VURAL “SİZDEN RİCAM EVDE KALIN”
Akhisarspor Teknik Direktörü Yılmaz Vural, Çin´in Vuhan kentinde ortaya çıkan kısa sürede dünyayı etkisi altına alan koronavirüs(Covid-19) sebebiyle tüm spor müsabakalarının ertelenmesi üzerine röportaj verdi.
Tarih: 23.3.2020 16:52:40/ 1270okunma / 0yorum

Akhisarspor Teknik Direktörü Yılmaz Vural, Çin´in Vuhan kentinde ortaya çıkan kısa sürede dünyayı etkisi altına alan koronavirüs(Covid-19) sebebiyle tüm spor müsabakalarının ertelenmesi üzerine  röportaj verdi.  Aranın nasıl değerlendirileceği, karşılaşmalar başladığında izlenecek yollar üzerine yaptığı konuşmaya “İnsanlığa, tüm dünyaya geçmiş olsun, Sağlık Bakanlığımızın verdiği kurallara uyalım ve Lütfen ‘Evde Kal´alım.” diyerek başlayan Deneyimli Teknik Adam Yılmaz Vural “Konuşulanlar ister istemez insanları karamsarlığa itiyor. Kafalarda bir sürü senaryolar üretiliyor. Şöyle oldu, böyle oldu gibi. İlk etapta insanlık bu sıkıntılı durumdan kurtulmalı. Herkes üzerine düşeni yapmalıdır. Televizyonlarda, gazetelerde görüyoruz, halkın bu konuyu fazla ciddiye almadığı, sokakların hayli kabalık olduğu bir dönem. Kabadayılığa gelmeyecek, dikkatli olunması gereken bir iş. Sağlık Bakanlığı´mızın yaptığı uyarılara halkımızın uymasını bende rica ediyorum.  “Evde Kal” sloganı doğru bir slogandır. Mecbur olmadıkça evden çıkmamanızı rica ediyorum. Tabi ki insanı psikolojik olarak biraz daraltıyor olabilir ama başa gelen çekilir.

 

HAKİKATEN GÜZEL BİR İVME YAKALAMIŞTIK

Akhisarspor´a gelince bizde hakikaten güzel bir ivme yakalamıştık. Son 5 maçın 4´ünü kazanıp birinde berabere kaldığımız bir dönemdeydik. Hem de taktiksel anlamda tam olarak yukarılardaydık. Seyircimiz ile tamamen barıştığımız bir noktada Erzurumspor karşılaşmasında seyircisiz oynamak durumunda kaldık ve bu beraberlikte onun gerçekten etkisi oldu. Taraftarımız yanımızda olsaydı biz o karşılaşmayı da galibiyetle taçlandırırdık, diye düşünüyorum. Şunu gördük ki; futbol seyircisiz olmaz, bu işin sahibi seyirciler. Takımın maddi, manevi desteğini seyirciler karşılıyor. Karşılaşmanın ardından futbolcularımızla da konuştuk. Seyircisiz futbolun ne kadar zor olduğuna beraber kanaat getirdik. Bir kez daha öğrenmiş olduk. Bu iş seyirciyle yapılır, onun için takım olarak, yöneticiler olarak seyirciyi ön planda tutmalıyız diye bir öğreti oldu bizim adımıza.

ARAŞTIRMALAR YAPTIK

Tabiki bir ara meselesi var. Antrenörler kendi aralarında mesajlaşıp birbirlerini arıyorlar. Beni de bir kaçı aradı. Bizim düşüncemiz bu yönde gibi sohbetler ettik ama öğrendiklerimiz her zaman sürekli olarak değişiyor.  Bizde bunlar üzerine araştırmalar yaptık. Gördük ki oyuncuların kondisyonu verilen aralarda düşme eğilimi gerçekleştiriyor. Arayı uzun tutarsanız; örneğin esneklik denen kavram sürekli kayboluyor. Devamlılık kavramı bize gösteriyor ki futbolcuların 10, 12 günlük ara vermesi normal insan şartlarına döneceğini gösteriyor. Yani 4-5 gün aradan sonra kademe kademe düşüşe geçiliyor. Kuvvet denen kavramında bir hafta sonra yavaş yavaş eksildiği dolayısıyla futbol gibi fiziki dayanıklılık gerektiren bir oyun, koşma, dayanıklılık gerektiren bir oyun olduğunu da ele alırsak düşmemesi gerektiğini bize gösteriyor. Bir maç süresince, koşuyorsunuz, yürüyorsunuz, depar atıyorsunuz, oyun kuruyorsunuz, top sizdeyken farklı oyunlar sergiliyorsunuz. Bunları uygulayabilmek güç isteyen bir şey ve bunları yitirmeye başlıyorsunuz.

İNSANLAR BİRAZ TEPKİSEL YAKLAŞIYOR

 İnsanlar biraz tepkisel yaklaşıyor, okullar tatilken devlet daireleri izin kullanıyor ama biz normal insan sınıfında değiliz. Bizde bu kadar süre zarfında bir şey yapmazsanız iş başa dönüyor. 2 aylık bir süre zarfı bunları tekrar kazanmamız gerekiyor.

AKHİSAR FARKLI BİR YER

Bu yüzden tabi ki yaptığımız iş riskli, neticede oyuncular dışarı gidiyorlar, geliyorlar. Birbirleriyle temas ediyorlar. Ama çok şükür Akhisar farklı bir yer. Bu güne kadar henüz burada hiç vaka olmadı. Bizim şehrimiz Manisa ve orada da bir vaka olduğunu duymadık. Biraz daha korunaklı, bu konuda sıkıntının daha az yaşandığı bir bölge. Biraz ona güveniyoruz. Biraz oyuncuların kendilerini koruduğuna güveniyoruz. Kulübümüz her gün dezenfekte ediliyor. Bu konuda her gün ummalı çalışma oluyor. Bizde oyuncularımıza bunlara dayanarak daha kısa izin süresi verdik. Biliyorsunuz Milli maçlar dolayısıyla bir ara verilecekti zaten.  Nasipse yarın saat 14.00´te kulüpte toplanıp saat 16.00´da antrenmana başlayıp tekrar Altay maçı hazırlıklarını sürdüreceğiz. Altay maçı ne zaman oynanır tabi bunu bilmiyoruz. Formumuzu korumalıyız. Yarın hadi başlıyoruz deseler, bize biraz daha süre verin, henüz çalışmalara başlamadık diye bir şey diyemeyiz. Dolayısıyla bunu yapmak zorundayız. İleride tarihler verilirse durum değişebilir ama şuan ki bilinmezlik sonucunda yapmak zorunda olduğumuz tavır bu. Hayırlısı olsun diyelim.

DÜNYANIN KURTULMASI EN BÜYÜK DİLEĞİM

Bu husumetten bırakın Türkiye´yi dünyanın kurtulması en büyük dileğim. Yani sonuçta Türkiye´de hiç bir şey olmasa bile dünya ile etkileşim halinde sürekli insanlar gelip gidiyor. Bu virüs olduğu yerde durmuyor. İnsanlar gerçekten çok gergin. Yarın ile ilgili saçma sapan duyumlar alıyoruz. Ne kadar gerçek ne kadar doğru bilmiyoruz ama insanın psikolojisini bozduğunuz zaman aklına öyle bir korkuyu soktuğunu zaman bilinçaltında yer ediyor. Kolay kolay da yok olmuyor. Dolayısıyla böyle bir psikolojik riskte var. Bekliyoruz, eski düzene döner diye umut ediyoruz. En önemlisi devletimizin ve Sağlık Bakanlığımızın bize söylediklerine uymak zorundayız ve bunu uygulamalıyız. Yoksa alınmış hiçbir önlemin bir anlamı kalmaz.

DÜŞÜNMEMİZ GEREKİYOR

Aramızdan bir kişinin bile bu kurallara uymaması virüsün daha fazla yayılmasına sebep olabilir. Düşünmemiz gerekiyor. İşin futbol boyutunu düşünmek gerekirse, hala hedefimiz Süper Lig´e yükselmek. Umarız her şey düzene girer ve kaldığımız yerden devam ederiz.” dedi.

Salı günü sat 16.00´da takımıyla antrenmana çıkmaya başlayacaklarını dile getiren Vural, antrenmanların bu süre zarfında basın mensuplarına da kapalı olacağını ayrıca belirtti. Bu süre zarfında lütfen herkes ‘Evinde Kal´sın ve kulübümüzü de ziyaret etmekten kaçınsın diyerek sözlerine ekledi.

 

Kaynak: HABER MERKEZİ

Anahtar Kelimeler: VURAL SİZDEN RİCAM EVDE KALIN
TAHİR ÜN CADDESİ ARAÇ TRAFİĞİNE KAPATILIYOR
TAHİR ÜN CADDESİ ARAÇ TRAFİĞİNE KAPATILIYOR
Dünyayı etkisi altına alan koronavirüsü sebebiyle önlemler alınmaya devam ediyor.
AKHİSARSPOR EVİNDE ÇALIŞIYOR
AKHİSARSPOR EVİNDE ÇALIŞIYOR
Akhisarspor, teknik ekibin verdiği bireysel çalışma programlarını evlerinde sürdürüyor.
CANSUYU DERNEĞİ MANİSA´DA RAMAZAN ÇALIŞMALARINA BAŞLADI
CANSUYU DERNEĞİ MANİSA´DA RAMAZAN ÇALIŞMALARINA BAŞLADI
Hayırseverler ile yardıma muhtaçlar arasında köprü vazifesi gördüklerini söyleyen Cansuyu Manisa Temsilcisi Fatih Akova her yıl olduğu gibi bu yılda Ramazan Ayı boyunca başta Türkiye olmak üzere birçok mazlum coğrafyada muhtaca ulaşma gayretinde olacaklarını belirtti.
KARABULUT ŞİRKETLER GRUBUNDAN AÇIKLAMA
KARABULUT ŞİRKETLER GRUBUNDAN AÇIKLAMA
Coronovirüs salgını nedeniyle Karabulut otopark çalışan personel saatlerinde değişiklikler yapıldı. Karabulut şirketler gurubundan yapılan yazılı açıklamada şöyle denildi.
VALİLİKTEN  KORONAVİRÜS  İÇİN YENİ ÖNLEM
VALİLİKTEN KORONAVİRÜS İÇİN YENİ ÖNLEM
Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de vaka sayısında artışlar yaşanan Koronavirüs (Covid-19) virüsünün en temel özelliği, fiziksel temas, hava yolu vb. yollarla çok hızlı bulaşması ve enfekte insan sayısının çok hızlı artmasıdır. Bu salgının yayılmasının engellenmesinin en etkili yolu ise sosyal hareketliliği ve insanlar arası teması azaltarak sosyal izolasyonu sağlamaktır
ALTAY HAZIRLIKLARI DEVAM EDİYOR
ALTAY HAZIRLIKLARI DEVAM EDİYOR
TFF 1. Lig 29. hafta mücadelesinde Akhisarspor, Altay´a konuk olacak.
AKHİSAR´DA TÜM ETKİNLİKLERİ İPTAL
AKHİSAR´DA TÜM ETKİNLİKLERİ İPTAL
Akhisar Belediyesi, Çin´in Vuhan kentinde ortaya çıkan kısa süre içerisinde tüm dünyaya yayılım gösteren Koronavirüs sebebiyle vatandaşların yoğun olarak kullandığı alanlarda detaylı temizlik çalışmalarını artırdı ve yapılacak tüm etkinliklerin iptal edildiğini duyurdu.
HEPGÜL AYSEL AKHİSAR´DA SAHNELENDİ
HEPGÜL AYSEL AKHİSAR´DA SAHNELENDİ
Akhisar Belediyesi tarafından düzenlenen Tiyatro Balans tek perdelik “Hepgül Aysel” adlı oyun Akhisar Bülent Cigeroğlu Kültür Salonu´nda seyircileri ile buluştu.
MASKİ ATATÜRK MAHALLESİNİN KANALİZASYON SORUNUNU ÇÖZDÜ
MASKİ ATATÜRK MAHALLESİNİN KANALİZASYON SORUNUNU ÇÖZDÜ
MASKİ Genel Müdürlüğü, Akhisar ilçesine bağlı Atatürk Mahallesi´nde imara yeni açılan haneler için kanalizasyon hattı döşeme çalışması gerçekleştirdi.
ZEYTİNLİOVA´DA 1 KM´LİK DERE TEMİZLİĞİ TAMAMLANDI
ZEYTİNLİOVA´DA 1 KM´LİK DERE TEMİZLİĞİ TAMAMLANDI
MASKİ Genel Müdürlüğü, Akhisar´ın Zeytinliova Mahallesi´nde bir kilometre uzunluğunda dere temizlik çalışması yaparak, bölgedeki ev ve arazileri taşkın riskine karşı korumak amacıyla önlem aldı.
AKHİSAR´IN İLK SPOTÇUSU
AKHİSAR´IN İLK SPOTÇUSU
Akhisar´da vatandaşın uğrak noktalarından biri de spot ve ikinci el eşya alım satım dükkânları oluyor.
DERELER ÇÖPTEN ARINDIRILIYOR, TEMİZ BİR GÖRÜNÜME KAVUŞUYOR
DERELER ÇÖPTEN ARINDIRILIYOR, TEMİZ BİR GÖRÜNÜME KAVUŞUYOR
MASKİ Genel Müdürlüğü, Akhisar ilçesine bağlı Işıkköy Mahallesinde dere temizlik çalışması gerçekleştirdi.
ULUCAMİ  MAHALLESİ ŞEHİTLER İÇİN MEVLİT OKUTTU
ULUCAMİ MAHALLESİ ŞEHİTLER İÇİN MEVLİT OKUTTU
Akhisar Ulucami mahallesi muhtarının organizasyonunda şehitleriiçin mevlit okutulup lokma hayrı düzenlendi.
DEPREM ÇALIŞMALARI, VALİ DENİZ BAŞKANLIĞINDA GÖRÜŞÜLDÜ
DEPREM ÇALIŞMALARI, VALİ DENİZ BAŞKANLIĞINDA GÖRÜŞÜLDÜ
Akhisar ve Kırkağaç´ta meydana gelen depremler sonrası yapılan çalışmalarla ilgili son durum, Vali Ahmet Deniz başkanlığında düzenlenen toplantıda değerlendirildi.
AKHİSAR BELEDİYESİ´NDEN ŞEHİTLİĞE ÇEVRE DÜZENLEMESİ
AKHİSAR BELEDİYESİ´NDEN ŞEHİTLİĞE ÇEVRE DÜZENLEMESİ
Akhisar Şehitliği´nin bakım ve çevre düzenlemesi Akhisar Belediyesi tarafından yapıldı.
TOPLUM RUH SAĞLIĞI MERKEZİ ATSO´YU ZİYARET ETTİ
TOPLUM RUH SAĞLIĞI MERKEZİ ATSO´YU ZİYARET ETTİ
Akhisar Mustafa Kirazoğlu Devlet Hastanesi Ek Birimi niteliğindeki Toplum Ruh Sağlığı Merkezi, Akhisar Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) ´na teşekkür ziyaretinde bulundu.
AKHİSARSPOR´DAN OSMANLISPOR HAZIRLIĞI
AKHİSARSPOR´DAN OSMANLISPOR HAZIRLIĞI
Akhisarspor, Osmanlıspor maçı hazırlıklarını sürdürdü. TFF 1.Lig´de mücadele eden Akhisarspor 8 Mart Pazar günü saat 16.30´da evinde ağırlayacağı Osmanlıspor maçı hazırlıklarını Yılmaz Atabarut Tesislerinde yaptığı antrenmanla devam etti.
TOLUNAY KARDEŞİMİZE UMUT OLUYORUZ
TOLUNAY KARDEŞİMİZE UMUT OLUYORUZ
Aplastik Anemi´ tedavisi gören Akhisarlı kardeşimiz Tolunay Akalın´ a hep birlikte yardım elimizi uzatıyoruz. Vereceğin kan ile Tolunay´ ın ve daha nice Tolunayların umudu sen olabilirsin...
Üç aylar başladı. Recep ayının birinci günü ve üç ayların başlangıcı 25 Şubat 2020 Salı günü başlıyor.
Üç aylar başladı. Recep ayının birinci günü ve üç ayların başlangıcı 25 Şubat 2020 Salı günü başlıyor.
25 Şubat 2020 Salı günü Recep ayının birinci günü ve Üç Ayların başlangıcıdır.
GENÇ-DER´DEN İLK ETKİNLİK
GENÇ-DER´DEN İLK ETKİNLİK
Alevi Kültür Derneği Akhisar Şubesi ve kurulma aşamasındaki Akhisar Gençlik Derneği(Genç-Der) katkılarıyla düzenlenen Ankara Birlik Tiyatrosu´nun hazırladığı Mahzuni Şerif müzikal oyunu sergilendi.
DEPREM BÖLGESİNDE ESNAF VE ÇİFTÇİNİN BORCU ERTELENSİN
DEPREM BÖLGESİNDE ESNAF VE ÇİFTÇİNİN BORCU ERTELENSİN
22 Ocak 2020 tarihinde Akhisar´da 5,6 büyüklüğünde depremi yaşadık.
HOBİDEN SATIŞA
HOBİDEN SATIŞA
Akhisar´dan Manisa istikametine giderken Kapaklı Mahallesi girişinde akaryakıt istasyonunda market çalıştıran Suphi Yazıcı boş vakitlerinde hobi olarak başladığı ağaçtan maket ürünlerini satmaya başladı.
KENT KONSEYİ VE MUHTARLARDAN ELAZIĞ´A YARDIM
KENT KONSEYİ VE MUHTARLARDAN ELAZIĞ´A YARDIM
Akhisar´dan Elazığ için Kent Konseyi ve Muhtarlar zeytin, zeytinyağı toplamaya başladı.
ASAYİŞ VE TRAFİKTEN UYGULAMA
ASAYİŞ VE TRAFİKTEN UYGULAMA
Akhisar İlçe Emniyet Müdürlüğü´ne bağlı Trafik ve Asayi polis ekiplerince gece ilçe genelinde huzur uygulaması yaptı.
İLÇE TARIMDAN BAĞ ÜRETİCİLERİNE TEKNİK DESTEK
İLÇE TARIMDAN BAĞ ÜRETİCİLERİNE TEKNİK DESTEK
İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü, olarak bağlarda, budama kontrollerine devam edildiği şu dönemde, budamanın amacı ile budamanın asma üzerindeki etkilerini ve sıklıkla rastlanan Ölükol Hastalığını anlattı.
AKHİSAR BELEDİYESİ VE BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ YOL TAMİR PROTOKOLÜ İMZALADI
AKHİSAR BELEDİYESİ VE BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ YOL TAMİR PROTOKOLÜ İMZALADI
Bozuk yolları onarmak için Akhisar Belediyesi ile Manisa Büyükşehir Belediyesi birlikte çalışacak
AKHİSARLI MUHTARLARDAN MASKİ´YE TEŞEKKÜR ZİYARETİ
AKHİSARLI MUHTARLARDAN MASKİ´YE TEŞEKKÜR ZİYARETİ
MASKİ Genel Müdürü Şehnaz Başaran, yapılan hizmetler için teşekkür etmek amacıyla Akhisar´dan ziyarete gelen Erdelli Mahalle Muhtarı Mehmet Çetin ve Arabacıbozköy Mahalle Muhtarı Özcan Demirer ile azası Mustafa Biçer´i makamında ağırladı.
TÜRFAD´TAN UNUTULMAZ GECE
TÜRFAD´TAN UNUTULMAZ GECE
Türkiye Futbol Adamları Derneği(TÜRFAD) tarafından organize edilen “Akhisarspor´un Dünü, Bu Günü ve Yarını, Akhisar Efsaneleriyle Buluşuyor” konulu panel ve ödül töreni, Engin Akyüz´ün moderatörlüğün de Akhisar Belediye Meclis Salonu´nda gerçekleştirildi.
HAL ZABITA EKİPLERİ AKHİSAR´DA DENETİMDE
HAL ZABITA EKİPLERİ AKHİSAR´DA DENETİMDE
Manisa Büyükşehir Belediyesi Kaynak Geliştirme ve İştirakler Dairesi Başkanlığına bağlı hal zabıta ekipleri, Akhisar´da pazar yeri ve marketlerin manav reyonunda denetimde bulundu.
AKHİSAR MUHTARLAR DERNEĞİ´NDEN VALİ DENİZ´E ZİYARET
AKHİSAR MUHTARLAR DERNEĞİ´NDEN VALİ DENİZ´E ZİYARET
Akhisar Muhtarlar Derneği Başkanı İhsan Gümüş, dernek yöneticileri eşliğinde Vali Ahmet Deniz´i ziyaret etti.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Manisa için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:36 08:19 13:23 15:50 18:09 19:38
sariahmetpasa250X250 " target="_self" title="">

                                                                          

Son Sayı
Önceki Sayılar
1026 Bursa?nın fethi
1453 Hz.Fatih`in donanmas? ?stanbul sular?na girdi.
1900 Gazi Osman Pa?a`n?n vefat?.
2006 Avukatlar Günü