VALİ DENİZ PAMUK HASADINDA
Son 5 yılda pamuğa verilen prim desteğinin artmasıyla Akhisarlı üreticiler tekrar pamuk ekimine dönmeye başladı.
Tarih: 16.10.2019 08:41:45/ 1106okunma / 0yorum

Son 5 yılda pamuğa verilen prim desteğinin artmasıyla Akhisarlı üreticiler tekrar pamuk ekimine dönmeye başladı. Akhisar´ın Sazoba Mahallesinde Manisa Valisi Ahmet Deniz´in katılımıyla pamuk hasadı yapıldı. Vali Deniz, bölgede bulunan çırçır fabrikalarını ziyaret etti, üretici ve işçilerle pamuk hasadı üzerine konuşup dertlerini dinledi ve fabrika sahipleri tarafından düzenlenen kahvaltıya katıldı. Vali Deniz, geçici işçilerin konaklama tesisinin gezilmesinin ardından üreticinin gelir kaynağı olan tarlaya gidilip pamuk toplama makinasını kullanarak ilk pamuk hasadını gerçekleştirdi. Manisa Valisi Ahmet Deniz´in katılımı ile gerçekleşen hasada ayrıca Akhisar Kaymakamı Sabit Kaya, İl Tarım Müdürü Nihat Öztürk, İlçe Tarım Müdürü Ahmet Kılıç, Ziraat Odası Başkanı Ahmet Akbuğa, Çiftçi Malları Koruma Başkanı Vedat Öğütveren, ATSO Başkanı Mehmet Ulusoy, Akhisar Müftüsü Mahmut Sami Türkmenoğlu, Emniyet Müdürü Engin Pınar, Jandarma Komutanı Ali Galip Kocaman, Ak Tarım  pamuk fabrikası sahibi Hüseyin Ak ve Karabulut Çırçır sahibi Fatih Karabulut, fabrika çalışanları ve vatandaşlar katıldı. Pamuk hasadının makine ve bilimsel tekniklerle başlaması üzerine açıklama yapan Vali Ahmet Deniz, “Bugün çiftçilerimizle birlikte tarladaydık, pamuk hasatını başlattık, son 5 yıl içerisinde Manisa´mızda pamuk ekili alanlar 5 katına çıktı. 105.000 deşarj civarında pamuk ekildi. Özellikle hükümetimizin pamuk destek birimlerinin açılması dolayısıyla son 4-5 yıldır ciddi artış var. Makinalı tarıma geçiliyor, en önemli şeylerden bir tanesi de o. Çünkü dünyayla rekabet edebilmemiz için makinalı tarımı mutlaka her üründe kullanmış olmamız lazım. Burada makinalı ürünü görmek beni çok mutlu etti. Bereketli kazançlı bir yıl olmasını istiyoruz. Çiftçilerimizin yüzü gülsün çünkü onlar alın teriyle, emeğiyle çalışan insanlar. Bol bereketli kazançlı sezon diliyoruz. İşletmeleri de ve çeşitli fabrikaları da gezdik. Makinalı tarımında pamukta özellikle dünyayla rekabet edebilmek için tarımda mutlaka kullanmalıyız. Hayırlı bir sezon olmasını temenni ediyorum. ”dedi. Sözlerine ziyaret üzerine memnuniyetini dile getirerek devam eden Vali Deniz, “Ziyaretimizden çok memnun olduk çünkü biliyorsunuz ki arazilerimiz çok verimli. Manisa´mızın genelinde hem topraklarımız, hem de ovalarımız çok verimli. Gediz Ovasında ve Akhisar Ovasında zeytin, üzüm, domates, salatalık, biber aklınıza ne gelirse son yıllarda da geleneksel bizim ürünlerimizden de dediğimiz pamuğa da yoğun bir ilgi olması sevindiriyor. Çünkü pamuğumuzun yüzde ellisini ihracat ediyoruz. Otomobilden sonra en çok ihracat ettiğimiz tekstil aslında, tekstilin ham maddesi hükümetimizin son yıllarda verdiği primlerin de katkılarıyla son 5 yılda ekilen arazilerle 7 katına çıktı. Biz vatandaşlarımızın pamuk ekimine devam etmesini istiyoruz. Bereketli bir sezon olmasını diliyoruz, bol kazançlı bir yıl olur inşallah.” dedi.
ÜRETİCİLER PAMUK ÜRETİMİNE YÖNELİK KONUŞTU
Sazoba Mahallesi pamuk üreticilerinden Veli Avcı,  “Sayın Valime ve Kaymakamıma teşekkür ediyorum. Bizleri geldi yerinde inceledi.Pamuk hasatı yapıyoruz biz, bu sene ürünlerimiz çok güzel. Hasada başladık hayırlısıyla devam ediyoruz. ”dedi. Sözlerine rekolte üzerine konuşarak devam etti. “Rekolte güzel,  550-600 kilo arasında verim var. Pamukta hasat devam ediyor. ”dedi. Sazoba mahallesinden Tuğrul Subacı adında başka bir üretici de, “Pamuk hasadına başladık hayırlısıyla, bu yıl verimli bir yıl, pamuklarımız güzel, fiyatlarımızda normal seviyelere geliyor, inşallah bol bereketli bir yıl diliyoruz hayırlısıyla.”dedi. Sözlerine daha önce mısır ürettiği şimdilerde pamuk üretimine yeniden geçtiğini söylerek devam eden Subacı, “Daha önce mısır üretiyorduk, pamuk zor ama zevkli bir işçilik üretim açısından, uğraş veren, özen isteyen bir işçilik ama güzel verimli çiftçiyi tatmin eden mahsul. Zaten eski bir pamukçuyuz biz daha sonra mısıra döndük tekrar özümüze dönerek pamuk ekmeye başladık. Son beş yıldır ciddi anlamda üreticiyi memnun etmeye başladık 90´lı yıllara geri dönüyoruz. ”dediler.

 

Kaynak: HABER MERKEZİ

Anahtar Kelimeler: VALİ DENİZ PAMUK HASADINDA
‘TABLETİ BIRAK OYUNUNA BAK´ ŞENLİĞİ DÜZENLENDİ
‘TABLETİ BIRAK OYUNUNA BAK´ ŞENLİĞİ DÜZENLENDİ
Akhisar Ülkü Ocakları okulların yarıyıl tatiline girmesi nedeniyle çocuklara tiyatro şenliği düzenledi.
KENT KONSEYİNDEN ZİYARET
KENT KONSEYİNDEN ZİYARET
Akhisar Kent Konseyi Başkanı Muhammed Mustafa Özdemir ve Yönetiminden İzmir Orman Bölge Müdürü Zafer Derince´ye ziyaret etti.
ATSO´DAN GAZETECİLER GÜNÜ KUTLAMASI
ATSO´DAN GAZETECİLER GÜNÜ KUTLAMASI
Akhisar Ticaret ve Sanayi Odası “10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü”nü Egea Cafe ve Restoranda yerel ve ulusal basın mensuplarına verdiği akşam yemeği ile kutladı.
AKHİSARGÜCÜ´NDEN GAZETECİLER GÜNÜ ZİYARETİ
AKHİSARGÜCÜ´NDEN GAZETECİLER GÜNÜ ZİYARETİ
Akhisargücü Sk´dan gazetemizi “10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü” ziyareti.
GENÇLER ´DART´LARI İL BİRİNCİLİĞİ İÇİN ATTI
GENÇLER ´DART´LARI İL BİRİNCİLİĞİ İÇİN ATTI
Manisa Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü tarafından düzenlenen 2019-2020 sezonu Okullar Arası Gençler Dart İl Birinciliği müsabakaları tamamlandı.
BAŞKAN DUTLULU´DAN, YOL SORUNU İÇİN KALICI ÇÖZÜM
BAŞKAN DUTLULU´DAN, YOL SORUNU İÇİN KALICI ÇÖZÜM
Akhisar Belediyesi 2020 yılının ilk olağan meclis toplantısı Belediye Başkanı Besim Dutlulu başkanlığında yaptı.
 AKHİSAR´DA HACER AKYÜZ VE ORYANTİRİNG RÜZGARI ESTİ
AKHİSAR´DA HACER AKYÜZ VE ORYANTİRİNG RÜZGARI ESTİ
Federasyon Başkanı Hacer Akyüz ile Asbaşkanı Atilla Güler 10-12 Nisan 2020 tarihlerinde gerçekleştirilecek olan Türkiye Oryantiring Şampiyonası için Manisa ve Akhisar´a ziyarette bulundular.
POTADA B GENÇLERDE ŞAMPİYONLAR BELLİ OLDU
POTADA B GENÇLERDE ŞAMPİYONLAR BELLİ OLDU
Spor Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından yürütülen 2019-2020 Eğitim Öğretim Yılı Okul Sporları Genç Erkekler Basketbol B Grubu müsabakaları tamamlandı. Manisa Gençlik ve Spor İl Müdürlüğünce Muradiye Spor Salonu´nda gerçekleştirilen müsabakalara kızlarda 8 okuldan 80, erkeklerde 16 okuldan 160 sporcu mücadele etti.
60 YILLIK BELEDİYE ESKİ HİZMET BİNASI YIKILARAK MODERN YÜZÜNE KAVUŞACAK
60 YILLIK BELEDİYE ESKİ HİZMET BİNASI YIKILARAK MODERN YÜZÜNE KAVUŞACAK
Akhisar Belediyesi tarafından 1959 yılında yaptırılan ve 10 yıldır atıl duran 60 yaşındaki eski belediye hizmet binası, dayanıksız olduğu için yeniden yapılıyor.
AYAKKABI BOYACILARINA LOSTRA KONFORU!
AYAKKABI BOYACILARINA LOSTRA KONFORU!
Akhisar şehir merkezindeki ayakkabı boyacılarının yıllardır beklediği kapalı lostra salonu belediye tarafından yapılıyor.
AKHİSAR OSB AK PARTİ İL BAŞKANI HIZLI´YI  ZİYARET ETTİ
AKHİSAR OSB AK PARTİ İL BAŞKANI HIZLI´YI ZİYARET ETTİ
Akhisar Organize Sanayi Bölgesi yönetim kurulu AK Parti Manisa İl Başkanı Salih Hızlı´yı ziyaret etti. Akhisar Organize Sanayi Bölgesi yönetim kurulu Manisa Ak Parti İl Başkanlığına atanan eski Akhisar Belediye Başkanı Salih Hızlı´yı ziyaret ederk hayırlı olsun diledileri
KIBRIS GAZİLERİ UNUTULMADI
KIBRIS GAZİLERİ UNUTULMADI
Akhisar kaymakamlığı tarafından Kıbrıs Muharebesi Gazilerine, Milli Mücadele Madalyası takdim ve Beratı Tecih Töreni yapıldı.
AKHİSARGÜCÜ 0-3 MANİSA BBSK
AKHİSARGÜCÜ 0-3 MANİSA BBSK
Küçük Kızlar Voleybol Ligi´nde mücadele eden takımımız, deplasmanda karşılaştığı Akhisargücü takımını 3-0´lık net bir skorla mağlup ederek, grubunda 2´de 2 yaptı.
ASDER´İN DÜZENLEDİĞİ ÖĞRETMENLER GÜNÜ GECESİ
ASDER´İN DÜZENLEDİĞİ ÖĞRETMENLER GÜNÜ GECESİ
Akhisar Sanat Dostları Derneği´nin organize ettiği Can Demirkıran ve ekibinin sahne aldığı konser Akhisarlılara unutulmaz anlar yaşattı.
GENCİ YAŞLISI SABAH NAMAZINDA BULUŞTU
GENCİ YAŞLISI SABAH NAMAZINDA BULUŞTU
Akhisar´da yıllardır devam eden ve gelenek haline gelen Cumartesi sabah namazı buluşması bu hafta Aksa camiinde gerçekleştirildi.
MUSİBETLER KARŞISINDA MÜMİNİN TAVRI
MUSİBETLER KARŞISINDA MÜMİNİN TAVRI
Muhterem Müslümanlar! Peygamber Efendimiz (s.a.s) bir gün, çocuğunun kabri başında feryat eden bir kadına rastladı.
AKHİSARDA SUÇ ÖRGÜTÜ ÇÖKERTİLDİ
AKHİSARDA SUÇ ÖRGÜTÜ ÇÖKERTİLDİ
Manisa İli Akhisar İlçesinde Jandarmanın uzun süreli yaptığı çalışmalar sonucunda "Çıkar Amaçlı Suç Örgütü” çökertildi.
Cuma Hutbesi ; PEYGAMBERİMİZ VE AİLE
Cuma Hutbesi ; PEYGAMBERİMİZ VE AİLE
Muhterem Müslümanlar! Sevgili Peygamberimize (s.a.s), Hira´da ilk vahiy gelmiş, Kur´an-ı Kerim nazil olmaya başlamıştı. İlahî buyruğun ağırlığıyla yüreği titreyerek evine dönmüş, can yoldaşı Hz. Hatice validemize “Beni örtün” demişti. Eşine, sırdaşına sığınmış, ondan destek almıştı.
AKHİSARSPOR ALTAY HAZIRLIKLARI BAŞLADI
AKHİSARSPOR ALTAY HAZIRLIKLARI BAŞLADI
TFF 1. Ligde Akhisarspor ligin 12. Haftası 24.Kasım 2019 günü saat- 19:00 da Altay´ı konuk edecek.
ZEHRA MUHİTTİN KAVAKLI ANAOKULUNDA LÖSEV FARKINDALIĞI
ZEHRA MUHİTTİN KAVAKLI ANAOKULUNDA LÖSEV FARKINDALIĞI
Zehra Muhittin Kavaklı Anaokulu “Maskemi Takarım Farkındalık Yaratırım” kampanyasına destek verdi.
AKHİSAR´DA MEVLİD KANDİLİNDE CAMİLER DOLDU TAŞTI
AKHİSAR´DA MEVLİD KANDİLİNDE CAMİLER DOLDU TAŞTI
Akhisar´da Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed`in (sav) dünyaya geldiği gün olan Mevlid Kandili nedeni ile camilerde kandil programı düzenlendi.
LOKANTACILAR ODASINDAN LOKMA HAYRI
LOKANTACILAR ODASINDAN LOKMA HAYRI
Akhisar Lokantacı, köfteci ve tatlıcılar esnaf odası Gazi Mustafa Kemal Atatürk´ün ölümünün 81´nci yılı nedeni ile lokma hayrı düzenlendi.
BAKIRLIOĞLU´NDAN AYDEMİR´E DAVET
BAKIRLIOĞLU´NDAN AYDEMİR´E DAVET
“Yoksulluğu Görmek İstiyorsa Akhisar´ın Köylerine Beraber Gidelim”
MUHİTTİN KAVAKLI ANAOKULUNDA KIZILAY HAFTASI
MUHİTTİN KAVAKLI ANAOKULUNDA KIZILAY HAFTASI
Zehra Muhittin Kavaklı anaokulunda 29 Ekim-4 Kasım Kızılay haftası sebebiyle farkındalık etkinliği gerçekleştirildi.
HIZ KESMEDEN PROJELERE DEVAM
HIZ KESMEDEN PROJELERE DEVAM
Yenilikçi Projelerin Adresi Manisa Sosyal Bilimler Lisesi hız kesmeden projelerine devam ediyor.
HALK EĞİTİMİ MERKEZİ  HALKIN SESİ MUHTARLARI BİLGİLENDİRDİ
HALK EĞİTİMİ MERKEZİ HALKIN SESİ MUHTARLARI BİLGİLENDİRDİ
Akhisar Halk Eğitimi Merkezi Akhisar Halk Eğitimi Merkezi Toplantı Salonunda Akhisar Mahalleleri Muhtarlarını Halk Eğitimi faaliyetleri hakkında bilgilendirme toplantısı gerçekleştirildi.
THYATEİRA BANDIRMA´DAN ELİ BOŞ DÖNDÜ
THYATEİRA BANDIRMA´DAN ELİ BOŞ DÖNDÜ
Thyateira Akhisar Master, Güney Marmara vetatanlar liginin 2. Haftasında deplasmanda karşılaştığı şampiyonluğun en güçlü adayı Bandırma Masterlere 4-0 mağlup oldu.
DEREN, TÜRKİYE KUAFÖRLER MİLLİ TAKIMINI ÇALIŞTIRDI
DEREN, TÜRKİYE KUAFÖRLER MİLLİ TAKIMINI ÇALIŞTIRDI
Akhisarlı Ödüllü berber Ferdi DEREN hocalık yaptığı Türkiye Kuaförler Milli Takımını yarışmalara hazır etti ve son olarak bir araya geldiler.
DUTLULU´DAN FABRİKA İŞÇİLERİNİ SEVİNDİREN PROJE
DUTLULU´DAN FABRİKA İŞÇİLERİNİ SEVİNDİREN PROJE
Akhisar Belediyesi, sabahın erken saatlerinde otobüs duraklarında servis bekleyen fabrika işçilerini soğuktan ve sıcaktan korumak için planlanan Kapalı İşçi Toplanma Merkezleri´nin ilkini hayata geçirdi.
DOĞUŞ İŞÇİLERİNİN DİRENİŞİNE DESTEK
DOĞUŞ İŞÇİLERİNİN DİRENİŞİNE DESTEK
Özel Doğuş Hastanesi çalışanları son dönemde kurumlarına yönelik haciz işlemi uygulanmasına karşı olduklarını yaptıkları basın açıklamasıyla dile getirirken vatandaşlardan destek gördü.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Manisa için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:36 08:19 13:23 15:50 18:09 19:38
sariahmetpasa250X250 " target="_self" title="">

                                                                          

Son Sayı
Önceki Sayılar
630  Peygamberimizin Mekke`yi Zaptı.
1639 Sultan Birinci Mustafa Han`ın vefatı
1895 Dar`ul-aceze`nin kuruluşu
1895  Darülaceze`nin Kuruluşu.
1921  İlk Teşkilatı Esasiye Kanunu`nun(ANAYASA)Türkiye Büyük Millet Meclisi`nce Kabul Edilmesi.
1993  Bill Clinton, ABD Başkanlık Görevini Resmen Devraldı.