TDED Manisa “Kitap Kahve Projesi” Yürütme Kurulu Oluşturuldu
Türkiye Dil ve Edebiyat Derneği Manisa Şubesi Kitap Kahve Projesi Yürütme Kurulu ilk toplantısını gerçekleştirerek görev dağılımını gerçekleştirdi.
Tarih: 1.2.2021 14:39:49/ 1388okunma / 0yorum

Türkiye Dil ve Edebiyat Derneği Manisa Şubesi Kitap Kahve Projesi Yürütme Kurulu ilk toplantısını gerçekleştirerek görev dağılımını gerçekleştirdi. Kitap Kahve Projesi ile ilgili faaliyetler Yunusemre Belediyesi Millet Çarşısı´nda gerçekleştirilecek

Türkiye Dil ve Edebiyat Derneği Manisa Şubesi tarafından hazırlanan ve Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından kabul edilen Kitap Kahve Projesi´nin uygulanması için yapılacak hazırlıkların planlanması, proje aşamasındaki uygulamaların yerine getirilmesi için bir yürütme kurulu oluşturularak ilk toplantısını gerçekleştirdi. Yapılan toplantıda proje kapsamında yürütülecek faaliyetler ve yapılacak çalışmaların planlaması ve görev dağılımı yapıldı.

Türkiye Dil ve Edebiyat Derneği (TDED) Manisa Şubesi Kitap Kahve Projesi Yürütme Kurulu ve Görev Dağılımı hakkında değerlendirmede bulunan 24. Dönem Manisa Milletvekili ve TDED Manisa Şube Başkanı Opr. Dr. Muzaffer Yurttaş, “Derneğimizin üyeleri ve dernek faaliyetlerine gönüllü olarak katılanlarla birlikte projenin toplumun değişik kesimlerine ulaştırılabilmesi hedeflenerek derneğimizin çeşitli organlarında görev alan arkadaşlarımızdan bir yürütme kurulu oluşturulmuştur. Bu kapsamda görev dağılımı yapılarak proje yürütme kurulu listemiz oluşturulmuştur. Gerçekleşen toplantımızda Türkiye Dil ve Edebiyat Derneği Manisa Şubesi Kitap Kahve Projesi kapsamında kütüphane için 2 Bin adet kitap alınması planlanmıştır. Alınacak olan kitapların belirlenmesi için yürütme kurulunda görev yapanlar alınmasını önerdikleri listeleri bir hafta içinde derneğimize ulaştıracaktır. Ayrıca oluşturulan kitap listesi belirleme komisyonu önerilen kitapların Milli Eğitim Bakanlığı Tebliğlerine uygunluğunu denetleyerek son listenin oluşmasını sağlayacaktır” dedi.

Ocak ve Şubat ayları içerinde Turgutlu ve Salihli´de bulunan köy okullarına gönderilmek üzere bir kitap kampanyası düzenlenmesinin kararlaştırıldığını kaydeden Yurttaş, “Bu konuda sosyal medya grubumuz üzerinden alınması planlanan kitaplar ve kitap setleri paylaşılacaktır. Üyelerimizin bu kampanyaya katılımlarını ve çevrelerinden kampanyaya destek olabilecekleri de kampanyaya davet etmelerini bekliyoruz” dedi.

Kitap Kahve Projesi Yürütme Kurulu´nca önerilen aktiviteler listesi de belirlenerek karara bağlandı. Bu önerilerden Kitap Kahve Projesi kapsamında yapılması öngörülen sportif faaliyetlerle ilgili neler yapılabilir konusunda Türkiye Dil ve Edebiyat Derneği Manisa Şubesi Yönetim Kurulu ve Kitap Kahve Projesi Yürütme Kurulu üyelerinden önerilerini en kısa sürede iletmeleri istendi. Projeler kapsamında gerek imza günü, gerek seminer ve söyleşiler için davet edilmesi için önerilen kişilerin isimlerini ve anlatacağı konuları 15 gün içinde derneğe iletmeleri kararlaştırıldı.

Türkiye Dil ve Edebiyat Derneği´nce (TDED) gerçekleştirilecek olan Kitap Kahve Projesi Yunusemre Belediyesi Millet Çarşısı´nda uygulamaya konacak. Bu kapsamında TDED Manisa Şubesi Proje Yürütme Kurulu ve Dernek Yönetimi belirlenen bir günde Yunusemre Belediye Başkanı Mehmet Çerçi´yi ziyaret ederek proje sunumu gerçekleştirilerek protokol sözleşmesi imzalanacak.

Proje kapsamında TDED Manisa tarafından Manisa Devlet Hastanesi, Merkez Efendi Devlet Hastanesi ile Celal Bayar Üniversitesi Tıp Fakültesi´nde bulunan kitaplıkların durumlarını incelemek ve gerekirse kitaplıkların derneğe getirilmesi konusunda araştırılması ve bu kitaplıklarda bir eksiklik varsa giderilmesi kararlaştırıldı.

Türkiye Dil ve Edebiyat Derneği Manisa Şubesi Kitap Kahve Projesinde çok önemli faaliyetlere imza atmayı hedeflediklerini kaydeden 24. Dönem Manisa Milletvekili ve TDED Manisa Şube Başkanı Opr. Dr. Muzaffer Yurttaş, “Kadim değerlerin verilebileceği söyleşiler, sanat faaliyetleri, hayat hikayeleri, yaşanmışlıkların paylaşılacağı programlar ile diğer Kitap Kahve Projeleri´nden daha farklı bir projeyi gerçekleştirmek istiyoruz. Ayrıca özellikle geçmişten günümüze kültürümüzü yaşatma adına masal geleneğimizi işlemek üzere masal anlatıcıları getirerek ve özellikle çocuklarımızla buluşturarak masal ile birlikte insanımıza güzel mesajların verilmesi faaliyetlerimiz arasında yer alacak.

Proje Yürütme Kurulu toplantısı kapsamında Kişisel Gelişim Eğitimlerinin yanında Şahsiyet Eğitimlerin verilmesi ve bu konuyu işleyebilecek konukların, yazarların davet edilmesi de görüşüldü. Toplantı da ayrıca Manisalı yazarların imza günleri ya da söyleşiler ile tanıtılması, onların bilgi ve tecrübelerinden faydalanılması, onların yazarlık konusunda örnek olmasının sağlanmasının faydalı olacağı belirtildi. Bu konuda Manisa´da bulunan Gazeteci ve Yazarlar dernekleri ile işbirliği yapılmasının yararlı olacağı ifade edildi.

Proje kapsamında resim, fotoğraf, karikatür ve diğer görsel sanatlar yarışmaları, sergileri düzenlenmesi ve bu konuda sanatçılar ile söyleşiler gerçekleştirilmesi önerildiğini kaydeden 24. Dönem Manisa Milletvekili ve TDED Manisa Şube Başkanı Opr. Dr. Muzaffer Yurttaş sözlerine şöyle devam etti, “ Proje Yürütme Kurulumuz tarafından Üniversite öğrencilerine yönelik programlar yapılması, Celal Bayar Üniversitesi Edebiyat Fakültesi ile işbirliği yapılarak ve öğrenci temsilcileri oluşturulmasının uygun olacağı önerildi. Diğer karara bağladığımız önerileri ise şu şekilde saptadık;  Toplumda gün geçtikçe artan her türlü şiddetin önlenmesi ve bu konuda duyarlılığın artırılması için konunun uzmanları ile söyleşi, seminer ve benzeri çalışmalar yapılması tavsiye edildi. Osmanlı Türkçesi´nin önemi üzerinde duruldu. İsteyen kişilerden oluşturulacak sınıflarda Osmanlı Türkçesi eğitimleri ve çalışmalarının uygun olabileceği belirtildi. Sportif faaliyetler olarak; Okçuluk, satranç, masa tenisi, halı saha futbolu ve jimnastik gibi sporların yapılması ve bu konuda ülke ve dünya çapında başarı elde etmiş kişilerle söyleşiler yapılmasının yararlı olacağı belirtildi. Sosyal medya platformlarının düzenli kullanılması, projeye yönelik sayfalar açılması ve bu sayfalardan canlı yayın ve söyleşilerin yapılmasının pandemi şartlarında uygun bir yöntem olacağı ifade edildi. Medeniyet okumaları, kitap ve yazar değerlendirme ve analizleri gibi projelerin Kitap Kahvede gerçekleştirilmesi önerildi. Kütüphane sohbetleri, sabah çay simit buluşmaları şeklinde yapılabilecek programlar ile özellikle gençlere ulaşmanın ve projeye dahil etmenin mümkün olabileceği söylendi. Şiir akşamları düzenlenmesi, Manisalı şairlerin davet edilmesi, şiiri ve edebiyatı sevdirmek için değişik projelerin yapılması ve yarışmalar düzenlenmesi tavsiye edildi. Engelli bireylere yönelik kitap okuma programları ve analizler yapılmasının faydalı olacağı ifade edildi. Engelli dernekleri ile birlikte projelerin hayata geçirilmesi tavsiye edildi. Açılış Programının iyi organize edilmesi, Gençlik Spor Müdürlüğüne bağlı birimlerin, sivil toplum kuruluşlarının, Milli Eğitim, KYK, Üniversite temsilcilerinin katılımının ve işbirliğinin sağlanmasının tanıtım açısından yararlı olacağı ifade edildi. Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü´ne bağlı Gençlik Merkezleri ve Diyanete bağlı Gençlik Merkezleri ile işbirliği içinde programların yapılmasının proje açısından yararlı olacağı belirtildi. Değerli Dernek Yönetim, Denetim ve Diğer Kurullarında görevli arkadaşlarımız ile dernek üyelerimizin her türlü faaliyetlerde desteklerini beklediğimizi, bu çalışmaların bir ekip işi olduğunu bir kez daha hatırlatmak istiyorum. Gerek kitap kampanyalarımız gerekse Kitap Kahve projesi konusunda tüm arkadaşlarımızın duyarlı davranacağına inanıyorum”

Kaynak: HABER MERKEZİ

KAVAKLI ANAOKULU´NDA MESLEK TANITIMLARI
KAVAKLI ANAOKULU´NDA MESLEK TANITIMLARI
Akhisar Zehra Muhittin Kavaklı Anaokulunda öğrencilere, meslekleri tanıtmaya yönelik etkinlik günleri başladı.
YÜZ YÜZE EĞİTİM BAŞLADI
YÜZ YÜZE EĞİTİM BAŞLADI
Manisa´da 2020-2021 eğitimi öğretim dönemi ikinci dönemi başladı.
İLÇEMİZDE AÇILACAK OKULLAR
İLÇEMİZDE AÇILACAK OKULLAR
ZİL YENİDEN ÇALACAK
KARNELER ONLİNE VERİLDİ
KARNELER ONLİNE VERİLDİ
2020-2021 eğitim öğretim yılının ilk dönemi Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk´un video konferans yöntemi ile ara tatili başlatan zili çalmasıyla tamamlanırken öğrenciler online sistem üzerinden karnelerini aldı.
MİNİKLERDEN İSTİKLAL MARŞI
MİNİKLERDEN İSTİKLAL MARŞI
Bakan Selçuk´un İstiklal Marşı çağrısına minikler de katıldı.
BAŞARI BELGELERİ KAYMAKAMLIK MAKAMINDA VERİLDİ
BAŞARI BELGELERİ KAYMAKAMLIK MAKAMINDA VERİLDİ
Milli Eğitim Bakanlığı Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü bünyesinde kurulmuş olan eTwinning projesinde, 2019 yılında Akhisar İlçesinde eTwinning projesi yürüten, Ulusal Kalite ve Avrupa Etiketi almaya hak kazanan öğretmenler ile eTwinning okul etiketi almaya hak kazanan okulların belgeleri ve Öğretmenlere başarı belgeleri Sayın Kaymakamımız Sabit KAYA tarafından takdim edildi.
AKHİSAR BELEDİYESİ KREŞİ AÇILIŞ İÇİN GÜN SAYIYOR
AKHİSAR BELEDİYESİ KREŞİ AÇILIŞ İÇİN GÜN SAYIYOR
Akhisar Belediyesi tarafından ilçeye kazandırılan ilk mahalle kreşi açılış için gün sayıyor.
TABLET BİLGİSAYARLAR SAHİBİNE ULAŞTI
TABLET BİLGİSAYARLAR SAHİBİNE ULAŞTI
Akhisar Milli Eğitim Müdürü Süleyman Mermer, tablet bilgisayarları sahiplerine dağıttı.
FAKÜLTEYE BİLİMSEL DESTEK
FAKÜLTEYE BİLİMSEL DESTEK
MCBÜ Eğitim Fakültesi Bilimsel Araştırma Altyapı Projesi Desteğine Hak Kazandı
ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİLERİNİN DİKKATİNE
ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİLERİNİN DİKKATİNE
KAMUDA STAJ SEFERBERLİĞİ
DOĞA DOSTU OKUL ZEHRA MUHİTTİN KAVAKLI ANAOKULU
DOĞA DOSTU OKUL ZEHRA MUHİTTİN KAVAKLI ANAOKULU
‘´Biz Doğayız´´ projesi kapsamında her ay düzenlenen doğa yürüyüşleri pandemi dolayısıyla ertelenen Zehra Muhittin Kavaklı Anaokulu bu sefer doğayı okula taşıdı.
MEZUNİYET HEYECANI
MEZUNİYET HEYECANI
Tütün Eksperliği Yüksekokulu ve Akhisar Meslek Yüksekokulu, 2019-2020 Eğitim-Öğretim Yılı Mezuniyet Töreni, Covid19 Salgını önlemleri çerçevesinde okulunu derece ile bitiren öğrenciler, aileleri; akademik ve idari personelin katılımı ile MCBU Akhisar Yerleşkesinde gerçekleştirildi.
RİNG YOLU PRESTİJ KAZANIYOR
RİNG YOLU PRESTİJ KAZANIYOR
Manisa Büyükşehir Belediyesi´nin, Akhisar´da Atatürk Mahallesi sınırları içerisinde yer alan Ring Yolu´nun, bin 200 metrelik kısmında yürüttüğü prestij cadde projesinde son aşamaya gelindi.
İLK DERS BAŞLADI
İLK DERS BAŞLADI
Akhisarda 2020-2021 Eğitim Öğretim yılı düzenlenen törenle başladı.
AKHİSAR BELEDİYESİ´NDEN ÖĞRENCİLERE ÜCRETSİZ İNTERNET
AKHİSAR BELEDİYESİ´NDEN ÖĞRENCİLERE ÜCRETSİZ İNTERNET
Akhisar Belediyesi şehrin bir çok noktasındaki ücretsiz Wi-Fi´nin yanında öğrencilerin uzaktan eğitime erişebilmeleri için 4 GB interneti tüm GSM operatörlerine kayıtlı olan öğrencilerin hatlarına yükleyecek.
EĞİTİM YATIRIMLARI DEĞERLENDİRİLDİ
EĞİTİM YATIRIMLARI DEĞERLENDİRİLDİ
Vali Yaşar Karadeniz başkanlığında il genelinde eğitim alanında gerçekleştirilen yatırımlar görüşüldü.
EĞİTİM-SEN´DEN BASIN AÇIKLAMASI
EĞİTİM-SEN´DEN BASIN AÇIKLAMASI
Akhisar Eğitim-Sen İlçe temsilciliği okulların açılması gerektiğini ifade ederek açıldığı takdirde Akhisar´da yaşanacak problemler üzerine basın açıklaması gerçekleştirdi.
ÜNİVERSİTEYE HAZIRLIK KURSLARI AÇILIYOR
ÜNİVERSİTEYE HAZIRLIK KURSLARI AÇILIYOR
Akhisar Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüğü tarafından mezun öğrencilere ücretsiz üniversiteye hazırlık kursları açılacağı açıklandı.
HİLALİYE KUR´AN KURSLARINDA YÜZ YÜZE EĞİTİM BAŞLANDI
HİLALİYE KUR´AN KURSLARINDA YÜZ YÜZE EĞİTİM BAŞLANDI
Hilaliye Eğitim Vakfı bünyesinde faaliyette bulunan Hilaliye Erkek ve Kız Kur´an Kurslarında hafız yetiştirmek üzere yüz yüze eğitimlere başlandı.
AKHİSARSPOR MÜDÜR BAŞARAN´I ZİYARET ETTİ
AKHİSARSPOR MÜDÜR BAŞARAN´I ZİYARET ETTİ
Akhisarspor yönetimi Akhisar İlçe emniyet Müdürlüğüne tayin olan Emniyet Müdürü Sayım Barşaran´ı ziyaret ederek hayırlı olsun dileklerinde bulundular.
MABEM 2020-2021 YKS-LGS       ÖN KAYITLARINI KAÇIRANLAR İÇİN  SON FIRSAT !!!!
MABEM 2020-2021 YKS-LGS ÖN KAYITLARINI KAÇIRANLAR İÇİN SON FIRSAT !!!!
Manisa Büyükşehir Belediyesi Eğitim Merkezinde (MABEM) 2020 – 2021 eğitim-öğretim dönemi LGS-YKS hazırlık kursları ön kayıt başvuruları kaçıranlar için bir fırsat daha başladı .
MABEM TERCİH REHBERLİĞİ YAPIYOR
MABEM TERCİH REHBERLİĞİ YAPIYOR
Eğitimde fırsat eşitliği ilkesiyle Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün öncülüğünde il genelinde hizmet veren ve her geçen yıl başarı çıtasını üst seviyelere taşıyan MABEM kursları, 6 Ağustos itibariyle başlayan ve 14 Ağustos günü mesai bitiminde sonlanacak olan YKS tercihleri için öğrencilere rehberlik hizmeti vermeye başladı
HALK EĞİTİM´DEN ÜCRETLİ ÖĞRETMENLER İÇİN KURS
HALK EĞİTİM´DEN ÜCRETLİ ÖĞRETMENLER İÇİN KURS
Akhisar Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü tarafından ücretli öğretmenler için özel eğitim uygulamaları kursu açılacağı açıklandı.
AKHİSAR´A SICAK HAVA GELİYOR
AKHİSAR´A SICAK HAVA GELİYOR
Bugün de kuzey kesimlerimizde kısa süreli ve yerel gökgürültülü sağanak yağmur geçişleri olacak.
AKHİSAR EĞİTİM SEN´DEN BASIN AÇIKLAMASI
AKHİSAR EĞİTİM SEN´DEN BASIN AÇIKLAMASI
Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası(Eğitim Sen) Akhisar temsilciliği, ilçe binasında pandemi sürecinde erken tarihe alınan sınavlar üzerine basın açıklaması yaptı.
EN SESSİZ KARNE GÜNÜ
EN SESSİZ KARNE GÜNÜ
Koronavirüs sebebiyle öğrenciler karneleri elektronik ortamda aldılar.
AKHİSAR´DA KAÇAK ALKOL BASKINI
AKHİSAR´DA KAÇAK ALKOL BASKINI
Akhisar İlçesi Medar Mahallesinde 13.05.2020 günü T.Y (39) isimli şahsın kaçak alkol imalatı ve satışı yaptığı ihbarını alan İlçe Jandarma komutanlığı baskın yaptı.
HEM OKUDULAR HEM KAHRAMAN OLDULAR
HEM OKUDULAR HEM KAHRAMAN OLDULAR
Covid-19(Koronavirüs) virüsü ile ile mücadele kapsamında okullarda online olarak dersler devam etmişti.
MASKİ´den DSİ´ye Ziyaret
MASKİ´den DSİ´ye Ziyaret
MASKİ Genel Müdürü Şehnaz Başaran, DSİ 2. Bölge Müdürü olarak atanan Birol Çınar´a hayırlı olsun ziyareti gerçekleştirdi. Ziyarette iki kurum arasında ortak yürütülen projeler ile ilgili olarak istişarelerde bulunuldu.
  MANİSA VALİLİĞİ İL UMUMİ HIFZISSIHHA KURULU   KARARLARI
MANİSA VALİLİĞİ İL UMUMİ HIFZISSIHHA KURULU KARARLARI
Dünya Sağlık Örgütü tarafından pandemi olarak nitelendirilen ve tüm dünyayı tehdit etmeye devam eden Covid-19 adı verilen Coranavirüs salgınından vatandaşlarımızı korumak ve salgının yayılmasını engellemek amacıyla; Sağlık Bakanlığı ve Bilim Kurulunun önerileri, İçişleri Bakanlığının uygulamaya konulmasını emrettiği talimatlar ve virüsün kuluçka devresinde de bulaşma ve yüksek yayılma hızına sahip olması özelliklerinin birlikte değerlendirilmesi sonucunda ilimiz genelinde uygulanmak üzere kararlar alınmaktadır.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Manisa için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:36 08:19 13:23 15:50 18:09 19:38

                                                                          

Son Sayı
Önceki Sayılar
1856 Islahat Fermanı`nın ilanı.
1918 Of ve Çaykara`nın kurtuluşu.
2006 Leyleklerin gelme zamanı.
2006 Sivil Savunma Günü.