SU KRİZİ MECLİS GÜNDEMİNDE
“İklim Krizi Araştırma Komisyonu Kurulsun”
Tarih: 23.12.2020 21:43:09/ 1250okunma / 0yorum

Su kaynaklarımız tükeniyor diyen CHP Manisa Milletvekili Ahmet Vehbi Bakırlıoğlu Mecliste “İklim Krizi Araştırma Komisyonu” kurulmasını istedi.

 

Bakırlıoğlu´nun küresel iklim değişikliğinin su kaynaklarımıza, tarım, sanayi ve turizm sektörlerimize etkisinin araştırılması, çözüm yollarının ve gerekli önlemlerin alınması için verdiği Araştırma Önergesi CHP Grupğ Önerisi olarak Meclis Genel Kuruluna getirildi.
Önerge sahibi olarak konuşan CHP Milletvekili Ahmet Vehbi Bakırlıoğlu konuşmasında;
Yapılan bilimsel araştırmalar, yaşadıklarımız, gözlemlerimiz, ülkemizin su kaynaklarının, kirlilik, nüfus artışı, çarpık kentleşme, bilinçsiz tüketim ve en önemlisi, iklim krizi nedeniyle hızla tükendiğini bizlere göstermekte.
Haberleri izliyorsunuz, takip ediyorsunuz, hemen hemen her gün yurdun dört bir yanında kuraklık haberleri, barajların doluluk oranları, kuruyan dereler ve göllerle ilgili haberler gelmekte. Daha bugün çıkan bir habere göre İstanbul´da barajların doluluk oranı yüzde 21. Eğer ocak ve şubat aylarında beklenen yağış olmazsa İstanbul´da mart ayından itibaren ihtiyacı karşılayacak su kalmayacak.

Meteoroloji Türkiye´nin Kuraklık haritasını Yayınladı

Bu harita, Meteoroloji Genel Müdürlüğünün düzenli olarak yayınladığı meteorolojik kuraklık haritası.
Haritada gördüğünüz gibi, yurdumuzun özellikle batı bölgeleri, İç Anadolu Bölgesi ve Doğu Anadolu Bölgesinde oldukça olağanüstü kuraklık görülmekte. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Tunç Soyer, yaşanan bu su krizi için "Uykularım kaçıyor." demekte. Bu harita, yaşadıklarımız, bilim insanlarının demeçleri ve yapılan araştırmalar, içinde bulunduğumuz durumun, sorumluluk sahibi yöneticilerin uykularını kaçıracak kadar vahim olduğunu bizlere göstermekte.

Türkiye Su Stresi Yaşayan Bir Ülke

Bugün itibarıyla ülkemizde kişi başına düşen su miktarı 1.385 metreküp. Ülkemiz, indekslere göre su stresi yaşayan bir ülke konumunda. Yapılan araştırmalarda, bu yüzyıl içinde Türkiye´de sıcaklıkların 5 derece kadar artacağı, ardışık kurak gün sayısının güneydoğu illerinde yüz kırk güne kadar çıkacağı ve 2070 yılında yarı kurak iklime sahip olan ülkemizin su fakiri, kurak bir ülke olacağı belirtilmekte.

30 yıl sonra su bulamayacağız

Ülkemizde 25 su havzası bulunmakta. Su Yönetimi Genel Müdürlüğünün raporlarına göre bu 25 su havzasından 16´sında kullanılabilir su miktarı 2040-2070 yılları arasında artık ihtiyacımızı karşılamayacak.
Mesela, Gediz su havzasında yer üstü su kaynaklarının yüzde 75´i, yer altı su stoklarının ise yüzde 20´sinde azalma meydana gelecek.
Otuz beş kırk yıl sonrasından bahsediyoruz. Biz görecek miyiz Allah bilir ancak çocuklarımız bu felaketi ne yazık ki yaşayacaklar.

70 Göl Kurudu

Kriz kapıda, felaket adım adım geliyor ve bizler de artık bu krizin hayatımıza etkilerini yakından yaşamaya, görmeye başladık.
Derelerimiz bir bir kuruyor, son altmış yılda 70´e yakın gölümüz kurumuş, birçoğu da kuruma tehlikesiyle karşı karşıya.

Manisa´da Su Sondajları Kuruyor

Manisa Büyükşehir Belediyesi MASKİ Genel Müdürü ne diyor: "Manisa´da yaklaşık 1,5 milyon kişiye içme suyu temin ediyoruz, 2 binin üzerinde sondajımız var, sadece son beş yılda 400 sondaj açtık. Her geçen gün sondajlarımız kuruyor ya da yer altı suları daha derinlere iniyor. Bu yaz Manisa´nın istisnasız tüm köylerinde içme suyu sıkıntısı çekildi. Çeşmelerinden günlerce suyun akmadığı beldelerimiz, köylerimiz oldu.

DSİ Çiftçiye Su Vermedi

Marmara Gölü neredeyse kurudu. Gölün en derin yeri 40 santimetreye kadar düştü. Yüz binlerce dekar tarım arazisini sulayan Demirköprü Barajı´nda su seviyesi tarihinde ilk defa işletme seviyesinin altına düştü. DSİ çiftçiye su veremedi. On binlerce çiftçi mağdur oldu.
Zeytin hasadı hâlen devam etmekte. Kuraklıktan dolayı rekolte ve kalite kaybı yüzde 30. Böylesi bir krizle karşı karşıyayız."

Dereler HES Yapılarak Kurutuluyor

Peki biz ne yapıyoruz?
En ufak bir derenin üzerine HES inşa ediyoruz. Gediz Nehri can çekişiyor, Gediz´e can suyu olan Salihli Gümüşçayı´nın üzerine üstelik yöre halkı su sıkıntısı çekerken HES yapmaya cüret edebiliyoruz mesela.
Başka ne yapıyoruz?
Jeotermal faaliyetlerin, yer altı su kütlelerinde arsenik oranını 300 kata kadar çıkarttığı resmî raporlarda yer almasına rağmen Manisa´da, Aydın´da, İzmir´de yeni JES ruhsatları vermeye devam ediyoruz.

Altın İçin Su Kaynakları Kirletiliyor, Ormanlar Yok Ediliyor

Başka ne yapıyoruz?
Gediz, Sakarya, Büyük Menderes Nehirlerini besleyen Murat Dağı´nda, Kaz Dağları´nda siyanür ile altın aramaya çalışıyoruz.
Yüz binlerce ağacı kesiyoruz, ormanları maden şirketlerine ve enerji şirketlerine tahsis ediyoruz. Yetmiyor, 16 milyon insanın yaşadığı İstanbul´da, su krizinden dolayı deniz suyunun arıtılması tartışması yapılırken İstanbul´un en önemli su rezervlerini çılgın bir proje için gözden çıkarıyoruz.
Başka ne yapıyoruz? Katar´la birlikte, su yönetimi konusunda, içeriğini kimsenin bilmediği anlaşmalar yapıyoruz.    

Su Sorunu Beka Meselesidir

Yani böylesi bir durumda, iklim kriziyle, su kriziyle karşı karşıya iken yapılmaması gereken ne varsa hepsini yapıyoruz.
Tartıştığımız konu bir beka meselesidir. Bunun bir beka sorunu olduğunu son dereyi, son gölü kuruttuğumuz zaman mı idrak edeceğiz?
Hâl böyleyken, yaşanan iklim krizinin, çarpık kentleşmenin, enerji ve madencilik faaliyetlerinin su kaynaklarımıza, tarım, sanayi ve turizm sektörlerine etkisinin araştırılması ve gerekli önlemlerin alınması amacıyla vermiş olduğumuz araştırma önergemizin kabulü önem arz etmektedir, ifadelerine yer verdi.
Bakırlıoğlu konuşmasının sonunda TBMM´nin sorumluluk alması gerektiğini belirterek Meclis Araştırma Komisyonu kurulması için tüm siyasi partilerden destek istedi.
Bakırlıoğlu´nun araştırma önergesine diğer partiler destek verirken, önerge AKP ve MHP oyları ile reddedildi.

Kaynak: HABER MERKEZİ

Anahtar Kelimeler: KRİZİ MECLİS GÜNDEMİNDE
SAADET PARTİSİNDE KAN DEĞİŞİMİ OLDU
SAADET PARTİSİNDE KAN DEĞİŞİMİ OLDU
Akhisar Saadet Partisi (SP) 7. Olağan kongresi Şehit Necdi Şentürk Merkez park içindeki Akhisar Belediyesi Sinema salonunda yapıldı.
İLÇE TEŞKİLATINDAN GENEL MERKEZE ZİYARET
İLÇE TEŞKİLATINDAN GENEL MERKEZE ZİYARET
Akhisar Saadet Partisi, Genel Merkezi ziyaret etti.
CHP´DEN İYİ PARTİ´YE ANLAMLI ZİYARET
CHP´DEN İYİ PARTİ´YE ANLAMLI ZİYARET
Cumhuriyet Halk Partisi Akhisar İlçe Teşkilatı, 31 Mart 2019 seçimlerindeki başarılarının senei devriyesinde ittifak ortağı İYİ Parti Akhisar İlçe Teşkilatını ziyaret etti.
AKHİSAR DEVA PARTİSİ BASINLA BULUŞTU
AKHİSAR DEVA PARTİSİ BASINLA BULUŞTU
Deva Partisi Akhisar İlçe Yönetimi, yerel basın mensuplarıyla kahvaltıda buluştu.
GRUP BAŞKAN VEKİLİ ÖZEL AKHİSAR´DA
GRUP BAŞKAN VEKİLİ ÖZEL AKHİSAR´DA
Cumhuriyet Halk Partisi Grup Başkan Vekili Özgür Özel, 19 Mart Cuma günü ilçemizde protokol, esnaf ve OSB ziyaretleri gerçekleştirdi.
BAKIRLIOĞLU 8 MARTI ÇİFTÇİ KADINLARLA KUTLADI
BAKIRLIOĞLU 8 MARTI ÇİFTÇİ KADINLARLA KUTLADI
CHP Akhisar İlçe Kadın Kollarının 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü etkinliği kapsamında Seğiridim köyünde çiftçi kadınlarla buluşan CHP Manisa Milletvekili Ahmet Vehbi Bakırlıoğlu kadınlar tarımsal üretimde olmasa bu ülke aç kalır diyerek üretimde kadının önemine dikkat çekti.
İYİ PARTİ KADINLAR GÜNÜNÜ KUTLADI
İYİ PARTİ KADINLAR GÜNÜNÜ KUTLADI
İyi Parti Akhisar İlçe Başkanı Mustafa Kındıroğlu 8 Mart Dünya emekçi kadınlar gününü kutladı.
CHP AKHİSAR İLÇE TEŞKİLATI ANKARA´DA
CHP AKHİSAR İLÇE TEŞKİLATI ANKARA´DA
Akhisar Belediye Başkanı Besim Dutlulu, CHP Akhisar İlçe Başkanı Umut Çavuş ve beraberindeki ekip, geçtiğimiz gün Ankara´ya giderek çeşitli ziyaretler gerçekleştirdiler.
VATAN PARTİSİ “HDP KAPATILSIN!”
VATAN PARTİSİ “HDP KAPATILSIN!”
Vatan Partisi Akhisar İl Başkanı Ramazan Çalışkan İlçe Başkanı Erdem Tınazlı ve Yönetim Kurulu Üyeleri 19 Şubat saat 14.00´te Vatan Partisi Akhisar İlçe Lokalinde basın açıklaması düzenledi.
MEDENİ KANUNUN KABULÜ HAKKINDA AÇIKLAMA
MEDENİ KANUNUN KABULÜ HAKKINDA AÇIKLAMA
Cumhuriyet Halk Partisi Kadın Kolları Genel Başkanı Aylin Nazlıaka, Türk Medeni Kanununun kabulü hakkında basın açıklaması yaptı.
YENİDEN REFAH PARTİSİ´NDEN BASIN AÇIKLAMASI
YENİDEN REFAH PARTİSİ´NDEN BASIN AÇIKLAMASI
Yeniden Refah Partisi Akhisar İlçe Başkanı Ahmet Çakıl ve Yönetim Kurulu Üyeleri, 17 Şubat saat 11.00´de Hashoca Mahallesinde bulunan parti teşkilat binasında bir araya gelerek 14 Şubat 2020 günü hain terör örgütü PKK´nın alçak saldırısı sonucu 13 masum vatandaşın şehit edilmesi üzerine basın açıklaması yaparak terör örgütü PKK´yı kınadı.
İYİ PARTİ´DEN ÇAMÖNÜ´NE ZİYARET
İYİ PARTİ´DEN ÇAMÖNÜ´NE ZİYARET
İYİ Parti Manisa İl Başkan Yardımcısı Erhan Dumlu, İl Kadın Kolları Başkanı Fatma Sencel ve İl Yönetim Kurulu ile Akhisar İlçe Başkanı Mustafa Kındıroğlu ve Yönetimi, Covıd-19 salgını yayılımı düşürmek üzere 14 gün süresince karantina altına alınan Akhisar, Çamönü Mahallesine ziyarette bulundu.
İYİ PARTİ AKHİSAR İLÇE TEŞKİLATI´NDAN GENEL MERKEZE ZİYARET
İYİ PARTİ AKHİSAR İLÇE TEŞKİLATI´NDAN GENEL MERKEZE ZİYARET
İYİ Parti Akhisar İlçe Teşkilatı, İyi Parti Genel Merkezini ziyaret ederek Meral Akşener ile görüştüler.
DEVA PARTİSİ AKHİSAR ESNAFININ DERDİNİ DİNLEDİ
DEVA PARTİSİ AKHİSAR ESNAFININ DERDİNİ DİNLEDİ
Manisa İl Başkan Yardımcıları Sertaç Teker, Ümit Öztürk, Cüneyt Taylan ve Akhisar İlçe Başkanı Erhan Tepe, ilçe tanıtım ve halkla ilişkiler başkanı Murat AYDAN Akhisar esnafının derdini dinledi.
UĞUR MUMCU UNUTULMADI
UĞUR MUMCU UNUTULMADI
Cumhuriyet Halk Partisi Akhisar İlçe Teşkilatı Gazeteci yazar Uğur Mumcu, ölümünün 28´nci yılında parti lokalinde yapılan basın açıklaması ile anıldı.
BAŞKAN HIZLI´DAN KONGRE TEŞEKKÜRÜ
BAŞKAN HIZLI´DAN KONGRE TEŞEKKÜRÜ
8 Ocak Pazartesi gerçekleştirilen 7. Olağan İl Kongresinde güven tazeleyen AK Parti İl Başkanı Salih Hızlı yayınladığı mesajda, kongreye katılan partililere teşekkür etti.
AK PARTİ MANİSA İL KONGRESİ  PAZARTESİ
AK PARTİ MANİSA İL KONGRESİ PAZARTESİ
AK Parti İl Başkanı Salih Hızlı, 18 Ocak Pazartesi günü düzenlenecek 7. Olağan İl Kongresine son başbakan Binali Yıldırım, Genel Başkan Yardımcısı Erkan Kandemir ve Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli´nin katılarak partililerle bir araya geleceklerini söyledi.
İYİ PARTİ İLÇE TEŞKİLATI´NDAN 2021´İN İLK TOPLANTISI
İYİ PARTİ İLÇE TEŞKİLATI´NDAN 2021´İN İLK TOPLANTISI
İyi Parti Akhisar İlçe Başkanı Mustafa Kındıroğlu başkanlığında 5 Ocak 2020 Salı günü Divan Kurulu Üyeleri ve Belediye Meclis Üyeleri ile yılın ilk toplantısını İlçe Teşkilat Binasında gerçekleştirdiler.
BAKIRLIOĞLU; “TARIM KREDİ ALTIN BULDU, ÜYESİ ÇİFTÇİ İCRALIK”
BAKIRLIOĞLU; “TARIM KREDİ ALTIN BULDU, ÜYESİ ÇİFTÇİ İCRALIK”
6 Milyar Dolarlık Altının Çiftçiye Faydası Ne Olacak?
ÖZDAĞ´DAN, BÜYÜK ATATÜRK KOŞUSU´NUN İPTAL EDİLMESİNE TEPKİ
ÖZDAĞ´DAN, BÜYÜK ATATÜRK KOŞUSU´NUN İPTAL EDİLMESİNE TEPKİ
Gelecek Partisi Genel Başkan Yardımcısı Selçuk Özdağ, Büyük Atatürk Koşusu´nun pandemi bahane edilerek iptal edilmesine tepki gösterdi.
“BETONLAŞMA DEĞİL OKSİJEN İSTİYORUZ”
“BETONLAŞMA DEĞİL OKSİJEN İSTİYORUZ”
Cumhuriyet Halk Partisi Akhisar İlçe Teşkilatı, ilçemizde yaşanan betonlaşma üzerine basın açıklaması düzenleyip “Betonlaşma değil oksijen istiyoruz” diyerek Manisa Büyükşehir Belediyesinin yapmış olduğu çalışmalara gönderme yaptı.
CHP´DEN ASGARİ ÜCRET AÇIKLAMASI
CHP´DEN ASGARİ ÜCRET AÇIKLAMASI
Cumhuriyet Halk Partisi Akhisar İlçe Teşkilatı, asgari ücret zammında vatandaşın yanında olunması gerektiğini belirterek, açlık sınırındaki toplumun görmezden gelinmemesinin altını çizdi ve vergiler ile SGK primleri üzerinden Adalet ve Kalkınma Partisi´ni hedef alan basın açıklaması düzenledi.
DEVA PARTİSİ ATSO´YU ZİYARET ETTİ
DEVA PARTİSİ ATSO´YU ZİYARET ETTİ
Demokrasi ve Atlım Partisi Akhisar İlçe Teşkilatından Akhisar Ticaret ve Sanayi Odasına Ziyaret.
DEVA PARTİSİNDEN BAŞKAN DOĞAN´A ZİYARET
DEVA PARTİSİNDEN BAŞKAN DOĞAN´A ZİYARET
Demokrasi ve Atlım Partisi (DEVA) Partisi Akhisar İlçe Başkanı ve yönetiminden Akhisar şoförler ve Esnaf odasını ziyaret etti.
DEVA PARTİSİ´NDEN ZİYARETLER
DEVA PARTİSİ´NDEN ZİYARETLER
Deva Partisi Akhisar İlçe Başkanı Erhan Tepe ve Yönetim Kurulu Üyeleri, Kongre sonrası ilk ziyaretlerini İyi Parti Akhisar İlçe Teşkilatı ve Muhtarlar Derneği´ne gerçekleştirdi.
FÜZÜN, BASINLA BULUŞTU
FÜZÜN, BASINLA BULUŞTU
Akhisar´da yeni açılan çevre yolunun açılışından sonra Ak Parti İlçe Başkanı Fatih Füzün basın mensupları ile bir araya geldi.
İL KADIN KOLLARI BAŞKANLIĞI´NA DENİZ BARLAS ATANDI
İL KADIN KOLLARI BAŞKANLIĞI´NA DENİZ BARLAS ATANDI
Gelecek Partisi Manisa Kadın Kolları İl Başkanlığı´na Deniz Barlas atandı.
AK PARTİ GENÇLİK KOLLARI BAŞKANLIĞINA SAYGI ATANDI
AK PARTİ GENÇLİK KOLLARI BAŞKANLIĞINA SAYGI ATANDI
Gölmarmara Ak Parti Gençlik kolları başkanlığında görev değişimine gidilerek Alperhan Doğan´ın yerine Yavuz Saygı başkanlığa getirildi.
ÖCMENLER: “GELECEK İÇİN TÜRKİYE İÇİN HAZIRIZ”
ÖCMENLER: “GELECEK İÇİN TÜRKİYE İÇİN HAZIRIZ”
Gelecek Partisi Ticaret Politikaları Başkan YardımcısI Öcmenler: “Gelecek için, Türkiye için hazırız”
AYSU “SEVGİ VARSA ENGEL YOKTUR”
AYSU “SEVGİ VARSA ENGEL YOKTUR”
Akhisar Saadet Partisi İlçe teşkilatı 3 Aralık Dünya Engelliler günü nedeniyle bir açıklama yaptı.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Manisa için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:36 08:19 13:23 15:50 18:09 19:38

                                                                          

Son Sayı
Önceki Sayılar
1877 Türkiye Kızılay derneğinin kuruluşu.
1909 Sadrıazam Hüseyin Hilmi Paşanın istifası.