ALTERNATİF YOL YENİDEN HİZMETTE
Akhisar Belediyesi, çevre yolunun tamamlanmasının ardından üst geçit yapımı için UKOME kararı ile kapatılan Akhisar-Zeytinliova yoluna alternatif olarak kullanılan yolların düzenlemesini yeniden yaparak hizmete açtı.
EĞİTİME DESTEK PLATFORMU İL KOORDİNASYON TOPLANTISI
EĞİTİME DESTEK PLATFORMU İL KOORDİNASYON TOPLANTISI
Eğitime Destek Platformu İl Koordinasyon Kurulu Toplantısı Vali Yaşar Karadeniz başkanlığında video konferans yöntemiyle yapıldı.
GÜNEY “İŞ YERLERİMİZİN AÇILMASINI BEKLİYORUZ”
GÜNEY “İŞ YERLERİMİZİN AÇILMASINI BEKLİYORUZ”
Akhisar Kahveciler Esnaf Odası Başkanı Erkin Güney, ülkemizde 1 Mart ile sosyal hayatta normalleşmenin başlamasının akabinde kahvelerin ve kıraathanelerin açılmasını beklediklerine yönelik açıklama gerçekleştirdi.
KUR´AN OKUMA BİRİNCİLERİ AKHİSAR´DAN
KUR´AN OKUMA BİRİNCİLERİ AKHİSAR´DAN
Bölge finalinde Manisa´yı Akhisarlı hafızlık eğitimi alan öğrenciler temsil edecek.
İL İL VAKA SAYILARI
İL İL VAKA SAYILARI
Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı, illere göre koronavirüs tablosunu haftalık olarak açıklamaya devam ediyor.
DOĞAN “NOTER KANALIYLA İHTARNAME GÖNDERDİK”
DOĞAN “NOTER KANALIYLA İHTARNAME GÖNDERDİK”
Akhisarspor´un eski Başkanlarından Halil İbrahim Doğan, kulübün “Seçimli Olağanüstü Kongre”ye gitmesi adına topladığı 39 imzalı dilekçeyi Akhisar 1. Noterliği kanalıyla ihtarname ile kulübe gönderdi.
CHP İHTİYAÇ SAHİPLERİNİN YANINDA
CHP İHTİYAÇ SAHİPLERİNİN YANINDA
"ÇOCUKLARIMIZ HEP GÜLSÜN, HİÇ ÜŞÜMESİN"
2020 YILINDA 1 MİLYON 997 BİN 309 ACİL ÇAĞRI
2020 YILINDA 1 MİLYON 997 BİN 309 ACİL ÇAĞRI
112 Acil Çağrı Merkezi İl Koordinasyon Toplantısı, Vali Karadeniz Başkanlığında Yapıldı.
MÜFTÜLÜK 280 AİLEYİ SEVİNDİRDİ
MÜFTÜLÜK 280 AİLEYİ SEVİNDİRDİ
Türkiye Diyanet Vakfı, Akhisar Müftülüğü ve Türkiye Diyanet Vakfı Akhisar Şubesi iş birliğinde ihtiyaç sahibi vatandaşlara hayırseverler tarafından bağışlanan adak, akika ve şükür kurbanlarının etleri ihtiyaç sahiplerine ulaştırıldı.
PANDEMİ YÜN SEKTÖRÜNÜ GÜLDÜRDÜ
PANDEMİ YÜN SEKTÖRÜNÜ GÜLDÜRDÜ
Akhisarda 48 yıldır Akhisarlıların hizmetinde olan en eski yüncü Mustafa Yel uzun yıllardır Atabarut Çarşısında yün işi yaparak hizmet ederken yanındanda yaklaşık 10 kişiyi emekli etmenin mutluluğunu yaşıyor.
ATSO VE ŞEKERBANK KOBİ´LERİ RAHATLATACAK FİNANSMAN ANLAŞMASI İMZALADI
ATSO VE ŞEKERBANK KOBİ´LERİ RAHATLATACAK FİNANSMAN ANLAŞMASI İMZALADI
Akhisar Ticaret ve Sanayi Odası ile Şekerbank arasında Küçük ve Orta boy işletmelerin pandemi sürecinde ortaya çıkan finansal ihtiyaçlarını karşılamak üzere geliştirilen “İşinize Dost Kredi” protokolü imzalandı.
İLK CEMRE HAVAYA DÜŞTÜ
İLK CEMRE HAVAYA DÜŞTÜ
İlkbaharın müjdecisi olarak bilinen 3 cemreden ilki 20 Şubatta havaya düştü.
MANİSA ORGANİZE SANAYİSİNDEKİ YANGIN KORKUTTU
MANİSA ORGANİZE SANAYİSİNDEKİ YANGIN KORKUTTU
Manisa´nın Yunusemre ilçesi Muradiye Organize Sanayi Bölgesi´nde bulunan bir geri dönüşüm tesisinde yangın çıktı.
ÇAYA UÇAN ARAÇTA 1 KİŞİ HAYATINI KAYBETTİ
ÇAYA UÇAN ARAÇTA 1 KİŞİ HAYATINI KAYBETTİ
Akhisar ilçesi Gördük Çayı Kayalıoğlu köprüsü yakınlarında meydana gelen trafik kazasında bir kişi hayatını kaybetti.
KUR´AN DOYURDU, İLAHİLER MEST ETTİ
KUR´AN DOYURDU, İLAHİLER MEST ETTİ
Engin Akyüz bu haftaki “Engin akyüz ile konuşuYORUM” programında Akhisar ilçe Müftüsü Mahmut Sami Türkmenoğlu, Müftülük Şube Müdürü Kamil Ayvaz ve Devran İlahi Grubu´nu konuk etti.
“KADINLAR İÇİN E-TİCARET” PROJESİ TAMAMLANDI
“KADINLAR İÇİN E-TİCARET” PROJESİ TAMAMLANDI
Akhisar Kadın Derneği tarafından yazılan ve Zafer Kalkınma Ajansının onaylayıp finansal destek sağladığı “Kadınlar İçin E-Ticaret” adlı projenin belge töreni Akhisar Ziraat Odası toplantı salonunda 19 Şubat Cuma günü saat 15.30´da gerçekleştirildi.
MASALSI MATEMATİK PROJESİ BAŞLADI
MASALSI MATEMATİK PROJESİ BAŞLADI
Masalsı Matematik İle Matematik Öğrenmek Artık Daha Kolay
ZİRAAT ODASI ÜYELERİNE AKARYAKITTA İNDİRİM
ZİRAAT ODASI ÜYELERİNE AKARYAKITTA İNDİRİM
Akhisar Ziraat Odası Başkanlığı ve GO Kayalı Akaryakıt istasyonu arasında çiftçilerin indirimli mazottan faydalanabilmeleri amacıyla protokol imzalandı.
MASKİ, AKHİSAR´DA MUHTARLARI DİNLEDİ
MASKİ, AKHİSAR´DA MUHTARLARI DİNLEDİ
MASKİ Genel Müdürlüğü İlçe Hizmetleri Dairesi Başkanı Serpil Çakır, Akhisar ilçesi mahalle muhtarları ile bir araya geldi.
ÇEVRE DERNEKLERİNDEN ORTAK BASIN AÇIKLAMASI
ÇEVRE DERNEKLERİNDEN ORTAK BASIN AÇIKLAMASI
“MARMARA GÖLÜ´NÜN KURUMASINA İZİN VERMEYECEĞİZ!”
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Manisa için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:36 08:19 13:23 15:50 18:09 19:38

                                                                          

Son Sayı
Önceki Sayılar
1856 Islahat Fermanı`nın ilanı.
1918 Of ve Çaykara`nın kurtuluşu.
2006 Leyleklerin gelme zamanı.
2006 Sivil Savunma Günü.