ZEYTİNE PRİME TEŞEKKÜR
Akhisar´ın en büyük sivil toplum kuruluşu temsilcilerinden Akhisar Ticaret ve Sanayi Odası ile Akhisar Ticaret Borsası ile Akhisar Ziraat Odası ortaklaşa yaptığı basın toplantısı ile Zeytin Başkenti Akhisar´dan seslenerek basın toplantısı düzenleyerek teşekkür etti.
Tarih: 28.3.2019 17:41:06/ 1075okunma / 0yorum

Akhisar´ın en büyük sivil toplum kuruluşu temsilcilerinden Akhisar Ticaret ve Sanayi Odası ile Akhisar Ticaret Borsası ile Akhisar Ziraat Odası ortaklaşa yaptığı basın toplantısı ile Zeytin Başkenti Akhisar´dan seslenerek basın toplantısı düzenleyerek teşekkür etti.

 

AK Parti Manisa Milletvekili Uğur Aydemir, CHP Manisa Milletvekili A. Vehbi Bakırlıoğlu, Akhisar Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Dr. Mehmet Ulusoy, Akhisar Ticaret Borsası Başkanı Alper Alhat, Akhisar Ziraat Odası Başkanı Ahmet Akbuğa ve Akhisar İlçe Tarım Müdürü Ahmet Kılıç´ın katıldığı basın toplantısı ATSO toplantı salonunda yapıldı.

ULUSOY: BU PRİM ÜRETİCİMİZİ MOTİVE EDECEKTİR

Akhisar Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Mehmet Ulusoy, “Akhisar bugün mutlu bir günü yaşıyor. 20 yıldır özlemini çektiğimiz olay dün ilan edildi. Akhisar zeytinde prim diye yıllardır konuşuyordu. Biz artık inanmıyorduk, ben meclisime zeytine prim istedim dediğimde başkan bu sevdadan vazgeç diyorlardı. Ama ekip ruhu ve birliktelik farklı bir şey, Vekillerimizin destekleri, oda başkanlarımızın bizlerin ve üyelerimizin çabalarıyla bu ilan edildi. Rakam önemli değil, önemli olan bu iş ile uğraşanların motive olmasıdır. Bizim 400´e yakın üyemiz var, birçoğu bu konuda bizi arayıp memnuniyetini dile getirdi. Umarım uzun vadede rakamlar değişir ve farklı ürünlerde de bunları bekliyoruz” dedi.

AKBUĞA: 14 MİLYON ZEYTİN AĞACIMIZ VAR, ÇOK BEKLEDİK SONUNDA KAZANDIK

Akhisar Ziraat Odası Başkanı Ahmet Akbuğa, “İlçemizde yetiştirmiş olduğumuz zeytin ürünü zeytinyağının haricinde sofralık zeytine de ürün bazında destekleme istemiştik. Manisa´dan ve Ege´den bir bakanımızın olmasıyla bu amacımıza ulaştık. Zeytin priminde Tarım ve Orman Bakanımız Bekir Pakdemirli ve emeği geçen herkese odam ve zeytin üreticisi adına teşekkür ediyorum. Akhisar´da 500 bin dekar ve 14 milyon civarında ağacımız var. Kesin bir rakam söylenemiyordu ama zeytin primi gündeme geldiği için zeytin ağaçlarının dekarı veya miktarı Çiftçi Kayıt Sistemi ile kayıt altına alınacaktır. Zeytine primin nasıl verileceği ile ilgili tebliğin yayınlanması lazım. Primin dekar başına mı yoksa ağaç başına mı verileceği belli değil. Bakanlar kurulu ile görüşülerek tebliğin bir an önce yayınlanmasını istiyoruz” dedi.

ALHAT: BU BAŞARI HEPİMİZİN

Akhisar Ticaret Borsası Başkanı Alper Alhat, “Bugün Türkiye´deki tüm zeytin aileleri olarak bayram havasındayız. Türkiye´de 400 bin zeytin üreticisi var. Biz bu zeytin primini 6 yıl önce borsada oda başkanlığına ilk seçildiğimizde Bahattin başkan ile birlikte çok kafa yorduk. 3 tane bakan değiştirdik. Sonunda neden Egeli tarım bakanını neden istediğimizin cevabını aldık. Egenin sorunu egede kalıyor. Türkiye´nin birçok sorunu var Ege´den sorunlarımızı ancak bu şekilde iletiyoruz. Zeytin priminin neler kazandıracağını önümüzdeki senelerde bütün üreticilerimiz görecek. Uğur ve Vehbi vekilim seçildiğinden beri çok ciddi çalışmalar yapıldı. 2011 senesinde zeytinyağının ilk primi çıktığında 7 kuruş olarak çıkmıştı. Bu 7 kuruşa kimse başvurmadı ama şimdi 80 kuruşa geldik. Emeği geçen herkese çok teşekkür ederim. Bu başarı hepimizin” dedi.

KILIÇ: AKHİSAR´DA 2018 YILINDA 30 MİLYON TL PRİM DAĞITTIK

Akhisar İlçe Tarım Müdürü Ahmet Kılıç, “Akhisar mutlu bir gün yaşıyor. Sayın bakanımıza çok teşekkür ediyoruz. Kendi bölgemizin bakanı olması bizi mutlu etmişti. Bu müjdeli haberi de kendisinden almamız bizi çok mutlu etti. Akhisar, birlik ve beraberlik içerisinde bunu halletti. 2018 yılında Akhisar´a toplam ödenen destek 30 milyon TL idi. Zeytine aldığımız destek de en az bunun kadar olacak. Biz bunun uygulayıcısı olacağız. Sürdürülebilir şekilde olması için elimizden geleni yapacağız. Akhisar için güzel günler bizi bekliyor. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Bizde bu güç olduğu sürece Akhisar´ı kimse tutamaz” dedi.

BAKIRLIOĞLU: YETMEZ AMA BU DA İYİ BİR BAŞLANGIÇ

CHP Manisa Milletvekili Ahmet Vehbi Bakırlıoğlu, “Milletvekili seçildiğimiz 24 Haziran seçimlerinden beri mecliste söz aldığım her fırsatta ve katılmış olduğumuz her toplantı ve panelde zeytincinin sesini duyurmaya çalıştık. Kötü bir sezon geçirdik, maliyetlerimiz çok arttı. Ürünlerimiz hak ettiği değerde değildi, maliyetleri karşılayamaz duruma gelmişti. Akhisar´da zeytin üreticisi ayakta kalacaksa yapması gereken şeylerden bir tanesi örgütlenme olduğu üzerinde ısrarla durduk. Akhisar´da zeytin birliği olması konusunda üreticilerimizde fikir birliğine varmış durumda. Bir de zeytine prim verilmesi konusunda başından beri mücadele verdik. Bizim beklentimiz ve olması gereken tane zeytine primin bize göre 1 lira olması lazım. 15 ile 20 kuruş arasında bir prim olacağı söyleniyor. 15 ile 20 kuruş bizim beklentimizin altında bir rakamdır.

BAKIRLIOĞLU: ZEYTİN PRİMİNİN 1 LİRA, ZEYTİNYAĞI PRİMİNİN 3 LİRA OLMASI LAZIM

Bu rakamların daha yüksek olması lazım, burada stopajda kesilecek. Aldığı primin büyük bir kısmını vergi olarak verecek müstahsillerimiz. Daha cazip hale getirilmesi gerekiyor. Ayrıca 80 kuruş da artık zeytinyağı primi için yüksek bir rakam değildir. Avrupa Birliği ülkelerinde 2 ile 2,3 Euro zeytinyağına destekleme yapıldığı göz önüne alınırsa 80 kuruşluk priminde gözden geçirilmesi gerekiyor. Zeytin priminin 1 lira ve zeytinyağı priminin 3 lira olması gerektiğini söylüyoruz. Ama bir başlangıç için iyidir. Bu kazanım için emeği geçen herkese teşekkür ederim” dedi.

AYDEMİR: BAKANIMIZA VE CUMHURBAŞKANIMIZA TEŞEKKÜR EDERİM

AK Parti Manisa Milletvekili Uğur Aydemir, “Uzun bir yoldan bu günlere geldik. İlk vekil olduğumda Akhisar´ın zeytinini tanıtabilmek için çok çaba sarf eden bir kardeşinizim. Plan bütçe komisyonunda zeytinin başkenti neresi diye tartışma çıktığında zeytinin başkenti Akhisar diye kaydettirmiş bir kardeşinizim. 2018´de detaylı bir çalışma yaptım. İlçe ve il tarım müdürümden çok detaylı bir rapor aldım. Detaylı bir raporu bakanımıza verdik. Kuru kuruya prim desteği isterseniz havada kalıyor. Gündeme getirdiğimiz konuların alt yapısını doldurmamız lazım. Bakanımız Akhisar´a geldiğinde çalışmaların devam ettiğini söylemişti. Buradan Tarım Bakanımıza primden dolayı teşekkür ediyorum. Özellikle Cumhurbaşkanımıza prim desteğini onayladığı için çok teşekkür ederim.

AYDEMİR: PRİM ÇİFTÇİMİZİN YÜZÜNÜ GÜLDÜRDÜ

Zeytin İhtisas OSB ile Akhisar, zeytinin başkenti olduğunu taçlandırdı. Ama bundan sonraki adımlarda Allah nasip ederse markalaşacağız. Akhisar kendi markasını üretme durumuna gelecektir. Şuanda prim desteğimiz 15 ila 20 kuruş arasında Bakanımız tarafından bakanlar kuruluna sunulup resmileşecektir. İnşallah gün olur siyasi istikrar devam eder, ekonomik istikrar devam eder 1 lira primi de veririz. Ama afaki konuşmamak lazım, ben de bir Plan ve Bütçe Komisyonu Üyesiyim, imkanlarımızı göz önüne alarak şuanda üreticimize bu şekilde prim veriyoruz. Yıllardır özlemle beklediğimiz hasretini çektiğimiz bu prim hakikaten Akhisar´ın yüzünü güldürdü, üreticinin yüzünü güldürdü” dedi.

 
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: ZEYTİNE PRİME TEŞEKKÜR
AYAKKABI BOYACILARINA LOSTRA KONFORU!
AYAKKABI BOYACILARINA LOSTRA KONFORU!
Akhisar şehir merkezindeki ayakkabı boyacılarının yıllardır beklediği kapalı lostra salonu belediye tarafından yapılıyor.
AKHİSAR OSB AK PARTİ İL BAŞKANI HIZLI´YI  ZİYARET ETTİ
AKHİSAR OSB AK PARTİ İL BAŞKANI HIZLI´YI ZİYARET ETTİ
Akhisar Organize Sanayi Bölgesi yönetim kurulu AK Parti Manisa İl Başkanı Salih Hızlı´yı ziyaret etti. Akhisar Organize Sanayi Bölgesi yönetim kurulu Manisa Ak Parti İl Başkanlığına atanan eski Akhisar Belediye Başkanı Salih Hızlı´yı ziyaret ederk hayırlı olsun diledileri
KIBRIS GAZİLERİ UNUTULMADI
KIBRIS GAZİLERİ UNUTULMADI
Akhisar kaymakamlığı tarafından Kıbrıs Muharebesi Gazilerine, Milli Mücadele Madalyası takdim ve Beratı Tecih Töreni yapıldı.
AKHİSARGÜCÜ 0-3 MANİSA BBSK
AKHİSARGÜCÜ 0-3 MANİSA BBSK
Küçük Kızlar Voleybol Ligi´nde mücadele eden takımımız, deplasmanda karşılaştığı Akhisargücü takımını 3-0´lık net bir skorla mağlup ederek, grubunda 2´de 2 yaptı.
ASDER´İN DÜZENLEDİĞİ ÖĞRETMENLER GÜNÜ GECESİ
ASDER´İN DÜZENLEDİĞİ ÖĞRETMENLER GÜNÜ GECESİ
Akhisar Sanat Dostları Derneği´nin organize ettiği Can Demirkıran ve ekibinin sahne aldığı konser Akhisarlılara unutulmaz anlar yaşattı.
GENCİ YAŞLISI SABAH NAMAZINDA BULUŞTU
GENCİ YAŞLISI SABAH NAMAZINDA BULUŞTU
Akhisar´da yıllardır devam eden ve gelenek haline gelen Cumartesi sabah namazı buluşması bu hafta Aksa camiinde gerçekleştirildi.
MUSİBETLER KARŞISINDA MÜMİNİN TAVRI
MUSİBETLER KARŞISINDA MÜMİNİN TAVRI
Muhterem Müslümanlar! Peygamber Efendimiz (s.a.s) bir gün, çocuğunun kabri başında feryat eden bir kadına rastladı.
AKHİSARDA SUÇ ÖRGÜTÜ ÇÖKERTİLDİ
AKHİSARDA SUÇ ÖRGÜTÜ ÇÖKERTİLDİ
Manisa İli Akhisar İlçesinde Jandarmanın uzun süreli yaptığı çalışmalar sonucunda "Çıkar Amaçlı Suç Örgütü” çökertildi.
Cuma Hutbesi ; PEYGAMBERİMİZ VE AİLE
Cuma Hutbesi ; PEYGAMBERİMİZ VE AİLE
Muhterem Müslümanlar! Sevgili Peygamberimize (s.a.s), Hira´da ilk vahiy gelmiş, Kur´an-ı Kerim nazil olmaya başlamıştı. İlahî buyruğun ağırlığıyla yüreği titreyerek evine dönmüş, can yoldaşı Hz. Hatice validemize “Beni örtün” demişti. Eşine, sırdaşına sığınmış, ondan destek almıştı.
AKHİSARSPOR ALTAY HAZIRLIKLARI BAŞLADI
AKHİSARSPOR ALTAY HAZIRLIKLARI BAŞLADI
TFF 1. Ligde Akhisarspor ligin 12. Haftası 24.Kasım 2019 günü saat- 19:00 da Altay´ı konuk edecek.
ZEHRA MUHİTTİN KAVAKLI ANAOKULUNDA LÖSEV FARKINDALIĞI
ZEHRA MUHİTTİN KAVAKLI ANAOKULUNDA LÖSEV FARKINDALIĞI
Zehra Muhittin Kavaklı Anaokulu “Maskemi Takarım Farkındalık Yaratırım” kampanyasına destek verdi.
AKHİSAR´DA MEVLİD KANDİLİNDE CAMİLER DOLDU TAŞTI
AKHİSAR´DA MEVLİD KANDİLİNDE CAMİLER DOLDU TAŞTI
Akhisar´da Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed`in (sav) dünyaya geldiği gün olan Mevlid Kandili nedeni ile camilerde kandil programı düzenlendi.
LOKANTACILAR ODASINDAN LOKMA HAYRI
LOKANTACILAR ODASINDAN LOKMA HAYRI
Akhisar Lokantacı, köfteci ve tatlıcılar esnaf odası Gazi Mustafa Kemal Atatürk´ün ölümünün 81´nci yılı nedeni ile lokma hayrı düzenlendi.
BAKIRLIOĞLU´NDAN AYDEMİR´E DAVET
BAKIRLIOĞLU´NDAN AYDEMİR´E DAVET
“Yoksulluğu Görmek İstiyorsa Akhisar´ın Köylerine Beraber Gidelim”
MUHİTTİN KAVAKLI ANAOKULUNDA KIZILAY HAFTASI
MUHİTTİN KAVAKLI ANAOKULUNDA KIZILAY HAFTASI
Zehra Muhittin Kavaklı anaokulunda 29 Ekim-4 Kasım Kızılay haftası sebebiyle farkındalık etkinliği gerçekleştirildi.
HIZ KESMEDEN PROJELERE DEVAM
HIZ KESMEDEN PROJELERE DEVAM
Yenilikçi Projelerin Adresi Manisa Sosyal Bilimler Lisesi hız kesmeden projelerine devam ediyor.
HALK EĞİTİMİ MERKEZİ  HALKIN SESİ MUHTARLARI BİLGİLENDİRDİ
HALK EĞİTİMİ MERKEZİ HALKIN SESİ MUHTARLARI BİLGİLENDİRDİ
Akhisar Halk Eğitimi Merkezi Akhisar Halk Eğitimi Merkezi Toplantı Salonunda Akhisar Mahalleleri Muhtarlarını Halk Eğitimi faaliyetleri hakkında bilgilendirme toplantısı gerçekleştirildi.
THYATEİRA BANDIRMA´DAN ELİ BOŞ DÖNDÜ
THYATEİRA BANDIRMA´DAN ELİ BOŞ DÖNDÜ
Thyateira Akhisar Master, Güney Marmara vetatanlar liginin 2. Haftasında deplasmanda karşılaştığı şampiyonluğun en güçlü adayı Bandırma Masterlere 4-0 mağlup oldu.
DEREN, TÜRKİYE KUAFÖRLER MİLLİ TAKIMINI ÇALIŞTIRDI
DEREN, TÜRKİYE KUAFÖRLER MİLLİ TAKIMINI ÇALIŞTIRDI
Akhisarlı Ödüllü berber Ferdi DEREN hocalık yaptığı Türkiye Kuaförler Milli Takımını yarışmalara hazır etti ve son olarak bir araya geldiler.
DUTLULU´DAN FABRİKA İŞÇİLERİNİ SEVİNDİREN PROJE
DUTLULU´DAN FABRİKA İŞÇİLERİNİ SEVİNDİREN PROJE
Akhisar Belediyesi, sabahın erken saatlerinde otobüs duraklarında servis bekleyen fabrika işçilerini soğuktan ve sıcaktan korumak için planlanan Kapalı İşçi Toplanma Merkezleri´nin ilkini hayata geçirdi.
DOĞUŞ İŞÇİLERİNİN DİRENİŞİNE DESTEK
DOĞUŞ İŞÇİLERİNİN DİRENİŞİNE DESTEK
Özel Doğuş Hastanesi çalışanları son dönemde kurumlarına yönelik haciz işlemi uygulanmasına karşı olduklarını yaptıkları basın açıklamasıyla dile getirirken vatandaşlardan destek gördü.
İLÇE TARIM MÜDÜRÜ KILIÇ´ DAN ZEYTİN İŞLETMELERİNE ZİYARET
İLÇE TARIM MÜDÜRÜ KILIÇ´ DAN ZEYTİN İŞLETMELERİNE ZİYARET
Akhisar´da zeytin üreticilerinin hasat faaliyetleri bütün yoğunluğuyla devam ederken, toplanan zeytinlerin temiz, kaliteli ve kalibreli oluşu; üreticileri ve işletmecileri ziyadesiyle memnun ediyor.
BAKIRLIOĞLU, “TARIMSAL DESTEKLEMELER BEKLENTİLERİ KARŞILAMADI”
BAKIRLIOĞLU, “TARIMSAL DESTEKLEMELER BEKLENTİLERİ KARŞILAMADI”
Çiftçinin beklediği 2019 yılı tarımsal desteklemelere ilişkin Cumhurbaşkanı Kararı resmi gazetede yayımlandı.
AKHİSAR BELEDİYESİ´NDEN 29 EKİM´E ÖZEL VİDEO PAYLAŞIM REKORU KIRIYOR
AKHİSAR BELEDİYESİ´NDEN 29 EKİM´E ÖZEL VİDEO PAYLAŞIM REKORU KIRIYOR
Akhisar Belediyesi tarafından 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı´nın 96. yılına özel hazırlanan Cumhuriyet adlı videosu sosyal medyada büyük ilgi görüyor.
ZEYTİNCİDEN 400 BİN TEŞEKKÜR
ZEYTİNCİDEN 400 BİN TEŞEKKÜR
Akhisar Ticaret Borsası´nın 6 yıldır sürdürdüğü zeytine prim desteği çalışması meyvesini verdi.
BAŞKAN BESİM DUTLULU, MUHTARLARLA BULUŞTU
BAŞKAN BESİM DUTLULU, MUHTARLARLA BULUŞTU
Akhisar Belediye Başkanı Besim Dutlulu, Muhtarlar Günü münasebetiyle 109 mahalle muhtarıyla kahvaltı programında buluştu.
BAKIRLIOĞLU ÖZEL DOĞUŞ HASTANESİ KAPANMASIN
BAKIRLIOĞLU ÖZEL DOĞUŞ HASTANESİ KAPANMASIN
Akhisar´ın ilk özel hastanesi olan ve 25 yıldır hizmet veren Özel Doğuş Hastanesinde ortaklar arasındaki anlaşmazlıklar yüzünden başlatılan icra işlemleri hepimizi üzmektedir.
AKİGOLARDAN BARIŞ PINARI HAREKÂTINA DESTEK
AKİGOLARDAN BARIŞ PINARI HAREKÂTINA DESTEK
Akhisarspor taraftar grubu Eskişehir mücadelesi öncesi Barış Pınarı Harekatı´na destek kahraman Şehitlerimiz ve Gazilerimiz adına yürüyüş tertip etti.
VALİ DENİZ PAMUK HASADINDA
VALİ DENİZ PAMUK HASADINDA
Son 5 yılda pamuğa verilen prim desteğinin artmasıyla Akhisarlı üreticiler tekrar pamuk ekimine dönmeye başladı.
Akhisarlı Tiyatro yönetmeni ve oyuncusu
Akhisarlı Tiyatro yönetmeni ve oyuncusu
Burak ŞAMLI, 26Haziran 1997 yılında Manisanın Akhisar ilçesinde dünyaya geldi.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Manisa için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:36 08:19 13:23 15:50 18:09 19:38
sariahmetpasa250X250 " target="_self" title="">

                                                                          

Son Sayı
Önceki Sayılar
1754 Sultan Birinci Mahmud!un Vefatı ve Üçüncü Osman`ın Tahta Çıkışı
1995 Türkiyenin Gümrük Birliğine Katılması