“TÜRKÇE SEVDASI BİZİMKİSİ”
Manisa eski Milletvekili Muzaffer Yurttaş Türkçe´nin kullanımı üzerine düşüncelerini paylaştı. 24. Dönem Ak Parti Manisa Milletvekili Muzaffer Yurttaş imzasıyla yayınlanan mesajda şu ifadelere yer verildi;
Tarih: 9.1.2021 12:39:56/ 1325okunma / 0yorum

Manisa eski Milletvekili Muzaffer Yurttaş Türkçe´nin kullanımı üzerine düşüncelerini paylaştı.

24. Dönem Ak Parti Manisa Milletvekili Muzaffer Yurttaş imzasıyla yayınlanan mesajda şu ifadelere yer verildi;

“Türkiye Dil ve Edebiyat Derneği olarak zaman zaman çay eşliğinde irfan meclislerinde koyu sohbetlere daldığımız günlerde Türkçemiz ve edebiyatımız hakkında istişarelerde bulunuyor ve geçmişin güzel dilini, halini, edebini yeniden meclisimize ortak ediyorduk. İnşallah maskeli günlerden, fiziksel mesafeden kurtulduğumuzda özlenen İrfan Meclislerinde yeniden buluşmayı ümit ediyoruz.  İşte bu sohbetlerde ve medeniyet okumalarından atalarımızın kullandığı o muhteşem güzellikteki kelimeleri, beden ve gönül dillerini özlemle, hayranlıkla konuşmalarımıza dahil ediyorduk.

 Biz edep deyince eline, beline ve diline sahip çıkmayı anlıyoruz. Edep, ‘Konuştuğun zaman dilini korumak, yalnız kaldığın zaman kalbini korumak, dışarıya çıktığın zaman gözünü korumak, yediğin zaman boğazını korumak, uzattığın zaman elini korumak, yürüdüğün zaman ayağını korumak ve bütün işlerinde vaktini korumaktır.´ diye tarif ediyoruz.

Can Yayınları´ndan çıkan ‘Lügat 365 – Bazı Kelimeler Çok Güzel´ adlı kitabı Türkçe meraklılarına okumalarını naçizane tavsiye ederim. www.lugatim.com sitesinde şahane güzellikte kelimeleri ve anlamlarını okuyabilirsiniz. www.luggat.com sitesinde de hazine diyebileceğimiz güzel sözler bulabilirsiniz.

Atalarımızın meclislerinde, muhabbetlerinde, günlük yaşamlarında kullandıkları o kadar güzel kelimeler vardı ki, onların dinlerken hayranlık duyar, sohbetten asla sıkılmazdınız. Sizi içine çeken, gönlünüze ferahlık veren su gibi akıcı bir dil vardı. Dilin güzelliği hayatın her alanında kendini hissettiriyordu. Sanattan edebiyata dilin inceliklerini görmeniz mümkündü. Şimdi günlük yaşamımızda bu güzelliklerden mahrum bir kelime hazinesi ile meramımızı anlatmaya çabalıyoruz. Sosyal medyada hâkim olan ne olduğu belirsiz dile dil demek içimden geçmiyor. Emoji dedikleri işaretlerle anlaşmaya çalışan bir nesil geliyor.

Üniversitelerin ilgili bölümleri, Kültür Bakanlığımız ve gönüllü derneklerimiz el ele vererek Türkçemizin içine düştüğü durumu ele almalı ve çıkış yollarını aramalıdır. Televizyonlardaki dizi ve haberlerde kullanılan dilden, tabelalara, ilanlara, gazetelere kadar her şey dil açısından sorgulanmalıdır. Sosyal medya dilinin düzelebileceğine dair bir kanaatim yok. Televizyonlarda arz-ı endam eden akademisyenlerin dillerini düzeltmeleri ve zihinlerinden geçenleri ve meramlarını anlatabilmek için biraz dikkat kesilmelerinin acilen yapılması gereken ilk iş olduğunu düşünüyorum. Yazar, siyasetçi, idareci, akademisyen, muhabir, sunucular başta olmak üzere topyekün bir dil seferberliği başlatılmasının dilimiz ve kültürümüz için elzem olduğu konusunda Türkçe konusunda dertlenenler hemfikirdir.

Vatan sevgisinin içinde millet sevgisi, bayrak sevgisi olduğu kadar dil sevgisi de vardır. Bir milleti sömürgeleştirmek isteyen sömürgeci devletler önce onun dilini değiştirmekle işe başlarlar. Dildeki bozulma ve konuşmayı kültürde yozlaşma ve bozulma izler. Eğer kültürümüzü korumak ve gelecek nesilleri yozlaşmadan korumak istiyorsak dilimize sahip çıkmak zorundayız.

Her şeyi devletten ve idarecilerden bekleme hastalığından kurtulup dilimizdeki işgale dur demenin tüm milletin görev ve sorumluluğu olduğunu idrak etmeliyiz. Bu konuda çok güzel çalışmalar yapan Türkiye Dil ve Edebiyat Derneği 2008 yılında kurulan ve şu an ülkemizin dört bir yanında 20 şubesi bulunan, tabela derneği olarak kalmayan ve güzel projelere imza atan aktif bir dernek. Dernek 2010 yılında Bakanlar Kurulu kararı ile ‘Kamu Yararına Çalışan Dernekler´ listesine alınmış, 2012 yılında ‘Türkiye´ kelimesini kullanım yetkisini almıştır.

Türk edebiyatı dünyaya adını yazdırmış yazar ve düşünürlere sahip köklü bir geçmişi olan bir edebiyattır. Biz bu kadim değerlerimize, dilimize ve kültürümüze sahip çıkarak geleceğe bu değerleri aktarabiliriz. Maalesef yabancı kelimeleri kullanmak, plaza dili ile konuşup yazmak son yıllarda büyük bir özenti haline getirildi.

Dilimizin sınırları, dünyamızın sınırlarını belirler. Şimdi günümüzde 100-150 kelime ile hayatını devam ettirmeye çalışan, ne dediği anlaşılmayan, meramını anlatmakta zorlanan, kültürüne merak etmeyen bir nesil ile karşı karşıyayız. Sosyal medyanın dili maalesef tüm topluma sirayet eden bir hastalık haline gelmiş. Özenti ve boş vermişlikten kaynaklanan sorunlar nedeniyle sokaklarımızdaki tabelaları gören biri ‘Hangi ülkede yaşıyorum ben acaba?´ diye sormak lüzumunu hissedecek. Son derece vahim bir durumda olduğumuzu görüyor ve üzülüyoruz. Batılılaşma ve özenti hastalığına kapılan sadece gençliğimiz değil tabii ki, aydın zannettiğimiz pek çok kesim de maalesef bu girdabın içine çekilmiş durumda. Ülkesine ve milletine hor bakan aydın sömürgeci aydındır.

Bu konuda yapılabilecek pek çok iş var. Önce idarecilerimiz, belediye başkanlarımız ellerini taşın altına koymalıdır. Belediye başkanlarımız şehre farklı bir gözle bakarak tabelalardaki hem kirliliği hem de tabeladaki yabancılaşmayı ve yozlaşmayı görüp acil önlemler almalıdır. Bizler de toplum olarak anadilimize ve kültürümüze sahip çıkmak için medeniyet okumaları yapmak zorundayız. Türk klasiklerini okuyarak ve okutarak başlayabiliriz mesela. Sosyal medyayı kullanırken dilimize zarar vermekten kaçınmalıyız. Okullarda sözlük okuma dersleri getirilmeli. Kamus yani sözlük bizim hafızamız, söz varlığımız, gönül bağları ile bağlı olduğumuz hissiyatımız ve tabii ki irfanımızdır. Keşke lügatlerin eskimiş sayfaları arasında unutulmaya yüz turmuş binlerce güzel kelime ve deyimleri günlük yaşantımıza tekrar taşıyabilsek.

Yunus Emre bize ışık tutan, dilimizi en yalın ve anlaşılır kılan kadim değerlerimizin başında gelmektedir. Onun için ‘Bizim Yunus´ diye biliriz. Gelin dilimize sahip çıkalım. Onun hem sade ve anlaşılır dilini, hem gönül dilini önce kendimize sonra geleceğimiz olan çocuklarımıza ve gençlerimize öğretelim, okutalım ve özümseyelim. 2021 yılı UNESCO tarafından ‘Yunus Emre Yılı´ ilan edildi. Bunu bir vesile bilerek yol bulabileceğimize inanıyorum. Dili, gönlü güzel insanlara selam olsun.”

 

 

 
Kaynak: HABER MERKEZİ

Anahtar Kelimeler: TÜRKÇE SEVDASI BİZİMKİSİ
AKHİSAR´DA KAR SEVİNCİ
AKHİSAR´DA KAR SEVİNCİ
Akhisar`da beklenen kar yağışının başlaması ile her taraf beyaza bürünürken vatandaşta kar topu oynama fırsatı buldu.
AKBUĞA ‘DAN ÜRETİCİLERE BİLGİLENDİRME
AKBUĞA ‘DAN ÜRETİCİLERE BİLGİLENDİRME
Akhisar Ziraat Odası Başkanı Ahmet Akbuğa Dane Zeytin fark ödemesi alacak çiftçiyi bilgilendirdi.
DEPREM TAHMİN UZMANI SÜTÇÜ´DEN AÇIKLAMA
DEPREM TAHMİN UZMANI SÜTÇÜ´DEN AÇIKLAMA
İstanbul´dan Deprem Tahmin Uzmanı Kadir Sütçü verdiği deprem derslerine ilgi her geçen gün artmaya devam ediyor.
AKHİSAR MÜFTÜLÜĞÜ GENÇLİK ÇALIŞMALARI DEVAM EDİYOR
AKHİSAR MÜFTÜLÜĞÜ GENÇLİK ÇALIŞMALARI DEVAM EDİYOR
Akhisar İlçe Müftülüğü,din hizmetlerini etkin ve verimli bir şekilde toplumun her kesimine sunma çalışmaları kapsamında gençlerin milli ve manevi açıdan yetişmesine rehberlik etmeye devam ediyor.
METEOROLOJİDEN KAR MÜJDESİ
METEOROLOJİDEN KAR MÜJDESİ
Yurdumuzu etkisi altına alan soğuk ve yağışlı hava Akhisar´da etkisini göstermeye başladı.
MASKİ´DEN UYARI: “SAYAÇLARINIZI SOĞUKTAN KORUYUN”
MASKİ´DEN UYARI: “SAYAÇLARINIZI SOĞUKTAN KORUYUN”
MASKİ Genel Müdürlüğü, havaların soğumasıyla birlikte su sayaçlarının zarar görmemesi için vatandaşları uyardı.
BÜYÜKŞEHİR´İN KARLA MÜCADELE EKİPLERİ GÖREV BAŞINDA
BÜYÜKŞEHİR´İN KARLA MÜCADELE EKİPLERİ GÖREV BAŞINDA
Manisa´nın yüksek kesimlerinde etkisini gösteren kar yağışının ardından Manisa Büyükşehir Belediyesi, karla mücadele çalışmalarını başlattı.
AKHİSARLI GAZETECİLER BASINI KONUŞTU
AKHİSARLI GAZETECİLER BASINI KONUŞTU
10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü´nün kutlandığı haftada Akhisarlı yerel gazetecilerin konuk olduğu Engin Akyüz ile konuşuyorum programında, doğuşundan bugüne basın ve basının yerelde yaşadığı sorunlar konuşuldu.
SPİL´E İLK KAR DÜŞTÜ
SPİL´E İLK KAR DÜŞTÜ
Manisa´nın eteklerine kurulduğu 1517 metre yüksekliğindeki il ile ismi bütünleşen Spil Dağı´na 2021 yılının ilk karı düştü.
METREKAREYE DÜŞEN YAĞIŞ MİKTARI
METREKAREYE DÜŞEN YAĞIŞ MİKTARI
Geçtiğimiz günlerde akşam saatlerinde başlayan yağış, ilimizin bazı kesimlerinde oldukça şiddetli seyrederken bazı ilçelerde daha az miktarda meydana geldi.
ZOR KOŞULLARDA FABRİKA YANGININA ANINDA MÜDAHALE
ZOR KOŞULLARDA FABRİKA YANGININA ANINDA MÜDAHALE
Manisa Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Dairesi Başkanlığı ekipleri, Akhisar Organize Sanayi Bölgesi´nde bir fabrikada meydana gelen yangına müdahale ederek, yangını büyümeden önledi.
COVID-19 AŞILAMASI BU HAFTA BAŞLIYOR
COVID-19 AŞILAMASI BU HAFTA BAŞLIYOR
Koronavirüs salgınıyla mücadele kapsamında önemli bir yere sahip aşılama süreci ile ilgili gelişmeler devam ediyor
YAZ HAVASIYLA BAŞLADIK, KIŞ HAVASIYLA BİTİRECEĞİZ
YAZ HAVASIYLA BAŞLADIK, KIŞ HAVASIYLA BİTİRECEĞİZ
Akhisarda mevsim normalleri üzerinde seyreden hava yerini serin ve yağışlı havaya bırakmaya başladı.
KÖYDEKİ ÇOCUKLARIN YÜZÜ, YENİ TABLETLERLE GÜLDÜ
KÖYDEKİ ÇOCUKLARIN YÜZÜ, YENİ TABLETLERLE GÜLDÜ
Akhisar´ın kırsal mahallelerinde yaşayan ve taşımalı eğitim gören öğrenciler için harekete geçen Akhisar Belediyesi, çocukların uzaktan eğitim sürecinde mağduriyet yaşamamaları için tablet hediye etti.
TEREMAN  TİCARET YENİ YERİNE TAŞINDI
TEREMAN TİCARET YENİ YERİNE TAŞINDI
Akhisar´da 1958 Yılından Beri 5 sokak no 21 ´de hizmet veren Tereman ticaret yeni yerine taşındı.
ASDER´DEN GAZETEMİZE ZİYARET
ASDER´DEN GAZETEMİZE ZİYARET
Akhisar Sanat Dostları Derneği (ASDER) Başkanı Hülya Arıcı Çap ve yönetim kurulu üyesi Cemail Doğru ve Ali Söyler ile birlikte gazetemizi ziyaret ederek 10 Ocak Çalışan Gazeteciler günümüzü kutladı.
CHP GAZETECİLER GÜNÜNÜ KUTLADI
CHP GAZETECİLER GÜNÜNÜ KUTLADI
Akhisar Cumhuriyet Halk Partisi ilçe teşkilatı 10 Ocak gazeteciler gününü kutladı.
AKHİSAR´DA YANGIN CAN ALDI
AKHİSAR´DA YANGIN CAN ALDI
Akhisar´da Efendi Mahallesi 270 Sokak 219/5 te meydana gelen yangın bir kişinin canını aldı.
 ÖZEL AKHİSAR HASTANESİNDEN GAZETEMİZE ZİYARET
ÖZEL AKHİSAR HASTANESİNDEN GAZETEMİZE ZİYARET
Özel Akhisar Hastanesi Kurumsal iletişim ve gelişim sorumlusu Haluk Külte ve medya iletişim sorumlusu Gizem Gülfidan 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Gününü kutladı.
GAZETECİLER GÜNÜMÜZÜ KUTLADILAR
GAZETECİLER GÜNÜMÜZÜ KUTLADILAR
Akhisar Kadın Derneği Başkanı Hayriye Hacet ve yönetim kurulu üyesi Gülden Şataf Erhun ile birlikte Gazetemizi ziyaret ederek 10 Ocak Çalışan Gazeteciler gününü kutladı.
DUTLULU´DAN GAZETEMİZE ZİYARET
DUTLULU´DAN GAZETEMİZE ZİYARET
Akhisar Belediye Başkanı Besim Dutlulu, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler gününü kutladı.
İYİ PARTİDEN GAZETEMİZE ZİYARET
İYİ PARTİDEN GAZETEMİZE ZİYARET
İyi Parti Akhisar İlçe Başkanı Mustafa Kındıroğlu 10 Ocak Gazeteciler günü nedeniylen gazetemizi ziyaret ederek günümüzü kutladı.
TÜRK EĞİTİM SEN´DEN GAZETEMİZE ZİYARET
TÜRK EĞİTİM SEN´DEN GAZETEMİZE ZİYARET
Türk Eğitim Sen Akhisar Şubesi 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü dolayısıyla gazetemizi ziyaret ederek günümüzü kutladı.
AKHİSAR BELEDİYESİ´NDEN LOKMACI ESNAFINA NAKDİ DESTEK
AKHİSAR BELEDİYESİ´NDEN LOKMACI ESNAFINA NAKDİ DESTEK
Akhisar Belediyesi, pandemi sebebiyle yayınlanan genelgeler ile işyerleri kapatılan ve ticari faaliyetleri duran kahvehane, kafe, oyun salonları, çay bahçeleri ve okul kantinlerine ek olarak lokmacı esnafına da 500 TL nakdi yardım yapacak.
YAŞAR BONCUK TÜRKİYE ÜÇÜNCÜSÜ OLDU
YAŞAR BONCUK TÜRKİYE ÜÇÜNCÜSÜ OLDU
Gençlik ve Spor Bakanlığımız tarafından düzenlenen ´´Bir Şiir Bir Nefes´´ gençler arası şiir okuma yarışmasında Ege Bölgesinden birinci olarak Türkiye Finallerinde ilimizi temsil etmeye hak kazanan Yaşar Boncuk Türkiye üçüncüsü oldu.
KIZILAY  “İHTİYAÇ SAHİBİ AİLELERİN YANINDA”
KIZILAY “İHTİYAÇ SAHİBİ AİLELERİN YANINDA”
Akhisar Türk Kızılay Şubesi COVİD-19 virüsü ile mücadele kapsamında dışarı çıkamayan yaşlı ve ihtiyaç sahibi ailelerin derdine derman oluyor.
ALHAT: "BASIN VAZGEÇİLMEZDİR"
ALHAT: "BASIN VAZGEÇİLMEZDİR"
Akhisar Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Alper Alhat, basın çalışanlarının 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü´nü kutladı.
BAŞLAMIŞ MODERN SULAMA TESİSİNE KAVUŞTU
BAŞLAMIŞ MODERN SULAMA TESİSİNE KAVUŞTU
Kırsal kalkınmanın sağlanması noktasında çalışmalarını aralıksız sürdüren Manisa Büyükşehir Belediyesi, Köy Hizmetleri tarafından Akhisar´a bağlı Başlamış mahallesinde yapılan ve aradan geçen zamanın ardından ihtiyaca cevap veremeyen ve su kaybına neden olan sulama tesisini modern bir sulama sistemine çevirdi.
GENÇLİK BULUŞMALARINI SÜRÜYOR
GENÇLİK BULUŞMALARINI SÜRÜYOR
Akhisar Müftülüğü “Gençliğe Değer Projesi” kapsamında gençlik buluşmalarını sürdürüyor.
KGK: 10 OCAK´TA AŞI MÜJDESİ BEKLİYORUZ
KGK: 10 OCAK´TA AŞI MÜJDESİ BEKLİYORUZ
KÜRESEL Gazeteciler Konseyi (KGK) ´10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü´ nedeniyle yayınladığı kutlama mesajında, pandemi sürecinde riskli meslek grupları arasında yer alan gazetecilerin öncelikli aşılama programına dahil edilmesini istedi.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Manisa için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:36 08:19 13:23 15:50 18:09 19:38

                                                                          

Son Sayı
Önceki Sayılar
1875 İstanbul`un Galata Tüneli`nin açılışı
1942 Ankara`da ekmek vesikaya bağlandı
1942  Ankara`da Ekmek Vesikaya Bağlandı.
1991 (Irak) Körfez Savaşı başladı
1991  Körfez Savaşı`nın Başlangıcı.
1993  ABD, Irak Nükleer Tesislerine 45 Cruise Füzesi Atması.
1994  Risk Değerlendirme Kuruluşlarının Kredi Notunu Düşürmesiyle, Serbest Piyasada 9 Bin Lira Olan 1 ABD Doları Hızla Yükselişe Geçerek 17 Bin Lira`nın Üzerine Çıktı.