VALİ DENİZ PAMUK HASADINDA
Son 5 yılda pamuğa verilen prim desteğinin artmasıyla Akhisarlı üreticiler tekrar pamuk ekimine dönmeye başladı.
Tarih: 16.10.2019 08:41:45/ 1134okunma / 0yorum

Son 5 yılda pamuğa verilen prim desteğinin artmasıyla Akhisarlı üreticiler tekrar pamuk ekimine dönmeye başladı. Akhisar´ın Sazoba Mahallesinde Manisa Valisi Ahmet Deniz´in katılımıyla pamuk hasadı yapıldı. Vali Deniz, bölgede bulunan çırçır fabrikalarını ziyaret etti, üretici ve işçilerle pamuk hasadı üzerine konuşup dertlerini dinledi ve fabrika sahipleri tarafından düzenlenen kahvaltıya katıldı. Vali Deniz, geçici işçilerin konaklama tesisinin gezilmesinin ardından üreticinin gelir kaynağı olan tarlaya gidilip pamuk toplama makinasını kullanarak ilk pamuk hasadını gerçekleştirdi. Manisa Valisi Ahmet Deniz´in katılımı ile gerçekleşen hasada ayrıca Akhisar Kaymakamı Sabit Kaya, İl Tarım Müdürü Nihat Öztürk, İlçe Tarım Müdürü Ahmet Kılıç, Ziraat Odası Başkanı Ahmet Akbuğa, Çiftçi Malları Koruma Başkanı Vedat Öğütveren, ATSO Başkanı Mehmet Ulusoy, Akhisar Müftüsü Mahmut Sami Türkmenoğlu, Emniyet Müdürü Engin Pınar, Jandarma Komutanı Ali Galip Kocaman, Ak Tarım  pamuk fabrikası sahibi Hüseyin Ak ve Karabulut Çırçır sahibi Fatih Karabulut, fabrika çalışanları ve vatandaşlar katıldı. Pamuk hasadının makine ve bilimsel tekniklerle başlaması üzerine açıklama yapan Vali Ahmet Deniz, “Bugün çiftçilerimizle birlikte tarladaydık, pamuk hasatını başlattık, son 5 yıl içerisinde Manisa´mızda pamuk ekili alanlar 5 katına çıktı. 105.000 deşarj civarında pamuk ekildi. Özellikle hükümetimizin pamuk destek birimlerinin açılması dolayısıyla son 4-5 yıldır ciddi artış var. Makinalı tarıma geçiliyor, en önemli şeylerden bir tanesi de o. Çünkü dünyayla rekabet edebilmemiz için makinalı tarımı mutlaka her üründe kullanmış olmamız lazım. Burada makinalı ürünü görmek beni çok mutlu etti. Bereketli kazançlı bir yıl olmasını istiyoruz. Çiftçilerimizin yüzü gülsün çünkü onlar alın teriyle, emeğiyle çalışan insanlar. Bol bereketli kazançlı sezon diliyoruz. İşletmeleri de ve çeşitli fabrikaları da gezdik. Makinalı tarımında pamukta özellikle dünyayla rekabet edebilmek için tarımda mutlaka kullanmalıyız. Hayırlı bir sezon olmasını temenni ediyorum. ”dedi. Sözlerine ziyaret üzerine memnuniyetini dile getirerek devam eden Vali Deniz, “Ziyaretimizden çok memnun olduk çünkü biliyorsunuz ki arazilerimiz çok verimli. Manisa´mızın genelinde hem topraklarımız, hem de ovalarımız çok verimli. Gediz Ovasında ve Akhisar Ovasında zeytin, üzüm, domates, salatalık, biber aklınıza ne gelirse son yıllarda da geleneksel bizim ürünlerimizden de dediğimiz pamuğa da yoğun bir ilgi olması sevindiriyor. Çünkü pamuğumuzun yüzde ellisini ihracat ediyoruz. Otomobilden sonra en çok ihracat ettiğimiz tekstil aslında, tekstilin ham maddesi hükümetimizin son yıllarda verdiği primlerin de katkılarıyla son 5 yılda ekilen arazilerle 7 katına çıktı. Biz vatandaşlarımızın pamuk ekimine devam etmesini istiyoruz. Bereketli bir sezon olmasını diliyoruz, bol kazançlı bir yıl olur inşallah.” dedi.
ÜRETİCİLER PAMUK ÜRETİMİNE YÖNELİK KONUŞTU
Sazoba Mahallesi pamuk üreticilerinden Veli Avcı,  “Sayın Valime ve Kaymakamıma teşekkür ediyorum. Bizleri geldi yerinde inceledi.Pamuk hasatı yapıyoruz biz, bu sene ürünlerimiz çok güzel. Hasada başladık hayırlısıyla devam ediyoruz. ”dedi. Sözlerine rekolte üzerine konuşarak devam etti. “Rekolte güzel,  550-600 kilo arasında verim var. Pamukta hasat devam ediyor. ”dedi. Sazoba mahallesinden Tuğrul Subacı adında başka bir üretici de, “Pamuk hasadına başladık hayırlısıyla, bu yıl verimli bir yıl, pamuklarımız güzel, fiyatlarımızda normal seviyelere geliyor, inşallah bol bereketli bir yıl diliyoruz hayırlısıyla.”dedi. Sözlerine daha önce mısır ürettiği şimdilerde pamuk üretimine yeniden geçtiğini söylerek devam eden Subacı, “Daha önce mısır üretiyorduk, pamuk zor ama zevkli bir işçilik üretim açısından, uğraş veren, özen isteyen bir işçilik ama güzel verimli çiftçiyi tatmin eden mahsul. Zaten eski bir pamukçuyuz biz daha sonra mısıra döndük tekrar özümüze dönerek pamuk ekmeye başladık. Son beş yıldır ciddi anlamda üreticiyi memnun etmeye başladık 90´lı yıllara geri dönüyoruz. ”dediler.

 

Kaynak: HABER MERKEZİ

Anahtar Kelimeler: VALİ DENİZ PAMUK HASADINDA
PAZAR KURULDU AMA MÜŞTERİ YOK
PAZAR KURULDU AMA MÜŞTERİ YOK
Koronavirüs salgınının yayılmasını engellemek adına semt pazarı 2 gün açık olarak hizmet veriyor.
AKHİSAR HALKININ YARDIMLARI BELEDİYE TARAFINDAN DAĞITILIYOR
AKHİSAR HALKININ YARDIMLARI BELEDİYE TARAFINDAN DAĞITILIYOR
Akhisar Belediyesi, koronavirüs salgını sebebiyle gelirlerini kaybeden işçi ve esnaflar ile muhtaç ve ihtiyaç sahibi vatandaşlar için gıda yardım paketlerinin dağıtımına başladı.
SOKAĞA ÇIKMA YASAĞINA UYMAYAN 20 YAŞ ALTI 8 KİŞİYE CEZA
SOKAĞA ÇIKMA YASAĞINA UYMAYAN 20 YAŞ ALTI 8 KİŞİYE CEZA
01.01.2000 tarihinden sonra doğanların sokağa çıkmasının yasaklanmasının ardından kolluk kuvvetleri tarafından yapılan kontrollerde, yasağa uymadığı tespit edilen 20 yaş altı 8 kişinin her birine 5326 Sayılı Kabahatler Kanununun 32 inci maddesi gereğince 3.150 TL cezai işlem uygulandı.
Cezayir´den Gelen 299 Vatandaşımız, Yunus Emre Yurduna Yerleştirildi
Cezayir´den Gelen 299 Vatandaşımız, Yunus Emre Yurduna Yerleştirildi
Cezayir´den Gelen 299 Vatandaşımız, Yunus Emre Yurduna Yerleştirildi
TAHİR ÜN CADDESİ ARAÇ TRAFİĞİNE KAPATILIYOR
TAHİR ÜN CADDESİ ARAÇ TRAFİĞİNE KAPATILIYOR
Dünyayı etkisi altına alan koronavirüsü sebebiyle önlemler alınmaya devam ediyor.
AKHİSARSPOR EVİNDE ÇALIŞIYOR
AKHİSARSPOR EVİNDE ÇALIŞIYOR
Akhisarspor, teknik ekibin verdiği bireysel çalışma programlarını evlerinde sürdürüyor.
CANSUYU DERNEĞİ MANİSA´DA RAMAZAN ÇALIŞMALARINA BAŞLADI
CANSUYU DERNEĞİ MANİSA´DA RAMAZAN ÇALIŞMALARINA BAŞLADI
Hayırseverler ile yardıma muhtaçlar arasında köprü vazifesi gördüklerini söyleyen Cansuyu Manisa Temsilcisi Fatih Akova her yıl olduğu gibi bu yılda Ramazan Ayı boyunca başta Türkiye olmak üzere birçok mazlum coğrafyada muhtaca ulaşma gayretinde olacaklarını belirtti.
KARABULUT ŞİRKETLER GRUBUNDAN AÇIKLAMA
KARABULUT ŞİRKETLER GRUBUNDAN AÇIKLAMA
Coronovirüs salgını nedeniyle Karabulut otopark çalışan personel saatlerinde değişiklikler yapıldı. Karabulut şirketler gurubundan yapılan yazılı açıklamada şöyle denildi.
VALİLİKTEN  KORONAVİRÜS  İÇİN YENİ ÖNLEM
VALİLİKTEN KORONAVİRÜS İÇİN YENİ ÖNLEM
Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de vaka sayısında artışlar yaşanan Koronavirüs (Covid-19) virüsünün en temel özelliği, fiziksel temas, hava yolu vb. yollarla çok hızlı bulaşması ve enfekte insan sayısının çok hızlı artmasıdır. Bu salgının yayılmasının engellenmesinin en etkili yolu ise sosyal hareketliliği ve insanlar arası teması azaltarak sosyal izolasyonu sağlamaktır
VURAL “SİZDEN RİCAM EVDE KALIN”
VURAL “SİZDEN RİCAM EVDE KALIN”
Akhisarspor Teknik Direktörü Yılmaz Vural, Çin´in Vuhan kentinde ortaya çıkan kısa sürede dünyayı etkisi altına alan koronavirüs(Covid-19) sebebiyle tüm spor müsabakalarının ertelenmesi üzerine röportaj verdi.
ALTAY HAZIRLIKLARI DEVAM EDİYOR
ALTAY HAZIRLIKLARI DEVAM EDİYOR
TFF 1. Lig 29. hafta mücadelesinde Akhisarspor, Altay´a konuk olacak.
AKHİSAR´DA TÜM ETKİNLİKLERİ İPTAL
AKHİSAR´DA TÜM ETKİNLİKLERİ İPTAL
Akhisar Belediyesi, Çin´in Vuhan kentinde ortaya çıkan kısa süre içerisinde tüm dünyaya yayılım gösteren Koronavirüs sebebiyle vatandaşların yoğun olarak kullandığı alanlarda detaylı temizlik çalışmalarını artırdı ve yapılacak tüm etkinliklerin iptal edildiğini duyurdu.
HEPGÜL AYSEL AKHİSAR´DA SAHNELENDİ
HEPGÜL AYSEL AKHİSAR´DA SAHNELENDİ
Akhisar Belediyesi tarafından düzenlenen Tiyatro Balans tek perdelik “Hepgül Aysel” adlı oyun Akhisar Bülent Cigeroğlu Kültür Salonu´nda seyircileri ile buluştu.
MASKİ ATATÜRK MAHALLESİNİN KANALİZASYON SORUNUNU ÇÖZDÜ
MASKİ ATATÜRK MAHALLESİNİN KANALİZASYON SORUNUNU ÇÖZDÜ
MASKİ Genel Müdürlüğü, Akhisar ilçesine bağlı Atatürk Mahallesi´nde imara yeni açılan haneler için kanalizasyon hattı döşeme çalışması gerçekleştirdi.
ZEYTİNLİOVA´DA 1 KM´LİK DERE TEMİZLİĞİ TAMAMLANDI
ZEYTİNLİOVA´DA 1 KM´LİK DERE TEMİZLİĞİ TAMAMLANDI
MASKİ Genel Müdürlüğü, Akhisar´ın Zeytinliova Mahallesi´nde bir kilometre uzunluğunda dere temizlik çalışması yaparak, bölgedeki ev ve arazileri taşkın riskine karşı korumak amacıyla önlem aldı.
AKHİSAR´IN İLK SPOTÇUSU
AKHİSAR´IN İLK SPOTÇUSU
Akhisar´da vatandaşın uğrak noktalarından biri de spot ve ikinci el eşya alım satım dükkânları oluyor.
DERELER ÇÖPTEN ARINDIRILIYOR, TEMİZ BİR GÖRÜNÜME KAVUŞUYOR
DERELER ÇÖPTEN ARINDIRILIYOR, TEMİZ BİR GÖRÜNÜME KAVUŞUYOR
MASKİ Genel Müdürlüğü, Akhisar ilçesine bağlı Işıkköy Mahallesinde dere temizlik çalışması gerçekleştirdi.
ULUCAMİ  MAHALLESİ ŞEHİTLER İÇİN MEVLİT OKUTTU
ULUCAMİ MAHALLESİ ŞEHİTLER İÇİN MEVLİT OKUTTU
Akhisar Ulucami mahallesi muhtarının organizasyonunda şehitleriiçin mevlit okutulup lokma hayrı düzenlendi.
DEPREM ÇALIŞMALARI, VALİ DENİZ BAŞKANLIĞINDA GÖRÜŞÜLDÜ
DEPREM ÇALIŞMALARI, VALİ DENİZ BAŞKANLIĞINDA GÖRÜŞÜLDÜ
Akhisar ve Kırkağaç´ta meydana gelen depremler sonrası yapılan çalışmalarla ilgili son durum, Vali Ahmet Deniz başkanlığında düzenlenen toplantıda değerlendirildi.
AKHİSAR BELEDİYESİ´NDEN ŞEHİTLİĞE ÇEVRE DÜZENLEMESİ
AKHİSAR BELEDİYESİ´NDEN ŞEHİTLİĞE ÇEVRE DÜZENLEMESİ
Akhisar Şehitliği´nin bakım ve çevre düzenlemesi Akhisar Belediyesi tarafından yapıldı.
TOPLUM RUH SAĞLIĞI MERKEZİ ATSO´YU ZİYARET ETTİ
TOPLUM RUH SAĞLIĞI MERKEZİ ATSO´YU ZİYARET ETTİ
Akhisar Mustafa Kirazoğlu Devlet Hastanesi Ek Birimi niteliğindeki Toplum Ruh Sağlığı Merkezi, Akhisar Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) ´na teşekkür ziyaretinde bulundu.
AKHİSARSPOR´DAN OSMANLISPOR HAZIRLIĞI
AKHİSARSPOR´DAN OSMANLISPOR HAZIRLIĞI
Akhisarspor, Osmanlıspor maçı hazırlıklarını sürdürdü. TFF 1.Lig´de mücadele eden Akhisarspor 8 Mart Pazar günü saat 16.30´da evinde ağırlayacağı Osmanlıspor maçı hazırlıklarını Yılmaz Atabarut Tesislerinde yaptığı antrenmanla devam etti.
TOLUNAY KARDEŞİMİZE UMUT OLUYORUZ
TOLUNAY KARDEŞİMİZE UMUT OLUYORUZ
Aplastik Anemi´ tedavisi gören Akhisarlı kardeşimiz Tolunay Akalın´ a hep birlikte yardım elimizi uzatıyoruz. Vereceğin kan ile Tolunay´ ın ve daha nice Tolunayların umudu sen olabilirsin...
Üç aylar başladı. Recep ayının birinci günü ve üç ayların başlangıcı 25 Şubat 2020 Salı günü başlıyor.
Üç aylar başladı. Recep ayının birinci günü ve üç ayların başlangıcı 25 Şubat 2020 Salı günü başlıyor.
25 Şubat 2020 Salı günü Recep ayının birinci günü ve Üç Ayların başlangıcıdır.
GENÇ-DER´DEN İLK ETKİNLİK
GENÇ-DER´DEN İLK ETKİNLİK
Alevi Kültür Derneği Akhisar Şubesi ve kurulma aşamasındaki Akhisar Gençlik Derneği(Genç-Der) katkılarıyla düzenlenen Ankara Birlik Tiyatrosu´nun hazırladığı Mahzuni Şerif müzikal oyunu sergilendi.
DEPREM BÖLGESİNDE ESNAF VE ÇİFTÇİNİN BORCU ERTELENSİN
DEPREM BÖLGESİNDE ESNAF VE ÇİFTÇİNİN BORCU ERTELENSİN
22 Ocak 2020 tarihinde Akhisar´da 5,6 büyüklüğünde depremi yaşadık.
HOBİDEN SATIŞA
HOBİDEN SATIŞA
Akhisar´dan Manisa istikametine giderken Kapaklı Mahallesi girişinde akaryakıt istasyonunda market çalıştıran Suphi Yazıcı boş vakitlerinde hobi olarak başladığı ağaçtan maket ürünlerini satmaya başladı.
KENT KONSEYİ VE MUHTARLARDAN ELAZIĞ´A YARDIM
KENT KONSEYİ VE MUHTARLARDAN ELAZIĞ´A YARDIM
Akhisar´dan Elazığ için Kent Konseyi ve Muhtarlar zeytin, zeytinyağı toplamaya başladı.
ASAYİŞ VE TRAFİKTEN UYGULAMA
ASAYİŞ VE TRAFİKTEN UYGULAMA
Akhisar İlçe Emniyet Müdürlüğü´ne bağlı Trafik ve Asayi polis ekiplerince gece ilçe genelinde huzur uygulaması yaptı.
İLÇE TARIMDAN BAĞ ÜRETİCİLERİNE TEKNİK DESTEK
İLÇE TARIMDAN BAĞ ÜRETİCİLERİNE TEKNİK DESTEK
İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü, olarak bağlarda, budama kontrollerine devam edildiği şu dönemde, budamanın amacı ile budamanın asma üzerindeki etkilerini ve sıklıkla rastlanan Ölükol Hastalığını anlattı.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Manisa için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:36 08:19 13:23 15:50 18:09 19:38
sariahmetpasa250X250 " target="_self" title="">

                                                                          

Son Sayı
Önceki Sayılar
1588 Mimar Sinan`ın vefatı.
1770 Mora Zaferi
1877 Namık Kemal`in Magosa sürgününün başlaması.